Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najčastejšie chyby dovolenkárov: Neplatný pas, neskorý príchod na letisko či staré doklady

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Cestovanie na dovolenku lietadlom je rýchle a pohodlné, no v niektorých prípadoch si ho cestujúci vedia poriadne skomplikovať. K najčastejším chybám, pre ktoré sa cestujúci nemusia dostať do lietadla, patria neplatný pas, iné priezvisko v cestovnom doklade ako na letenke či chýbajúce potvrdenie od lekára. Pozor si dovolenkári musia dať aj na dobu platnosti pasu po návrate z dovolenky, ktorú niektoré štáty kontrolujú.

image

Foto: Unsplash

Problémy s cestovným pasom

Skontrolovať si platnosť pasu pred dovolenkou a nezabudnúť tento doklad doma, je pre väčšinu cestujúcich samozrejmosťou. Menej známe však je, že niektoré štáty vyžadujú, aby bol pas platný ešte aj niekoľko mesiacov po návrate z dovolenky. Napríklad exotické krajiny, ako Egypt, Jordánsko či Kapverdské ostrovy, vyžadujú, aby platnosť pasu bola ešte pol roka po návrate turistu domov.

Nestačí však len skontrolovať platnosť a dĺžku platnosti pasu iba dospelým osobám. Problémy môžu mať aj rodiny s malými deťmi. Zatiaľ čo dospelý môže cestovať v rámci Európskej únie aj na občiansky preukaz, každé dieťa pri ceste do zahraničia musí byť držiteľom platného cestovného pasu.

Ako dlho platí cestovný pas?

Cestovný pas sa vydáva občanovi:

 • staršiemu ako 16 rokov s platnosťou na 10 rokov,
 • mladšiemu ako 16 rokov s platnosťou na 5 rokov,
 • mladšiemu ako 6 rokov s platnosťou na 2 roky.

Podmienky pre vstup do obľúbených dovolenkových destinácií

 • Albánsko – platnosť pasu aspoň 3 mesiace,
 • Cyprus – pre južný Cyprus platnosť pasu počas pobytu, pre severný Cyprus pri letoch cez Turecko platnosť pasu aspoň 150 dní,
 • Egypt – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po prílete do krajiny, víza sa získavajú po prílete do krajiny,
 • Grécko – bez obmedzenia platnosti dokladu,
 • Chorvátsko – bez obmedzenia platnosti dokladu,
 • Izrael – platnosť pasu počas pobytu,
 • Jordánsko – platnosť pasu 6 mesiacov po návrate z krajiny,
 • Kapverdské ostrovy – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po prílete do krajiny,
 • Macedónsko – platnosť pasu/ID aspoň 90 dní po prílete,
 • Maroko – platnosť pasu počas pobytu,
 • Taliansko – bez obmedzenia platnosti dokladu,
 • Turecko – platnosť pasu aspoň 150 dní po návrate (5 mesiacov), víza nie sú potrebné,
 • Omán – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po návrate, víza sa získavajú po prílete do krajiny,
 • Spojené arabské emiráty – platnosť pasu aspoň 3 mesiace po prílete, víza nie sú potrebné,
 • Španielsko – bez obmedzenia platnosti dokladu,
 • Tunisko – platnosť pasu počas pobytu, víza nie sú potrebné.

Nové priezvisko na doklade

Do lietadla cestujúci nenastúpi ani vtedy, keď sa priezvisko na letenke nezhoduje s priezviskom v cestovnom doklade. S týmto problémom sa stretávajú najmä čerstvo vydaté ženy.

Dopravcovia tiež môžu od tehotných žien či viditeľne zdravotne postihnutých cestujúcich vyžadovať aj potvrdenie od lekára o zdravotnom stave na predpísanom formulári leteckej spoločnosti. Tento doklad vyžadujú napríklad aj pri niektorých zlomeninách zafixovaných sadrou.

Kedy treba mať potvrdenie o zdravotnom stave?

Aerolinky ho zvyknú vyžadovať v týchto prípadoch:

 • infarkt myokardu (21 dní a menej pred cestou),
 • mŕtvica (10 dní a menej pred cestou),
 • novonarodené deti (7 dní a menej od pôrodu),
 • choroba z dekompresie,
 • pneumotorax (14 dní a menej od udalosti),
 • požiadavka na službu nosidiel/pri cestovaní s inkubátorom,
 • potreba zdravotníckeho kyslíka počas letu,
 • neschopnosť pri sedení udržať vzpriamenú pozíciu,
 • poranenia hlavy (14 dní a menej od udalosti),
 • zlomeniny (okrem nekomplikovaných zlomenín horných končatín a prstov horných končatín),
 • sadra (okrem sadier horných končatín a prstov horných končatín),
 • nekomplikované jednoduché tehotenstvo (od 26. do 34. týždňa),
 • nekomplikované viacpočetné tehotenstvo (od 20. do 28. týždňa),
 • ťažká žilová trombóza,
 • ťažká duševná choroba (cestujúci musí cestovať so sprievodom, ktorý má zabezpečené vedľajšie sedadlo),
 • akákoľvek vážna alebo akútna infekčná choroba (vrátane ovčích kiahní).

Pozor na neskorý príchod na letisko

Nástup na odlet, takzvaný boarding, sa začína spravidla 45 až 50 minút pred odletom lietadla. Na nástup do lietadla sú cestujúci vyzvaní letiskovým rozhlasom. Nástupná brána sa však uzatvára spravidla už 20 až 30 minút pred odletom a nie až v čase samotného odletu lietadla. Ak sa cestujúci dostaví na nástup neskoro, stráca nárok na odlet a nemá nárok na vrátenie ceny letenky, ani na náhradný let.

Okrem neskorého príchodu na letisko môžu odlet skomplikovať alebo úplne znemožniť aj zakázané predmety v príručnej batožine či konzumácia väčšieho množstva alkoholu.

Ak zamestnanci letiska spozorujú pasažiera pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, takémuto cestujúcemu nie je umožnený odlet. Nemá nárok ani na vrátenie ceny letenky či náhradný let. Alkohol je problém aj pri prípadnej poistnej udalosti v zahraničí.

75957

Check-in na letisku môže vyjsť draho

Ak si cestujúci kúpi letenku cez webovú stránku leteckej spoločnosti, prípadne cez sprostredkovateľa, o potrebe registrovať sa na let ho informujú elektronickou poštou pri kúpe, prípadne už niekoľko dní pred odletom. Ak cestujúci tieto upozornenia ignoruje, na letisku býva často nepríjemne prekvapený.

Check-in až na letisku totiž nízkonákladové spoločnosti, ako napríklad Ryanair, spoplatňujú a cena sa pohybuje v desiatkach eur. Môže to byť až 55 eur na osobu, čo je niekedy viac ako cena samotnej spiatočnej letenky. 

80187

Pomýlenie si letu či linky

Počas letnej letovej dovolenkovej sezóny sa na medzinárodných letiskách v Bratislave či v Košiciach uskutočňuje množstvo odletov. Cestujúci tak musí sledovať nielen destináciu, do ktorej letí, ale aj číslo linky, číslo nástupnej brány a presný čas odletu.

Bratislavské letisko v posledných rokoch zaznamenalo prípady, keď cestujúci svoj let zmeškali, pretože stáli v nesprávnom rade na nástup do lietadla. Čím je letisko väčšie, tým je to väčší problém. Podobné situácie sa stávajú aj na letiskách Viedeň či Budapešť.

Namiesto Nice do Nišu

Partia českých turistov si pred rokmi plánovala zakúpiť letenky do francúzskeho mesta Nice, známeho svojou vychválenou promenádou či slnečným počasím. Skupina chcela letieť z Bratislavy priamo na Azúrové pobrežie, no neuvedomila si, že takáto linka neexistuje. S vedomím, že ide o gramatickú chybu na stránke predajcu si cestovatelia objednali letenky spoločnosti Ryanair z Bratislavy do Nišu, čo je menej známe mestečko v Srbsku. Problém nastal po prílete, keď si partia uvedomila, že sa nenachádza vo Francúzsku. Rezervácia ubytovania, ako aj ďalších sprievodných aktivít, zostala vo Francúzsku, kým v Srbsku nemali zabezpečené vôbec nič, jedine spiatočný odlet.

Zakázané predmety v batožine

Medzi predmety, ktoré cestujúci nemôže mať v príručnej batožine, patria rôzne napodobeniny zbraní, granátov, nábojov, a to či už v tvare prívesku na krk, alebo príveskov na opasok. Patria sem aj detské hračkárske zbrane – vodné pištole, ale aj tenisové rakety. Práve tieto predmety sú tými, ktorých sa musia cestujúci pri bezpečnostnej kontrole najčastejšie vzdať, a ktoré si už následne nemožno vyzdvihnúť.

Na dovolenku sa do príručnej batožiny neoplatí pribaliť si ani fľašu alkoholu či vína. Aj naďalej totiž platí, že tekutiny, pasty, gély, spreje možno mať v príručnej batožine umiestnené len v objeme do 100 mililitrov alebo 100 gramov, uzatvorené v plastovom ZIP vrecku s maximálnou kapacitou 1 liter. Sem patria aj potraviny, ako sú bryndza, treska, nátierky, paštéty, maslo a iné.

Ak si želá cestujúci takéto predmety a potraviny prepraviť, musí ich umiestniť do podanej, respektíve podpalubnej batožiny. Výnimku predstavujú potraviny a alkohol zakúpený v takzvanej bezcolnej zóne. Tie možno letecky prevážať v špeciálne uzatvorených vreckách.

Revolúcia v limite prepravy tekutín na letiskách

Požiadavka uvádzajúca uskladňovanie tekutín do 100-mililitrových nádob a vykladanie elektroniky z batožiny je základom leteckej dopravy už takmer 17 rokov. Limity prepravy tekutín boli prvýkrát zavedené v roku 2006 po celom svete kvôli teroristickým útokom, pri ktorých výbušniny mali kvapalný charakter. Viaceré letiská po celom svete, napríklad Heathrow, Schipol a New York (JFK), však už zavádzajú najnovšiu technológiu, ktorá umožní prepravu tekutín bez obmedzení. S inováciou prišlo po prvý raz írske letisko Shannon, ktoré v októbri 2021 spustilo špeciálny 3D bezpečnostný systém skenujúci celú batožinu bez akýchkoľvek limitov, či už pri prenose tekutín, alebo elektroniky. Technológiu si chcú postupne osvojiť všetky medzinárodné letiská.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.6.2023 Zuzana Fryč

Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania

Keďže banky pre ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby neposkytujú žiadne zásadné výhody pri žiadaní o úver na bývanie, cesta k ...

6.6.2023 Martin Jamnický

Kryptoburza Binance čelí 13 obvineniam, ku dnu ťahá aj dôveru v kryptomeny

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy žaluje najväčšiu kryptomenovú burzu Binance a spolu s ňou aj jej zakladateľa a šéfa Changpeng ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Maloobchodné tržby stále klesajú, prepad niektorých je až dvojciferný

Maloobchodné tržby v posledných troch mesiacoch klesali. V apríli 2023 skončili v dvojcifernom mínuse až štyri z deviatich položiek tohto ...

6.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie

Národná banka Slovenska rozhodnutím z 1. júna 2023 odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

O prvenstvo v oblasti umelej inteligencie najintenzívnejšie bojujú Google a Microsoft

Po neúspešnej stávke spoločnosti Meta na vývin metaverza sú to už len firmy Google a Microsoft, ktoré bojujú o prvenstvo v oblasti umelej ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská ekonomika začala rok 2023 s rastom 1 %, ktorý je však najpomalší za posledné dva roky

Hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástol o 1 %. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 13 % a ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Zamestnanosť na Slovensku stúpa najmä v službách a v Bratislavskom kraji

Počet ľudí pracujúcich na Slovensku na začiatku tohto roku mierne vzrástol v 11 z 18 sledovaných odvetví ekonomiky. Vývoj podporil najmä ...

5.6.2023 Roland Régely

Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí

Od júla tohto roku sa zvyšuje životné minimum, a preto stúpne aj suma, ktorú je potrebné odpočítať od príjmu žiadateľa o hypotéku. To ...

3.6.2023 Redakcia FinReport

Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur

Každú desiatu smrteľnú nehodu vo svete spôsobí alkohol, pričom prvenstvo v rebríčku si drží východná Európa. Ak vodič spôsobí nehodu ...

2.6.2023 Zuzana Fryč

Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím

Počet elektromobilov a plug-in hybridov aj na slovenských cestách neustále rastie. Poisťovne prispôsobujú svoju ponuku produktov aj tejto ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Najinovatívnejšou bankou v strednej a východnej Európe je Tatra banka

Global Finance priniesol zoznam najinovatívnejších bánk na svete. V oblasti strednej a východnej Európy zvíťazila Tatra ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Prezidentka podpísala novinky v zákone o stavebnom sporení

Právnym nástupcom stavebnej sporiteľne po jej zlúčení alebo predaji by v budúcnosti mohla byť napríklad aj banka. V minulosti to možné ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami

Dve banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu vstupujú do nového mesiaca so zmenenými –zvýšenými úrokovými sadzbami svojich ...

31.5.2023 Robert Juriš

Poisťovne na Slovensku vlani vygenerovali zisky v objeme 191 miliónov eur

Tak, ako sa vlani darilo bankám dosahovať rekordné zisky, úspešné boli aj poisťovne pôsobiace na slovenskom finančnom trhu. Ich zisk v roku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra S&P potvrdila skupine Uniqa rating A so stabilným výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila doterajší rating A pre európsku skupinu Uniqa Insurance Group, pre rakúsku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

UBS kúpila Credit Suisse za 3 miliardy, no prevzatie banky ju bude stáť ďalších vyše 15 miliárd eur

Prevzatie skrachovanej banky Credit Suisse švajčiarskou trhovou jednotkou – bankou UBS, bude stáť viac ako 15,5 miliardy eur. Toto prevzatie ...

29.5.2023 Redakcia FinReport

Tatra banka prináša NFC vizitky, ktoré sa nahrávajú priamo do mobilov

Tatra banka začala používať unikátne a technologicky moderné NFC vizitky. Firemní klienti a klienti privátneho bankovníctva patria medzi ...

29.5.2023 Martin Jamnický

Čo je nevyhnutné vedieť v súvislosti s cestovným poistením na prahu dovolenkovej sezóny

Začiatkom mája 2023 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odvolala globálny stav núdze v súvislosti s ochorením Covid-19. Prakticky do ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay