NBS varuje pred podvodníkmi. Chráňte si citlivé údaje!
Národná banka Slovenska zaznamenala novú vlnu podvodných telefonátov súkromným osobám. Tentoraz sa v jej mene predstavila žena s východoslovanským prízvukom, ktorá tvrdila, že je zamestnankyňou NBS a od ľudí sa usilovala vylákať rôzne citlivé informácie.

Foto: Freepik
NBS nikdy netelefonuje ľuďom
Neznáma žena nielenže tvrdila, že pracuje v Národnej banke Slovenska, ale túto lož použila na to, aby od oslovených osôb žiadala rôzne údaje so zámienkou nahliadnutia do ich bankového účtu v komerčnej banke, prípadne iné údaje, ktoré tiež súviseli so správou a používaním bankového účtu.
„Ide o podvodné konanie. NBS nikdy netelefonuje ľuďom – klientom komerčných bánk, neponúka úvery, vedenie účtu ani iné, komerčné finančné produkty. Ak vám niekto zavolá z telefónneho čísla, ktoré sa tvári napríklad ako ústredňa NBS, nikomu neposkytujte svoje údaje a hovor ihneď ukončite,“ konštatuje vo svojom stanovisku centrálna banka.
Pozor na zneužitie citlivých informácií
Národná banka Slovenska tak opakovane zaznamenala podvodné konanie subjektov, ktoré sa vydávajú za jej zamestnancov. V minulosti sa už niekoľkokrát stalo, že takéto osoby telefonicky kontaktovali ľudí s informáciou, že si cudzia osoba v ich mene zriadila viacero finančných produktov alebo zablokovala či zrušila už existujúce finančné produkty. Následne sa snažili získať citlivé osobné údaje, prípadne prístup k bežnému účtu klienta.
„Je nebezpečné, pretože volajúci navodzuje stav ohrozenia finančných prostriedkov a vydáva sa za zamestnanca NBS. Navyše, už pri prvotnom kontakte podvodníci disponujú niektorými informáciami o oslovených ľuďoch, čím sa snažia zvýšiť svoju dôveryhodnosť. Kontaktovanie sa uskutočňuje telefonicky, môže sa však objaviť aj kontaktovanie cez sociálne siete, e-mailom či správami prostredníctvom rôznych mobilných aplikácií,“ varuje ďalej NBS.
Ak k takejto situácii dôjde, centrálna banka odporúča obmedziť komunikáciu s takýmito osobami a nikomu neposkytovať ďalšie citlivé informácie ani im nezasielať kópie dokladov totožnosti. Takéto informácie totiž môžu byť zneužité.
Čo robiť, ak ste už problém nastal
„Ak ste už poskytli citlivé informácie alebo kópie dokladov totožnosti, je vhodné to nahlásiť Policajnému zboru SR. Ak ste poskytli čísla vašich platobných kariet, prípadne vaše prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva a podobne, je vhodné kontaktovať príslušnú banku alebo platobnú inštitúciu,“ dodáva NBS.
Pozor aj na e-mailové phishingové útoky
O tom, že podobné ataky sú v súčasnosti čoraz častejšie, svedčí aj výzva Ministerstva financií SR, ktoré varuje občanov pred phishingovými útokmi prostredníctvom dôveryhodne vyzerajúcich e-mailových správ.
„Útočník sa prostredníctvom týchto e-mailov pokúša získať a zneužiť platobné údaje príjemcov. Email obsahuje odkaz na doménu blockchain.com. Po otvorení odkazu požaduje od adresáta jeho súkromné platobné údaje a uhradenie poplatku v dolároch. Na základe zadaných platobných údajov si útočníci následne dokážu zadovážiť finančné prostriedky v kryptomene bitcoin,“ konštatuje rezort financií.
Ako uvádza ďalej, občania by na podobné správy v žiadnom prípade nemali klikať ani nikomu nepreposielať žiadne svoje osobné údaje.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Bratislavské Nové Mesto bude mať onedlho nový skatepark na Kuchajde – VIDEO
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu