Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom
Počet online podvodov významne rastie. Len za posledné necelé tri roky sa zvýšil o 530 %. Metódy podvodníkov sú sofistikované. Sú veľmi zdatní v technológiách, ale aj psychológii. Pomáhajú im aj vyhľadávače ako je Google. Podľahnúť tak môže ktokoľvek z nás. Štatistiky potvrdzujú, že ideálna obeť neexistuje. A hoci v minulosti patrili medzi podvodníkov skôr jednotlivci, v súčasnosti ide o veľké organizované skupiny, ktoré pôsobia medzinárodne.
Foto: Shutterstock
Manipulatívne techniky
„Štatisticky to vychádza tak, že každý druhý klient sa už stretol s podvodníkom. Ak podvodu naletí, v priemere príde o 2 700 eur. Najvyššia suma presahovala 65-tisíc eur,“ hovorí šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne Ján Adamovský.
Ide pritom o ľudí naprieč sociálnym statusom a bydliskom. Neexistuje ideálna obeť, pretože ňou môže byť ktokoľvek. „S väčšou pravdepodobnosťou sa stanete obeťou online podvodu ako akéhokoľvek iného trestného činu,“ vysvetľuje odborná poradkyňa z IPčka Zuzana Juráneková.
Metódy podvodníkov sú naozaj sofistikované a sú veľmi zdatní v technológiách. Preto im napríklad pomáhajú aj vyhľadávače, ako je Google. „Podvodníci využívajú napríklad manipulatívne techniky na zvýšenie viditeľnosti a dôveryhodnosti prostredníctvom falošných recenzií. To im umožňuje nalákať nič netušiacich ľudí na škodlivé webové stránky, alebo propagovať podvodné produkty či služby,“ pokračuje ďalej odborníčka.
Poistenie zneužitia platieb
Dnes sa bankoví klienti najčastejšie stretávajú s falošnými bankármi, podvodmi na bazároch a investičnými podvodmi. Väčšina z nich v prvom rade kontaktuje banku a políciu. Tí, ktorí sa nedokážu sami vyrovnať s psychickými následkami, sa obracajú aj na odborníkov.
„Z pohľadu online podvodov sa najčastejšie stretávame u dospelých ľudí s romantickými podvodníkmi (4,2 %), phishingom (2,2 %), smishingom (1,9 %) a camfectingom (1,1 %),“ pokračuje Z. Juráneková.
Jednou z možností, ako sa chrániť proti strate peňazí pri podvode, je poistenie zneužitia platieb. „Tento typ poistenia vie klientov ochrániť pri typických a zároveň najčastejších dôvodoch zneužitia, ktoré sa objavujú na Slovensku. Známe zneužitie elektronického alebo mobilného bankovníctva, platobnej karty, v prípade nedodaného tovaru z online nákupov, dokonca chráni pred podvodmi pri nákupoch z bazára, ako napríklad Vinted alebo Bazoš a podobne,“ vysvetľuje šéfka klientskych potrieb sporiteľne Klaudia Drábiková.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Pri celoročnom cestovnom poistení pozor na lehoty návratu do vlasti
- 3.Podnikatelia si môžu znížiť daň superodpočtom, ten sa zvyšuje na 200 %
- 4.Pozor na nakupovanie vianočných darčekov na splátky
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby