Hľadaj

Po slovenských cestách jazdí až 200-tisíc áut bez povinného zmluvného poistenia. Vodičov neodrádza ani trojtisícová pokuta

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Na Slovensku sa stále pohybujú desiatky tisíc vozidiel, ktorým chýba povinné zmluvné poistenie (PZP). Ako postupovať, ak vinníkom vašej dopravnej nehody je práve takýto vodič, navyše ak z miesta nehody utečie? Vodičovi, ktorého polícia dodatočne chytí, však okrem sankcie za nezaplatenie zákonnej poistky, hrozí pokuta za útek z miesta dopravnej nehody vo výške 1 300 eur a zákaz viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov.

image

Foto: Unsplash

Nepoistených vozidiel môže byť až 200-tisíc

Hoci sú legislatívne podmienky jasné, stále sa nájde vysoké percento vodičov, ktorí túto zákonnú povinnosť ignorujú. Riziko poškrabaných dvier, poškodenej karosérie, spätného zrkadla či väčších škôd hrozí kedykoľvek a kdekoľvek. Navyše v mnohých prípadoch sa stáva, že vinník utečie, a poškodený musí poistnú udalosť riešiť sám.

Na Slovensku existuje viac ako 200-tisíc vozidiel, ktoré nemajú uzatvorené PZP. Vyplýva to z porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Kým v septembri štát evidoval 3,3 milióna automobilov, Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala v tom istom mesiaci len 3,1 milióna poistených vozidiel. „Podľa posledných údajov preto odhadujeme na Slovensku viac ako 6 % vozidiel bez povinného zmluvného poistenia,“ myslí si špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz – SP Helena Kanderková.

Čo je to povinné zmluvné poistenie?

Uzatvorenie PZP je zákonnou povinnosťou každého vodiča, ktorý vlastní motorové vozidlo. Za nesplnenie tejto povinnosti mu hrozí pokuta. Ak by vodič bez uzatvoreného PZP spôsobil pri vedení takéhoto vozidla škodu inému účastníkovi cestnej premávky, náhradu za škodu musí zaplatiť z vlastného vrecka.

Dôvodom je neochota platiť či nevyjasnené vlastnícke pomery

Podľa poisťovní existuje okrem neochoty a neschopnosti zaplatiť zákonné poistné hneď niekoľko ďalších dôvodov, prečo niektorí vodiči jazdia bez PZP. Jedným z nich môže byť nesprávne pochopená povinnosť evidencie vozidiel. V takomto prípade si vlastník myslí, že vozidlo na neho už napísané nie je, aj keď oficiálne je stále evidovaný ako jeho vlastník,“ uvádza riaditeľ marketingu a komunikácie poisťovne AXA v Českej republike a na Slovensku Oskar Sekereš.

Okrem toho problémom môžu byť aj vlastnícke vzťahy. „Stáva sa napríklad, že v prípade dedičského konania je poistenie pôvodného majiteľa vozidla ukončené, pričom jeho nový vlastník si ho následne nepoistí,“ dodáva Sekereš.

Za neuhradené PZP hrozí sankcia vo výške 3 320 eur

„Vlastníci nepoistených vozidiel by však mali počítať s tým, že pri nesplnení zákonnej povinnosti im môže okresný úrad udeliť sankciu. Tá sa môže vyšplhať až do výšky 3 320 eur,“ konštatuje hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

To znamená, že v praxi môže ísť o poplatok, ktorý je až trojnásobne vyšší ako je priemerné poistné PZP. „Dôvodom je pokrytie nákladov súvisiacich s daným procesom a s výplatami škôd z nepoistených vozidiel,“ vysvetľuje O. Sekereš.

Čo urobiť, keď vinník utečie z miesta nehody

Niekedy sa vodiči pod hrozbou pokuty za nesplnenie zákonnej povinnosti, alebo kvôli strachu z prevzatia zodpovednosti za spôsobenú škodu, rozhodnú z miesta škody radšej utiecť.

Výhodou pre poškodeného je, ak nepoistený vinník zostane na mieste nehody, pretože bude niesť osobnú zodpovednosť za náhradu vzniknutej škody. „Ak škodu spôsobí vozidlo bez zaplateného PZP, táto škoda je poškodenému uhradená z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Kancelária si následne plnú výšku škody vymáha od vinníka súdnou cestou,“ približuje H. Kanderková z poisťovne Allianz – SP.

V prípade, že nepoistený vinník utečie z miesta nehody, je dôležité, aby poškodený na miesto incidentu privolal políciu. A to aj v prípade, ak odhadovaná škoda je nižšia ako 3 990 eur. Zároveň je vhodné skúsiť osloviť okoloidúcich, či niečo nevideli, pretože každá informácia navyše, ako napríklad farba či typ vozidla, alebo opis vodiča, môže pomôcť polícii nájsť vinníka.

Riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali Juraj Páleš tiež odporúča, aby si poškodený škody spôsobené na svojom vozidle dôkladne zdokumentoval. Aj to môže byť neskôr užitočné pri žiadosti o náhradu škody v poisťovni.

V prípade, že polícia našla vodiča, ktorý ušiel z miesta nehody, môžu mu navyše stanoviť pokutu od 300 do 1 300 eur a zakázať viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov.

Ak sa však polícii nepodarí vinníka nájsť, poškodený si musí opravu vozidla zaplatiť z vlastného vrecka. Preto je výhodné mať uzatvorené havarijné poistenie.

Aký je rozdiel medzi havarijným a PZP poistením?

Základný rozdiel je v tom, že PZP je primárne určené na náhradu škôd, ktoré vodič pri nehode spôsobí druhému vodičovi. Je dané zákonom, aby vinník nehody prípadné škody spôsobené druhým vodičom nemusel hradiť z vlastného vrecka, ale z tejto poistky. Havarijné poistenie je dobrovoľné, kde si rozsah krytia škôd na vlastné vozidlo vyberie každý podľa svojich preferencií. Mnoho poisťovní dnes umožňuje postupné pridávanie rizík k PZP až po kompletné havarijné poistenie.

Právnik po telefóne či online sprievodca škodou

Klienti poisťovní si pri nastavení optimálneho havarijného poistenia môžu okrem komplexného havarijného poistenia vybrať poistenie vybraných rizík, od ktorých sa odvíja aj výška poistného. Poisťovňa Wüstenrot pri výbere krytia odporúča rozhodovať sa aj podľa veku vozidla.

Táto poisťovňa poskytuje svojim klientom aj poistenie Nonstop právnik, ktoré platí aj v zahraničí. „V prípadoch súvisiacich s vedením motorového vozidla má klient okamžite po telefóne právnika. Poisťovňa hradí aj finančné náklady spojené s ochranou práv klienta, vrátane súdnych sporov,“ vraví T. Ferenčák z poisťovne Wüstenrot.

V poisťovni Allianz je automatickou súčasťou havarijného poistenia aj PZP. „Unikátom oproti ostatným poisťovniam je spustenie online sprievodcu škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení od začiatku tohto roka, vďaka ktorému môže klient sledovať stav riešenia škody na vozidle podobne, ako keď sleduje doručenie svojej zásielky kuriérom,“ opisuje H. Kanderková.

Poisťovne ponúkajú rôzne benefity

Pre klientov poisťovne AXA sú pripravené tri druhy balíčkov havarijného poistenia, ktoré si klient zvolí sám podľa vlastných preferencií. Balíčky GO MINI, GO KLASIK a GO MAXI sa líšia rozsahom poistného krytia od základných rizík až po komplexné havarijné poistenie.

„Okrem asistenčných služieb klient ako benefit získa poistenie pneumatiky na území Slovenska a Českej republiky s limitom 120 eur na každú poistnú udalosť, pričom ju môže využiť až dvakrát ročne,“ hovorí O. Sekereš. 

Aj poisťovňa Generali ponúka krytie rizík na mieru podľa predstáv klientov. „Aktuálne majú majitelia nových áut do 3,5 tony pri uzatvorení havarijného poistenia od poisťovne Generali možnosť získať poistenie finančnej straty (GAP) na dva roky úplne zadarmo,“ uzatvára K. Kukurová.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.1.2021 Správy

Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach

20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Štátne dotácie na nájomné dostávajú podľa zistení Transparency International Slovensko (TIS) aj firmy bez ...

20.1.2021 Dominik Horváth

Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov

Po viac ako osem mesiacov trvajúcej sérii rokovaní prijal americký Kongres balík opatrení na zmiernenie dôsledkov pandémie koronavírusu vo ...

20.1.2021 Redakcia FinReport

Zahraničné e-shopy zatiaľ vedú nad slovenskými, ale rozdiely v tržbách sa pomaly zmenšujú

V predchádzajúcom roku prakticky všetci ľudia zmenili svoje tradičné nákupné zvyky. Navyše v dôsledku obmedzení mnohí spotrebitelia ...

19.1.2021 Redakcia FinReport

Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká

V polovici januára 2021 sa zvŕšila ďalšia etapa integrácie spoločnosti AXA do Uniqa. Dokončilo sa preznačenie kontaktných miest a budov ...

19.1.2021 Redakcia FinReport

Každý tretí človek je ochotný za protihodnotu poskytnúť svoje citlivé údaje a každý šiesty to už urobil

Dátum narodenia, adresa, informácie o zdravotnom stave alebo nákupné správanie – to všetko sú osobné údaje, ktoré sú ľudia ochotní za ...

