NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia
Zanedbaná ochrana životného prostredia si vyberá svoju daň, a preto je trendom doby sledovanie uhlíkovej stopy jednotlivých rozhodnutí a procesov. Podobné ukazovatele začali sledovať už aj banky, vrátane centrálnych bánk. Napríklad najväčšiu časť uhlíkovej stopy investičného portfólia Národnej banky Slovenska (NBS) tvoria vládne dlhopisy.

Foto: Shutterstock
Spoločným cieľom je uhlíková neutralita
Centrálne banky patria medzi inštitúcie, ktoré investujú peňažné prostriedky na finančných trhoch. Investujú, aby dosiahli zisk, z ktorého financujú chod inštitúcie a nedržia ich preto na bežnom účte alebo v trezore. Investori dávajú výnos a riziko na misku váh pri rozhodovaní sa o štruktúre portfólia.
Zároveň však chcú zosúladiť svoje investície so záväzkami Parížskej dohody alebo európskym cieľom uhlíkovej neutrality. „Centrálne banky eurozóny sa preto dohodli na pravidelnom zverejňovaní uhlíkových ukazovateľov svojich investícií v eurových portfóliách, ktoré nie sú určené na výkon menovej politiky. Centrálnym bankám tak pribudol nástroj na monitorovanie klimatických rizík v investíciách,“ konštatuje poradca viceguvernéra NBS Roman Vasiľ.
Klimaticky rizikové sú vládne dlhopisy
Národná banka Slovenska aktuálne zverejnila prvú Klimatickú správu o svojom eurovom nemenovo-politickom portfóliu. Správa obsahuje informácie súvisiace s klimatickými rizikami. Portfólio má hodnotu 1,4 miliardy eur, pričom väčšina prostriedkov je investovaná do krytých dlhopisov vysokej kvality.
Najväčšiu časť uhlíkovej stopy portfólia však zanechávajú vládne dlhopisy, pretože obsahuje všetky vyprodukované emisie v krajine. Národná banka Slovenska tiež zverejnila expozíciu voči zeleným a udržateľným dlhopisom.
„Podiel zelených investícií vo vlastnom portfóliu sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 79 % na 102 miliónov eur. Emitenti zelených dlhopisov použili získané zdroje na financovanie projektov v oblasti obnoviteľnej energie a v oblasti zelených budov a infraštruktúry. Cieľom týchto investícií je podporiť transformáciu na nízkouhlíkovú ekonomiku,“ dodáva odborník z centrálnej banky s tým, že zverejňovanie uhlíkových ukazovateľov dáva pozitívny príklad a nastavuje prax vo zverejňovaní informácií o klíme do budúcnosti.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur