Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Nárast záujmu o neživotné poistenie prekonal očakávania. Potrebné je myslieť aj na zvyšovanie poistných súm

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Neživotné poistenie je u Slovákov dlhodobo obľúbenejšie ako to životné. Skrátka radšej si poisťujeme svoj majetok ako samých seba, svoje zdravie či dokonca život. Keďže hypotekárne úvery sa vlani tešili mimoriadnej obľube, rástol aj segment poistenia nehnuteľností a domácností. Tu však poisťovne v súvislosti s nárastom cien realít varujú pred takzvaným podpoistením.

image

Foto: Shutterstock

Záujem o poistenie rastie

Hoci v západnej Európe si ľudia poisťujú predovšetkým svoje zdravie, na Slovensku je tento trend opačný. Slováci si dlhodobo poisťujú skôr svoj majetok a vozidlá ako svoje zdravie. Aj vlani poisťovne opäť zaznamenali rast neživotného poistenia, pričom podľa Allianz – Slovenskej poisťovne išlo najmä o poistenie priemyslu, podnikateľov a po dvoch pandemických rokoch tu bol aj výrazný nárast záujmu o cestovné poistenie.

„Kým životné poistenie asi najviac poskočilo v roku 2020, keď bola pandémia koronavírusu v plnom prúde a klienti si viac uvedomovali možné riziká na živote, rok 2021 bol silný ako v životnom, tak aj v neživotnom segmente. Môžeme povedať, že neživotné poistenie prekonalo naše očakávania v počte zmlúv v roku 2022,“ hodnotí situáciu finančná analytička a produktová špecialistka spoločnosti Brokeria Lucia Szilágyiová.

Keďže vlani sa finančný trh pasoval s narastajúcimi úrokovými sadzbami, klienti sa sústredili hlavne na uzatváranie hypoték a ich refinancovanie a snažili sa ešte narýchlo stihnúť posledné „dobré nižšie úrokové sadzby“. S týmto vývojom na hypotekárnom trhu podľa nej ide ruka v ruke záujem o poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Preto aj počet zmlúv v minulom roku výrazne poskočil oproti predchádzajúcim rokom.

Vylepšené produkty

Spolu s rastúcim záujmom o rôzne druhy neživotného poistenia sa poisťovne neustále snažia prichádzať s inováciami, vďaka čomu vylepšujú svoje produkty.

„V Allianz sme v minulom roku spustili niekoľko noviniek a produktových zmien. V produkte poistenia vozidiel Moje auto sme medzi riziká doplnili krytie škôd spôsobených hlodavcom, ktoré je zahrnuté už v základnom balíku havarijného poistenia,“ uvádza špecialistka externej komunikácie poisťovne Helena Kanderková.

Aj spoločnosť Brokeria za posledný rok zaznamenala výrazne zvýšený záujem o neživotné poistenie. „Už začiatkom roka 2022 to bol takmer 16-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Klienti práve v tomto období mali čas zamyslieť sa nad existujúcimi zmluvami a potrebou ich doplnenia či úpravy. Výrazný nárast záujmu bolo vidieť hlavne v letných mesiacoch počas júna až augusta, keď oproti roku 2021 stúpol počet uzatvorených zmlúv v priemere o 20 %. Počty zmlúv v ďalších mesiacoch kopírovali údaje z predchádzajúceho roka,“ opisuje L. Szilágyiová.

Hoci celkový dopyt po poistných produktoch sa zvýšil, podľa analytičky ide o rovnomerné navýšenie v rámci sektorov. Stále je najväčší záujem o poistenie motorových vozidiel a bývania. V letnej a zimnej dovolenkovej sezóne nárazovo vzrastú aj požiadavky na cestovné poistenie.

Poistene elektromobilov

Keďže predaje elektrických a plug-in hybridných vozidiel sa zvyšujú aj na Slovensku, poisťovne evidujú nárast záujmu aj o ich poisťovanie.

