NBS vytýka poisťovni Novis nedostatky. Tá trvá na správnom postupe a avizuje, že má viacerých investorov
Poisťovňa Novis je pod intenzívnym dohľadom Národnej banky Slovenska (NBS). Centrálna banka už v závere roka 2020 voči nej vydala dve predbežné opatrenia a v polovici januára vydala NBS voči poisťovni rozhodnutie o ďalších nedostatkoch. Poisťovňa Novis je však presvedčená, že postupuje v súlade s európskou legislatívou a bude sa snažiť o svojej pravde presvedčiť aj NBS.

Foto: Shutterstock
Centrálna banka vidí viacero nedostatkov
Poisťovňa podľa NBS nepostupovala obozretne, spôsobom, ktorý zohľadňuje a zmierňuje riziká, a tiež nedostatočne kryla kapitálovú požiadavku na solventnosť vlastnými zdrojmi.
Centrálna banka na svojej stránke v súčasnosti zverejňuje časť svojho rozhodnutia, ktoré je okamžite vykonateľné, hoci poisťovňa sa voči nemu môže odvolať. To, či tak urobí, zatiaľ nezverejnila: „Zvážime všetky dostupné právne možnosti,“ tvrdí vedúca tímu marketingového oddelenia poisťovne Novis Anna Petrocová.
NBS voči poisťovni vydala hneď viacero zákazov. Jedným z nich je napríklad: „Vykonávanie akýchkoľvek úkonov s cieľom odplatne alebo bezodplatne previesť vlastnícke právo, alebo zriadiť záložné právo k veciam, právam alebo iným majetkovým hodnotám.“
Má sa tiež zdržať „vykonávania akýchkoľvek úkonov smerujúcich k znižovaniu hodnoty majetku spoločnosti“ a tiež vyplácania plnení osobám so špecifickým vzťahom k poisťovni. Ide napríklad o štatutárov spoločnosti, členov dozornej rady či kľúčových funkcionárov.
Podľa rozhodnutia Národnej banky Slovenska by sa poisťovňa Novis mala zdržať aj zvyšovania svojich záväzkov nad rozsah, ktorý je nevyhnutný na výkon jej bežnej podnikateľskej činnosti.
Poisťovňa sa voči obvineniu ohradila
A. Petrocová na rozhodnutie NBS reagovala tým, že poisťovňa Novis vykazuje kapitálovú požiadavku plne v súlade s platnou legislatívou a jej krytie vlastnými zdrojmi poisťovne je vždy výrazne nad zákonom stanovenou úrovňou.
„Náš prístup a zvolené predpoklady pre výpočty potvrdzujú viaceré odborné posudky renomovaných expertov svetovej úrovne. Napriek tomu NBS považuje niektoré nami použité predpoklady za nerealistické,“ hovorí A. Petrocová z poisťovne Novis.
Podľa jej slov ide o problematiku spojenú s novým európskym regulačným rámcom, tzv. Solvency II, ktorého implementácia spôsobuje v posledných rokoch zásadné problémy v celej Európskej únii.
„Dôvodom je, že ide o systém postavený prioritne na zásadách a princípoch, a preto vytvára širokú škálu interpretácie, pre ktorú absentujú precedensy a konkrétne výklady. Novis je jediná európsky pôsobiaca poisťovňa so sídlom na Slovensku, preto sa NBS tak podrobne zaoberá práve reguláciou tejto poisťovne,“ vysvetľuje A. Petrocová a dodáva, že poisťovňa je presvedčená, že postupuje v súlade s európskou legislatívou, a o tom sa bude snažiť presvedčiť aj NBS.
Poisťovňa pripravuje dva scenáre
Na aktuálne rozhodnutie NBS poisťovňa paralelne uplatní dva prístupy. „Na základe rozhodnutia NBS vieme, aký najvyšší kapitál je potrebný aj pri najhorších predpokladoch, ktoré si vie slovenská centrálna banka predstaviť. Máme viacero záujemcov, ktorí chcú do poisťovne investovať, a budeme realizovať investície tak, že budeme plniť kapitálovú požiadavku aj pri použití týchto najpesimistickejších predpokladov,“ opisuje A. Petrocová.
Paralelne k tomu poisťovňa využije možnosť navrhnúť realistickejšie predpoklady a odôvodniť ich, ako to NBS definovala vo svojom rozhodnutí. „Keď postupne dosiahneme schválenie realistickejších predpokladov od NBS a súčasne zvýšime kapitál, dá sa očakávať, že v rámci tohto roku dosiahneme mimoriadne priaznivé krytie kapitálovej požiadavky vo výške okolo 200 % jej požadovanej hodnoty,“ približuje ďalej.
Na záver však dodáva, že výpočty a použité predpoklady poisťovne Novis boli úspešne podrobené auditom nezávislých expertov, audítorských firiem a zaisťovní. Preto bude poisťovňa aj ďalej pracovať na tom, aby ich obhájila aj voči NBS.
Poisťovňa mala problémy aj v minulosti
Nie je to prvýkrát, čo poisťovňa Novis rieši s Národnou bankou Slovenska podobné problémy. NBS jej napríklad už na konci roku 2020 zakázala uzatvárať zmluvy investičného životného poistenia, pretože podľa nej neboli v súlade so zákonom. Druhé predbežné opatrenie z roku 2020 súviselo so zákazom nakladania s vlastnými aktívami. Poisťovňa musela svoje kroky vysvetľovať NBS aj v roku 2019. Centrálna banka jej vtedy za neprijateľné zmluvné podmienky naparila pokutu vo výške 175-tisíc eur.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 2.V bežnom linkovom autobuse pašovali 62,5 kilogramu jantáru
- 3.Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
- 4.Tri štvrtiny Sloveniek si pri investovaní neverí. Ich potenciál je však vysoký
- 5.Ako sa vyvarovať TOP 7 chýb, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri životnom poistení