NBS: Najzraniteľnejší klienti nevyužili príležitosť na refixáciu úrokov svojich hypoték dostatočne
Na Slovensku sme v súvislosti s hypotekárnymi úvermi počas uplynulých rokov poznali len pokles. Bol oveľa výraznejší ako v iných krajinách a výsledkom bolo, že z takmer najdrahších úverov na bývanie sa v čase stali úvery s takmer najnižšou úrokovou sadzbou. V súčasnosti však sadzby opäť rastú, za necelého pol roka už v priemere o 2,4 %. Výsledkom je snaha časti vlastníkov hypoték o refixáciu úrokových sadzieb. Zväčša však ide, respektíve išlo, o bonitnejších bankových klientov.

Foto: Shutterstock
Masívne sťahovanie úverov
Množstvo ľudí na Slovensku, najmä ešte na začiatku tohto roku, využilo jedinečnú príležitosť na zafixovanie si priaznivej úrokovej sadzby na dlhšie obdobie. A mnohí to stihli skôr, ako úrokové sadzby začali reálne rásť.
Podľa Národnej banky Slovenska sme tu na začiatku roka 2022 mali najmasívnejšie „sťahovanie úverov“ od roku 2016. A ešte viac ako tých, ktorí si hypotéku preniesli do inej banky, bolo takých klientov, ktorí si svoj ešte stále výhodný úrok zafixovali na dlhšie obdobie vo vlastnej banke.
Prevládajú refixy na päť a viac rokov
„Počas prvého štvrťroka 2022 sa refixovalo o polovicu viac hypoték než je bežné, konkrétne 14,5 %. V priebehu minulého roka to pritom bývalo približne 9,2 % za štvrťročné obdobie. Toto číslo navyše ešte nie je konečné. Refixovanie prebiehalo aj v druhom štvrťroku, hoci tempo sa už zvoľňovalo. Tieto údaje však zatiaľ nie sú k dispozícii,“ konštatujú analytici NBS.
Najviac dominovali refixácie na päť a viac rokov (68 %). Hoci väčšinu z toho tvorili presne päťročné fixácie (46 %), záujem začal rásť aj o fixácie na 7 rokov (5 %) a na 10 rokov (17 %), ktoré boli v minulosti iba ojedinelé.
Väčšina domácností by to mala zvládnuť
Snaha o zafixovanie si výhodnej úrokovej sadzby na dlhšie obdobie je motivovaná nárastom úrokových sadzieb a obavou, že tento trend bude naďalej pokračovať.
„Hoci takýto nárast nikoho nepoteší, väčšina domácností to zrejme zvládne a bude pokračovať v splácaní. Bude si to však vyžadovať úsporu pri iných výdavkoch. V kombinácii s inými faktormi, najmä so zvýšenou infláciou, však môže nárast sadzby niektorým domácnostiam splácanie dlhov skomplikovať,“ konštatuje NBS.
Vo svojej Správe o finančnej stabilite zo začiatku júna 2022 NBS odhaduje, že samotný nárast úrokových sadzieb o 2 až 4 percentuálne body môže viesť k ťažkostiam so splácaním pri 0,5 % až 1,1 % hypoték.
Refixácie prinášajú aj čas na zvládnutie problémov
Vzniká tu otázka, či si takýmto predlžovaním fixácie len neodsúvame problém na neskôr. Podľa názoru analytikov centrálnej banky je pravdou, že odsun refixácie sadzby nutne nemusí znamenať, že sa vyhneme jej nárastu. Získame však viac času na riešenie prípadných ťažkostí. Pomôcť môže aj postupný rast nominálnych miezd. Čím neskôr teda dôjde k nárastu sadzby, tým ľahšie sa s ňou domácnosti vyrovnajú. Predlžovanie fixácií sadzieb však zároveň niektorých motivovalo k ďalšiemu navýšeniu dlhu. Kým počas roka 2021 sa pri predlžovaní fixácie pri prenose úveru do inej banky objem úveru zvyšoval v menej ako polovici prípadov (48 %), v prvom štvrťroku to bolo približne 63 %.
Skôr pre bonitnejších a vzdelanejších
Z pohľadu finančnej stability je dôležité aj to, či sa príležitosti zafixovať si nižšie splátky chopili tí najzraniteľnejší. Údaje NBS však ukazujú skôr opak. Pri refixovaní na dlhšie obdobie boli aktívnejší bonitnejší klienti. Ide najmä o klientov s vyšším príjmom a dlhšou splatnosťou úveru (a následne aj vyšším dlhom), ako aj klientov s vyššou sumou finančných aktív.
Nebola to pritom otázka úrokovej politiky. Rizikové prirážky pri dlhších fixáciách zostali na približne rovnakej úrovni ako pri kratších. Dôležitú úlohu tu zohrala aj finančná gramotnosť. Desaťročnú fixáciu volili častejšie ľudia s vysokoškolským vzdelaním, a to v 17 % prípadov, kým ľudia so stredoškolským vzdelaním len v 9 %. Častejšie si ju tiež volili zamestnanci ako podnikatelia.
Všetky banky zvyšujú úroky, len 365.bank ho znížila
Banky od začiatku roku zvýšili úrokové sadzby svojich hypoték v priemere o 2,4 %. To výrazne zužuje možnosti na výhodnú refixáciu úrokových sadzieb v súčasnosti a zatvára dvere smerom do budúcnosti. No nájdu sa na trhu aj výnimky, ktoré svoju obchodnú politiku budujú opačným smerom. Napríklad 365.bank aktuálne znížila úrokové sadzby svojich hypoték s 10-ročnou fixáciou úrokovej sadzby o celé jedno percento z 3,65 na 2,65 %. Je to však jediná banka na slovenskom trhu, ktorá niektorú zo svojich hypoték nezdražila, ale, naopak, zlacnila.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 2.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 3.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Ruské posily mali hromadnú nehodu na Krymskom moste, príliš ssa ponáhľali