Neautorizované platby sa dajú reklamovať, nie však vždy
Platobná karta je, pochopiteľne, zabezpečená ochrannými prvkami, no napriek tomu sa dá zneužiť. Ľudia sú navyše zraniteľnejší v zahraničí, v krajinách, ktoré dobre nepoznajú, a majú jazykovú bariéru. Proti zneužitiu karty sa však dá bojovať a peniaze, ktoré človek takto stratí, sa dajú získať späť.
Foto: Shutterstock
Nebezpečné môžu byť weby, bankomaty aj obchodníci
Zneužitie karty hrozí na internete, u obchodníka a aj v bankomate. Človek musí byť preto obozretný. V kamenných obchodoch je kľúčové nepúšťať kartu z dohľadu. Ak si obchodník vyžiada kartu a odíde s ňou do inej miestnosti, môže to byť nebezpečné, pretože nepoctivý obchodník si môže skopírovať údaje z karty. „Personál predajne či reštaurácie by nemal s vašou platobnou kartou nikam odchádzať a ak áno, máte právo požadovať vykonanie transakcie pod vaším dohľadom. V každej serióznej reštaurácii či obchode vám bez problémov vyhovejú. Pri platení kartou si skontrolujte správnosť údajov a výšku sumy na potvrdenke,“ hovorí Dominik Miša z VÚB banky.
Dôležité je, aby mal človek prehľad o pohyboch na karte. „V prvom rade klientom odporúčame mať aktivovanú SMS notifikáciu, ktorá ho upozorní na zmeny zostatku na účte,“ upozorňuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.
Nebezpečné môžu byť aj bankomaty, ktoré podvodníci pozmenili. „Pri výbere hotovosti z bankomatu je potrebné si všímať, či na ňom nie je umiestnené niečo, čo tam nepatrí. Zároveň je dobré, aby si klient pri zadávaní PIN kódu prikrýval klávesnicu. Je dobré všímať si aj svoje okolie, či pri manipulácii s platobnou kartou klienta niekto nepozoruje,“ dopĺňa.
Podobnou pascou sú aj internetové stránky. Svoje údaje by mal človek poskytovať iba overeným obchodníkom a sledovať napríklad URL adresu, ktorá môže prezradiť, či pôvodný web nie je niekam presmerovaný. „S platobnou kartou je potrebné v zásade zaobchádzať ako s hotovosťou, t. j. údaje z karty nezadávať na rôzne stránky, ktoré nemá klient overené. Pri internetových nákupoch využívať jednorazové číslo karty, ktoré je jedinečným nástrojom, keďže údaje z karty je možné použiť iba na jeden nákup/platbu a opakovane ho nie je možné použiť,“ hovorí Tatra banka.
Samotné systémy bánk ľudí varujú, keďže často vyžadujú autorizáciu platby. „Varovným signálom, že sa niekto pokúša zneužiť vašu kartu, môže byť aj overovacia SMS z vašej banky, i keď nič neplatíte. Môže to znamenať, že sa niekto pokúša zaplatiť cez internet s údajmi vašej karty. Ale zase niekedy sa stáva, že si klienti neuvedomia, že niektoré platby, napríklad predplatné, ročná, polročná obnova softvéru prebiehajú bez toho, aby ich klient inicioval a o autorizácii dostanú esemesku, hoci v tom čase transakciu nevykonávajú a považujú to za podvod len omylom,“ hovorí Dominik Miša.
Neautorizované platby
Napriek tomu sa zneužitie karty objavuje a banky takéto situácie riešia. „Od začiatku roka evidujeme viac ako sto oprávnených, prípadne neoprávnených prípadov, ktoré sme ako banka riešili,“ hovorí Lýdia Žáčková.
Technológie však pomáhajú počet takýchto situácií znižovať. „Počet prípadov, kde reálne dôjde k zneužitiu, sa z roka na rok znižuje z dôvodu zavedenia čipovej technológie a bezpečného platenia cez internet cez 3D Secure,“ hovorí Miša.
Za neautorizované použitie karty sa považuje aj situácia, keď nejde nevyhnutne o pokus o krádež. „Najviac podvodov evidujeme stále pri internetových transakciách, ktoré nie sú overené cez 3D Secure. V týchto prípadoch ide vo väčšine o takzvanú family fraud, keď kartu použije rodinný príslušník, napríklad na hranie hier, zoznamky, stávkovanie, pozeranie filmov alebo sťahovanie hudby,“ dopĺňa.
Reklamácia
Peniaze, ktoré odídu z účtu ako neautorizovaná platba, sa však za určitých okolností dajú získať späť. „Je potrebné, aby klient kontaktoval svoju banku a podal na neautorizované transakcie reklamáciu. V zmysle platnej legislatívy je klient pri neautorizovaných transakciách, o ktorých nemá vedomosť, odškodnený do 24 hodín. Následne sú podvodné platby reklamované u obchodníka,“ hovorí Žáčková.
Nie všetky reklamácie však banky akceptujú. „Banka vždy prešetruje, či držiteľ karty dal súhlas na vykonanie transakcie, alebo či došlo k vykonaniu ním neautorizovanej transakcie. V prípade, že došlo k zneužitiu karty z dôvodu nedbanlivosti klienta, stratu, ktorá vznikla do momentu podania žiadosti o zablokovanie karty, znáša klient v plnom rozsahu,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.
Pri podozrení na zneužitie karty treba konať a kontaktovať banku, samozrejme, hneď zo zahraničia. „Pri podozrení na zneužitie karty je postup rovnaký ako keby klient prišiel na zneužite karty doma na Slovensku. Pri akomkoľvek podozrení je potrebné platobnú kartu čo najskôr zablokovať,“ hovorí Fojtík.
Ak takáto situácia nastane v zahraničí, môže to znamenať, že človek stratí prístup k vlastným peniazom. Aj táto situácia sa však dá riešiť. „Odporúčame, aby klienti mali najmä pri cestách do zahraničia so sebou dve rôzne karty, napríklad aj debetnú a aj kreditnú kartu. Ak predsa len dôjde k situácii, že klient zostane úplne bez karty, je možné požiadať o jej expresné znovuvydanie,“ hovorí Miša. Expresné vydanie karty však býva spoplatnené a ďalšie náklady môže priniesť doručenie karty.
Bankomaty
- Pred každým výberom dôkladne skontrolujte bankomat.
- Pri výbere z bankomatu alebo kdekoľvek inde buďte pri zadávaní PIN opatrní, aby kód nemohol nikto odpozorovať.
- Zásadne si pri bankomate nenechajte od nikoho radiť a riaďte sa len pokynmi uvedenými na obrazovke bankomatu.
- Nikto nemá právo vašu transakciu prerušiť, ani ochranka alebo iný personál banky či obchodného centra nesmie zasahovať do transakcií klientov.
- Klávesnicu si pri zadávaní PIN prekryte druhou rukou.
- Ak nie je v noci bankomat dostatočne osvetlený, radšej ho nepoužívajte a vyberte si iný, alebo si zoberte niekoho so sebou.
- Vybranú hotovosť i kartu ihneď uschovajte.
- Po ukončení transakcie si nezabudnite vziať späť svoju kartu. Účtenku o vykonanej transakcii si starostlivo uschovajte alebo znehodnoťte.
Internet
- Platiť odporúčame na zabezpečených stránkach a u overených obchodníkov.
- Odporúčame vždy si vopred prečítať obchodné a dodacie podmienky.
- Dávajte pozor na registráciu členstva, resp. predplatného, ktoré môže byť zadarmo len obmedzený čas.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka