Na zmenu zdravotnej poisťovne zostávajú necelé dva mesiace. Čo všetko pri tom musíme mať na pamäti?
Desaťtisíce Slovákov sa každý rok rozhodnú pre zmenu svojej zdravotnej poisťovne. Takýto krok je možné urobiť len jedenkrát ročne, pričom vlani ich bolo 152-tisíc. Pred rozhodnutím sa pre zmenu je ideálne porovnať si benefity jednotlivých poisťovní, ako aj sieť lekárov, s ktorými má poisťovňa uzatvorené zmluvy či ďalšie dôležité skutočnosti. Tento rok je na zmenu čas do 30. septembra, pričom záujemca sa poistencom novej zdravotnej poisťovne stane od 1. januára 2023.

Foto: Shutterstock
Vyberajte si podľa osobných preferencií
Na Slovensku máme možnosť vybrať si spomedzi troch zdravotných poisťovní – štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a dvoch súkromných – Dôvery a Union zdravotnej poisťovne. Prihlášku na zmenu pritom možno podať len do jednej z nich. Všetky tri poisťovne poskytujú rovnaký rozsah služieb zdravotnej starostlivosti, ktorý definuje zákon, no rozdiely medzi nimi spočívajú najmä vo výhodách, zľavách, finančných príspevkoch a ďalších jednotlivých službách, ktoré sa poisťovne samy rozhodnú poskytovať nad rámec zákona.
Tieto benefity sú určené rôznym vekovým kategóriám alebo skupinám ľudí, či už ide o mladé rodiny s deťmi, alebo o ľudí v dôchodkovom veku. Vybrať si poisťovňu je ideálne na základe čo najvyššej miery využitia výhod, vďaka ktorým dokáže poistenec aj značne ušetriť. Pri porovnávaní jednotlivých benefitov poisťovní je dobré zohľadniť aj zdravotný stav poistenca a jeho blízkych, za ktorých zodpovedá.
Široká ponuka benefitov
Do širokej škály benefitov, ktoré zdravotné poisťovne v súčasnosti ponúkajú, patria napríklad:
- príspevky na komplexné očné vyšetrenia či okuliarové rámy,
- nadštandardné vyšetrenia pri preventívnej prehliadke,
- očkovania nad rámec zákona,
- príspevok na zariadenia pre diabetikov,
- príspevok na vyšetrenia v rámci umelého oplodnenia,
- príspevok na kúpu monitoru dychu novorodenca či návšteva pôrodnej asistentky,
- doplatky za lieky na predpis,
- príspevok na dentálnu starostlivosť,
- príspevok na preventívne športové prehliadky,
- zľavy na kúpeľné pobyty,
- zľavy na cestovné poistenie,
- zľavy na receptáre navrhnuté certifikovaným výživovým poradcom.
Výber zdravotnej poisťovne by mal byť preto čo najviac personalizovaný. „Niekto potrebuje zdravotnú starostlivosť vo väčšom rozsahu a okrem všeobecného lekára či zubára pravidelne navštevuje aj ambulancie špecialistov. Iný si možno len raz za dva roky spomenie na preventívnu prehliadku. Rozdiel je aj v tom, že u starších ľudí sa vyskytuje viac ochorení, preto sa častejšie zaujímajú o doplatky za lieky, čakacie lehoty na vyšetrenia a plánované operácie,“ približuje F. Burda.
Mladé rodiny s deťmi, naopak, môžu zaujať výhody, vďaka ktorým vedia ušetriť desiatky eur na nových detských okuliaroch, zubnom strojčeku, dobrovoľných očkovaniach či rôznych testoch. Práve na základe takýchto príkladov by sa mali ľudia rozhodovať, či sa im oplatí danú poisťovňu zmeniť, respektíve do ktorej by sa mali dať prepoistiť.
Podrobné informácie o výhodách, rôznych finančných príspevkoch, zľavách či iných akciách poisťovní sú dostupné na internetových stránkach poisťovní či v ich pobočkách.
Do kedy a ako podať prihlášku
Čas na podanie prihlášky na zmenu zdravotnej poisťovne sa pomaly kráti, no samotná preregistrácia nie je v ničom zložitá. Záujemcovia tak môžu urobiť do 30. septembra 2022, pričom poistencami novej poisťovne sa po akceptovaní prihlášky stanú od 1. januára 2023.
