Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Po slovenských cestách jazdí až 200-tisíc áut bez povinného zmluvného poistenia. Vodičov neodrádza ani trojtisícová pokuta

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Na Slovensku sa stále pohybujú desiatky tisíc vozidiel, ktorým chýba povinné zmluvné poistenie (PZP). Ako postupovať, ak vinníkom vašej dopravnej nehody je práve takýto vodič, navyše ak z miesta nehody utečie? Vodičovi, ktorého polícia dodatočne chytí, však okrem sankcie za nezaplatenie zákonnej poistky, hrozí pokuta za útek z miesta dopravnej nehody vo výške 1 300 eur a zákaz viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov.

nehoda

Foto: Unsplash

Nepoistených vozidiel môže byť až 200-tisíc

Hoci sú legislatívne podmienky jasné, stále sa nájde vysoké percento vodičov, ktorí túto zákonnú povinnosť ignorujú. Riziko poškrabaných dvier, poškodenej karosérie, spätného zrkadla či väčších škôd hrozí kedykoľvek a kdekoľvek. Navyše v mnohých prípadoch sa stáva, že vinník utečie, a poškodený musí poistnú udalosť riešiť sám.

Na Slovensku existuje viac ako 200-tisíc vozidiel, ktoré nemajú uzatvorené PZP. Vyplýva to z porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Kým v septembri štát evidoval 3,3 milióna automobilov, Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala v tom istom mesiaci len 3,1 milióna poistených vozidiel. „Podľa posledných údajov preto odhadujeme na Slovensku viac ako 6 % vozidiel bez povinného zmluvného poistenia,“ myslí si špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz – SP Helena Kanderková.

Čo je to povinné zmluvné poistenie?

Uzatvorenie PZP je zákonnou povinnosťou každého vodiča, ktorý vlastní motorové vozidlo. Za nesplnenie tejto povinnosti mu hrozí pokuta. Ak by vodič bez uzatvoreného PZP spôsobil pri vedení takéhoto vozidla škodu inému účastníkovi cestnej premávky, náhradu za škodu musí zaplatiť z vlastného vrecka.

Dôvodom je neochota platiť či nevyjasnené vlastnícke pomery

Podľa poisťovní existuje okrem neochoty a neschopnosti zaplatiť zákonné poistné hneď niekoľko ďalších dôvodov, prečo niektorí vodiči jazdia bez PZP. Jedným z nich môže byť nesprávne pochopená povinnosť evidencie vozidiel. V takomto prípade si vlastník myslí, že vozidlo na neho už napísané nie je, aj keď oficiálne je stále evidovaný ako jeho vlastník,“ uvádza riaditeľ marketingu a komunikácie poisťovne AXA v Českej republike a na Slovensku Oskar Sekereš.

Okrem toho problémom môžu byť aj vlastnícke vzťahy. „Stáva sa napríklad, že v prípade dedičského konania je poistenie pôvodného majiteľa vozidla ukončené, pričom jeho nový vlastník si ho následne nepoistí,“ dodáva Sekereš.

Za neuhradené PZP hrozí sankcia vo výške 3 320 eur

„Vlastníci nepoistených vozidiel by však mali počítať s tým, že pri nesplnení zákonnej povinnosti im môže okresný úrad udeliť sankciu. Tá sa môže vyšplhať až do výšky 3 320 eur,“ konštatuje hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

To znamená, že v praxi môže ísť o poplatok, ktorý je až trojnásobne vyšší ako je priemerné poistné PZP. „Dôvodom je pokrytie nákladov súvisiacich s daným procesom a s výplatami škôd z nepoistených vozidiel,“ vysvetľuje O. Sekereš.

Čo urobiť, keď vinník utečie z miesta nehody

Niekedy sa vodiči pod hrozbou pokuty za nesplnenie zákonnej povinnosti, alebo kvôli strachu z prevzatia zodpovednosti za spôsobenú škodu, rozhodnú z miesta škody radšej utiecť.

Výhodou pre poškodeného je, ak nepoistený vinník zostane na mieste nehody, pretože bude niesť osobnú zodpovednosť za náhradu vzniknutej škody. „Ak škodu spôsobí vozidlo bez zaplateného PZP, táto škoda je poškodenému uhradená z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Kancelária si následne plnú výšku škody vymáha od vinníka súdnou cestou,“ približuje H. Kanderková z poisťovne Allianz – SP.

V prípade, že nepoistený vinník utečie z miesta nehody, je dôležité, aby poškodený na miesto incidentu privolal políciu. A to aj v prípade, ak odhadovaná škoda je nižšia ako 3 990 eur. Zároveň je vhodné skúsiť osloviť okoloidúcich, či niečo nevideli, pretože každá informácia navyše, ako napríklad farba či typ vozidla, alebo opis vodiča, môže pomôcť polícii nájsť vinníka.

Riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali Juraj Páleš tiež odporúča, aby si poškodený škody spôsobené na svojom vozidle dôkladne zdokumentoval. Aj to môže byť neskôr užitočné pri žiadosti o náhradu škody v poisťovni.

V prípade, že polícia našla vodiča, ktorý ušiel z miesta nehody, môžu mu navyše stanoviť pokutu od 300 do 1 300 eur a zakázať viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov.

Ak sa však polícii nepodarí vinníka nájsť, poškodený si musí opravu vozidla zaplatiť z vlastného vrecka. Preto je výhodné mať uzatvorené havarijné poistenie.

Aký je rozdiel medzi havarijným a PZP poistením?

Základný rozdiel je v tom, že PZP je primárne určené na náhradu škôd, ktoré vodič pri nehode spôsobí druhému vodičovi. Je dané zákonom, aby vinník nehody prípadné škody spôsobené druhým vodičom nemusel hradiť z vlastného vrecka, ale z tejto poistky. Havarijné poistenie je dobrovoľné, kde si rozsah krytia škôd na vlastné vozidlo vyberie každý podľa svojich preferencií. Mnoho poisťovní dnes umožňuje postupné pridávanie rizík k PZP až po kompletné havarijné poistenie.

Právnik po telefóne či online sprievodca škodou

Klienti poisťovní si pri nastavení optimálneho havarijného poistenia môžu okrem komplexného havarijného poistenia vybrať poistenie vybraných rizík, od ktorých sa odvíja aj výška poistného. Poisťovňa Wüstenrot pri výbere krytia odporúča rozhodovať sa aj podľa veku vozidla.

Táto poisťovňa poskytuje svojim klientom aj poistenie Nonstop právnik, ktoré platí aj v zahraničí. „V prípadoch súvisiacich s vedením motorového vozidla má klient okamžite po telefóne právnika. Poisťovňa hradí aj finančné náklady spojené s ochranou práv klienta, vrátane súdnych sporov,“ vraví T. Ferenčák z poisťovne Wüstenrot.

V poisťovni Allianz je automatickou súčasťou havarijného poistenia aj PZP. „Unikátom oproti ostatným poisťovniam je spustenie online sprievodcu škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení od začiatku tohto roka, vďaka ktorému môže klient sledovať stav riešenia škody na vozidle podobne, ako keď sleduje doručenie svojej zásielky kuriérom,“ opisuje H. Kanderková.

Poisťovne ponúkajú rôzne benefity

Pre klientov poisťovne AXA sú pripravené tri druhy balíčkov havarijného poistenia, ktoré si klient zvolí sám podľa vlastných preferencií. Balíčky GO MINI, GO KLASIK a GO MAXI sa líšia rozsahom poistného krytia od základných rizík až po komplexné havarijné poistenie.

„Okrem asistenčných služieb klient ako benefit získa poistenie pneumatiky na území Slovenska a Českej republiky s limitom 120 eur na každú poistnú udalosť, pričom ju môže využiť až dvakrát ročne,“ hovorí O. Sekereš. 

Aj poisťovňa Generali ponúka krytie rizík na mieru podľa predstáv klientov. „Aktuálne majú majitelia nových áut do 3,5 tony pri uzatvorení havarijného poistenia od poisťovne Generali možnosť získať poistenie finančnej straty (GAP) na dva roky úplne zadarmo,“ uzatvára K. Kukurová.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR preveruje možnú kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) začal správne konanie týkajúce sa možnej dohody medzi zamestnávateľmi obmedzujúcej súťaž ...

20.5.2024 Robert Juriš

Rodičovské dôchodky sa budú vyplácať v júni 2024, sú o niečo vyššie ako vlani

Rodičovský dôchodok za rok 2024 bude vyplatený jednorazovo počas tohtoročného júna. Dostane ho viac ako 908-tisíc poberateľov. Priemerný ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Rusko zmrazilo účty a zablokovalo aktíva v hodnote 700 miliónov eur trom západným bankám

Sankcie Západu voči Rusku vytvorili novú situáciu, ktorá je precedensom vo vzťahoch oboch strán. Ruský súd totiž trom západným bankám ...

20.5.2024 Jana Schochmann

Tatiana Ondrejková: O úspech sa musíte pričiniť sami

Tatiana Ondrejková je známa a úspešná slovenská podnikateľka. Ak by sme sa opýtali, v čom tkvie jej podnikateľský úspech, sama Táňa by ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Zomrel jeden z prvých slovenských veľkopodnikateľov Jozef Majský

Vo veku 78 rokov zomrel jeden z prvých veľkopodnikateľov, ktorí významne zbohatli po vzniku samostatnej Slovenskej republiky – Jozef Majský ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

16.5.2024 Mário Špilberger

Poistenie na hory vám dokáže ušetriť stovky a možno aj desaťtisíce eur

Jednodňové poistenie turistu vyjde aj menej ako na jedno euro, no pokryje náklady horskej záchrannej služby nad rámec verejného zdravotného ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Skupina J&T dosiahla vlani rekordný zisk 278,7 milióna eur

Bankový holding J&T FINANCE GROUP SE uzavrel minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom v celkovej výške 278,7 milióna eur. V ...

16.5.2024 Martin Jamnický

Zdravotné poisťovne v prvom štvrťroku 2024 zaznamenali stratu 23,2 milióna eur

Hoci zdravotné poisťovne vlani vygenerovali zisk, z ktorého dokázali vyplatiť svojim akcionárom aj dividendy, v prvom štvrťroku tohto roku sa ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Poisťovatelia sa čoraz viac zameriavajú na kryptotrh a poisťovanie kryptopodvodov

Globálny poisťovací priemysel obracia svoju pozornosť na nové riziká, ktoré v súčasnosti predstavujú najmä kryptomeny a digitálne ...

15.5.2024 Martin Jamnický

Slovenská sporiteľňa: Niektoré služby budú drahšie

Banky priebežne upravujú cenníky svojich služieb podľa toho, ako to vyhovuje ich cenovej politike a stratégii. Slovenská sporiteľňa sa ...

14.5.2024 Zuzana Fryč

Poisťovne: Okrem poistenia ponúkajú aj úvery, investovanie či dôchodkové sporenie

Časy, keď poisťovne ponúkali výhradne len rôzne možnosti poistenia, sú minulosťou. Okrem nich totiž niektoré rozširujú svoju ponuku o ...

10.5.2024 Mário Špilberger

Hypotéku na mobilný dom nedostanete, na montovaný však áno

Kto by netúžil mať domček blízko prírody? Kým lacnejší mobilný dom zoženiete aj za 15-tisíc eur, luxusnejšie varianty, často aj ...

10.5.2024 Redakcia FinReport

ČSOB nahradí štyri balíky služieb dvomi novými účtami

Banka končí s predajom niektorých svojich balíkových služieb. Ich obsah, teda účty Pohoda, FUN a Sloník, zostávajú aj naďalej v ...

9.5.2024 Robert Juriš

Niektoré banky úrokové sadzby hypoték zvyšujú, iné ich znižujú. Trend do budúcnosti je nejasný

Úrokové sadzby bánk sa začínajú hýbať. Na prelome apríla a mája 2024 upravovali podmienky svojich hypoték hneď tri banky pôsobiace na ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay