Platenie kartami v zahraničí je výhodné. Treba však vedieť, kedy ich použiť
So zlepšujúcou sa pandemickou situáciou rastie aj používanie platobných kariet v cudzine. Podľa najnovšieho prieskumu UniCredit Bank nimi platí približne 60 % Slovákov, ktorí cestujú do zahraničia. Zároveň sú čoraz obľúbenejšie aj výhody, ktoré vyplývajú z využívania platobných kariet. Sú to napríklad možnosť uzavretia cestovného poistenia či pohodlné platenie mobilným telefónom. V neposlednom rade je dôležitá aj bezpečnosť, ktorú poskytuje biometrické overovanie alebo overovanie prostredníctvom mobilných aplikácií.

Foto: Shutterstock
Viac ako tretina cestovateľov platí v hotovosti
Podľa prieskumu platí v zahraničí platobnými kartami nadpolovičná väčšina respondentov (60 %), každý tretí dokonca vôbec nepoužije hotovosť. Na Slovensku je však stále pomerne silná skupina cestovateľov (40 %), ktorá preferuje predovšetkým hotovostný platobný styk, a to aj napriek faktu, že sú platby kartou v zahraničí vo väčšine prípadov bez poplatkov a ponúkajú spomínané výhody.
Pritom v prípade odcudzenia alebo straty karty nie sú komplikácie také bolestivé, ako práve v prípade straty hotovosti, a to najmä vďaka digitalizácii. Karty možno totiž veľmi jednoducho a okamžite zablokovať priamo z mobilnej aplikácie. Výhodou je okrem iného aj moderný a pohodlný spôsob platenia, ktorý karty ponúkajú. Na menších výletoch možno výdavky zaplatiť prostredníctvom mobilnej peňaženky v smartfóne alebo smart hodinkách.
Všetky dôležité doklady tak možno nechať bezpečne uložené napríklad v hotelovom trezore. Súčasne sú od tohto roka všetky platby kartou ešte pohodlnejšie vďaka požiadavke na takzvané silné overenie klienta. V praxi to znamená, že klient pri platbe kartou cez internet nikam nezadáva SMS kód, ale transakciu autorizuje cez oficiálnu mobilnú aplikáciu banky na to určenú, a to s použitím biometrických údajov, ako sú odtlačok prsta alebo Face ID. Nie je potrebné nič prepisovať ani zadávať, všetko je rýchle a jednoduché.
Pozor na výbery z kreditných kariet, sú drahšie
V porovnaní s predpandemickým obdobím sa aj tento rok očakáva zvýšený záujem cestovateľov o dovolenky v tuzemsku. Okrem drobnej hotovosti na príručné výdaje je najoptimálnejšie zobrať si so sebou debetnú i kreditnú kartu. Zo zahraničných destinácií sa ako najčastejšie črtajú Chorvátsko a Grécko. V týchto prípadoch by používanie oboch typov kariet malo byť samozrejmosťou.
Debetná karta je vhodná na bežné platby, prípadne výbery z bankomatov. Kreditná karta zase prináša výhody hlavne pri platbách vyžadujúcich zálohu, ako je rezervácia ubytovania alebo požičanie auta. Aj napriek tomu, že podľa prieskumu vie až polovica Slovákov, v akých prípadoch sa oplatí používať kreditnú kartu, v cudzine ju používa len 7 % z nich.
Aj preto je dobré vopred si zistiť, aké poplatky účtuje vaša banka pri výberoch z bankomatov v zahraničí. Veľká časť z nich tieto úkony spoplatňuje, prípadne ich ponúka zadarmo len obmedzené množstvo a na vybraný časový úsek. Dajte si pozor aj na výbery z kreditnej karty, ktoré sú nielen v zahraničí drahšie než výbery z debetných kariet.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.ECB: Ekonomika eurozóny sa prepadne do recesie, no tá bude len mierna
- 2.Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %
- 5.Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?