NBS, banky ani analytici nepredpokladajú prenos bankových kolapsov z USA na Slovensko
Správy o krachu viacerých amerických bánk, medzi ktorými je aj Silicon Valley Bank špecializujúca sa na rizikové investície, rozpútali vlnu obáv, či nemôže dôjsť k dominovému efektu a rozšíreniu problémov v globálnom rozsahu, keďže v jej prípade ide o najväčší bankový kolaps na trhu Spojených štátov od finančnej krízy v roku 2008. Inštitúciu pritom položila na kolená jej platobná neschopnosť. Národná banka Slovenska (NBS) ani ďalší bankoví analytici však nepredpokladajú žiadne riziko prenosu kolapsu na slovenský bankový trh.
Foto: Shutterstock
Problém spustil nedostatok hotovosti
Silicon Valley Bank (SVB) slúžila najmä technologickým pracovníkom a spoločnostiam podporovaným rizikovým kapitálom, vrátane niektorých najznámejších značiek v tomto odvetví. Medzi tieto dlhoročne financované startupy patrili napríklad Airbnb, Uber, Pinterest či Fitbit.
Krach americkej banky sa spustil jej žiadosťou o navýšenie kapitálu o viac než dve miliardy dolárov. Reakciou na túto správu došlo k poklesu hodnoty jej akcií o 60 % a neskôr sa obchodovanie s nimi úplne zastavilo.
Jedným z dôvodov, prečo SVB požiadala o nový kapitál, bola potreba väčšieho objemu hotovosti pre klientov, ako sa čakalo. Kvôli rastúcim úrokom aj obavám z recesie počas útlmu technologických startupov sa začínajúcim spoločnostiam sťažovali možnosti na získanie ďalšej hotovosti. Práve to zrejme spôsobilo zníženie vkladov firiem u bánk, ako je Silicon Valley Bank.
Banka však nebola jediná, keďže ešte krátko pred ňou skrachovala banka Silvergate, ktorá poskytovala služby kryptomenovým firmám. Ako tretiu americké úrady uzavreli aj newyorskú banku Signature Bank.
Neistota sa odrazila na finančných trhoch
Hoci americká administratíva prišla veľmi rýchlo s podporou pre sporiteľov a zároveň s finančným balíkom v objeme 25 miliárd dolárov pre prekrytie dočasných problémov s likviditou, neistota sa preliala na finančné trhy v USA aj v Európe. „Americký index S&P500 stratil v bezprostrednej reakcii na krach SVB 2 %. Neskôr síce vďaka niektorým pozitívnym správam z amerického trhu straty vyrovnal, no potom opäť stratil 2 % v reakcii na širšie zneistenie práve v bankovom sektore. Podobná situácia vládne aj v Európe,“ približuje finančný analytik Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko.
Problémy na finančných trhoch spôsobili, že investori opäť hľadajú istotu v tradičných investičných komoditách, medzi ktoré jednoznačne patrí zlato. Jeho cena v týchto dňoch dosiahla svoje polročné maximum, keď prekročila úroveň 1 900 dolárov za trójsku uncu.
NBS vylúčila riziko prenosu krachovania
Hoci na Slovensku sa tento typ bánk nevyskytuje, analytici podrobne sledujú ďalší vývoj na finančnom trhu. „Vývoj v prípade SVB detailne sledujeme a nevnímame riziko prenosu na domáci bankový sektor. Udalosť, ktorá sa stala v Spojených štátoch, je veľmi špecifická. Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, pretože obchodné modely bánk na Slovensku sú konzervatívne a výrazne viac diverzifikované,“ približuje vedúci oddelenia komunikácie NBS Peter Majer.
Podľa jeho slov slovenské banky patria k najstabilnejším a najodolnejším v rámci EÚ. Pozitívnou správou je, že úroveň kapitálu dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky. Podobne aj ziskovosť či kvalita úverov dosahujú vysoké úrovne. Analytici sa pritom zhodujú, že v takýchto prípadoch je najdôležitejšie zachovať pokoj, pretože najväčším problémom by bola panika.
Príčiny krachu amerických bánk nie sú systémové
Aj M. Búlik potvrdzuje, že klientom bánk, ktoré pôsobia na Slovensku, reálne nič nehrozí: „Mierne kolísanie finančných trhov a akcií bánk nemá žiadny vplyv na solventnosť bánk, ktorá zostáva vysoká a nie je dôvod čakať, že sa na tom niečo zmení. Dôvody krachu dvoch amerických bánk nie sú systémové, ale ide o kombináciu prílišnej expozície voči technologickým firmám, poklesu hodnoty dlhopisov a nedostatočnej likvidity,“ vysvetľuje.
Podľa jeho slov preto nie je dôvod očakávať, že by aktuálny pohyb na trhoch mohol prerásť do zásadnejších problémov európskych bánk. „Prirodzene, investori sa z niektorých problémových bánk budú snažiť stiahnuť, a tým pošlú ich akcie nadol, no to je len prirodzený očistný proces. Nie je však dôvod, aby sa dotkol klientov bánk na Slovensku. Klienti na Slovensku môžu zostať pokojní, ich prístup k vkladom zostane plne zachovaný a rovnako aj podmienky aktívnych úverov,“ dodáva.
Banky nevidia riziko prenosu problémov z USA
Podľa názoru vedenia Tatra banky sú slovenské banky dobre kapitalizované, stabilné inštitúcie s diverzifikovanou klientskou základňou. Podliehajú väčšej regulácii, sú teda konzervatívnejšie a musia dodržiavať prísnejšie pravidlá. „Navyše dotknuté americké inštitúcie predstavujú banky lokálneho charakteru, ktoré majú v porovnaní so slovenskými bankami odlišný model podnikania, preto táto situácia nemá vplyv na slovenský bankový sektor,“ opisuje hovorkyňa banky Simona Miklošovičová.
Ako uviedol šéf výskumu Fio banky Jan Tománek, Silicon Valley Bank mala aj na americké pomery veľmi špecifický obchodný model a rastúce sadzby negatívne zasiahli jej klientelu, ako aj vlastné dlhopisové portfólio, pričom len zlomok vkladov pochádzal od drobných sporiteľov. Oproti tomu slovenské banky majú diverzifikovaný obchodný model a takmer polovicu vkladov uložili domácnosti, čo je v rámci Európskej únie nadpriemerná hodnota.
„Súhlasíme s postojom NBS a nevidíme žiadne riziko prenosu na domáci bankový trh. Ak by nastala situácia k zlepšeniu ochranných mechanizmov zo strany NBS, sme pripravení spolupracovať,“ uzatvára šéf online marketingu Fio banky Jozef Daňo.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou
- 4.Nováčikom medzi biliónovými spoločnosťami je Berkshire Hathaway Warrena Buffetta
- 5.Zlato s prehľadom prekonáva akcie, jeho hodnota ešte môže rásť