Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne nové zmluvy o stavebnom sporení a nebude poskytovať ani žiadne nové medziúvery. Na slovenskom finančnom trhu tak zostane jediná stavebná sporiteľňa – Prvá stavebná sporiteľňa.

Foto: Shutterstock
Ďalej už len štandardné bankové produkty
Stavebné sporenie v posledných rokoch stratilo svoju niekdajšiu atraktivitu. Najprv sa postupne znižoval podiel štátnej prémie na vkladoch stavebných sporiteľov, a pred tromi rokmi sa dramaticky znížil aj objem peňazí poskytovaných od štátu na stavebné sporenie.
Výsledkom je, že najprv vlani utlmila svoju činnosť stavebná sporiteľňa Wüstenrot, a teraz sa k nej pridala aj ČSOB stavebná sporiteľňa. „Potreby klientov orientované na financovanie kúpy a rekonštrukcie bývania bude ČSOB finančná skupina pokrývať svojimi štandardnými bankovými produktmi prostredníctvom Československej obchodnej banky. Existujúcich klientov stavebnej sporiteľne sa táto zmena nijako nedotkne a na nastavení ich produktov sa nič nemení,“ konštatuje vo svojom vyhlásení banka.
Ako uvádza ďalej, obchodné rozhodnutie súvisí s výraznými zmenami na trhu stavebného sporenia. Zdôrazňuje najmä zníženie štátnej podpory, ako aj možností využitia takto našetrených finančných prostriedkov. Banka preto konštatuje, že ako najlepšie riešenie sa jej ukázalo poskytovanie finančných produktov na zhodnocovanie finančných prostriedkov, respektíve na zabezpečenie bývania výlučne prostredníctvom bankových produktov.
Mimochodom, tržby ČSOB stavebnej sporiteľne vlani klesli na 6 miliónov eur, čo je polovica z tržieb dosiahnutých v roku 2014 alebo v roku 2008.
S obmedzeným priestorom na podnikanie
Koncom júla minulého roka s podobnou informáciou vyrukovala aj stavebná sporiteľňa Wüstenrot. Už vtedy bolo zrejmé, že stavebné sporiteľne majú len obmedzený priestor na podnikanie a úvery, ktoré poskytujú, financujú takmer výhradne z peňazí, ktoré získali od stavebných sporiteľov. Navyše úvery stavebných sporiteľní sa v súčasnosti už len v menšej miere využívajú na financovanie kúpy alebo výstavby bývania. Prevažne slúžia na dofinancovanie kúpnej ceny, prípadne na zaplatenie obnovy či rekonštrukcie bývania.
Keďže stavebné sporiteľne o klienta súperia s bankami, pričom logicky vyhráva výhodnejšia ponuka, stavebné sporenie v tomto boji ťahajú za kratší koniec.
Zostáva len Prvá stavebná sporiteľňa
Od júla tohto roka zostane na slovenskom trhu pôsobiť jediná stavebná sporiteľňa, kde sa ešte budú dať uzatvoriť nové zmluvy o stavebnom sporení, respektíve ktorá bude klientom poskytovať úvery zo stavebného sporenia, takzvané medziúvery.
Aj Prvá stavebná sporiteľňa však mení svoj biznis, keď začala s poskytovaním hypotekárnych úverov mimo fondu svojho stavebného sporenia. Ich uvádzacia cena pri štarte ponuky pri päťročnej fixácii úrokovej sadzby bola od 1,89 % ročne, no po necelom mesiaci už vystúpila na súčasných 2,39 % ročne.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 4.Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť
- 5.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie