Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

OTP banka Slovensko sa definitívne stáva členom skupiny ČSOB. Čo to prinesie klientom oboch bánk?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Dnes je posledný deň, keď Československá obchodná banka a OTB Banka Slovensko fungujú samostatne. Proces zlučovania oboch bánk pod jednu značku sa končí k 1. októbru 2021. OTP Banka Slovensko zanikne a stane sa členom finančnej skupiny ČSOB. Klientov oboch bánk čaká viacero zmien. Skupina ČSOB ubezpečuje klientov OTP Banky, že zlúčenie bude pre nich znamenať väčší výber produktov, širšiu sieť bankomatov, dostupnejšiu sieť pobočiek a istotu stability. Pozrime sa na zmeny podrobnejšie.

image

Foto: ČSOB

Platobné karty a čísla účtov sa zatiaľ nemenia

Služby a produkty budú môcť klienti OTP Banky po zlúčení oboch subjektov využívať v ČSOB rovnako ako doteraz, vrátane vydanej platobnej karty alebo svojho účtu. Elektronické bankovníctvo OTP Banky, mobilná aplikácia ani prihlasovacie údaje sa nemenia.

V budúcnosti banka klientom vymení platobnú kartu za novú, no o tom budú určite vopred informovaní. Prepojenie platobných kariet cez mobilné peňaženky bude fungovať naďalej, a ani v budúcnosti by nemalo dôjsť k žiadnym zmenám. Vzhľadom na to, že tieto služby poskytuje aj ČSOB, pre klientov OTP Banky budú dostupné aj po zlúčení oboch bánk. 

Banka pripravuje nové produkty

Nové produkty a služby OTP Banky sa viac nebudú predávať, no k už existujúcim produktom a službám budú mať klienti štandardný servis vo vybraných pobočkách v rámci samostatných pracovísk. Keďže zlúčením OTP Banky s ČSOB sa OTP klienti stanú klientmi ČSOB, postupne bude dochádzať aj k prechodu na produkty ČSOB. O jednotlivých krokoch súvisiacich s aktiváciou nových produktov ČSOB a benefitov bude banka klientov vopred informovať.

Plánuje na to využiť viaceré dostupné informačné kanály, či už v pobočke, na webovej stránke, cez správy v mobil bankingu alebo internetbankingu, e-mailovými správami, prostredníctvom SMS správ či vo výpisoch. ČSOB banka preto upozorňuje, že je dôležité aktualizovať si svoje kontakty v banke, aby sa aktuálne informácie ku klientom dostali včas.

Klientom OTP banky prinesie zlúčenie bánk viacero výhod

 • Už v súčasnosti môžu klienti svojou OTP kartou vyberať hotovosť aj z bankomatov ČSOB za rovnakých podmienok ako z bankomatov OTP Banky Slovensko. K dispozícii tak majú tretiu najväčšiu sieť bankomatov na Slovensku.
 • Môžu tiež vyberať hotovosť z bankomatov v Maďarsku označených K&H za zvýhodnený poplatok 20 centov za výber. Rovnako tak z bankomatov ČSOB v Česku, KBC v Belgicku a UBB v Bulharsku.
 • K dispozícii majú nový bežný účet v ČSOB s balíkom služieb Pohoda za výhodných podmienok.
 • Získajú zvýhodnenú sadzbu pri prenose svojho hypotekárneho úveru do ČSOB, ako aj poukážky pri uzatvorení poistenia v ČSOB Poisťovni.
 • Podnikatelia a malé firmy majú možnosť získať Podnikateľské konto na jeden rok bez poplatkov. Zároveň môžu využiť prenájom terminálu na tri mesiace bez poplatkov a provízií, alebo podnikateľský úver Efektiv bez poplatku za poskytnutie.

Refinancovanie hypotéky v ČSOB sa môže oplatiť

Klienti OTP Banky, ktorí splácajú hypotéku, ju majú aj naďalej vedenú za podmienok, ktoré si dohodli v rámci uzatvárania zmluvy s OTP Bankou. No v súčasnosti sa dá v ČSOB informovať o možnosti jej refinancovania za výhodnejších podmienok, ako majú klienti v súčasnosti. Jedným z benefitov, ktorý k ČSOB hypotéke môžu začať využívať okamžite po jej prenose, sú bezplatné splátky cez mobilnú aplikáciu ČSOB SmartBanking. Klienti si tak môžu skrátiť splácanie svojej hypotéky a zároveň ušetriť.

Podobne si klienti OTP Banky môžu previesť hypotéku do ČSOB aj v rámci prebiehajúcej fixácie úrokovej sadzby, pričom im ČSOB nebude účtovať štandardný poplatok za spracovanie nového úveru. Banka ich navyše odmení vrátením až troch mesačných splátok úveru.

Okrem toho banka postupne ukončuje predaj a poskytovanie služieb spojených s vedením vkladných knižiek. V nasledujúcich mesiacoch prinesie o tejto zmene detailnejšie informácie. Klienti budú mať možnosť svoje finančné prostriedky z vkladnej knižky vybrať, alebo využiť iné možnosti ich zhodnocovania s potenciálom lepšieho zhodnotenia.

Pobočky OTP sa prefarbia zo zelenej na modrú

Pobočky OTP Banky zmenili svoju korporátnu farbu – zo zelenej na modrú. Po úplnom spojení všetkých bankových systémov, pobočiek, produktov a služieb už budú všetky označené logom ČSOB. V rámci optimalizácie pobočkovej siete sú presťahované len niektoré pobočky OTP Banky do priestorov ČSOB. Klienti OTP Banky môžu od 1. októbra 2021 riešiť akékoľvek požiadavky súvisiace s bankovými produktmi a službami vo vybraných pobočkách ČSOB, ktoré sú uvedené v sekcii Sťahovanie pobočiek OTP Banky do ČSOB.

OTP Banka zároveň informuje, že postupne prispôsobuje pobočkovú sieť tak, aby čo najviac vyhovovala potrebám klientov, vrátane zmeny otváracích hodín. V niektorých lokalitách došlo aj k zlučovaniu pobočiek OTP Banky. Umiestnenie všetkých bankových pobočiek v rámci Slovenska nájdu klienti na spoločnej webovej stránke oboch bánk. Dve pobočky v Šali a v Senici sú ešte v procese sťahovania.

Výbery z bankomatov ČSOB fungujú, vklady zatiaľ nie

Výbery z bankomatov by mali byť naďalej bezproblémové. Klienti OTP Banky majú k dispozícii sieť bankomatov ČSOB po celom Slovensku, z ktorých môžu vyberať hotovosť za rovnakých podmienok ako v OTP Banke. Pozor však na vklady. V prípade, že si chce klient OTP vložiť hotovosť na účet cez vkladomat ČSOB, z technických príčin to zatiaľ nie je možné.

Klienti OTP môžu vložiť hotovosť dočasne jedine v pôvodných vkladomatoch OTP Banky, ktoré budú označené „Pre klientov bývalej OTP Banky Slovensko, a. s.“.

Naopak, na prepojení platobných kariet cez mobilné peňaženky sa ani v budúcnosti nič nezmení. Vzhľadom na to, že tieto služby poskytuje aj ČSOB, pre klientov OTP Banky budú dostupné aj po zlúčení oboch bánk. 

Toto však klientov určite nepoteší

K 30. septembru 2021 OTP banka zvyšuje sadzobník poplatkov za výbery z bankomatu. Výber hotovosti kreditnou kartou z bankomatov OTP Banka Slovensko, ČSOB a skupiny KBC sa zvýši minimálne o štyri eurá. V prípade výberov z bankomatu inej banky na Slovensku a vo väčšine európskych krajín sa cenník dvíha z piatich na minimálne šesť eur.

