Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Nepoistená lyžovačka sa môže predražiť o tisíce eur. Pre skialpinistov platia nové pravidlá

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Prvé mesiace roka 2023 množstvo Slovákov trávi lyžovaním a okrem tatranských zjazdoviek vyhľadávajú tento šport aj v zahraničí. Poisťovne každoročne riešia prípady ťažkých úrazov na svahu následkom zrážky, ktoré sa nezriedka končia aj vážnymi zraneniami a domáhaním sa náhrady škody. Časté sú aj prípady zranení mimo vyznačených trás v rámci strediska či krádež lyžiarskeho výstroja. Prinášame tipy, ako sa správne poistiť na lyžovačku.

image

Foto: Unsplash

Záujem o cestovné poistenie rastie 

„Od začiatku zimnej sezóny v decembri minulého roka sme zaznamenali až 2,5-násobný medziročný nárast záujmu o online cestovné poistenie. V porovnaní s rokom 2020 je tento nárast až 12-násobný,“ uvádza hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Strnad Muthová s tým, že okrem domácich hôr Slováci za lyžovačkou najčastejšie vyrážajú do Rakúska a Talianska. Práve z týchto krajín poisťovňa v zime registruje najviac nahlásených poistných udalostí.  

„Z lyžovačiek nám klienti najčastejšie hlásia zlomeniny končatín, narazené rebrá, zranenia kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, rezné rany a odreniny. Zaznamenali sme aj závažnejšie poranenia hlavy a chrbtice,“ bilancuje hovorkyňa. Medzi najzávažnejšie nehody na svahu podľa nej patria strety dvoch lyžiarov, ktoré sa niekedy končia aj veľmi vážnymi následkami. 

Tuzemské poistenie a zásah horskej služby

Zdravotné poistenie na Slovensku síce kryje náklady na ošetrenie všetkých úrazov, ktoré sa stanú na zjazdovke, no väčšinu udalostí, ktoré môžu lyžiara či iného dovolenkára stretnúť počas pobytu na Slovensku, pokrýva najmä tuzemské cestovné poistenie

„Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou. Stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne, alebo sa zraníte,“ pripomína manažérka poistenia osôb Uniqa Eva Trajboldová. Za zásah sa platí priemerne okolo 350 eur, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie a nasadenie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. 

V prípade tuzemského cestovného poistenia náklady do limitu plnenia za klienta uhrádza poisťovňa. To platí aj pri strate, krádeži či poškodení batožiny, odškodnení pri trvalých následkoch v prípade úrazu, náhrade storna poplatkov pri nenastúpení na pobyt, ako aj zodpovednosti za škodu, ktorú lyžiar spôsobí niekomu inému napríklad zrážkou na svahu. 

Zásah vrtuľníkom je niekedy zadarmo

Pokiaľ ide o prevoz vrtuľníkom, náklady vždy závisia od typu pomoci. Ak je v dosahu voľný vrtuľník leteckej záchrannej služby, je to na Slovensku kryté z povinného zdravotného poistenia. V prípade, že musí priletieť vrtuľník horskej služby, je to považované za technický zásah horskej služby. V takom prípade, ak nemá klient pripoistenie na tento účel, náklady hradí z vlastného vrecka. Výnimkou sú deti do 18 rokov, kde je technický zásah horskej služby zo zákona zadarmo. 

Zmeny pre skialpinistov 

Tohtoročnou novinkou je zmenený režim pre skialpinistov, ktorí radi využívajú upravené zjazdovky na šliapanie hore s následným spustením sa na lyžiach smerom dolu. „Od tejto sezóny však musia mať aj skialpinisti zakúpený skipas, inak budú zo zjazdovky vykázaní. Skipas totiž nie je len lístkom na vlek, ale oprávňuje aj na jazdu po upravenej zjazdovke,“ upozorňuje odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom Pavol Michalec. 

Bez skipasu nemajú skialpinisti na zjazdovke nárok ani na bezplatné ošetrenie a odvoz. „To, že už musia mať skipas, je pre nich výhodou, po jeho zakúpení nepotrebujú poistenie na hory,“ dodáva odborník. 

Taliani kontrolujú povinné poistenie

Množstvo Slovákov lyžuje v zahraničí na rakúskych či talianskych svahoch. Tam odborníci odporúčajú cestovné poistenie s liečebnými nákladmi v zahraničí, v rámci ktorého je kryté aj vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách. 

Klienti v prípade poistnej udalosti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo s týmito zložkami asistenčná služba poisťovne. Poistený má nárok na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia priamo z miesta vzniku udalosti. 

V rámci cestovného poistenia je dôležité myslieť aj na poistenie zodpovednosti za škodu. V Taliansku je dokonca v lyžiarskych strediskách toto poistenie pre lyžiarov a snoubordistov povinné a Taliani ho kontrolujú. Pokiaľ by zistili pochybenia, lyžiar či snoubordista príde na mieste o skipas. Okrem toho bude povinný zaplatiť pokutu vo výške 100 až 150 eur

„Konkrétne pre Taliansko odporúčame turistom túto vyššiu hladinu krytia, pretože poškodení tam žiadajú spravidla jedno z najvyšších odškodnení na našom kontinente a sú vo vymáhaní veľmi úspešní,“ upozorňuje E. Trajboldová. Klienti, ktorí si uzatvoria zmluvu cestovného poistenia, dostanú automaticky aj certifikát v angličtine, ktorý potvrdzuje rozsah dojednaného poistného krytia

Ako postupovať v prípade poistnej udalosti na svahu

  • Ak dôjde k škode alebo ujme na zdraví inej osoby za účasti klienta s poistením zodpovednosti, vždy kontaktujte miestnu políciu a zaistite si kontakty na svedkov udalosti. 
  • Urobte si dokumentáciu, nakreslite si plánik miesta nehody.  
  • Nikdy nepodpisujte žiadnu dokumentáciu udalosti, pokiaľ textu nerozumiete. Odporúčame nepodpisovať nič, čomu nerozumiete, a ak, tak s výhradou, že textu nerozumiete. Môže sa totiž stať, že pri spornej kolízii, kde nie je jasný vinník, môžete takto nechtiac na seba prevziať vinu, aj keď za zrážku nemôžete.  
  • Na pomoc sa odporúča telefonicky zavolať asistenčnú službu k cestovnému poisteniu dostupnú 24 hodín denne.
  • Uschovajte si všetky doklady. 
  • Po návrate bezodkladne nahláste poistnú udalosť a poskytnite poisťovni dokumentáciu a súčinnosť.  

Pozor na základné normy a alkohol

Poisťovne každoročne upozorňujú klientov, aby si odpustili povestný pohárik na svahu. Prax totiž ukazuje, že pod vplyvom alkoholu prídu lyžiari k úrazu oveľa ľahšie. V prípade zranenia, respektíve poistnej udalosti, poisťovňa môže znížiť či zamietnuť poistné plnenie – podľa toho, koľko alkoholu v krvi namerajú. Problémy pri plnení môžu nastať aj vtedy, ak pod vplyvom alkoholu dôjde k zrážke s iným lyžiarom. Ak sa zraní vinou klienta, poisťovňa môže vyplatenú škodu vymáhať naspäť.  

„Klienti sú podľa poistných podmienok povinní škodám predchádzať. Poistenie zodpovednosti sa tak nevzťahuje na úmyselne spôsobené škody, škody pod vplyvom alkoholu a návykových látok a v situáciách, keď klient porušil zákonné normy alebo nariadenia platné v navštívenej krajine či konkrétnom stredisku,“ vypočítava najdôležitejšie výluky z poistnej ochrany E. Tajboldová. 

Ak bude klient skúšať „skokanské zdatnosti“ mimo vyznačených lyžiarskych trás, či celkovo lyžovať na neoznačenej alebo uzavretej zjazdovke na vlastnú päsť, v lavínovej oblasti, kde platí zákaz či výstraha pred lavínovým nebezpečenstvom, aj to bude patriť k výlukám poistného plnenia.  

Poistenie kryje aj extrémne športy  

V cestovnom poistení sú v rámci poistených liečebných nákladov kryté aj bežné zimné športy. Ak ich chce klient vykonávať na amatérskej úrovni v rámci organizovaného podujatia či súťažne, je potrebné si ich pripoistiť.  V prípade, že sa chce niekto venovať na dovolenke rizikovým a adrenalínovým športom, mal by si preveriť, ako ich kryje poistenie, ktoré uzavrel. Niektoré poisťovne ponúkajú krytie pre tieto chvíle už v základnom poistení, takmer všetky túto alternatívu vedia pripoistiť. 

Krádež alebo zničenie výbavy 

Ak má klient v rámci cestovného poistenia pripoistenú aj batožinu, do limitu plnenia má kryté napríklad aj ukradnuté lyže. Musia však byť odcudzené z uzamknutého priestoru. Lyže odložené voľne, napríklad pred bufetom na svahu, nie sú poistením kryté

Poisťovne taktiež dôrazne neodporúčajú lyžiarom, aby si nechávali lyže v strešnom boxe vozidla, ak sú už ubytovaní v hoteli. V takom prípade nevznikne nárok na poistné plnenie, pretože bol klient už ubytovaný a napriek tomu ponechal hodnotné veci vo svojom aute. 

To neplatí pre situácie, keď klientovi ukradnú lyže z uzamknutého strešného boxu auta počas cesty na lyžovačku zo stráženého parkoviska. Vtedy škodu poisťovňa preplatí.  

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2023 Redakcia FinReport

INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS

Analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS zhodnotili volebné programy politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Netrisk a Bauer Media zlúčia svoje online porovnávače v strednej a východnej Európe

Bauer Media Group a Netrisk Group sa dohodli na spojení svojich online porovnávacích spoločností v šiestich krajinách strednej a východnej ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Podvod: Podnikateľ zdokladoval, že tankoval aj 30-krát denne, daniari mu to spočítali

Podnikateľ chcel optimalizovať výsledok hospodárenia svojej firmy, a preto sa uchýlil k nečestnému konaniu. Do nákladov si zahrnul množstvo ...

21.9.2023 Robert Juriš

Príprava digitálnych mien centrálnych bánk sa dostala do ďalšej fázy, Swift koordinuje beta testy

Spoločnosť pre medzibankovú komunikáciu Swift spolupracuje s tromi centrálnymi bankami a 30 finančnými inštitúciami na beta testoch ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Stále pracujeme viac ako priemerní Európania

Slovenskí zamestnanci stále pracujú viac ako priemerní Európania. V minulom roku strávili v práci približne 39,6 hodiny týždenne, čo je o ...

20.9.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Za dva roky sa z konzervatívnych do indexových fondov presunie 3,7 miliardy eur

Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,8 milióna. Úspory približne pol milióna z nich už migrujú do predvolenej investičnej ...

18.9.2023 Zuzana Fryč

Poľnohospodárska úroda patrí medzi najrizikovejšie oblasti poistenia. Kde a ako je možné si ju poistiť?

Dôležitú úlohu v kvalite a objeme úrody plodín hrá počas celého roka počasie, ktoré je v posledných rokoch čoraz nevyspytateľnejšie. ...

15.9.2023 Redakcia FinReport

V bankách pôsobiacich na Slovensku je len minimum slovenského kapitálu

Základné imanie bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu má mimoriadne pestrú štruktúru. Kapitál pochádzajúci zo zahraničia ovláda ...

14.9.2023 Zuzana Fryč

Ako si poistiť splácanie hypotéky čo najefektívnejšie z hľadiska ceny a pokrytia možných rizík?

Pri žiadosti o úver na bývanie banky v súčasnosti ponúkajú na ochranu schopnosti splácania hypotéky takzvané bankopoistenie, respektíve ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Europarlament sprísňuje podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov, týka sa to aj tých našich

Poslanci Európskeho parlamentu sa opäť zaoberali sprísňovaním pravidiel poskytovania spotrebiteľských úverov. Schválili smernicu, podľa ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Ročne sa v školách stane až 11-tisíc úrazov. Pomôže napríklad detské životné poistenie

Úrazovosť v školách sa každým rokom zvyšuje. Tvrdí to Ministerstvo školstva SR na základe vlastnej databázy dát. Aktuálne predstavuje ...

13.9.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zvýšila úroky na termínovaných vkladoch

Slovenská sporiteľňa od dnes zvýšila úrokové sadzby na svojich termínovaných vkladoch. Ak bankoví klienti splnia niekoľko ďalších ...

13.9.2023 Miloslava Némová

Viaceré banky zmenili ceny svojich služieb, väčšina úprav sa týka predčasného splácania úverov

Slovenské banky vo veľkom menia svoje obchodné podmienky a cenníky služieb. Na začiatku septembra viaceré banky pôsobiace na slovenskom ...

12.9.2023 Roland Régely

Mimoriadne splátky hypotéky sa dajú robiť častejšie a bez poplatku, no len málokto si to môže dovoliť

Slovenské banky po novom musia umožniť klientom s hypotékou vykonávať bezplatné mimoriadne splátky častejšie ako v minulosti. Predtým, ...

12.9.2023 Redakcia FinReport

Poisťovňa Uniqa dosiahla v prvom polroku tohto roku čistý zisk takmer 38 miliónov eur

Za prvých šesť mesiacov tohto roka Uniqa v Českej republike a na Slovensku podľa predbežných údajov predpísala na poistnom celkovo 416,77 ...

11.9.2023 Zuzana Fryč

Desať rád, ako postupovať pri zmene zdravotnej poisťovne

Keďže zmenu zdravotnej poisťovne je možné urobiť len raz za rok, a to najneskôr do 30. septembra, je najvyšší čas dozvedieť sa viac, čo ...

11.9.2023 Redakcia FinReport

UniCredit Bank zvýšila úrokové sadzby niektorých svojich hypoték

Po minuloročnom dramatickom zvyšovaní úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v súčasnosti úroky stúpajú už len veľmi mierne. Príkladom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay