Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Naďa Černá Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže vyjsť na desiatky eur. Výhodou však je, že zdravotné poisťovne mnohé zákroky aspoň sčasti preplácajú. Na aké zľavy teda máte nárok?

image

Foto: Shutterstock

Zľavy na zubárske zákroky sa líšia od toho, v akej poisťovni ste poistení. Na Slovensku fungujú tri. Každá z nich poskytuje iné zľavy.

Starostlivosť o zuby so zdravotnou poisťovňou Union

Poistenci v Union zdravotnej poisťovni majú nárok na príspevok vo výške 100 eur ročne. Uplatniť sa dá na klasické zubárske vyšetrenie aj dentálnu hygienu. Výhodou je, že poistenec vie príspevok čerpať v ľubovoľnej sume.

Príspevok na zuby je určený pre deti aj dospelých. Dieťa má naň nárok v prípade, ak je aspoň jeden rodič poistencom v Union zdravotnej poisťovni.

Na získanie príspevku je potrebné splniť jednu podmienku, ktorou je pravidelná preventívna prehliadka. Ak by ste ju v predchádzajúcom roku neabsolvovali, nárok na príspevok nemáte.

64

Zubný balík od zdravotnej poisťovne Dôvera

Príspevok na zuby od zdravotnej poisťovne Dôvera je určený pre deti aj dospelých. Využiť ho môžete na klasické ošetrenie u zubného lekára a aj na dentálnu hygienu.

Výška príspevku je v tomto prípade vyššia, v hodnote 150 eur ročne. Suma sa však nemôže využívať ľubovoľne. Musí byť rozdelená na päť ošetrení, pričom maximálna výška jedného príspevku je 30 eur.

Aj v tomto prípade platí, že na to, aby ste príspevok získali, musíte v predchádzajúcom roku absolvovať aspoň jednu preventívnu prehliadku.

Benefity od Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Všeobecná zdravotná poisťovňa poskytuje svojim poistencom dva balíky poistenia. V rámci nich sa príspevky na ošetrenie u zubára mierne líšia.

V prípade, že máte balík MAXI, získate príspevok na štyri ošetrenia ročne, pričom výška jedného môže byť maximálne 30 eur. Deti do 18 rokov môžu príspevok využiť aj na čeľustnoortopedické výkony.

Balík MINI obsahuje dva príspevky ročne v hodnote maximálne 30 eur. A balík MINI dieťa jeden príspevok ročne v hodnote 30 eur.

Ako žiadať o preplatenie príspevku?

O preplatenie príspevku sa žiada prostredníctvom webovej stránky alebo aplikácie vybranej poisťovne. V prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa musíte uspokojiť so službami Slovenskej pošty.

Union zdravotná poisťovňa: o príspevok v tejto poisťovni musíte požiadať do 90 dní od vyšetrenia. Urobiť tak môžete v online pobočke zdravotnej poisťovne. Stačí vyplniť krátky formulár a naskenovať doklad o úhrade.

Dôvera zdravotná poisťovňa: o príspevok musíte požiadať v deň zubného vyšetrenia. Vytvorenie žiadosti sa robí v mobilnej aplikácii alebo cez online pobočku. Nezabudnite priložiť kópiu dokladu, ktorý stačí nahrať do 30 dní po ošetrení.

Všeobecná zdravotná poisťovňa: o príspevok môžete žiadať najneskôr do 3 mesiacov od zákroku alebo vyšetrenia. Keďže táto zdravotná poisťovňa nemá online pobočku, žiadosť musíte spolu s dokladom o zaplatení poslať poštou.

Kedy nemôžete využiť príspevok od poisťovne?

Príspevky od poisťovní na ošetrenie zubov môžete vyžadovať len na tie úkony, ktoré poisťovne aspoň čiastočne hradia svojim poistencom. Nemôžete ich využiť na tie, ktoré si hradíte len sami. V takýchto prípadoch vás poisťovňa odmietne a príspevok nepreplatí.

Zoznam úkonov, ktoré sa preplácajú zo zdravotného poistenia a ktoré nie, má každá poisťovňa vypísané na svojej oficiálnej webovej stránke.

Kľúčové slová

logo
Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Predseda snemovne Vondráček navštívil prezidenta Zemana v nemocnici neoprávnene, stretnutie sa prešetrí
 2. 2.
  Ochrana novinárov poukazujúcich na problémy by mala byť prioritou, vyhlásila ombudsmanka
 3. 3.
  Prezidentka Čaputová získala Justitia Awards, ocenenie pre výnimočnú ženskú právnickú osobnosť roka
 4. 4.
  NAKA zadržala dvoch obchodníkov, má to súvisieť s výpoveďami Makóa a Böhma
 5. 5.
  Finančné aktuality 50/2018: Sociálne dávky chránia pred chudobou len obmedzene