Prihlášku je možné vyplniť a podať online na webových stránkach každej z poisťovní, alebo priamo prostredníctvom mobilného telefónu, v ktorom záujemca podpíše online prihlášku digitálnym podpisom, a žiadosť tak vybaví z pohodlia svojho domova. Prípadne sa dá prihlásiť aj osobne priamo v pobočke, telefonicky na infolinke poisťovne alebo oslovením finančného sprostredkovateľa.
Pri vypĺňaní prihlášky je nevyhnutné poriadne si skontrolovať vyplnené údaje. V prípade, že by neboli všetky povinné údaje riadne vyplnené, prihláška nebude spĺňať podmienky platnosti a nová poisťovňa nebude môcť záujemcu poistiť.
Výhodou je, že pri prihlasovaní sa do druhej poisťovne nie je nutné odhlasovať sa z tej pôvodnej, keďže nová poisťovňa všetko vybaví za klienta. „Nová poisťovňa vám koncom roka pošle preukaz zdravotného poistenia,” vysvetľuje analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.
Špeciálnou kategóriou sú elektronické občianske preukazy
Od júla 2018 slovenské zdravotné poisťovne v zmysle platnej legislatívy prestali vydávať klasické preukazy poistenca tým poistencom, ktorí už vlastnia občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID). EID totiž slúži aj na prístup k zdravotným záznamom. Analytik F. Burda preto dodáva, že ak záujemca vlastní občiansky preukaz s elektronickým čipom, poisťovňa mu vystaví iba európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý môže využiť v zahraničí.
Zmenu nahláste u zamestnávateľa
Tí, ktorí sa rozhodnú pre zmenu zdravotnej poisťovne, by nemali zabudnúť na to, že v januári im potom vzniká povinnosť nahlásiť túto zmenu svojmu zamestnávateľovi do 8 dní od nadobudnutia jej účinnosti, teda do 8. januára 2023. Analytik pritom radí, že v prípade podnikateľov či živnostníkov si stačí v januári upraviť trvalý príkaz, aby sa zdravotné odvody presmerovali do novej poisťovne.
V minulosti mali noví poistenci aj ďalšie povinnosti, čo sa však zmenilo, preto v súčasnosti už nie je potrebné vrátiť starý preukaz poistenca pôvodnej poisťovni. Rovnako pri nahlasovaní zmien u všeobecného lekára, pediatra, špecialistu či zubára stačí, ak poistenec zmenu oznámi pri svojej najbližšej návšteve lekára.
Dôležitá je aj sieť lekárov
Častým dôvodom na prestup do inej poisťovne býva zmena lekára, ktorý nemusí mať vždy uzavretú zmluvu práve s poisťovňou, v ktorej je človek poistený.
Na to upozorňuje aj F. Burda, že okrem benefitov z finančných príspevkov je dôležité všímať si aj pokrytie a rozsah siete zazmluvnených lekárov a nemocníc. Od toho sa potom odvíjajú aj čakacie lehoty na vyšetrenia, operačné zákroky a liečebné procedúry. Preto je výhodné si vopred overiť, koľko zmluvných poskytovateľov má daná poisťovňa v danom regióne, respektíve ako dlho sa v nej čaká na zákrok.
Komunikácia s poisťovňami je čoraz jednoduchšia
Zdravotné poisťovne sa v súčasnosti snažia, aby boli čo najbližšie a čo najjednoduchšie dostupné pre svojich poistencov aj prostredníctvom mobilných aplikácií, kde majú poistenci vždy poruke svoj preukaz poistenca, prehľad predpísaných receptov a zdravotných výkonov, či možnosť uplatniť si práve určitý finančný benefit, ktorý im poisťovňa po nahraní dokladu o zaplatení preplatí.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby
- 2.Na aké príspevky majú maminy nárok bezprostredne po narodení dieťaťa?
- 3.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 4.Návštevnosť nákupných centier vzrástla o 8 %. Prečo ľudia nakupujú viac?
- 5.Video Zoroslava Kollára je len záverom antikampane tesne pred parlamentnými voľbami, reaguje Boris Kollár