Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

OTP banka Slovensko sa definitívne stáva členom skupiny ČSOB. Čo to prinesie klientom oboch bánk?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Dnes je posledný deň, keď Československá obchodná banka a OTB Banka Slovensko fungujú samostatne. Proces zlučovania oboch bánk pod jednu značku sa končí k 1. októbru 2021. OTP Banka Slovensko zanikne a stane sa členom finančnej skupiny ČSOB. Klientov oboch bánk čaká viacero zmien. Skupina ČSOB ubezpečuje klientov OTP Banky, že zlúčenie bude pre nich znamenať väčší výber produktov, širšiu sieť bankomatov, dostupnejšiu sieť pobočiek a istotu stability. Pozrime sa na zmeny podrobnejšie.

ČSOB, OTP

Foto: ČSOB

Platobné karty a čísla účtov sa zatiaľ nemenia

Služby a produkty budú môcť klienti OTP Banky po zlúčení oboch subjektov využívať v ČSOB rovnako ako doteraz, vrátane vydanej platobnej karty alebo svojho účtu. Elektronické bankovníctvo OTP Banky, mobilná aplikácia ani prihlasovacie údaje sa nemenia.

V budúcnosti banka klientom vymení platobnú kartu za novú, no o tom budú určite vopred informovaní. Prepojenie platobných kariet cez mobilné peňaženky bude fungovať naďalej, a ani v budúcnosti by nemalo dôjsť k žiadnym zmenám. Vzhľadom na to, že tieto služby poskytuje aj ČSOB, pre klientov OTP Banky budú dostupné aj po zlúčení oboch bánk. 

Banka pripravuje nové produkty

Nové produkty a služby OTP Banky sa viac nebudú predávať, no k už existujúcim produktom a službám budú mať klienti štandardný servis vo vybraných pobočkách v rámci samostatných pracovísk. Keďže zlúčením OTP Banky s ČSOB sa OTP klienti stanú klientmi ČSOB, postupne bude dochádzať aj k prechodu na produkty ČSOB. O jednotlivých krokoch súvisiacich s aktiváciou nových produktov ČSOB a benefitov bude banka klientov vopred informovať.

Plánuje na to využiť viaceré dostupné informačné kanály, či už v pobočke, na webovej stránke, cez správy v mobil bankingu alebo internetbankingu, e-mailovými správami, prostredníctvom SMS správ či vo výpisoch. ČSOB banka preto upozorňuje, že je dôležité aktualizovať si svoje kontakty v banke, aby sa aktuálne informácie ku klientom dostali včas.

Klientom OTP banky prinesie zlúčenie bánk viacero výhod

  • Už v súčasnosti môžu klienti svojou OTP kartou vyberať hotovosť aj z bankomatov ČSOB za rovnakých podmienok ako z bankomatov OTP Banky Slovensko. K dispozícii tak majú tretiu najväčšiu sieť bankomatov na Slovensku.
  • Môžu tiež vyberať hotovosť z bankomatov v Maďarsku označených K&H za zvýhodnený poplatok 20 centov za výber. Rovnako tak z bankomatov ČSOB v Česku, KBC v Belgicku a UBB v Bulharsku.
  • K dispozícii majú nový bežný účet v ČSOB s balíkom služieb Pohoda za výhodných podmienok.
  • Získajú zvýhodnenú sadzbu pri prenose svojho hypotekárneho úveru do ČSOB, ako aj poukážky pri uzatvorení poistenia v ČSOB Poisťovni.
  • Podnikatelia a malé firmy majú možnosť získať Podnikateľské konto na jeden rok bez poplatkov. Zároveň môžu využiť prenájom terminálu na tri mesiace bez poplatkov a provízií, alebo podnikateľský úver Efektiv bez poplatku za poskytnutie.

Refinancovanie hypotéky v ČSOB sa môže oplatiť

Klienti OTP Banky, ktorí splácajú hypotéku, ju majú aj naďalej vedenú za podmienok, ktoré si dohodli v rámci uzatvárania zmluvy s OTP Bankou. No v súčasnosti sa dá v ČSOB informovať o možnosti jej refinancovania za výhodnejších podmienok, ako majú klienti v súčasnosti. Jedným z benefitov, ktorý k ČSOB hypotéke môžu začať využívať okamžite po jej prenose, sú bezplatné splátky cez mobilnú aplikáciu ČSOB SmartBanking. Klienti si tak môžu skrátiť splácanie svojej hypotéky a zároveň ušetriť.

Podobne si klienti OTP Banky môžu previesť hypotéku do ČSOB aj v rámci prebiehajúcej fixácie úrokovej sadzby, pričom im ČSOB nebude účtovať štandardný poplatok za spracovanie nového úveru. Banka ich navyše odmení vrátením až troch mesačných splátok úveru.

Okrem toho banka postupne ukončuje predaj a poskytovanie služieb spojených s vedením vkladných knižiek. V nasledujúcich mesiacoch prinesie o tejto zmene detailnejšie informácie. Klienti budú mať možnosť svoje finančné prostriedky z vkladnej knižky vybrať, alebo využiť iné možnosti ich zhodnocovania s potenciálom lepšieho zhodnotenia.

Pobočky OTP sa prefarbia zo zelenej na modrú

Pobočky OTP Banky zmenili svoju korporátnu farbu – zo zelenej na modrú. Po úplnom spojení všetkých bankových systémov, pobočiek, produktov a služieb už budú všetky označené logom ČSOB. V rámci optimalizácie pobočkovej siete sú presťahované len niektoré pobočky OTP Banky do priestorov ČSOB. Klienti OTP Banky môžu od 1. októbra 2021 riešiť akékoľvek požiadavky súvisiace s bankovými produktmi a službami vo vybraných pobočkách ČSOB, ktoré sú uvedené v sekcii Sťahovanie pobočiek OTP Banky do ČSOB.

OTP Banka zároveň informuje, že postupne prispôsobuje pobočkovú sieť tak, aby čo najviac vyhovovala potrebám klientov, vrátane zmeny otváracích hodín. V niektorých lokalitách došlo aj k zlučovaniu pobočiek OTP Banky. Umiestnenie všetkých bankových pobočiek v rámci Slovenska nájdu klienti na spoločnej webovej stránke oboch bánk. Dve pobočky v Šali a v Senici sú ešte v procese sťahovania.

Výbery z bankomatov ČSOB fungujú, vklady zatiaľ nie

Výbery z bankomatov by mali byť naďalej bezproblémové. Klienti OTP Banky majú k dispozícii sieť bankomatov ČSOB po celom Slovensku, z ktorých môžu vyberať hotovosť za rovnakých podmienok ako v OTP Banke. Pozor však na vklady. V prípade, že si chce klient OTP vložiť hotovosť na účet cez vkladomat ČSOB, z technických príčin to zatiaľ nie je možné.

Klienti OTP môžu vložiť hotovosť dočasne jedine v pôvodných vkladomatoch OTP Banky, ktoré budú označené „Pre klientov bývalej OTP Banky Slovensko, a. s.“.

Naopak, na prepojení platobných kariet cez mobilné peňaženky sa ani v budúcnosti nič nezmení. Vzhľadom na to, že tieto služby poskytuje aj ČSOB, pre klientov OTP Banky budú dostupné aj po zlúčení oboch bánk. 

Toto však klientov určite nepoteší

K 30. septembru 2021 OTP banka zvyšuje sadzobník poplatkov za výbery z bankomatu. Výber hotovosti kreditnou kartou z bankomatov OTP Banka Slovensko, ČSOB a skupiny KBC sa zvýši minimálne o štyri eurá. V prípade výberov z bankomatu inej banky na Slovensku a vo väčšine európskych krajín sa cenník dvíha z piatich na minimálne šesť eur.

Prehľad zmien poplatkov za výbery hotovosti kreditnou kartou:

  • z bankomatu OTP Banka Slovensko, ČSOB a skupiny KBC bude predstavovať 2 % z vyberanej sumy a minimálne 6 eur, predtým 1 % a minimálne 2 eurá,
  • z bankomatu inej banky a v krajinách EHS bude vo výške 2 % a minimálne 6 eur,  predtým 2 % a minimálne 5 eur,
  • z iného bankomatu v zahraničí to budú 2 % a minimálne 6 eur, predtým 2 % a minimálne 7 eur.

Výhody pre podnikateľov

Pre podnikateľov sa zatiaľ podmienky a nastavenia podnikateľského účtu nijakým spôsobom nemenia. Obe banky však uvádzajú, že pracujú na tom, aby po úplnom zlúčení poskytli podnikateľom čo najlepšie služby.

Podnikatelia však majú možnosť vyskúšať si Podnikateľské konto v ČSOB na jeden rok úplne zadarmo, a porovnať si aj všetky doplnkové služby, ako aj internetbanking Moja ČSOB. Navyše môžu využiť prenájom terminálu na tri mesiace bez poplatkov a provízií, prípadne podnikateľský úver Efektiv bez poplatku za poskytnutie. 

Úverové zmluvy zostávajú podnikateľom, malým firmám a SME klientom platné bez zmien, pričom končiace zmluvy prehodnotí a prefinancuje ČSOB. Po úplnom spojení obidvoch bánk všetky kontrakty prevezme ČSOB.

U investičných úverov nedochádza k žiadnym zmenám. Každý klient si môže vybrať, či ho bude naďalej využívať tak, ako je zvyknutý. Ak sa rozhodne pre refinancovanie úveru v ČSOB, môže vykonať dve mimoriadne bezplatné splátky ročne, spojiť si viaceré úvery do jedného s nižšou splátkou a výhodnejšími podmienkami, a získať firemnú kreditnú kartu so zvýhodnenými podmienkami. 

ČSOB fúziou bánk získa väčší podiel na úverovom koláči

Rozhodnutie o zlúčení oboch bánk padlo v decembri minulého roka. Odvtedy prebiehali aktivity nastavujúce zlučovacie procesy. Vďaka fúzii si ČSOB polepšila v rámci slovenského trhu s poskytovaním úverov. V prípade úverov na bývanie bude mať trhový podiel takmer 15 %, a v prípade spotrebných úverov to bude viac ako 8 %.

logo
Prečítajte si tiež:
22.5.2024 Redakcia FinReport

NBS začína s predajom novej striebornej desaťeurovky

Zberatelia pamätných mincí by opäť mali zbystriť pozornosť. Práve dnes (22. mája 2024) prichádza do predaja strieborná zberateľská ...

22.5.2024 Redakcia FinReport

Produkcia automobiliek klesla o takmer 15 %, spomaľuje aj slovenský priemysel

Významný pokles predaja aj výroby. Tak hodnotia automobilky na Slovensku tohtoročné prvé tri mesiace z pohľadu počtu vyrobených áut. Toto ...

22.5.2024 Redakcia FinReport

Revolut vyzval krajiny EÚ na boj proti finančným podvodom na sociálnych sieťach

V druhej polovici roka 2023 sa tri zo štyroch (77 %) všetkých podvodov nahlásených zákazníkmi Revolutu v krajinách Európskeho hospodárskeho ...

22.5.2024 Mário Špilberger

S hypotékou je možné financovať aj kúpu nebytových priestorov na bývanie, má to však svoje limity

Viete, čo majú spoločné apartmány, ateliéry a pivničné byty? Hoci sú mnohé z nich evidované ako nebytové priestory, developeri ich často ...

22.5.2024 Martin Jamnický

Slovenské matky sporia svojim deťom viac ako českí muži

Rodičov, ktorí investujú peniaze pre svoje deti, postupne pribúda. Na Slovensku dokonca o niečo rýchlejšie než v susednom Česku. Kým u nás ...

21.5.2024 Roland Régely

Oplatí sa v čase vysokých úrokov robiť mimoriadnu splátku hypotéky či predčasne splatiť úver?

Splácate hypotekárny úver a napriek vysokým životným nákladom sa vám darí odložiť si niečo „bokom“. Čo s takto ušetrenými peniazmi ...

21.5.2024 Martin Jamnický

Prídu rekordné pokuty za porušovanie GDPR aj na Slovensko?

Odstrašujúce pokuty za porušenie GDPR sa pomaly dostávajú aj do našich končín. Príkladom je aprílové potvrdenie rozhodnutia českého ...

21.5.2024 Robert Juriš

V treťom pilieri je viac ako milión sporiteľov a vklady dosahujú takmer 3,8 miliardy eur

Jedným zo spôsobov, ako sa pripraviť na roky, ktoré strávime v penzii, je doplnkové dôchodkové sporenie, alebo tretí dôchodkový pilier. ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Rusko zmrazilo účty a zablokovalo aktíva v hodnote 700 miliónov eur trom západným bankám

Sankcie Západu voči Rusku vytvorili novú situáciu, ktorá je precedensom vo vzťahoch oboch strán. Ruský súd totiž trom západným bankám ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

16.5.2024 Mário Špilberger

Poistenie na hory vám dokáže ušetriť stovky a možno aj desaťtisíce eur

Jednodňové poistenie turistu vyjde aj menej ako na jedno euro, no pokryje náklady horskej záchrannej služby nad rámec verejného zdravotného ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Skupina J&T dosiahla vlani rekordný zisk 278,7 milióna eur

Bankový holding J&T FINANCE GROUP SE uzavrel minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom v celkovej výške 278,7 milióna eur. V ...

16.5.2024 Martin Jamnický

Zdravotné poisťovne v prvom štvrťroku 2024 zaznamenali stratu 23,2 milióna eur

Hoci zdravotné poisťovne vlani vygenerovali zisk, z ktorého dokázali vyplatiť svojim akcionárom aj dividendy, v prvom štvrťroku tohto roku sa ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Poisťovatelia sa čoraz viac zameriavajú na kryptotrh a poisťovanie kryptopodvodov

Globálny poisťovací priemysel obracia svoju pozornosť na nové riziká, ktoré v súčasnosti predstavujú najmä kryptomeny a digitálne ...

15.5.2024 Martin Jamnický

Slovenská sporiteľňa: Niektoré služby budú drahšie

Banky priebežne upravujú cenníky svojich služieb podľa toho, ako to vyhovuje ich cenovej politike a stratégii. Slovenská sporiteľňa sa ...

14.5.2024 Zuzana Fryč

Poisťovne: Okrem poistenia ponúkajú aj úvery, investovanie či dôchodkové sporenie

Časy, keď poisťovne ponúkali výhradne len rôzne možnosti poistenia, sú minulosťou. Okrem nich totiž niektoré rozširujú svoju ponuku o ...

10.5.2024 Mário Špilberger

Hypotéku na mobilný dom nedostanete, na montovaný však áno

Kto by netúžil mať domček blízko prírody? Kým lacnejší mobilný dom zoženiete aj za 15-tisíc eur, luxusnejšie varianty, často aj ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay