Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Po slovenských cestách jazdí až 200-tisíc áut bez povinného zmluvného poistenia. Vodičov neodrádza ani trojtisícová pokuta

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Na Slovensku sa stále pohybujú desiatky tisíc vozidiel, ktorým chýba povinné zmluvné poistenie (PZP). Ako postupovať, ak vinníkom vašej dopravnej nehody je práve takýto vodič, navyše ak z miesta nehody utečie? Vodičovi, ktorého polícia dodatočne chytí, však okrem sankcie za nezaplatenie zákonnej poistky, hrozí pokuta za útek z miesta dopravnej nehody vo výške 1 300 eur a zákaz viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov.

image

Foto: Unsplash

Nepoistených vozidiel môže byť až 200-tisíc

Hoci sú legislatívne podmienky jasné, stále sa nájde vysoké percento vodičov, ktorí túto zákonnú povinnosť ignorujú. Riziko poškrabaných dvier, poškodenej karosérie, spätného zrkadla či väčších škôd hrozí kedykoľvek a kdekoľvek. Navyše v mnohých prípadoch sa stáva, že vinník utečie, a poškodený musí poistnú udalosť riešiť sám.

Na Slovensku existuje viac ako 200-tisíc vozidiel, ktoré nemajú uzatvorené PZP. Vyplýva to z porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Kým v septembri štát evidoval 3,3 milióna automobilov, Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala v tom istom mesiaci len 3,1 milióna poistených vozidiel. „Podľa posledných údajov preto odhadujeme na Slovensku viac ako 6 % vozidiel bez povinného zmluvného poistenia,“ myslí si špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz – SP Helena Kanderková.

Čo je to povinné zmluvné poistenie?

Uzatvorenie PZP je zákonnou povinnosťou každého vodiča, ktorý vlastní motorové vozidlo. Za nesplnenie tejto povinnosti mu hrozí pokuta. Ak by vodič bez uzatvoreného PZP spôsobil pri vedení takéhoto vozidla škodu inému účastníkovi cestnej premávky, náhradu za škodu musí zaplatiť z vlastného vrecka.

Dôvodom je neochota platiť či nevyjasnené vlastnícke pomery

Podľa poisťovní existuje okrem neochoty a neschopnosti zaplatiť zákonné poistné hneď niekoľko ďalších dôvodov, prečo niektorí vodiči jazdia bez PZP. Jedným z nich môže byť nesprávne pochopená povinnosť evidencie vozidiel. V takomto prípade si vlastník myslí, že vozidlo na neho už napísané nie je, aj keď oficiálne je stále evidovaný ako jeho vlastník,“ uvádza riaditeľ marketingu a komunikácie poisťovne AXA v Českej republike a na Slovensku Oskar Sekereš.

Okrem toho problémom môžu byť aj vlastnícke vzťahy. „Stáva sa napríklad, že v prípade dedičského konania je poistenie pôvodného majiteľa vozidla ukončené, pričom jeho nový vlastník si ho následne nepoistí,“ dodáva Sekereš.

Za neuhradené PZP hrozí sankcia vo výške 3 320 eur

„Vlastníci nepoistených vozidiel by však mali počítať s tým, že pri nesplnení zákonnej povinnosti im môže okresný úrad udeliť sankciu. Tá sa môže vyšplhať až do výšky 3 320 eur,“ konštatuje hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

To znamená, že v praxi môže ísť o poplatok, ktorý je až trojnásobne vyšší ako je priemerné poistné PZP. „Dôvodom je pokrytie nákladov súvisiacich s daným procesom a s výplatami škôd z nepoistených vozidiel,“ vysvetľuje O. Sekereš.

Čo urobiť, keď vinník utečie z miesta nehody

Niekedy sa vodiči pod hrozbou pokuty za nesplnenie zákonnej povinnosti, alebo kvôli strachu z prevzatia zodpovednosti za spôsobenú škodu, rozhodnú z miesta škody radšej utiecť.

Výhodou pre poškodeného je, ak nepoistený vinník zostane na mieste nehody, pretože bude niesť osobnú zodpovednosť za náhradu vzniknutej škody. „Ak škodu spôsobí vozidlo bez zaplateného PZP, táto škoda je poškodenému uhradená z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Kancelária si následne plnú výšku škody vymáha od vinníka súdnou cestou,“ približuje H. Kanderková z poisťovne Allianz – SP.

V prípade, že nepoistený vinník utečie z miesta nehody, je dôležité, aby poškodený na miesto incidentu privolal políciu. A to aj v prípade, ak odhadovaná škoda je nižšia ako 3 990 eur. Zároveň je vhodné skúsiť osloviť okoloidúcich, či niečo nevideli, pretože každá informácia navyše, ako napríklad farba či typ vozidla, alebo opis vodiča, môže pomôcť polícii nájsť vinníka.

Riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali Juraj Páleš tiež odporúča, aby si poškodený škody spôsobené na svojom vozidle dôkladne zdokumentoval. Aj to môže byť neskôr užitočné pri žiadosti o náhradu škody v poisťovni.

V prípade, že polícia našla vodiča, ktorý ušiel z miesta nehody, môžu mu navyše stanoviť pokutu od 300 do 1 300 eur a zakázať viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov.

Ak sa však polícii nepodarí vinníka nájsť, poškodený si musí opravu vozidla zaplatiť z vlastného vrecka. Preto je výhodné mať uzatvorené havarijné poistenie.

Aký je rozdiel medzi havarijným a PZP poistením?

Základný rozdiel je v tom, že PZP je primárne určené na náhradu škôd, ktoré vodič pri nehode spôsobí druhému vodičovi. Je dané zákonom, aby vinník nehody prípadné škody spôsobené druhým vodičom nemusel hradiť z vlastného vrecka, ale z tejto poistky. Havarijné poistenie je dobrovoľné, kde si rozsah krytia škôd na vlastné vozidlo vyberie každý podľa svojich preferencií. Mnoho poisťovní dnes umožňuje postupné pridávanie rizík k PZP až po kompletné havarijné poistenie.

Právnik po telefóne či online sprievodca škodou

Klienti poisťovní si pri nastavení optimálneho havarijného poistenia môžu okrem komplexného havarijného poistenia vybrať poistenie vybraných rizík, od ktorých sa odvíja aj výška poistného. Poisťovňa Wüstenrot pri výbere krytia odporúča rozhodovať sa aj podľa veku vozidla.

Táto poisťovňa poskytuje svojim klientom aj poistenie Nonstop právnik, ktoré platí aj v zahraničí. „V prípadoch súvisiacich s vedením motorového vozidla má klient okamžite po telefóne právnika. Poisťovňa hradí aj finančné náklady spojené s ochranou práv klienta, vrátane súdnych sporov,“ vraví T. Ferenčák z poisťovne Wüstenrot.

V poisťovni Allianz je automatickou súčasťou havarijného poistenia aj PZP. „Unikátom oproti ostatným poisťovniam je spustenie online sprievodcu škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení od začiatku tohto roka, vďaka ktorému môže klient sledovať stav riešenia škody na vozidle podobne, ako keď sleduje doručenie svojej zásielky kuriérom,“ opisuje H. Kanderková.

Poisťovne ponúkajú rôzne benefity

Pre klientov poisťovne AXA sú pripravené tri druhy balíčkov havarijného poistenia, ktoré si klient zvolí sám podľa vlastných preferencií. Balíčky GO MINI, GO KLASIK a GO MAXI sa líšia rozsahom poistného krytia od základných rizík až po komplexné havarijné poistenie.

„Okrem asistenčných služieb klient ako benefit získa poistenie pneumatiky na území Slovenska a Českej republiky s limitom 120 eur na každú poistnú udalosť, pričom ju môže využiť až dvakrát ročne,“ hovorí O. Sekereš. 

Aj poisťovňa Generali ponúka krytie rizík na mieru podľa predstáv klientov. „Aktuálne majú majitelia nových áut do 3,5 tony pri uzatvorení havarijného poistenia od poisťovne Generali možnosť získať poistenie finančnej straty (GAP) na dva roky úplne zadarmo,“ uzatvára K. Kukurová.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.3.2023 Redakcia FinReport

Budúcnosť: Umelá inteligencia sa postará o personalizované učenie a technológie o manuálnu prácu

Školy dnes pripravujú deti na prostredie, o ktorom nevieme, ako bude vyzerať. Takmer určite však vieme, že vplyv technológií a umelej ...

26.3.2023 Redakcia FinReport

Krádeže identity firiem pribúdajú. Ako predchádzať problémom?

Postkovidová doba prináša rastúci trend vo firemných podvodoch. Okrem iných sa rozmáhajú aj krádeže identity. Podvod s identitou je v ...

25.3.2023 Redakcia FinReport

ESET odhalil škodlivé verzie aplikácií WhatsApp a Telegram, ktoré používateľom kradnú kryptomeny

Výskumníci spoločnosti ESET objavili desiatky napodobenín webových stránok aplikácií Telegram a WhatsApp, ktoré sa zameriavajú najmä na ...

25.3.2023 Redakcia FinReport

Exportno-importné aktivity krajín EÚ smerom na Ukrajinu sú intenzívnejšie ako pred vojnou

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu silno ovplyvnila aj exportno-importné vzťahy medzi Ukrajinou a krajinami Európskej únie. Kým na začiatku ...

24.3.2023 Robert Juriš

365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta

Finančná spravodajská jednotka Prezídia policajného zboru uložila 365.bank pokutu vo výške dva milióny. Informuje o tom Polícia SR na ...

24.3.2023 Roland Régely

Investori sa vracajú k dlhopisom. Prinášajú im lepšie zhodnotenie ako pred rokom či dvomi

Centrálne banky v boji proti inflácii pokračujú v sprísňovaní menovej politiky, čo sa prejavuje zvyšovaním úrokových sadzieb a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia

Zanedbaná ochrana životného prostredia si vyberá svoju daň, a preto je trendom doby sledovanie uhlíkovej stopy jednotlivých rozhodnutí a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Rezort práce navrhuje zvýšenie stravného aj minimálnej hodnoty stravnej poukážky

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje zvýšiť sumy stravného pre zamestnancov. Reaguje tým na vývoj indexu cien jedál a ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

Celoeurópsky platobný systém TARGET2 je aktualizovaný, optimalizuje využitie likvidity

Slovenská banková asociácia pred niekoľkými dňami informovala o technickej aktualizácii celoeurópskeho platobného systému TARGET2, ktorý ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

FED sa rozhodol pre „holubičie“ riešenie. Úrokovú sadzbu zdvihol najmenej, ako sa len dalo

Americký Federálny rezervný systém (FED) upravil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Dostal ju tak do pásma 4,75 ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Poisťovne intenzívne riešia škody po požiari v Banke lásky a ďalších budovách v Banskej Štiavnici

Minimálne tri veľké poisťovne pôsobiace na slovenskom poistnom trhu majú v súvislosti s víkendovým požiarom v Banskej Štiavnici plné ruky ...

21.3.2023 Roland Régely

Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude

Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný

Len pred niekoľkými dňami zvyšovali úrokové sadzby svojich úverov štyria veľkí hráči na slovenskom hypotekárnom trhu. Po víkende sa k ...

20.3.2023 Dominik Horváth

Americké banky zažili najhorší týždeň od roku 2008, v Európe by sa vraj niečo také nestalo

Mnohí ľudia majú ešte stále v živej pamäti finančnú krízu z roku 2008, ktorú spustil krach amerického bankového sektora. Udalosti ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Credit Suisse prevezme konkurenčná UBS a „pomoci“ od konkurencie sa dostane aj americkej Signature Bank

Riešenie pre klientov v poradí tretej americkej skrachovanej banky je už na svete. Väčšinu vkladov a časť úverov klientov Signature Bank ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska varuje pred podvodníkmi, ktorí sa vydávajú za jej zamestnancov

Národná banka Slovenska zaznamenala viacero pokusov o podvodné konanie subjektov, ktoré pod rôznymi zámienkami kontaktujú spotrebiteľov, ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

SBA varuje: Niektoré bankové služby môžu byť cez víkend nedostupné

Európska centrálna banka (ECB), národné centrálne banky a komerčné banky, teda všetky banky platiace eurom, prechádzajú spoločne na novú ...

17.3.2023 Zuzana Fryč

Výroba lacných áut sa končí. Povinné zmluvné poistenie tento rok zdražie o 10 %

Nielen vysoká inflácia škôd v posledných mesiacoch, ale aj čoraz väčší počet drahších áut na cestách núti poisťovne prehodnocovať ...

Mobilná aplikácia