18.1.2021 Redakcia FinReport

Koronakríza urýchlila investície do digitalizácie. Máme síce kvalitných odborníkov, ale musíme spolupracovať

Firmy zo strednej a východnej Európy prežívajú zložitú ekonomickú situáciu. Napriek tomu považujú investície do digitalizácie za ...

18.1.2021 Roland Régely

Monopolné postavenie Googlu, Facebooku, Apple či Amazonu je ohrozené. Bidenovi demokrati si na ne brúsia zuby

V roku 2021 zrejme dôjde k „skroteniu“ dominantného postavenia niektorých internetových firiem. Firmy ako Google, Facebook, Apple či Amazon ...

16.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia pomohla objaviť výhody opakovaného eReceptu. Lekárom šetrí prácu, pacientom zase zdravie

Pandémia nového koronavírusu, s ktorou Slovensko bojuje od marca minulého roka, sa podpísala aj pod zvýšenie počtu predpísaných ...

12.1.2021 Redakcia FinReport

Až dve tretiny Slovákov sa hrnú do hypotéky nepripravení, nemajú finančnú rezervu a sú príliš zaúverovaní

Slováci sa často ponáhľajú zobrať si úver, hoci na to vôbec nemusia byť pripravení. Podľa prieskumu spoločnosti FinGo.sk až dvom ...

10.1.2021 Redakcia FinReport

Tisíckam domácností sa končia odklady splátok úverov, Národná banka Slovenska zostáva optimistická

Približne 150-tisíc slovenských domácností v rámci zákona Lex Korona využilo možnosť odkladu splácania svojich úverov. Takmer tri ...

30.12.2020 Zuzana Mecková

Odklad splátok úverov sa blíži ku koncu. Problémy so splácaním v roku 2021 očakávajú 4 % zadlžených domácností

Odklad splátok úverov mnohým domácnostiam, hlavne tým, ktoré prišli o príjmy, priniesol dočasnú úľavu od finančnej záťaže. No ...

28.12.2020 Redakcia FinReport

Pri sporoch o nedodaný tovar či podvodoch falošných e-shopov pomôže poistenie kybernetických rizík

Prieskumy hovoria, že ľudia až polovicu tohtoročných vianočných darčekov nakúpili online cez e-shopy. Tento spôsob nakupovania si vyžaduje ...

16.12.2020 Zuzana Mecková

Úrokové sadzby kreditných kariet sa blížia k 20 %. Banky by ich aj znížili, ale klienti ich o to nežiadajú

Kreditné karty sú užitočný finančný nástroj. Pri ich používaní prostriedky nečerpáme z vlastného účtu, ale priamo z banky. Aby sme sa ...

15.12.2020 Redakcia FinReport

Poisťovňa Uniqa, ktorá si kúpou AXY posilnila svoju pozíciu na trhu, začala so zmenou značky

Rakúska poisťovacia spoločnosť Uniqa Insurance Group, v rámci ktorej pôsobí aj slovenská Uniqa poisťovňa, ukončila prevzatie spoločností ...

11.12.2020 Redakcia FinReport

Poisťovňa Union sa rozrastá – kúpila Poštovú poisťovňu a získala 160-tisíc nových klientov

Poštová poisťovňa mení majiteľa. Po dlhých a náročných rokovaniach s viacerými záujemcami ju nakoniec kúpila poisťovňa Union. Svoj ...

7.12.2020 Zuzana Mecková

Spotrebiteľské úvery na Slovensku sú výrazne drahšie ako priemer eurozóny. Ani koronakríza s nimi nepohla

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku sa dlhodobo držia nad priemerom eurozóny. Rozdiel v sadzbách sa pohybuje až okolo 2 % v náš ...

3.12.2020 Magdaléna Švančarková

Vykurovacia sezóna prináša viac požiarov a poisťovne majú plné ruky práce

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch počas zimnej sezóny sú zanesené komíny, kozuby, pece, ale aj neudržiavané ...

2.12.2020 Magdaléna Švančarková

Stratová OTP Banka Slovensko už má nového vlastníka. Kúpila ju ČSOB, ktorá si posilnila pozíciu na trhu

Belgická KBC Bank získala všetky povolenia regulátorov a stala sa takmer stopercentným vlastníkom OTP Banky Slovensko. Na Slovensku pôsobí ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
 2. 2.
  Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká
 3. 3.
  Zahraničné e-shopy zatiaľ vedú nad slovenskými, ale rozdiely v tržbách sa pomaly zmenšujú
 4. 4.
  Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach
 5. 5.
  Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov