Nad očkovaním proti kliešťovej encefalitíde už nemusíte váhať. VŠZP vám preplatí až polovicu z jej ceny
Jar je tu čo nevidieť a s ňou sa prebúdza aj príroda. Spolu s príjemnými aktivitami prichádza aj menej vítaný sprievodný jav – sezóna kliešťov. Tieto drobné parazity môžu prenášať nebezpečné ochorenia, pričom jedným z najzávažnejších je kliešťová encefalitída. Ideálny čas myslieť na prevenciu je práve teraz. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) svojim poistencom ušetrí vďaka jedinečnému príspevku na nepovinné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde až 50% z ceny každej vakcíny na lekársky predpis. V minulom roku sa proti nej dalo zaočkovať viac ako 14-tisíc poistencov VšZP, z toho takmer 8-tisíc poistencov využilo benefit v podobe peňažného príspevku v rámci Peňaženky zdravia.

Foto: Freepik
Na Slovensku sa každoročne začiatkom jari množia prípady nebezpečnej kliešťovej encefalitídy. Kliešťová encefalitída (jarno-letná, stredoeurópska encefalitída) je ochorenie s typickým sezónnym výskytom. Najčastejším prenášačom vírusu je kliešť, v našich geografických podmienkach hlavne druh Ixodes ricinus. Ochorenie sa šíri uhryznutím infikovaným kliešťom, ale aj konzumáciou nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov najmä kozieho a ovčieho pôvodu. “Je to závažné vírusové ochorenie postihujúce centrálny nervový systém. Môže spôsobiť trvalé zdravotné následky, v niektorých prípadoch aj smrť,” upozorňuje revízna lekárka VšZP MUDr. Jana Kalaninová. Prvé príznaky ochorenia sa objavujú približne po 7 - 14 dňoch od vstupu vírusu do organizmu. Typický priebeh ochorenia býva dvojfázový.
Prvá fáza sa podobá na chrípku
V prvej fáze sú prítomné nešpecifické, chrípke podobné príznaky, ktoré trvajú pár dní. Po niekoľkých dňoch ťažkosti pominú a nasleduje obdobie niekoľkých dní bez príznakov. V tomto období sa však vírus šíri ďalej. “Druhá fáza kliešťovej encefalitídy sa vyskytuje len u 20 až 30 % infikovaných pacientov a je charakterizovaná štyrmi klinickými príznakmi rôznej závažnosti (zápalom mozgových obalov, mozgu alebo zápalom mozgu, mozgových obalov a miechy), ako aj objavením sa špecifických protilátok v sére a mozgovomiechovom moku. Prítomná je vysoká horúčka, silné bolesti hlavy, zvracanie, únava, nevoľnosť či závraty,” vysvetľuje J. Kalaninová.
V niektorých prípadoch môžu pacienti trpieť bolesťami hlavy, poruchami sluchu či čiastočnou obrnou aj po vyliečení. Časť pacientov trpí dlhodobými následkami najmä neurologického a psychického charakteru. Kliešťová encefalitída môže byť aj fatálna.
Deti s ľahším priebehom
U detí sú príznaky encefalitídy nejasné. Vo všeobecnosti mávajú priebeh ochorenia miernejší a podobá sa na bežné vírusové ochorenie. Pozorujeme zvýšenú teplotu, bolesti hlavy, únavu, dieťa môže mať aj poruchy koncentrácie. Často sa stáva, že u detí sa zistia protilátky až po dlhšom čase náhodným vyšetrením iných zdravotných problémov ako sú spánkové ťažkosti či chronické bolesti hlavy. Až vtedy lekár skonštatuje, že dieťa prekonalo encefalitídu s miernymi príznakmi alebo úplne bezpríznakovo.
Prípadov sú stovky
Dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne ukazujú, že počet poistencov VšZP liečených na kliešťovú encefalitídu bol v minulom roku 635. Z toho bolo 68 žien, 325 mužov a 42 detí do 18 rokov. Prisatého kliešťa je potrebné odstrániť čo najskôr. „Na vytiahnutie kliešťa sa používajú špeciálne klieštiky, ktorými sa zachytí kliešť v blízkosti kože a jemným kývavým pohybom smerom nahor sa vytiahne. Rana sa následne dezinfikuje. Po odstránení kliešťa je vhodné niekoľko týždňov venovať väčšiu pozornosť svojmu zdravotnému stavu a v prípade objavenia sa príznakov vyhľadať lekára,“ zdôrazňuje J. Kalaninová.
Očkovanie v minulom roku využili tisícky poistencov
Na ochranu však nie je nikdy neskoro. VšZP vďaka Peňaženke zdravia ponúka svojim poistencom benefit v podobe príspevku na nepovinné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde až vo výške 50% z ceny každej vakcíny na lekársky predpis. Nemusíte čakať na absolvovanie všetkých dávok očkovacej schémy a o príspevok môžete požiadať už po prvom nákupe vakcíny do 60 dní od úhrady.
Zaočkovať sa môžete dať počas celého roka. Očkovacia schéma sa skladá z troch základných dávok a následných posilňovacích dávok na udržanie ochrany. Prvú dávku odporúčajú odborníci absolvovať na jar alebo v zime ešte pred sezónou kliešťov, druhú dávku 1 – 3 mesiace po prvej dávku a tretiu dávku 5 – 12 mesiacov po druhej dávke. V roku 2024 využilo očkovanie proti kliešťovej encefalitíde viac ako 14-tisíc poistencov VšZP, z toho takmer 8-tisíc využilo aj peňažný príspevok v rámci Peňaženky zdravia.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 2.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur
- 3.Všeobecná zdravotná poisťovňa necháva voľbu benefitov na svojich poistencov, tí najlepšie vedia, čo potrebujú
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Do roku 2035 bude podľa prognózy polovica slovenských detí trpieť nadváhou a obezitou