Prehľad zmien poplatkov za výbery hotovosti kreditnou kartou:

 • z bankomatu OTP Banka Slovensko, ČSOB a skupiny KBC bude predstavovať 2 % z vyberanej sumy a minimálne 6 eur, predtým 1 % a minimálne 2 eurá,
 • z bankomatu inej banky a v krajinách EHS bude vo výške 2 % a minimálne 6 eur,  predtým 2 % a minimálne 5 eur,
 • z iného bankomatu v zahraničí to budú 2 % a minimálne 6 eur, predtým 2 % a minimálne 7 eur.

Výhody pre podnikateľov

Pre podnikateľov sa zatiaľ podmienky a nastavenia podnikateľského účtu nijakým spôsobom nemenia. Obe banky však uvádzajú, že pracujú na tom, aby po úplnom zlúčení poskytli podnikateľom čo najlepšie služby.

Podnikatelia však majú možnosť vyskúšať si Podnikateľské konto v ČSOB na jeden rok úplne zadarmo, a porovnať si aj všetky doplnkové služby, ako aj internetbanking Moja ČSOB. Navyše môžu využiť prenájom terminálu na tri mesiace bez poplatkov a provízií, prípadne podnikateľský úver Efektiv bez poplatku za poskytnutie. 

Úverové zmluvy zostávajú podnikateľom, malým firmám a SME klientom platné bez zmien, pričom končiace zmluvy prehodnotí a prefinancuje ČSOB. Po úplnom spojení obidvoch bánk všetky kontrakty prevezme ČSOB.

U investičných úverov nedochádza k žiadnym zmenám. Každý klient si môže vybrať, či ho bude naďalej využívať tak, ako je zvyknutý. Ak sa rozhodne pre refinancovanie úveru v ČSOB, môže vykonať dve mimoriadne bezplatné splátky ročne, spojiť si viaceré úvery do jedného s nižšou splátkou a výhodnejšími podmienkami, a získať firemnú kreditnú kartu so zvýhodnenými podmienkami. 

ČSOB fúziou bánk získa väčší podiel na úverovom koláči

Rozhodnutie o zlúčení oboch bánk padlo v decembri minulého roka. Odvtedy prebiehali aktivity nastavujúce zlučovacie procesy. Vďaka fúzii si ČSOB polepšila v rámci slovenského trhu s poskytovaním úverov. V prípade úverov na bývanie bude mať trhový podiel takmer 15 %, a v prípade spotrebných úverov to bude viac ako 8 %.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.11.2022 Naďa Černá

Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov

Masívnu sieťotlač s názvom White Disaster, ktorá je jedným z najvýznamnejších diel Andyho Warhola, predala aukčná spoločnosť Sotheby's ...

30.11.2022 Redakcia FinReport

Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností určených na bývanie boli počas tretieho štvrťroka 2022 o 14,5 % vyššie ako v rovnakom období ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

29.11.2022 Naďa Černá

Vznikol, aby bojoval proti korupcii a nekalým praktikám. Ako sa mu darí chrániť whistleblowerov?

Každý, kto čelí šikane či inému negatívnemu správaniu sa zo strany zamestnávateľa, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

28.11.2022 Robert Juriš a Naďa Černá

Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami

Nositeľmi najhodnotnejších brandov na svete sú technologické firmy. Suverénne najcennejšou značkou na svete podľa rebríčka Interbrand je ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

15.11.2022 Roland Régely

Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie

Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových ...

12.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Dvom tretinám Slovákov sa zhoršila finančná situácia a každý tretí nemá žiadne úspory

Očakávania Slovákov v súvislosti s vývojom finančnej situácie domácností sa výrazne zhoršili. Rovnako klesá aj ich bilancia príjmov a ...

11.11.2022 Martin Jamnický

Hlas herca Júliusa Satinského pomohli oživiť umelá inteligencia a hĺbkové učenie

Slovenská sporiteľňa zaujala reklamou, v ktorej oživila hlas známeho herca Júliusa Satinského. Využila služby ukrajinskej spoločnosti ...

Aplikácia

 1. 1.
  UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ
 2. 2.
  Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %
 3. 3.
  Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu
 4. 4.
  Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov
 5. 5.
  Informácie o budúcom dôchodku budeme dostávať čierne na bielom v takzvanej oranžovej obálke