Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Nepoistená lyžovačka sa môže predražiť o tisíce eur. Pre skialpinistov platia nové pravidlá

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Prvé mesiace roka 2023 množstvo Slovákov trávi lyžovaním a okrem tatranských zjazdoviek vyhľadávajú tento šport aj v zahraničí. Poisťovne každoročne riešia prípady ťažkých úrazov na svahu následkom zrážky, ktoré sa nezriedka končia aj vážnymi zraneniami a domáhaním sa náhrady škody. Časté sú aj prípady zranení mimo vyznačených trás v rámci strediska či krádež lyžiarskeho výstroja. Prinášame tipy, ako sa správne poistiť na lyžovačku.

poistenie lyžovačky

Foto: Unsplash

Záujem o cestovné poistenie rastie 

„Od začiatku zimnej sezóny v decembri minulého roka sme zaznamenali až 2,5-násobný medziročný nárast záujmu o online cestovné poistenie. V porovnaní s rokom 2020 je tento nárast až 12-násobný,“ uvádza hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Strnad Muthová s tým, že okrem domácich hôr Slováci za lyžovačkou najčastejšie vyrážajú do Rakúska a Talianska. Práve z týchto krajín poisťovňa v zime registruje najviac nahlásených poistných udalostí.  

„Z lyžovačiek nám klienti najčastejšie hlásia zlomeniny končatín, narazené rebrá, zranenia kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, rezné rany a odreniny. Zaznamenali sme aj závažnejšie poranenia hlavy a chrbtice,“ bilancuje hovorkyňa. Medzi najzávažnejšie nehody na svahu podľa nej patria strety dvoch lyžiarov, ktoré sa niekedy končia aj veľmi vážnymi následkami. 

Tuzemské poistenie a zásah horskej služby

Zdravotné poistenie na Slovensku síce kryje náklady na ošetrenie všetkých úrazov, ktoré sa stanú na zjazdovke, no väčšinu udalostí, ktoré môžu lyžiara či iného dovolenkára stretnúť počas pobytu na Slovensku, pokrýva najmä tuzemské cestovné poistenie

„Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou. Stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne, alebo sa zraníte,“ pripomína manažérka poistenia osôb Uniqa Eva Trajboldová. Za zásah sa platí priemerne okolo 350 eur, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie a nasadenie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. 

V prípade tuzemského cestovného poistenia náklady do limitu plnenia za klienta uhrádza poisťovňa. To platí aj pri strate, krádeži či poškodení batožiny, odškodnení pri trvalých následkoch v prípade úrazu, náhrade storna poplatkov pri nenastúpení na pobyt, ako aj zodpovednosti za škodu, ktorú lyžiar spôsobí niekomu inému napríklad zrážkou na svahu. 

Zásah vrtuľníkom je niekedy zadarmo

Pokiaľ ide o prevoz vrtuľníkom, náklady vždy závisia od typu pomoci. Ak je v dosahu voľný vrtuľník leteckej záchrannej služby, je to na Slovensku kryté z povinného zdravotného poistenia. V prípade, že musí priletieť vrtuľník horskej služby, je to považované za technický zásah horskej služby. V takom prípade, ak nemá klient pripoistenie na tento účel, náklady hradí z vlastného vrecka. Výnimkou sú deti do 18 rokov, kde je technický zásah horskej služby zo zákona zadarmo. 

Zmeny pre skialpinistov 

Tohtoročnou novinkou je zmenený režim pre skialpinistov, ktorí radi využívajú upravené zjazdovky na šliapanie hore s následným spustením sa na lyžiach smerom dolu. „Od tejto sezóny však musia mať aj skialpinisti zakúpený skipas, inak budú zo zjazdovky vykázaní. Skipas totiž nie je len lístkom na vlek, ale oprávňuje aj na jazdu po upravenej zjazdovke,“ upozorňuje odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom Pavol Michalec. 

Bez skipasu nemajú skialpinisti na zjazdovke nárok ani na bezplatné ošetrenie a odvoz. „To, že už musia mať skipas, je pre nich výhodou, po jeho zakúpení nepotrebujú poistenie na hory,“ dodáva odborník. 

Taliani kontrolujú povinné poistenie

Množstvo Slovákov lyžuje v zahraničí na rakúskych či talianskych svahoch. Tam odborníci odporúčajú cestovné poistenie s liečebnými nákladmi v zahraničí, v rámci ktorého je kryté aj vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách. 

Klienti v prípade poistnej udalosti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo s týmito zložkami asistenčná služba poisťovne. Poistený má nárok na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia priamo z miesta vzniku udalosti. 

V rámci cestovného poistenia je dôležité myslieť aj na poistenie zodpovednosti za škodu. V Taliansku je dokonca v lyžiarskych strediskách toto poistenie pre lyžiarov a snoubordistov povinné a Taliani ho kontrolujú. Pokiaľ by zistili pochybenia, lyžiar či snoubordista príde na mieste o skipas. Okrem toho bude povinný zaplatiť pokutu vo výške 100 až 150 eur

„Konkrétne pre Taliansko odporúčame turistom túto vyššiu hladinu krytia, pretože poškodení tam žiadajú spravidla jedno z najvyšších odškodnení na našom kontinente a sú vo vymáhaní veľmi úspešní,“ upozorňuje E. Trajboldová. Klienti, ktorí si uzatvoria zmluvu cestovného poistenia, dostanú automaticky aj certifikát v angličtine, ktorý potvrdzuje rozsah dojednaného poistného krytia

Ako postupovať v prípade poistnej udalosti na svahu

  • Ak dôjde k škode alebo ujme na zdraví inej osoby za účasti klienta s poistením zodpovednosti, vždy kontaktujte miestnu políciu a zaistite si kontakty na svedkov udalosti. 
  • Urobte si dokumentáciu, nakreslite si plánik miesta nehody.  
  • Nikdy nepodpisujte žiadnu dokumentáciu udalosti, pokiaľ textu nerozumiete. Odporúčame nepodpisovať nič, čomu nerozumiete, a ak, tak s výhradou, že textu nerozumiete. Môže sa totiž stať, že pri spornej kolízii, kde nie je jasný vinník, môžete takto nechtiac na seba prevziať vinu, aj keď za zrážku nemôžete.  
  • Na pomoc sa odporúča telefonicky zavolať asistenčnú službu k cestovnému poisteniu dostupnú 24 hodín denne.
  • Uschovajte si všetky doklady. 
  • Po návrate bezodkladne nahláste poistnú udalosť a poskytnite poisťovni dokumentáciu a súčinnosť.  

Pozor na základné normy a alkohol

Poisťovne každoročne upozorňujú klientov, aby si odpustili povestný pohárik na svahu. Prax totiž ukazuje, že pod vplyvom alkoholu prídu lyžiari k úrazu oveľa ľahšie. V prípade zranenia, respektíve poistnej udalosti, poisťovňa môže znížiť či zamietnuť poistné plnenie – podľa toho, koľko alkoholu v krvi namerajú. Problémy pri plnení môžu nastať aj vtedy, ak pod vplyvom alkoholu dôjde k zrážke s iným lyžiarom. Ak sa zraní vinou klienta, poisťovňa môže vyplatenú škodu vymáhať naspäť.  

„Klienti sú podľa poistných podmienok povinní škodám predchádzať. Poistenie zodpovednosti sa tak nevzťahuje na úmyselne spôsobené škody, škody pod vplyvom alkoholu a návykových látok a v situáciách, keď klient porušil zákonné normy alebo nariadenia platné v navštívenej krajine či konkrétnom stredisku,“ vypočítava najdôležitejšie výluky z poistnej ochrany E. Tajboldová. 

Ak bude klient skúšať „skokanské zdatnosti“ mimo vyznačených lyžiarskych trás, či celkovo lyžovať na neoznačenej alebo uzavretej zjazdovke na vlastnú päsť, v lavínovej oblasti, kde platí zákaz či výstraha pred lavínovým nebezpečenstvom, aj to bude patriť k výlukám poistného plnenia.  

Poistenie kryje aj extrémne športy  

V cestovnom poistení sú v rámci poistených liečebných nákladov kryté aj bežné zimné športy. Ak ich chce klient vykonávať na amatérskej úrovni v rámci organizovaného podujatia či súťažne, je potrebné si ich pripoistiť.  V prípade, že sa chce niekto venovať na dovolenke rizikovým a adrenalínovým športom, mal by si preveriť, ako ich kryje poistenie, ktoré uzavrel. Niektoré poisťovne ponúkajú krytie pre tieto chvíle už v základnom poistení, takmer všetky túto alternatívu vedia pripoistiť. 

Krádež alebo zničenie výbavy 

Ak má klient v rámci cestovného poistenia pripoistenú aj batožinu, do limitu plnenia má kryté napríklad aj ukradnuté lyže. Musia však byť odcudzené z uzamknutého priestoru. Lyže odložené voľne, napríklad pred bufetom na svahu, nie sú poistením kryté

Poisťovne taktiež dôrazne neodporúčajú lyžiarom, aby si nechávali lyže v strešnom boxe vozidla, ak sú už ubytovaní v hoteli. V takom prípade nevznikne nárok na poistné plnenie, pretože bol klient už ubytovaný a napriek tomu ponechal hodnotné veci vo svojom aute. 

To neplatí pre situácie, keď klientovi ukradnú lyže z uzamknutého strešného boxu auta počas cesty na lyžovačku zo stráženého parkoviska. Vtedy škodu poisťovňa preplatí.  

logo
Prečítajte si tiež:
23.7.2024 Redakcia FinReport

Ethereové ETF fondy dostali zelenú. Očakáva sa nárast hodnoty tejto kryptomeny

ETF fondy sú nástroj, ktorý v marci tohto roku pomohol bitcoinu dosiahnuť rekordné hodnoty na úrovni takmer 74-tisíc dolárov za token. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Každá tretia poistná udalosť je storno dovolenky

Akútne respiračné ochorenia, úrazy či úmrtia v rodine – aj to sú dôvody, pre ktoré Slováci musia chtiac-nechtiac zrušiť svoju letnú ...

23.7.2024 Martin Jamnický

Na podanie žiadosti o pomoc pri splácaní hypotéky zostáva už len niekoľko dní

Občanov, ktorí potrebujú pomôcť so splácaním hypotekárneho úveru, je napokon menej, ako sa pôvodne očakávalo. Naopak, väčšina ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Revolut prináša na Slovensko svoju prvú čítačku

Neobanka Revolut spúšťa svoje prvé hardvérové zariadenie nazvané Revolut Reader. Uvádza ho na trh v 12 krajinách vrátane Slovenska. Je to ...

23.7.2024 Mário Špilberger

Slovenské agentúry si za sprostredkovanie práce v zahraničí od uchádzača nemôžu pýtať poplatky

Pri hľadaní zamestnania v zahraničí sú možnými rizikami napríklad nedodržanie dohodnutých podmienok či dokonca aj nezabezpečenie práce. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Slováci majú v bankách a v hotovosti k dispozícii takmer 50 miliárd eur

Retailové vklady slovenských bankových klientov prestali klesať. Naopak, od jesene minulého roka, teda už posledné tri štvrťroky, dokonca ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Zadlženosť Slovenska stúpla najviac spomedzi všetkých krajín EÚ

Zadlženie Slovenska začiatkom tohto roka stúplo najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Počas prvého štvrťroku 2024 sa zvýšilo ...

22.7.2024 Robert Juriš

Aké ponaučenie si máme zobrať z doteraz najväčšieho globálneho IT výpadku na svete?

Problémy súvisiace s piatkovým (19. júla 2024) výpadkom IT systémov na celom svete sa postupne dostávajú opäť do normálu. Za spôsobenie ...

22.7.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: ECB zníži svoje úrokové sadzby ešte dvakrát do konca tohto roka

Inflácia v krajinách eurozóny sa postupne znižuje na úroveň želaných 2 %. V júni tohto roku klesla z májových 2,6 na 2,5 %. Ani to však ...

21.7.2024 Redakcia FinReport

Počet smrteľných nehôd na Slovensku je alarmujúci, najčastejšou príčinou sú mobily

Podľa Európskej komisie patrí Slovensko aktuálne v rámci Európskej únie k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri ...

19.7.2024 Mário Špilberger

Ako si v zahraničí vybrať hotovosť čo najvýhodnejšie?

Aby sme mali prístup k svojim financiám na dovolenke, je dobré mať so sebou hotovosť v mene danej krajiny, ktorú si môžeme zvyčajne zameniť ...

18.7.2024 Martina Staňová

Klimatické zmeny menia prístup poisťovní k oceňovaniu poistných rizík

Dôsledky klimatických zmien sú čoraz zreteľnejšie. Príkladom je zvyšujúca sa frekvencia prírodných katastrof, akými sú povodne, búrky, ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Union prichádza so zľavami na voľnopredajné lieky

Poisťovňa Union prichádza s novým benefitom. Jej poistenci môžu využívať zľavy na produkty, ktoré podporia ich zdravý životný štýl. ...

17.7.2024 Mário Špilberger

Povolené prečerpanie: Kedy vám môže pomôcť a kedy uškodiť?

Možnosť ísť na bežnom účte do mínusu je na Slovensku dlhodobým a stabilným trendom. Povolené prečerpanie však má vysoké úročenie a ...

17.7.2024 Redakcia FinReport

Prírodné živly významne zvyšujú náklady na vyplácanie poistných udalostí

Prírodné živly opäť ukázali svoju pravú tvár. Počet škôd spôsobených prírodnými živlami v niekoľkých posledných týždňoch ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Revolut prináša cestovateľský vernostný program

Neobanka Revolut prináša ďalší zaujímavý benefit pre svojich klientov. Je ním celoeurópsky vernostný program Revbody k debetnej karte. ...

15.7.2024 Zuzana Fryč

Ako na poistenie bicyklov či kolobežiek, aby poisťovňa preplatila vzniknutú škodu?

S jarnou sezónou sa na cestách opäť objavilo mnoho bicyklistov a kolobežkárov, ktorí by nemali zabúdať zabezpečiť si svoj dopravný ...

15.7.2024 Redakcia FinReport

ECB: Viac ako tretina zamestnancov trpí syndrómom vyhorenia

Zamestnanci Európskej centrálnej banky sú ohrozeným druhom. Približne dvaja z piatich (40 %) v súčasnosti čelia syndrómu vyhorenia a ich ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay