Nasnežilo a namrzlo. Kde a u koho si v prípade incidentu uplatniť náhradu škody?
Zlomeniny rúk a nôh, podvrtnutia členkov, odreniny či zranenia kĺbov – to sú najčastejšie prípady, ktoré v zime zvyknú nahlasovať klienti poisťovní po pádoch na zľadovatených chodníkoch. Práve v týchto dňoch nasnežilo a namrzlo, a preto je dobré vedieť kde, respektíve u koho si v prípade incidentu nárokovať náhradu vzniknutej škody.
Foto: Shutterstock
Za stav chodníkov zodpovedná obec
Za údržbu chodníkov zodpovedá príslušná samospráva, teda mesto alebo obec. „Správcovia miestnych komunikácií zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli chyby v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov okrem prípadu, keď preukážu, že nebolo v medziach možností tieto chyby odstrániť, ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť,“ píše sa v cestnom zákone. Znamená to, že zákon obciam ukladá povinnosť udržiavať chodníky schodné, a napríklad v zime z nich odstraňovať nánosy snehu a ľadu.
Ak má obec alebo mesto uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, odškodnenie je možné dostať z tejto poistky, ktorá kryje škody na živote, zdraví a majetku spôsobené iným osobám. „Nárokovať si môžete bolestné, stratu na zárobku, náklady účelne vynaložené na liečenie či sťaženie spoločenského uplatnenia,“ radí poisťovňa Uniqa.
Čo robiť, ak zasiahne „vyššia moc“?
V prípade akéhokoľvek odškodnenia z poistenia zodpovednosti musí byť jasné, že k úrazu naozaj prišlo následkom neodprataného alebo šmykľavého chodníka. Aj preto poisťovne odporúčajú pred nahlásením poistnej udalosti všetko riadne nafotiť a zdokumentovať.
Aj pri poistení zodpovednosti obce platí, že poistení by mali predchádzať vzniku poistnej udalosti a nemali by údržbu zanedbávať. Obce a mestá nezbavuje zodpovednosti za údržbu napríklad tabuľa so všeobecným oznamom, že chodník sa v zime neudržiava.
Samozrejme, vyskytujú sa aj udalosti „z vyššej moci“, ktoré náhle a silne ovplyvnia lokálne podmienky, ako napríklad nočná poľadovica. V takom prípade vlastník či správca za škodu nezodpovedá. Vtedy si poškodený môže uplatniť škodu napríklad zo svojho úrazového alebo životného poistenia.
Pád snehu alebo ľadu z budov
Vyskytnúť sa môžu aj iné nepríjemné situácie, okrem iných aj pád snehu alebo ľadu z budov. Za tieto udalosti zvyčajne zodpovedajú vlastníci a správcovia budov, ktorí majú tiež povinnosť týmto prípadom predchádzať včasnou údržbou.
Ak vznikne škoda pádom snehovej alebo ľadovej vrstvy, poisťovňa bude vždy skúmať, či nebola údržba budovy zanedbaná, a či bolo možné také nahromadenie snehu alebo ľadu predpokladať. Vlastníci alebo správcovia budov by preto mali na strechu namontovať snehové zábrany, ktoré nedovolia snehu voľne sa kĺzať po strešnej krytine, prípadne si včas objednať odpratanie snehu u špecializovaných firiem.
Zodpovedný je vlastník alebo správca
Pokiaľ napriek tomu dôjde k škode, poškodený si môže nárokovať náhradu z poistenia zodpovednosti vlastníka alebo správcu objektu. Aj poškodený by však mal preukázať, že postupoval opatrne a dodržal všetky bezpečnostné zásady.
Výnimkou sú opäť situácie vzniknuté z takzvanej vyššej moci, keď je príčinou škody nečakane silná a blesková živelná udalosť, ako napríklad víchrica alebo prudký lejak. V týchto prípadoch vlastník alebo správca podľa právnej úpravy za škodu nezodpovedá, a nemôže byť teda ani uplatnená z jeho poistenia.
Zíde sa aj poistenie zodpovednosti
Ďalším možným incidentom je pád stromov a vetiev pod vplyvom námrazy alebo príliš ťažkej vrstvy snehu. Ak dôjde k poškodeniu majetku, náhradu škody je možné uplatniť si z poistenia nehnuteľnosti. Pri dojednaní poistenia nehnuteľnosti je vhodné pamätať aj na vedľajšie a doplnkové stavby stojace v záhrade, ako sú napríklad garáž, skleník, altánok alebo oplotenie.
Ak strom alebo konáre z pozemku spadnú voľným pádom na cudzí pozemok a tam poškodia majetok tretej osoby, škodu si možno uplatniť z poistenia zodpovednosti. Škodu na vozidle spôsobenú pádom predmetu na auto (napríklad strom) je zase možné kryť z havarijného poistenia. Tu sa však odporúča v prípade nepriaznivého vývoja počasia radšej auto zaparkovať inde ako pod stromom.