Pandémia pomohla objaviť výhody opakovaného eReceptu. Lekárom šetrí prácu, pacientom zase zdravie
Pandémia nového koronavírusu, s ktorou Slovensko bojuje od marca minulého roka, sa podpísala aj pod zvýšenie počtu predpísaných opakovaných eReceptov. Už za prvé dva mesiace od začiatku pandémie Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaznamenala ich nárast o viac ako 54 %. Ešte výraznejší je medziročný nárast počtu opakovaných eReceptov. Napríklad v apríli 2020 v porovnaní s aprílom 2019 nárast predstavoval takmer 200 %.

Foto: Shuterstock
Z benefitu profitujú najmä chronicky chorí pacienti
Hoci možnosť predpisovať lieky na opakovaný predpis je stanovená zákonom už od roku 2018, nie všetci pacienti o nej vedia a nie všetci lekári ju v praxi aj dostatočne využívajú. Výhodou je, že znižuje počty pacientov v čakárňach ambulancií, šetrí čas lekárom, sestrám aj pacientom a prispieva k odstráneniu papierových predpisov. Potvrdilo sa to aj počas súčasnej pandémie, keď sa návštevy lekárov značne obmedzili.
„Aj z našich aktuálnych dát je zrejmé, že vďaka využívaniu opakovaného eReceptu sa v čakárňach výrazne znížil počet ľudí, ktorí si prišli iba po nový predpis na lieky. Opakovaný eRecept predstavuje významný benefit najmä pre chronicky chorých pacientov, ktorí ročne ušetria aj štyri osobné návštevy lekára. Minimalizovanie zbytočných návštev ambulancií je v dnešnej epidemiologickej situácii veľmi dôležité a zabráni tak ďalšiemu riziku šírenia vysoko infekčného ochorenia COVID-19,“ uviedol generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.
Podľa jeho slov za prvých 10 mesiacov minulého roka pacienti vďaka opakovanému eReceptu „ušetrili“ až 120 000 návštev u lekára. Z údajov VšZP tiež vyplýva, že opakovaný predpis lieku najčastejšie využívajú všeobecní lekári pre dospelých.
V systéme sa vygeneruje automaticky, o lehote rozhoduje lekár
Opakovaný eRecept však nie je možné vystaviť na akýkoľvek liek či zdravotnícku pomôcku. Napríklad pri antibiotikách či psychotropných a omamných látkach je takéto predpisovanie zakázané. „Opakovaný eRecept sa oproti klasickému líši aj v lehote platnosti, ktorá môže byť až jeden rok. Znamená to, že eRecept sa v systéme vygeneruje automaticky, a to v lehote, ktorú určí lekár,“ vysvetľuje podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.
Pacient môže ísť teda priamo do lekárne, kde si jednoducho vyzdvihne ďalšie balenie svojho lieku. Po skončení platnosti opakovaného eReceptu je potrebné kontaktovať lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe, teda či vystaví nový opakovaný eRecept, alebo pacienta objedná na kontrolné vyšetrenie.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Do sčítania sa zapojila takmer polovica Slovákov, najviac ľudí vyplnilo formulár v Bratislavskom kraji
- 2.Deutsche Telekom, IBM či Unicorn Systems hľadajú desiatky zamestnancov. Žiadaní sú IT špecialisti, dopyt je aj vo výrobe
- 3.Do bytu v Trnave vtrhli falošní kukláči, odniesli si peniaze i šperky
- 4.Predaj áut, dovoleniek a luxusného tovaru sa prepadáva, ľudia o svojich nákupných aktivitách viac premýšľajú
- 5.Matovič zjavne začal pri písaní svojich statusov spolupracovať s profesionálom, myslí si politológ