Nastal čas splácania odložených úverov, približne 5 % klientov má problém
Odklad splátok úverov pomohol najmä tým, ktorí počas pandémie prišli o svoje príjmy. Mnohým sa aktuálne končí deväťmesačný odklad, a podľa najnovšej analýzy Slovenskej bankovej asociácie (SBA) sa až 95 % klientov postupne vracia k splácaniu svojich úverov. Znamená to, že podľa SBA má problém približne 5 % domácností.

Foto: Shutterstock
Žiadosť o odklad splátok si ku koncu leta 2020 podalo viac než 140-tisíc fyzických osôb a vyše 8-tisíc firemných klientov. Väčšina z nich požiadala o odklad splátok na maximálne obdobie 9 mesiacov.
Výsledkom šiestich prieskumov je mierny optimizmus
Rovnako aj Národná banka Slovenska (NBS) počas minulého roku pozorne sledovala situáciu finančný stav zadlžených domácností. Doposiaľ vykonala spolu šesť reprezentatívnych prieskumov o tom, ako domácnosti vidia šance znovu si plniť svoje záväzky voči bankám po skončení splátkového moratória.
Hoci Slovensko naďalej bojuje proti pandémii koronavírusu, podľa posledného prieskumu NBS analytici nepredpokladajú zásadný nárast počtu ľudí s problémom začať splácať. Podľa výsledkov posledného prieskumu z decembra minulého roku riadne splácanie neočakáva asi 7,3 % domácností. V praxi to predstavuje približne 0,7 % z celkového objemu retailových úverových klientov.
Skutočnosť je zatiaľ lepšia, ako predpokladali
Mierny optimizmus zdieľajú aj banky, ktoré aktuálnu situáciu označujú za udržateľnú. „Na začiatku roku 2021 sa neudialo v tejto súvislosti nič zásadne negatívne. Odklady splátok začali exspirovať už skôr na konci minulého roku a pozorovaná situácia je o niečo lepšia, ako sme pôvodne predpokladali. Nevyzerá to zatiaľ na zásadný problém,“ opisuje dianie na úverovom trhu PR manažér VÚB banky Dominik Miša.
V Slovenskej sporiteľni ku koncu januára evidujú už 60 % domácností, ktorým sa skončil odklad splátok. „Klienti v drvivej väčšine prípadov nabehli na štandardné splácanie, iba menej ako 5 % z nich má problémy s dodržiavaním splátkového kalendára,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Štvrtinová splátka pre domácnosti
Banky už od začiatku odkladov prispôsobili politiku úverovania vzniknutej situácii a posilnili aj procesy monitoringu a riadenia, aby dokázali operatívne a v predstihu reagovať na možné negatívne scenáre. Pre klientov, ktorí majú problém úver znovu začať splácať, prinášajú vlastné riešenia.
„Klientom, ktorí po odklade nedokážu začať splácať svoje úvery v plnej výške, sme pripravení vyjsť v ústrety. Splátku úveru im na obdobie troch až šiestich mesiacov znížime len na štvrtinu. Je to pre nich cesta, ktorou sa postupne dokážu vrátiť do normálu,“ vysvetľuje M. Cesnaková.
Aj Tatra banka je pripravená svojim klientom, ktorí sa nevedia po odklade vrátiť k plnej výške splácania, na päť mesiacov znížiť minimálnu splátku na 25 % tej pôvodnej. „Zároveň sme pripravení pomôcť im prostredníctvom individuálnych riešení,“ pripomína hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.
Túto možnosť využíva viacero klientov. „Z tých klientov, ktorí mali problém vrátiť sa k štandardnému splácaniu, majú približne tri štvrtiny nastavenú individuálnu reštrukturalizáciu so svojou bankou a pokračujú v splácaní s novými podmienkami,“ spresnil hovorca NBS Peter Majer.
Banky tak preukazujú snahu pomôcť svojim klientom, keďže požiadať o individuálne riešenie v zmysle bankovej regulácie môžu klienti až do 30. júna tohto roka.
Existujú aj ďalšie možnosti
O reštrukturalizáciu splátok môžu požiadať aj klienti Poštovej banky. „Všetko bude závisieť od možností klienta. V hre je možnosť ďalšieho odkladu splátok, ak situácia neumožní iné riešenie. Tento odklad však už bude viditeľný v úverových registroch,“ tvrdí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
VÚB banka ponúka klientom, ktorým sa skončil legislatívny odklad splácania, viacero možností. „Okrem štandardného odkladu je to predĺženie splatnosti či odklad splácania istiny. Pre klientov sme pripravili aj špeciálny formulár na našom webe, kde môžu klienti s problémom začať splácať oznámiť a opísať svoju situáciu,“ opisuje D. Miša.
Zápis v úverovom registri
Klienti, ktorí požiadali o 9-mesačný odklad splátok podľa zákona Lex Korona, nebudú vedení v úverovom registri. Pokiaľ však klient po skončení odkladu splátok nedokáže splácať úver a požiada o zníženie splátky, táto informácia už podľa platnej legislatívy musí byť zapísaná do úverového registra. Tento krok by si mal preto každý dôkladne zvážiť, keďže v budúcnosti to môže klientovi znížiť dostupnosť ďalšieho úveru.
Stabilita finančného sektora by nemala byť ohrozená
Banky preventívne vytvárajú rezervy na možné zlyhania úverov v budúcnosti. „V roku 2020 sme zvýšili tvorbu opravných položiek, zohľadňujúc očakávané zhoršenie ekonomického prostredia. Taktiež sme zodpovedajúco upravili plány na rok 2021,“ tvrdí D. Miša.
Podľa ostatnej Správy o finančnej stabilite od NBS si banky do konca septembra 2020 na tento účel odložili v čistom 296 miliónov eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 157 %. Počas minulého roku vytvorili viac opravných položiek ako v rokoch 2018 a 2019 spolu.
Bankový sektor je podľa správy pripravený pokračovať v odkladoch splátok na základe individuálnych dohôd s klientmi, čo je z pohľadu klientov aj bánk považované za efektívnejšie.
Pandémia sa tiež výrazne podpísala pod znížený zisk bánk. Čistý zisk bankového sektora sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom prepadol o viac ako tretinu. Neočakáva sa však, že by bankový sektor ako celok vykázal výrazné koncoročné straty.
Banková rada NBS súčasne očakáva, že pandemická kríza bude mať určité negatívne dôsledky pre solventnosť domácností a firiem, no nie takého rozmeru, aby to ohrozovalo stabilitu finančného sektora.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štátny smútok za pápeža Františka prinesie obmedzenia. Budú v sobotu otvorené obchody?
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí
- 5.Rizikové e-shopy – ako ich spoznať a nenechať sa nachytať?