„Vzhľadom na zvyšujúci sa predaj elektrických a plug-in hybridných vozidiel sme pre majiteľov takýchto automobilov rozšírili predmet poistenia o nabíjaciu výbavu takéhoto vozidla. V prípade vybitia vysokonapäťovej batérie ide o službu nabitie na mieste, odťah vozidla k najbližšej verejnej dobíjacej stanici alebo servisu schopného elektromobil spojazdniť,“ približuje H. Kanderková.

78285

Okrem nárastu záujmu o poistenie elektrických a plug-in hybridných vozidiel poisťovňa eviduje vysoký záujem aj o poistenie privátneho majetku, v rámci ktorého si podľa hovorkyne mnohí klienti aktualizujú poistné riziká a výšku poistnej sumy vzhľadom na rastúcu infláciu, a teda aj rastúce ceny stavebných materiálov.

Podľa L. Szilágyiovej sa čoraz viac do popredia dostáva aj poistenie úverov, poistenie podnikateľov a tiež kyberpoistenie. Navyše pri poistení podnikateľov sa záujem upriamil na poistenie čistých zdrojov elektriny a tepla.

Prehodnocovanie zmlúv

Okrem snahy o neustále skvalitňovanie digitálnych služieb, kde v súčasnosti v Allianz – SP už väčšinu neživotných poistení môžu klienti uzatvoriť online, a všetky nové poistné zmluvy uzatvoriť digitálne, teda bezpapierovo, či už ide o poistenie majetku, vozidla, zodpovednosti za škodu, alebo cestovného poistenia, poisťovne v poslednom turbulentnejšom období odporúčajú klientom častejšie prehodnocovať uzatvorené poistné sumy.

Elektronické, respektíve bezpapierové uzatváranie poistných zmlúv v segmente neživotného poistenia, je podľa analytičky L. Szilágyiovej umožnené už dlhodobo. Pandémia koronavírusu však tento proces urýchlila.

77923

„Čo sa týka prehodnocovania poistných zmlúv, odporúčame ho najmä práve pri poistení privátneho majetku, kde je potrebné zohľadniť rastúcu infláciu, zvyšovanie cien stavebných materiálov, a tým aj rast cien realít. Klientom odporúčame skontrolovať svoje poistné sumy a v prípade potreby ich aktualizovať tak, aby odrážali reálnu hodnotu ich domu či bytu,“ pripomína H. Kanderková.

Raz za päť rokov už nestačí

Aj L. Szilágyiová tvrdí, že najrýchlejší vývoj či potreba aktualizácie zmluvy v rámci segmentu neživotného poistenia je v poistení nehnuteľností. Ceny nehnuteľností ešte nedávno medziročne opakovane rástli o niekoľko percent a nehnuteľnosť sa tak ľahko a rýchlo mohla stať podpoistenou. „V súčasnosti už nestačí štandardné prehodnocovanie približne raz za päť rokov, ako to bolo kedysi. Odporúčame skontrolovať výšku poistných súm a navýšiť ich od aktuálnej hodnoty bezmála aj o 10 až 20 % vzhľadom na trhovú cenu nehnuteľnosti, a to aj napriek tomu, že sa rast cien nehnuteľností spomaľuje a v poslednom štvrťroku 2022 dokonca ceny klesli. Klient sa tak vyhne podpoisteniu v najbližších rokoch,“ dopĺňa analytička.

Karty zamiešala inflácia

Aktuálny útlm na realitnom trhu a nižší záujem o hypotéky, ktorý nadväzuje najmä na vývoj úrokových sadzieb, môže v najbližšom období ovplyvniť vývoj aj v jednotlivých poistných segmentoch. „Keďže nehnuteľnosť musí byť ku dňu čerpania hypotéky poistená, znamená to, že útlm sa prejaví aj v poistení nehnuteľností. Pokles o záujem poistenia nehnuteľností môžeme zaznamenať koncom prvého kvartálu tohto roka,“ odhaduje L. Szilágyiová.

H. Kanderková z Allianz – SP dodáva, že na Slovensku je stále veľké množstvo nepoistených nehnuteľností. Podľa odhadov ide o približne 40 % domov, ktoré nie sú poistením kryté, preto na druhej strane vidí stále veľký priestor na rast v oblasti poistenia nehnuteľností.

Okrem poklesu záujmu o poistenie nehnuteľností v tomto roku analytička z Brokerie očakáva, že niektoré druhy poistenia môžu vyjsť klienta v tomto roku drahšie, keďže s vysokou infláciou rastú ceny tovarov a služieb. Viaceré poisťovne už avizovali zdražovanie povinného zmluvného poistenia (PZP) či havarijného poistenia o približne 10 %. 

Riziko zostáva aj v roku 2023

Inflácia bude priamo vplývať na poistný sektor aj v roku 2023. A to nielen na strane nákladov, ako sú poistné plnenia za poistné udalosti, kde vstupnými parametrami sú vyššie ceny náhradných dielov, materiálov, energií a cien práce, ale aj na strane predpísaného poistného. „Tu očakávame, že klienti v záujme zachovania hodnoty svojho poisteného majetku, respektíve v rámci životných poistení si navýšia poistné sumy, alebo už majú dohodnutú indexáciu poistných súm, čo sa v konečnom dôsledku priamo premietne aj do rastu predpísaného poistného a rastu poistného trhu,“ uzatvára H. Kanderková.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.6.2023 Zuzana Fryč

Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov

Už onedlho, od 1. júla 2023, vstúpi do účinnosti novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa zvýši priemerný starobný dôchodok ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská ekonomika začala rok 2023 s rastom 1 %, ktorý je však najpomalší za posledné dva roky

Hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástol o 1 %. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 13 % a ...

26.5.2023 Redakcia FinReport

Stravné pre zamestnancov bude od 1. júna 2023 opäť vyššie

Stravné pre zamestnancov bude od 1. júna 2023 opäť o niečo vyššie. Vyplýva to z najnovšieho opatrenia Ministerstvo práce, sociálnych ...

23.5.2023 Robert Juriš

Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur

Dôchodky slovenských penzistov sa od 1. júla 2023 zvýšia o 10,6 %. Toto mimoriadne zvýšenie schválili poslanci Národnej rady SR na svojej ...

23.5.2023 Redakcia FinReport

Ministerstvo hospodárstva SR začalo s vyplácaním energodotácií za apríl 2023

Vyplácanie energodotácií za apríl tohto roku sa začalo. Ministerstvo hospodárstva SR celkovo ministerstvo eviduje 90-tisíc žiadostí o ...

19.5.2023 Redakcia FinReport

Kompenzácie vysokých cien energií budú pokračovať aj v druhom a treťom štvrťroku 2023

Ministerstvo hospodárstva SR bude pokračovať v kompenzovaní vysokých cien energií pre všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť aj ...

27.4.2023 Redakcia FinReport

Vláda schválila Program stability SR na roky 2023 až 2026. Čo to znamená?

Ministri na svojom rokovaní schválili Program stability SR. Z pohľadu Ministerstva financií SR je to jeden z kľúčových dokumentov, pretože ...

24.4.2023 Redakcia FinReport

Žiadať o kompenzáciu zvýšených cien energií už môžete aj za marec 2023

Ministerstvo hospodárstva dnes začalo s prijímaním žiadostí na kompenzácie zvýšených cien elektriny a plynu za marec 2023. Dosiaľ prijalo ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa už v apríli pošle pracujúcim dôchodcom vyššie dôchodky za rok 2022

Sociálna poisťovňa zvyšuje viac ako 156-tisíc starobných a predčasných starobných dôchodkov. Polepšia si tí dôchodcovia, ktorí v roku ...

15.3.2023 Redakcia FinReport

Hodnota bodu pre úrazové dávky sa v roku 2023 zvýšila na 26,08 eura

Hodnota bodu, ktorá je potrebná na výpočet výšky úrazových dávok, v tomto roku predstavuje 26,08 eura. V predchádzajúcom roku to bolo ...

10.3.2023 Martin Jamnický

Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce čakajú zásadné zmeny

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi prináša novinky v oblasti príspevkov pre nezamestnaných. Tieto príspevky sú v súčasnosti vyplácané ...

9.3.2023 Redakcia FinReport

Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi prináša novinky v oblasti príspevkov pre nezamestnaných. Tieto príspevky sú v súčasnosti vyplácané ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay