Počas leta nás ohrozuje nielen koronavírus, ale aj úrazy
Leto akosi samozrejme patrí nielen k dovolenkovej ale aj k úrazovej sezóne. K úrazom síce dochádza celoročne, ale leto im obzvlášť praje kvôli zvýšenému pohybu ľudí v prírode, pri vode či väčšej odvahe a menšej obozretnosti dovolenkárov. Tento rok zvyšuje ich riziko aj vyššia koncentrácia ľudí v horách.

Foto: Shutterstock
Registrujú desiatky úrazov denne
„Minulý rok nám naši klienti nahlásili spolu 64 221 úrazov, čo je v priemere 176 úrazov denne. Dohromady sme za tieto úrazy vyplatili viac ako 18 miliónov eur,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Úrazy tak nie sú vôbec raritné a počas leta poisťovne evidujú ich zvýšený výskyt. Našťastie, nie vždy ide o vážne prípady.
„Približne tretinu všetkých nahlásených úrazov v našej poisťovni tvoria drobnejšie poranenia, ako napríklad podvrtnutý členok, tržné rany či odreniny. Za nimi nasledujú zlomeniny ruky a nohy a približne pätinu tvoria vážnejšie zranenia, ako poranenia chrbtice či hrudného koša," uvádza produktová špecialistka MetLife Slovensko Erika Poleková. Je zrejmé, že ľudí v súčasnosti ohrozuje nielen koronavírus, ale aj zvýšené riziko úrazu spojené s voľnočasovými aktivitami.
Prázdniny sú rizikovým obdobím aj pre deti
Počas letných prázdnin je riziko úrazu významne vyššie, keďže deti majú viac voľného času na rozličné aktivity, často bývajú rozptýlené, nesústredené a na to, že sa môžu zraniť, vôbec nemyslia.
„Pre zmiernenie následkov môžete urobiť dve veci. Ak sú deti vonku, platí zásada, že musia byť videné. Pri bicyklovaní potrebujú prilbu, chrániče na lakte a kolená a, samozrejme, reflexné prvky. Druhým opatrením je kvalitné úrazové poistenie pre deti. Stojí napríklad 40 eur na celý rok, ale kryje nielen zlomeniny a popáleniny, ale aj dlhodobé následky ako trvalú invaliditu. Úrazové poistenie vie zmierniť výpadok príjmu rodiča, ak musí zostať s dieťaťom doma,“ radí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Rizikom nie je len ihrisko
Nechať deti doma však tiež nie je zárukou, že sú v bezpečí. K úrazom v domácnosti dochádza podľa L. Muthovej vo vnútri domov a bytov, ale aj vonku – v záhradách či na dvoroch. rizikové teda nie sú len športy a aktivity v prírode a na ihrisku, ale aj domáce prostredie. Výsledkom môžu byť aj vážnejšie zranenia.
Ohrození sú síce aj dospelí, ale štatistiky Allianz ukazujú, že každý štvrtý úraz si spôsobí práve dieťa. „Z detských úrazov nám klienti najčastejšie hlásia poistné udalosti, keď sa deti pri hre buchnú o radiátor, roh stola alebo posteľ a spôsobia si rany na tvári a hlave. Veľa úrazov vzniká aj pri skákaní na trampolínach, a to najmä podvrtnutie členkov. Odškodňovali sme aj v prípade, keď sa batoľa hralo s drevenou hračkou, sestra sa k nemu naklonila a súrodenecká hrá skončila úderom do tváre a zlomeninou nosa,“ dodáva L. Muthová.
Nešťastie chodí aj po horách
Ak sa zraníte v slovenských horách, lekárske ošetrenie máte pokryté zo zdravotného poistenia. Ak sa však dostanete do problémov a pomáhať vám bude Horská záchranná služba (HZS), akciu budete musieť zaplatiť. Za zásah horskej služby sa platí priemerne okolo 350 eur. Ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie a nasadenie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až do výšky niekoľko tisíc eur. Výnimkou sú však deti do 18 rokov. Tie poistenie do hôr nepotrebujú. Zásahy HZS k deťom sú bezplatné na celom Slovensku.
Dospelí, ktorí vyhľadávajú náročný terén, by si určite mali uzatvoriť tuzemské cestovné poistenie, v rámci ktorého majú kryté aj zásahy horskej služby vrátane prepravy vrtuľníkom a to až do výšky 16 600 eur.
„Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou. Stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne, zraníte sa alebo vás jednoducho bodne hmyz, čo vyvolá alergickú reakciu, a zásah horskej služby je nevyhnutný,“ hovorí produktová manažérka poisťovne Uniqa pre cestovné poistenie Ľubomíra Hricová.
Aj poistení milovníci vysokohorskej turistiky by však mali chodiť len po vyznačených chodníkoch a pri náročnejších výstupoch striktne dodržiavať pokyny horskej služby. „V prípade, že sa pri niektorých výstupoch vyžaduje sprievodca, musia to turisti rešpektovať, a túto aktivitu by mali mať osobitne pripoistenú,“ uzatvára Ľ. Hricová z Uniqa.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?
- 2.Wolt ocenil najlepšie hodnotené slovenské reštaurácie. Medzi 21 podnikmi sa našli kuchyne z rôznych kútov sveta
- 3.Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
- 4.Košický klub odovzdal v podateľni mestského magistrátu návrh na zmenu Štatútu mesta Košice
- 5.Deň Zeme: Každý z nás ročne vyprodukuje takmer pol tony odpadu. Väčšina končí na skládkach