Nebanková spoločnosť Pohotovosť dostala od Národnej banky Slovenska 200-tisícovú pokutu
Regulátor finančného trhu Národná banka Slovenska vyrubila nebankovej spoločnosti Pohotovosť pokutu vo výške 200-tisíc eur. Vo svojom rozhodnutí jej zároveň zakázala používať nekalé praktiky a dávať svojim klientom neprijateľné obchodné podmienky.

Foto: Shutterstock
NBS zamietla rozklad
Národná banka Slovenska (NBS) voči nebankovej spoločnosti ydala prvostupňové rozhodnutie vo februári 2021. Tá proti rozhodnutiu podala rozklad, no NBS ho zamietla a potvrdila svoje pôvodné rozhodnutie o uložení sankcie vo výške 200-tisíc eur.
Nebankovka Pohotovosť mala podľa NBS vo svojich zmluvách uplatňovať neprijateľné zmluvné podmienky. Napríklad, že spotrebiteľ sa zaväzuje veriteľovi za každú zaslanú upomienku uhradiť 30 eur. Alebo že ak spotrebiteľ neuhradí celkovú sumu úveru v zmluvne dohodnutej lehote, tak sa zaväzuje zaplatiť zmluvnú pokutu vo výške 33 eur.
Dlhy vymáhali aj naďalej
Hoci Pohotovosť takéto formulácie zo svojich zmlúv neskôr vypustila, NBS konštatuje, že voči klientom, ktorí takéto formulácie už mali vo svojich zmluvách, ich uplatňovala aj naďalej.
„Banková rada NBS zastáva názor, že účastníčka konania škodlivým následkom nezamedzila ani ich nenapravila, aj keď niečo podobné prisľúbila v prijatom pláne opatrení na nápravu. Rovnako neurobila oznámenie o delikte v čase, keď sa škodlivému následku dalo zabrániť. Naopak, úmysel spáchať delikt zatajovala, keď orgánu dohľadu tvrdila, že nároky nebude vymáhať, a potom ich vymáhala tak súdnou cestou ako aj mimosúdne,“ píše sa v stanovisku NBS.
Mávali miliónové tržby
Spoločnosť Pohotovosť ukončila poskytovanie pôžičiek ku koncu roku 2016. Odvtedy sa venuje čakaniu na splatenie záväzkov zo strany svojich klientov. V súčasnosti na webovej stránke spoločnosti svieti oznam o tom, že ukončila poskytovanie úverov na slovenskom trhu prostredníctvom svojich 76 pobočiek. Naďalej sa však venuje správe a servisu úverov svojich súčasných klientov.
Firma dosahovala najvyššie tržby pred približne 10 až 15 rokmi. Z tohto pohľadu bol podľa Finstatu pre ňu najúspešnejší rok 2009, keď sa jej tržby dostali cez 17 miliónov eur. V nasledujúcich rokoch však už jej produkcia začala klesať. V roku 2016 predstavovala menej ako 8 miliónov eur, v roku 2018 to bolo 621-tisíc eur a v roku 2020 už len 321-tisíc eur.
V súvislosti s poskytnutými pôžičkami sa Pohotovosť v minulosti zviditeľnila tiež vymáhaním dlhov od rodinných príslušníkov a blízkych ľudí svojich dlžníkov, ktorí jej na nich poskytli kontaktné údaje. Vo svojich upomienkach písala napríklad: „Náš klient sumu nespláca, a preto sa obraciame na vás – kontaktnú osobu so žiadosťou, aby ste po spoločnej komunikácii s dlžníkom zabezpečili úhradu dlhu v splátkach alebo celej dlžnej sumy. Veriteľ už písomne opakovane vyzval dlžníka a v súvislosti s dlhom apeluje na vás, aby ste o dlhu a povinnosti dlh uhradiť upovedomili dlžníka.“
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023
- 2.Nvidia je víťazom bankovej krízy. Pomohla jej previazanosť s bitcoinom?
- 3.NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia
- 4.Zelenskyj sa stretol s delegáciou Svetovej banky, Ukrajina potrebuje na obnovu najmenej 411 miliárd dolárov
- 5.Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta