Niektoré opravy vozidla prenechajte autoservisu, aby ste neprišli o prípadné poistné plnenie
Opravy hlavných bezpečnostných prvkov na osobných motorových vozidlách už nie je možné realizovať svojpomocne doma. Podľa nového zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke smie poškodenia bŕzd, riadenia, airbagov, zavesenia kolies a deformačných zón opravovať len oprávnený servis.

Foto: Shutterstock
Toto nariadenie motivuje snaha o vyššiu bezpečnosť na cestách, ale aj skutočnosť, že po neodbornom zásahu do bezpečnostných prvkov motorového vozidla a v prípade vzniku škodovej udalosti by príslušná poisťovňa mohla poistné plnenie aj zamietnuť.
Toto patrí do autoservisu
Aktuálne je v platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorá vodičom stanovuje povinnosť špecifické opravy na aute vykonávať len v nezávislom alebo autorizovanom autoservise. Platí to pre vozidlá kategórie M1 a N1 s dátumom prvej evidencie po 1. januári 2005.
„Ak pri dopravnej nehode alebo inej škodovej udalosti dôjde na vašom vozidle k poškodeniu jednej alebo viacerých častí, ktoré majú vplyv na hlavné bezpečnostné prvky vozidla, ako sú zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie alebo brzdy, potrebné je tieto poškodenia opraviť výhradne v autoservise,“ upozorňuje riaditeľka úseku likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel poisťovne Generali Anna Gajdárová.
Pozor na porušenie zákona
Zákon nestanovuje povinnosť využívať výhradne autorizované servisy. Majiteľ automobilu si môže dať vozidlo opraviť v ktoromkoľvek autoservise, ktorý má prístup k informáciám o opravách a údržbe vozidla a opravy vykonáva s požadovaným technickým vybavením.
„Neodborným zásahom napríklad do brzdového systému vozidla vodič nielenže porušuje zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ale najmä zbytočne vystavuje veľkému riziku seba, osoby, ktoré s ním cestujú vo vozidle, ako aj posádky okoloidúcich vozidiel. Primárnym cieľom novely zákona, ktorá upravuje podmienky opravy bezpečnostných prvkov vozidla, je predchádzať zbytočnému vyhasínaniu ľudských životov v dôsledku neodbornej opravy týchto častí,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Katarína Ondra.
Podľa nej ak by nastala škodová udalosť, ktorá vznikla v príčinnej súvislosti s neodborným zásahom do bezpečnostných prvkov vozidla, poisťovňa má právo krátiť až zamietnuť poistné plnenie, keďže v takomto prípade došlo k porušeniu zákona, ako aj všeobecných poistných podmienok.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %