Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Po slovenských cestách jazdí až 200-tisíc áut bez povinného zmluvného poistenia. Vodičov neodrádza ani trojtisícová pokuta

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Na Slovensku sa stále pohybujú desiatky tisíc vozidiel, ktorým chýba povinné zmluvné poistenie (PZP). Ako postupovať, ak vinníkom vašej dopravnej nehody je práve takýto vodič, navyše ak z miesta nehody utečie? Vodičovi, ktorého polícia dodatočne chytí, však okrem sankcie za nezaplatenie zákonnej poistky, hrozí pokuta za útek z miesta dopravnej nehody vo výške 1 300 eur a zákaz viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov.

image

Foto: Unsplash

Nepoistených vozidiel môže byť až 200-tisíc

Hoci sú legislatívne podmienky jasné, stále sa nájde vysoké percento vodičov, ktorí túto zákonnú povinnosť ignorujú. Riziko poškrabaných dvier, poškodenej karosérie, spätného zrkadla či väčších škôd hrozí kedykoľvek a kdekoľvek. Navyše v mnohých prípadoch sa stáva, že vinník utečie, a poškodený musí poistnú udalosť riešiť sám.

Na Slovensku existuje viac ako 200-tisíc vozidiel, ktoré nemajú uzatvorené PZP. Vyplýva to z porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Kým v septembri štát evidoval 3,3 milióna automobilov, Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala v tom istom mesiaci len 3,1 milióna poistených vozidiel. „Podľa posledných údajov preto odhadujeme na Slovensku viac ako 6 % vozidiel bez povinného zmluvného poistenia,“ myslí si špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz – SP Helena Kanderková.

Čo je to povinné zmluvné poistenie?

Uzatvorenie PZP je zákonnou povinnosťou každého vodiča, ktorý vlastní motorové vozidlo. Za nesplnenie tejto povinnosti mu hrozí pokuta. Ak by vodič bez uzatvoreného PZP spôsobil pri vedení takéhoto vozidla škodu inému účastníkovi cestnej premávky, náhradu za škodu musí zaplatiť z vlastného vrecka.

Dôvodom je neochota platiť či nevyjasnené vlastnícke pomery

Podľa poisťovní existuje okrem neochoty a neschopnosti zaplatiť zákonné poistné hneď niekoľko ďalších dôvodov, prečo niektorí vodiči jazdia bez PZP. Jedným z nich môže byť nesprávne pochopená povinnosť evidencie vozidiel. V takomto prípade si vlastník myslí, že vozidlo na neho už napísané nie je, aj keď oficiálne je stále evidovaný ako jeho vlastník,“ uvádza riaditeľ marketingu a komunikácie poisťovne AXA v Českej republike a na Slovensku Oskar Sekereš.

Okrem toho problémom môžu byť aj vlastnícke vzťahy. „Stáva sa napríklad, že v prípade dedičského konania je poistenie pôvodného majiteľa vozidla ukončené, pričom jeho nový vlastník si ho následne nepoistí,“ dodáva Sekereš.

Za neuhradené PZP hrozí sankcia vo výške 3 320 eur

„Vlastníci nepoistených vozidiel by však mali počítať s tým, že pri nesplnení zákonnej povinnosti im môže okresný úrad udeliť sankciu. Tá sa môže vyšplhať až do výšky 3 320 eur,“ konštatuje hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

To znamená, že v praxi môže ísť o poplatok, ktorý je až trojnásobne vyšší ako je priemerné poistné PZP. „Dôvodom je pokrytie nákladov súvisiacich s daným procesom a s výplatami škôd z nepoistených vozidiel,“ vysvetľuje O. Sekereš.

Čo urobiť, keď vinník utečie z miesta nehody

Niekedy sa vodiči pod hrozbou pokuty za nesplnenie zákonnej povinnosti, alebo kvôli strachu z prevzatia zodpovednosti za spôsobenú škodu, rozhodnú z miesta škody radšej utiecť.

Výhodou pre poškodeného je, ak nepoistený vinník zostane na mieste nehody, pretože bude niesť osobnú zodpovednosť za náhradu vzniknutej škody. „Ak škodu spôsobí vozidlo bez zaplateného PZP, táto škoda je poškodenému uhradená z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Kancelária si následne plnú výšku škody vymáha od vinníka súdnou cestou,“ približuje H. Kanderková z poisťovne Allianz – SP.

V prípade, že nepoistený vinník utečie z miesta nehody, je dôležité, aby poškodený na miesto incidentu privolal políciu. A to aj v prípade, ak odhadovaná škoda je nižšia ako 3 990 eur. Zároveň je vhodné skúsiť osloviť okoloidúcich, či niečo nevideli, pretože každá informácia navyše, ako napríklad farba či typ vozidla, alebo opis vodiča, môže pomôcť polícii nájsť vinníka.

Riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali Juraj Páleš tiež odporúča, aby si poškodený škody spôsobené na svojom vozidle dôkladne zdokumentoval. Aj to môže byť neskôr užitočné pri žiadosti o náhradu škody v poisťovni.

V prípade, že polícia našla vodiča, ktorý ušiel z miesta nehody, môžu mu navyše stanoviť pokutu od 300 do 1 300 eur a zakázať viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov.

Ak sa však polícii nepodarí vinníka nájsť, poškodený si musí opravu vozidla zaplatiť z vlastného vrecka. Preto je výhodné mať uzatvorené havarijné poistenie.

Aký je rozdiel medzi havarijným a PZP poistením?

Základný rozdiel je v tom, že PZP je primárne určené na náhradu škôd, ktoré vodič pri nehode spôsobí druhému vodičovi. Je dané zákonom, aby vinník nehody prípadné škody spôsobené druhým vodičom nemusel hradiť z vlastného vrecka, ale z tejto poistky. Havarijné poistenie je dobrovoľné, kde si rozsah krytia škôd na vlastné vozidlo vyberie každý podľa svojich preferencií. Mnoho poisťovní dnes umožňuje postupné pridávanie rizík k PZP až po kompletné havarijné poistenie.

Právnik po telefóne či online sprievodca škodou

Klienti poisťovní si pri nastavení optimálneho havarijného poistenia môžu okrem komplexného havarijného poistenia vybrať poistenie vybraných rizík, od ktorých sa odvíja aj výška poistného. Poisťovňa Wüstenrot pri výbere krytia odporúča rozhodovať sa aj podľa veku vozidla.

Táto poisťovňa poskytuje svojim klientom aj poistenie Nonstop právnik, ktoré platí aj v zahraničí. „V prípadoch súvisiacich s vedením motorového vozidla má klient okamžite po telefóne právnika. Poisťovňa hradí aj finančné náklady spojené s ochranou práv klienta, vrátane súdnych sporov,“ vraví T. Ferenčák z poisťovne Wüstenrot.

V poisťovni Allianz je automatickou súčasťou havarijného poistenia aj PZP. „Unikátom oproti ostatným poisťovniam je spustenie online sprievodcu škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení od začiatku tohto roka, vďaka ktorému môže klient sledovať stav riešenia škody na vozidle podobne, ako keď sleduje doručenie svojej zásielky kuriérom,“ opisuje H. Kanderková.

Poisťovne ponúkajú rôzne benefity

Pre klientov poisťovne AXA sú pripravené tri druhy balíčkov havarijného poistenia, ktoré si klient zvolí sám podľa vlastných preferencií. Balíčky GO MINI, GO KLASIK a GO MAXI sa líšia rozsahom poistného krytia od základných rizík až po komplexné havarijné poistenie.

„Okrem asistenčných služieb klient ako benefit získa poistenie pneumatiky na území Slovenska a Českej republiky s limitom 120 eur na každú poistnú udalosť, pričom ju môže využiť až dvakrát ročne,“ hovorí O. Sekereš. 

Aj poisťovňa Generali ponúka krytie rizík na mieru podľa predstáv klientov. „Aktuálne majú majitelia nových áut do 3,5 tony pri uzatvorení havarijného poistenia od poisťovne Generali možnosť získať poistenie finančnej straty (GAP) na dva roky úplne zadarmo,“ uzatvára K. Kukurová.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.6.2021 Redakcia FinReport

Freedom Finance prináša svoju online obchodnú platformu Freedom24 aj pre slovenských investorov

Jediná kótovaná spoločnosť so sídlom v Európskej únii, ktorá pôsobí na najväčšej technologickej burze na svete Nasdaq, vstupuje na ...

23.6.2021 Robert Juriš

Slovenská ekonomika by sa mala vrátiť na predkrízovú úroveň ešte v tomto roku. Rozhodne vakcinácia

Slovenskí analytici sú optimistickí. Tvrdia, že naša ekonomika sa z koronakrízy zotavuje rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa ...

23.6.2021 Redakcia FinReport

Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Deväť z desiatich býva vo vlastnom byte či dome. Mnohí ich kupujú za pomoci ...

22.6.2021 Roland Régely

Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky

Desaťpercentný cashback za platbu kartou, znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo či finančný bonus za založenie účtu. Banky pritvrdili v ...

22.6.2021 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť klesla pod 8 %, no od júla sa môžeme pripraviť na druhú vlnu prepúšťania

Aktuálna miera nezamestnanosti na Slovensku (za máj 2021) predstavuje presne 7,92 %. Dobrá správa je, že absolútne číslo vykazuje ...

22.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská Generali sa stane pobočkou Generali Českej poisťovne. Prepojenie spoločností čaká na schválenie

Slovenská poisťovňa Generali sa koncom tohto roka organizačne prepojí s Generali Českou poisťovňou. Obe poisťovne už od minulého roka ...

22.6.2021 Robert Juriš

Ursula von der Leyenová: Plán pomoci a odolnosti za 6,3 miliardy eur pre Slovensko je schválený

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (na snímke) oficiálne potvrdila, že Brusel schválil slovenský plán obnovy a odolnosti. ...

21.6.2021 Magdaléna Švančarková

Cenová rely komodít predražuje stavby. Oceľ zdražela o 100 %, granulát do plastových okien o polovicu

Dopyt po stavebných materiáloch po skončení pandemického útlmu rastie a s ním stúpajú aj ceny jednotlivých komodít. Napríklad vyššia ...

16.6.2021 Arian Ali

Neuspeli ste so sťažnosťou u svojej finančnej inštitúcie? Obráťte sa na Národnú banku Slovenska

Na základe opodstatnených žiadostí podaných na Národnú banku Slovenska museli len za uplynulý rok finančné inštitúcie vrátiť ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí

Škody na nehnuteľnostiach spôsobené lokálnymi živlami sú čoraz nepredvídateľnejšie. A počet poistných udalostí, za ktoré môžu ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila kúpu Poštovej poisťovne poisťovňou Union, ktorá takto získala 160-tisíc nových klientov

Národná banka Slovenska (NBS) schválila, že poisťovňa Union môže definitívne prevziať Poštovú poisťovňu. Financial. Report o tejto ...

12.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa predala zelené dlhopisy za 100 miliónov eur

Slovenská sporiteľňa predala emisiu zelených dlhopisov v objeme 100 miliónov eur. Je to prvá emisia zelených dlhopisov tejto banky v rámci ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

Novou výkonnou riaditeľkou Poštovej banky sa stala Melinda Burdanová

Poštová banka sa chce ešte viac priblížiť ku svojim klientom v obciach a v menších mestách prostredníctvom širokej distribučnej siete ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 9 rád, na čo by ste nemali zabudnúť pred aj počas cesty autom na dovolenku

Mnohí z nás obľubujú jazdu autom za dovolenkou, pretože poskytuje slobodu, voľnosť a možnosť zažiť dobrodružstvá. Zo Slovenska to máme ...

10.6.2021 Zuzana Mecková

Povinné zmluvné poistenie: Čo robiť, ak ho vinník nemá uzatvorené, alebo dokonca z miesta nehody ušiel?

Ukončenie zákazu vychádzania ako aj postupný príchod leta zvyšujú frekvenciu výskytu vozidiel na cestách. S tým prirodzene súvisí aj ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

365.bank prevezme pobočky Poštovej banky a stane sa z nej moderná plnoformátová banka

Poštovú banku čakajú zásadné zmeny. Pod značku 365.bank, ktorá je jej „odštepným závodom“, začiatkom júla prejdú všetky jej ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

Počet pracovnoprávnych sporov sa zdvojnásobil, pomôcť môže poistenie právnej ochrany

Kým v roku 2019 dominovali spory ohľadom neplnenia zmluvných záväzkov, v roku 2020 sa Slováci na právnikov najčastejšie obracali v ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zlikviduje staré platobné karty a vydávať bude už len ekologické

Ekologické aspekty čoraz intenzívnejšie prenikajú aj do bankovníctva. Napríklad Slovenská sporiteľňa vyzvala vlastníkov exspirovaných ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur
 2. 2.
  Freedom Finance prináša svoju online obchodnú platformu Freedom24 aj pre slovenských investorov
 3. 3.
  Slovenská Generali sa stane pobočkou Generali Českej poisťovne. Prepojenie spoločností čaká na schválenie
 4. 4.
  Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky
 5. 5.
  Slovenská ekonomika by sa mala vrátiť na predkrízovú úroveň ešte v tomto roku. Rozhodne vakcinácia