NBS: Problém so „striebornými hypotékami“ vyrieši nový limit pre splácanie na dôchodku
Na financie domácností po dvoch rokoch pandémie koronavírusu aktuálne vplýva viacero nových rizík. Tým najzásadnejším je prudko rastúca inflácia. Keďže množstvo domácností je zadlžených, problémom je aj vysoká dynamika hypotekárneho dlhu v kombinácii s rastom cien nehnuteľností. Národná banka Slovenska napriek tomu tvrdí, že rozpočty domácností sú týmito rizikami ohrozené len mierne.

Foto: NBS
Zadlženosť rastie rýchlejšie ako príjmy
„Plošná úprava limitov pre poskytovanie úverov zatiaľ nie je považovaná za potrebnú. Na trhu sú však prítomné isté riziká, ktoré sa postupne prehlbujú. Tieto riziká sú spojené najmä s navyšovaním dlhu v strednej vekovej skupine klientov, ktoré je spojené s predlžovaním splatnosti hlbšie do dôchodku,“ varuje riaditeľ odboru finančnej stability NBS Marek Ličák.
Podľa jeho slov výška poskytovaných úverov v tejto skupine obyvateľstva rastie rýchlejšie ako jej príjmy. No podiel splátok k príjmu zatiaľ zostáva stabilný, ale to len vďaka predlžovaniu splatnosti týchto úverov. V súčasnosti sa splatnosť predlžuje pri približne dvoch tretinách refinancovaných hypoték, pričom len jedna tretina sa refinancuje bez navýšenia.
Priemerná výška navýšenia záväzku klienta voči banke dosahuje takmer 20-tisíc eur, pričom vek dlžníka často dosahuje 70 rokov, v niektorých prípadoch 75 rokov, a vyskytujú sa aj výnimky, keď je to ešte viac.
Problémom sú takzvané strieborné hypotéky
„Európsky výbor pre systémové riziká (ESRB) varoval Slovensko, že rast cien nehnuteľností výrazne predbieha príjmy domácností, čo označil za zásadné riziko,“ konštatuje výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimír Dvořáček, ktorý za najväčší problém označuje takzvané strieborné hypotéky. To sú úvery na bývanie, ktorých splácanie sa prenáša do dôchodkového veku klienta, ktorý je poznamenaný zásadnou zmenou v príjmovej oblasti po odchode do penzie. ESRB vo svojej správe spomenul aj nadhodnotenie cien nehnuteľností na Slovensku, rýchly rast cien a rýchly rast úverov na bývanie.
Príjmy klesajú, záväzky stúpajú
Podľa dát NBS vo štvrtom štvrťroku 2021 predstavoval podiel novoposkytovaných úverov na bývanie, pri ktorých budú v čase splatnosti už obaja dlžníci na dôchodku, až 40 %. Pritom vo štvrtom štvrťroku 2020 tieto úvery tvorili „len“ 36 %. Postupný nárast podielu úverov, ktoré budú splácané aj po dosiahnutí dôchodkového veku, je spojený najmä so skupinou spotrebiteľov, ktorí majú v čase žiadosti o úver vek od 40 do 50 rokov.
NBS v tejto súvislosti pripravila simuláciu, ako sa situácia môže vyvinúť v budúcnosti. „Vychádza nám, že približne 9,1 % z bankových klientov bude mať problém so splácaním svojich úverov na dôchodku. Tu je práve ten najzásadnejší rozdiel medzi Slovenskom a Európskou úniou. Kým v EÚ s pribúdajúcim vekom pribúdajú aj príjmy, a teda splácanie záväzkov je menej problematické, na Slovensku je to naopak – príjmy klesajú a záväzky stúpajú,“ vysvetľuje M. Ličák.
Kombinácia dlhej priemernej splatnosti hypoték a podielu úverov presahujúcich vek 64 rokov je jedna z najvyšších v EÚ a ďalej pomerne prudko rastie. Rizikom je aj výrazne pomalšia kumulácia úspor domácností.
DTI má znížiť očakávané riziko
Národná banka Slovenska vzhľadom na možné riziká navrhuje upraviť limit na podiel celkovej zadlženosti k ročnému príjmu (debt-to-income – DTI). Úprava by sa týkala len úverov, ktoré budú spotrebitelia splácať aj po dosiahnutí 64 rokov veku.
Návrh zohľadňuje riziko zníženia príjmu na dôchodku, ako aj postupné znižovanie počtu rokov, počas ktorých je spotrebiteľ schopný splácať úvery bez výrazného nárastu rizika finančných ťažkostí. Toto riziko sa zohľadní prostredníctvom postupného zníženia limitu DTI, teda znížením podielu dlhu voči príjmu, pričom v súčasnosti dlh nemôže prekročiť 8-násobok ročných príjmov.
NBS predpokladá, že pri úveroch na bývanie by navrhovaná úprava mala zasiahnuť približne 6 % nových úverov, pričom objem poskytnutých hypoték by sa mal znížiť o 15 %. Odhaduje, že úprava DTI, hoci výraznejšie nezasiahne situáciu na trhu, zníži očakávané riziko nesplácania úverov na bývanie až o dve tretiny (z 9,1 % na 3,7 %).
Dostupnosť bývania sa znižuje
Problémom je tiež stále intenzívny nárast cien nehnuteľností. V prvom štvrťroku tohto roku medziročne až o 23,3 %, pričom takýto nárast cien bol naposledy zaznamenaný v roku 2008.
„Výsledkom bude, že čoraz menej ľudí si v budúcnosti bude môcť dovoliť kúpiť nehnuteľnosť. Do roku 2021 to ešte fungovalo – stúpali príjmy a úrokové sadzby klesali. Teraz je to podstatne zložitejšie. Príjmy stúpajú pomalšie ako inflácia, ceny prudko rastú, a stúpať začali aj úrokové sadzby. Môžeme teda očakávať, že dopyt po vlastnom bývaní poklesne, čo prinesie tiež zníženie záujmu o úvery na bývanie,“ myslí si Ličák.
NBS však tvrdí, že z jej stresových scenárov vyplýva, že hypotekárny trh zatiaľ nie je existujúcimi rizikami zásadne ohrozený. „Domácnosti síce budú citlivé na splácanie svojich záväzkov, no podiel zlyhaných úverov stúpne len mierne. U hypotekárnych úverov by to malo byť na približne 3 % a u spotrebiteľských na 4 % zo všetkých poskytnutých úverov, čo predstavuje len mierny nárast oproti súčasnosti,“ dodáva bankový odborník s tým, že všetko bude závisieť od vývinu príjmov domácností v budúcnosti.
Finančný sektor zostáva kapitálovo silný a odolný
NBS stresové testy nezamerala len na domácnosti, ale aj na samotný finančný sektor. Vyšlo jej, že banky aj poisťovne pôsobiace na Slovensku zostávajú aj naďalej kapitálovo silné a odolné aj voči stresovému scenáru. Hoci banky v prvom polroku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim obdobím dosiahli nárast zisku, jeho úroveň sa stále nachádza pod mediánom EÚ. Silné a ziskové zostávajú aj poisťovne. Rekordné prírastky sú viditeľné aj v dôchodkových fondoch. NBS oceňuje, že investori v súčasnosti preferujú akciové zložky, ktoré sú napriek vysokej inflácii stále v zisku.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Zelený štvrtok: Tradície, symbolika a duchovný odkaz
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Aký dopad má transakčná daň na slovenský trh?
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Top vedecké výsledky dostanú automatickú finančnú podporu