Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najčastejšie chyby dovolenkárov: Neplatný pas, neskorý príchod na letisko či staré doklady

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Cestovanie na dovolenku lietadlom je rýchle a pohodlné, no v niektorých prípadoch si ho cestujúci vedia poriadne skomplikovať. K najčastejším chybám, pre ktoré sa cestujúci nemusia dostať do lietadla, patria neplatný pas, iné priezvisko v cestovnom doklade ako na letenke či chýbajúce potvrdenie od lekára. Pozor si dovolenkári musia dať aj na dobu platnosti pasu po návrate z dovolenky, ktorú niektoré štáty kontrolujú.

Dovolenkári, pozor. Týchto chýb sa treba vyvarovať.

Foto: Unsplash

Problémy s cestovným pasom

Skontrolovať si platnosť pasu pred dovolenkou a nezabudnúť tento doklad doma, je pre väčšinu cestujúcich samozrejmosťou. Menej známe však je, že niektoré štáty vyžadujú, aby bol pas platný ešte aj niekoľko mesiacov po návrate z dovolenky. Napríklad exotické krajiny, ako Egypt, Jordánsko či Kapverdské ostrovy, vyžadujú, aby platnosť pasu bola ešte pol roka po návrate turistu domov.

Nestačí však len skontrolovať platnosť a dĺžku platnosti pasu iba dospelým osobám. Problémy môžu mať aj rodiny s malými deťmi. Zatiaľ čo dospelý môže cestovať v rámci Európskej únie aj na občiansky preukaz, každé dieťa pri ceste do zahraničia musí byť držiteľom platného cestovného pasu.

Ako dlho platí cestovný pas?

Cestovný pas sa vydáva občanovi:

 • staršiemu ako 16 rokov s platnosťou na 10 rokov,
 • mladšiemu ako 16 rokov s platnosťou na 5 rokov,
 • mladšiemu ako 6 rokov s platnosťou na 2 roky.

Podmienky pre vstup do obľúbených dovolenkových destinácií

 • Albánsko – platnosť pasu aspoň 3 mesiace,
 • Cyprus – pre južný Cyprus platnosť pasu počas pobytu, pre severný Cyprus pri letoch cez Turecko platnosť pasu aspoň 150 dní,
 • Egypt – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po prílete do krajiny, víza sa získavajú po prílete do krajiny,
 • Grécko – bez obmedzenia platnosti dokladu,
 • Chorvátsko – bez obmedzenia platnosti dokladu,
 • Izrael – platnosť pasu počas pobytu,
 • Jordánsko – platnosť pasu 6 mesiacov po návrate z krajiny,
 • Kapverdské ostrovy – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po prílete do krajiny,
 • Macedónsko – platnosť pasu/ID aspoň 90 dní po prílete,
 • Maroko – platnosť pasu počas pobytu,
 • Taliansko – bez obmedzenia platnosti dokladu,
 • Turecko – platnosť pasu aspoň 150 dní po návrate (5 mesiacov), víza nie sú potrebné,
 • Omán – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po návrate, víza sa získavajú po prílete do krajiny,
 • Spojené arabské emiráty – platnosť pasu aspoň 3 mesiace po prílete, víza nie sú potrebné,
 • Španielsko – bez obmedzenia platnosti dokladu,
 • Tunisko – platnosť pasu počas pobytu, víza nie sú potrebné.

Nové priezvisko na doklade

Do lietadla cestujúci nenastúpi ani vtedy, keď sa priezvisko na letenke nezhoduje s priezviskom v cestovnom doklade. S týmto problémom sa stretávajú najmä čerstvo vydaté ženy.

Dopravcovia tiež môžu od tehotných žien či viditeľne zdravotne postihnutých cestujúcich vyžadovať aj potvrdenie od lekára o zdravotnom stave na predpísanom formulári leteckej spoločnosti. Tento doklad vyžadujú napríklad aj pri niektorých zlomeninách zafixovaných sadrou.

Kedy treba mať potvrdenie o zdravotnom stave?

Aerolinky ho zvyknú vyžadovať v týchto prípadoch:

 • infarkt myokardu (21 dní a menej pred cestou),
 • mŕtvica (10 dní a menej pred cestou),
 • novonarodené deti (7 dní a menej od pôrodu),
 • choroba z dekompresie,
 • pneumotorax (14 dní a menej od udalosti),
 • požiadavka na službu nosidiel/pri cestovaní s inkubátorom,
 • potreba zdravotníckeho kyslíka počas letu,
 • neschopnosť pri sedení udržať vzpriamenú pozíciu,
 • poranenia hlavy (14 dní a menej od udalosti),
 • zlomeniny (okrem nekomplikovaných zlomenín horných končatín a prstov horných končatín),
 • sadra (okrem sadier horných končatín a prstov horných končatín),
 • nekomplikované jednoduché tehotenstvo (od 26. do 34. týždňa),
 • nekomplikované viacpočetné tehotenstvo (od 20. do 28. týždňa),
 • ťažká žilová trombóza,
 • ťažká duševná choroba (cestujúci musí cestovať so sprievodom, ktorý má zabezpečené vedľajšie sedadlo),
 • akákoľvek vážna alebo akútna infekčná choroba (vrátane ovčích kiahní).

Pozor na neskorý príchod na letisko

Nástup na odlet, takzvaný boarding, sa začína spravidla 45 až 50 minút pred odletom lietadla. Na nástup do lietadla sú cestujúci vyzvaní letiskovým rozhlasom. Nástupná brána sa však uzatvára spravidla už 20 až 30 minút pred odletom a nie až v čase samotného odletu lietadla. Ak sa cestujúci dostaví na nástup neskoro, stráca nárok na odlet a nemá nárok na vrátenie ceny letenky, ani na náhradný let.

Okrem neskorého príchodu na letisko môžu odlet skomplikovať alebo úplne znemožniť aj zakázané predmety v príručnej batožine či konzumácia väčšieho množstva alkoholu.

Ak zamestnanci letiska spozorujú pasažiera pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, takémuto cestujúcemu nie je umožnený odlet. Nemá nárok ani na vrátenie ceny letenky či náhradný let. Alkohol je problém aj pri prípadnej poistnej udalosti v zahraničí.

75957

Check-in na letisku môže vyjsť draho

Ak si cestujúci kúpi letenku cez webovú stránku leteckej spoločnosti, prípadne cez sprostredkovateľa, o potrebe registrovať sa na let ho informujú elektronickou poštou pri kúpe, prípadne už niekoľko dní pred odletom. Ak cestujúci tieto upozornenia ignoruje, na letisku býva často nepríjemne prekvapený.

Check-in až na letisku totiž nízkonákladové spoločnosti, ako napríklad Ryanair, spoplatňujú a cena sa pohybuje v desiatkach eur. Môže to byť až 55 eur na osobu, čo je niekedy viac ako cena samotnej spiatočnej letenky. 

80187

Pomýlenie si letu či linky

Počas letnej letovej dovolenkovej sezóny sa na medzinárodných letiskách v Bratislave či v Košiciach uskutočňuje množstvo odletov. Cestujúci tak musí sledovať nielen destináciu, do ktorej letí, ale aj číslo linky, číslo nástupnej brány a presný čas odletu.

Bratislavské letisko v posledných rokoch zaznamenalo prípady, keď cestujúci svoj let zmeškali, pretože stáli v nesprávnom rade na nástup do lietadla. Čím je letisko väčšie, tým je to väčší problém. Podobné situácie sa stávajú aj na letiskách Viedeň či Budapešť.

Namiesto Nice do Nišu

Partia českých turistov si pred rokmi plánovala zakúpiť letenky do francúzskeho mesta Nice, známeho svojou vychválenou promenádou či slnečným počasím. Skupina chcela letieť z Bratislavy priamo na Azúrové pobrežie, no neuvedomila si, že takáto linka neexistuje. S vedomím, že ide o gramatickú chybu na stránke predajcu si cestovatelia objednali letenky spoločnosti Ryanair z Bratislavy do Nišu, čo je menej známe mestečko v Srbsku. Problém nastal po prílete, keď si partia uvedomila, že sa nenachádza vo Francúzsku. Rezervácia ubytovania, ako aj ďalších sprievodných aktivít, zostala vo Francúzsku, kým v Srbsku nemali zabezpečené vôbec nič, jedine spiatočný odlet.

Zakázané predmety v batožine

Medzi predmety, ktoré cestujúci nemôže mať v príručnej batožine, patria rôzne napodobeniny zbraní, granátov, nábojov, a to či už v tvare prívesku na krk, alebo príveskov na opasok. Patria sem aj detské hračkárske zbrane – vodné pištole, ale aj tenisové rakety. Práve tieto predmety sú tými, ktorých sa musia cestujúci pri bezpečnostnej kontrole najčastejšie vzdať, a ktoré si už následne nemožno vyzdvihnúť.

Na dovolenku sa do príručnej batožiny neoplatí pribaliť si ani fľašu alkoholu či vína. Aj naďalej totiž platí, že tekutiny, pasty, gély, spreje možno mať v príručnej batožine umiestnené len v objeme do 100 mililitrov alebo 100 gramov, uzatvorené v plastovom ZIP vrecku s maximálnou kapacitou 1 liter. Sem patria aj potraviny, ako sú bryndza, treska, nátierky, paštéty, maslo a iné.

Ak si želá cestujúci takéto predmety a potraviny prepraviť, musí ich umiestniť do podanej, respektíve podpalubnej batožiny. Výnimku predstavujú potraviny a alkohol zakúpený v takzvanej bezcolnej zóne. Tie možno letecky prevážať v špeciálne uzatvorených vreckách.

Revolúcia v limite prepravy tekutín na letiskách

Požiadavka uvádzajúca uskladňovanie tekutín do 100-mililitrových nádob a vykladanie elektroniky z batožiny je základom leteckej dopravy už takmer 17 rokov. Limity prepravy tekutín boli prvýkrát zavedené v roku 2006 po celom svete kvôli teroristickým útokom, pri ktorých výbušniny mali kvapalný charakter. Viaceré letiská po celom svete, napríklad Heathrow, Schipol a New York (JFK), však už zavádzajú najnovšiu technológiu, ktorá umožní prepravu tekutín bez obmedzení. S inováciou prišlo po prvý raz írske letisko Shannon, ktoré v októbri 2021 spustilo špeciálny 3D bezpečnostný systém skenujúci celú batožinu bez akýchkoľvek limitov, či už pri prenose tekutín, alebo elektroniky. Technológiu si chcú postupne osvojiť všetky medzinárodné letiská.

logo
Prečítajte si tiež:
18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Stredoškoláci hospodária s vlastnými peniazmi, dvaja z troch si sami zarábajú

Deväť z desiatich slovenských stredoškolákov (90 %) pravidelne na mesačnej báze hospodári s vlastnými peniazmi. Tieto finančné prostriedky ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Experiment: Odstrašujúco ladená komunikácia priniesla do štátneho rozpočtu 2,6 milióna eur

Viac ako 180-tisíc živnostníkom každoročne vzniká povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie, alebo sa mení výška ich vymeriavacieho ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Staronovou prezidentkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj je Odile Renaudová-Bassová

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že jej šéfkou aj naďalej bude Francúzka Odile Renaudová-Bassová. Opätovne zvolená do ...

16.5.2024 Mário Špilberger

Poistenie na hory vám dokáže ušetriť stovky a možno aj desaťtisíce eur

Jednodňové poistenie turistu vyjde aj menej ako na jedno euro, no pokryje náklady horskej záchrannej služby nad rámec verejného zdravotného ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Skupina J&T dosiahla vlani rekordný zisk 278,7 milióna eur

Bankový holding J&T FINANCE GROUP SE uzavrel minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom v celkovej výške 278,7 milióna eur. V ...

16.5.2024 Martin Jamnický

Zdravotné poisťovne v prvom štvrťroku 2024 zaznamenali stratu 23,2 milióna eur

Hoci zdravotné poisťovne vlani vygenerovali zisk, z ktorého dokázali vyplatiť svojim akcionárom aj dividendy, v prvom štvrťroku tohto roku sa ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Poisťovatelia sa čoraz viac zameriavajú na kryptotrh a poisťovanie kryptopodvodov

Globálny poisťovací priemysel obracia svoju pozornosť na nové riziká, ktoré v súčasnosti predstavujú najmä kryptomeny a digitálne ...

15.5.2024 Martin Jamnický

Slovenská sporiteľňa: Niektoré služby budú drahšie

Banky priebežne upravujú cenníky svojich služieb podľa toho, ako to vyhovuje ich cenovej politike a stratégii. Slovenská sporiteľňa sa ...

14.5.2024 Zuzana Fryč

Poisťovne: Okrem poistenia ponúkajú aj úvery, investovanie či dôchodkové sporenie

Časy, keď poisťovne ponúkali výhradne len rôzne možnosti poistenia, sú minulosťou. Okrem nich totiž niektoré rozširujú svoju ponuku o ...

10.5.2024 Mário Špilberger

Hypotéku na mobilný dom nedostanete, na montovaný však áno

Kto by netúžil mať domček blízko prírody? Kým lacnejší mobilný dom zoženiete aj za 15-tisíc eur, luxusnejšie varianty, často aj ...

10.5.2024 Redakcia FinReport

ČSOB nahradí štyri balíky služieb dvomi novými účtami

Banka končí s predajom niektorých svojich balíkových služieb. Ich obsah, teda účty Pohoda, FUN a Sloník, zostávajú aj naďalej v ...

9.5.2024 Robert Juriš

Niektoré banky úrokové sadzby hypoték zvyšujú, iné ich znižujú. Trend do budúcnosti je nejasný

Úrokové sadzby bánk sa začínajú hýbať. Na prelome apríla a mája 2024 upravovali podmienky svojich hypoték hneď tri banky pôsobiace na ...

6.5.2024 Redakcia FinReport

Zdravotné poisťovne vyplatili dividendy akcionárom, hoci v tomto roku očakávajú stratu

Zdravotná poisťovňa Dôvera vyplatila svojim akcionárom dividendy vo výške takmer 20 miliónov eur a zdravotná poisťovňa Union vo výške ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay