Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
Slovenský poistný trh sa neustále mení a vyvíja. Domáci akcionári sa zo segmentu čoraz viac vytrácajú. Trendom dneška je zmena štatútu poisťovne z akciovej spoločnosti na pobočku zahraničnej poisťovne. Jednou z mála výnimiek je poisťovňa PREMIUM IC Ltd., ktorá funguje na báze 100 % slovenského kapitálu. Aká je situácia v poisťovniach, ktoré v uplynulom období zaznamenali najväčšie zmeny?

Foto: Shutterstock
Union: Dokončujú transakciu
Prevzatie Poštovej poisťovne poisťovňou Union schválila Národná banka Slovenska v lete tohto roku. Na dokončenie transakcie má jeden kalendárny rok, teda do leta 2022.
„Verím, že čoskoro fúziu Poštovej poisťovne dokončíme. Nie je to jednoduchá situácia. My chceme rásť a veríme v dobrý krok týmto smerom. Myslím si, že nie je dôležité, aký kapitál je za poisťovňou do tej miery, pokiaľ je to seriózna inštitúcia,“ komentuje situáciu generálny riaditeľ poisťovne Union Michal Špaňár.
Súčasťou fúzie poisťovne Union s Poštovou poisťovňou je aj dohoda o distribúcii poistenia v sieti Poštovej banky (365.banky) a v 1 500 pobočkách Slovenskej pošty. Poisťovni pribudne približne 160-tisíc nových klientov.
MetLife: Využívajú výhody
Poisťovne na Slovensku aktuálne pôsobia v rôznych formách – ako akciové spoločnosti aj ako pobočky zahraničných poisťovní. Každá má vlastný spôsob fungovania a podlieha iným formám regulácie.
Poisťovňa Metlife je už dlhšie pobočkou zahraničnej poisťovne, predtým bola akciovou spoločnosťou. Tento model podnikania si spoločnosť zvolila pre všetky entity v rámci Európskej únie. Centrálu má v írskom Dubline.
„Na Slovensku sa nám z tohto pohľadu nežije lepšie alebo horšie ako predtým. Tento model nám prináša isté výhody. Každý model, ktorý si poisťovňa zvolí, je do takej miery dobrý, do akej miery vie poisťovňa využiť výhody a do akej miery dokáže eliminovať nevýhody,“ hovorí nový riaditeľ poisťovne na Slovensku a v Českej republike Pavol Dorčák.
„Medzi oboma krajinami je situácia podobná. Reagujeme na rôzne výzvy. Rozdiely sú v daňovom prostredí jednotlivých krajín, ale v každom prípade má zmysel tieto štruktúry spájať,“ dodáva P. Dorčák.
Uniqa: Z akciovky pobočka
Slovenská Uniqa sa 1. septembra tohto roka stala pobočkou zahraničnej poisťovne, predtým bola akciovou spoločnosťou. Integráciou získala ďalších 750-tisíc klientov a stovky kvalifikovaných zamestnancov. Uniqa si tak na Slovensku upevnila svoje štvrté miesto na poistnom trhu. Svoj podiel zvýšila na viac ako 10 %. V rámci českého poistného trhu sa nachádza na piatej priečke.
„Moment prejsť z plnohodnotnej akciovej spoločnosti na pobočku bol okamih, keď bolo rozhodnuté o fúzii so spoločnosťou AXA. Tu sme sa rozhodovali, akým spôsobom ísť ďalej. AXA pôsobila na Slovensku práve formou pobočky, a my sme vyhodnocovali, ktorý model je lepší. Rozhodli sme sa pre pobočku,“ vysvetľuje CEO poisťovne Uniqa Martin Žáček.
V praxi došlo v poisťovni k organizačným zmenám. Niektoré tímy majú aj cezhraničné kompetencie. „Zjednodušenie procesov nám dávalo zmysel,“ uzatvára M. Žáček s tým, že fúzia pre existujúcich klientov poisťovne nepriniesla žiadne zmeny.
Generali: Prechádza prerodom
Poisťovňa Generali práve prechádza procesom prerodu zo silnej akciovej spoločnosti na pobočku zahraničnej poisťovne. Slovenská poisťovňa Generali sa od 19. decembra 2021 organizačne prepojí s Generali Českou poisťovňou. Obe poisťovne už od minulého roka intenzívne spolupracujú a hľadajú synergie v rámci rôznych oblastí.
„Dňom 19. decembra sa staneme pobočkou zahraničnej poisťovne. Meno však zostáva nezmenené,“ hovorí členka predstavenstva Andrea Leskovská s tým, že táto zmena nebude mať žiadny vplyv na existujúce zmluvy, produkty a služby.
Po oznámení tejto zmeny si mnohí na základe skúseností z minulých rokov automaticky mysleli, že ide o koniec poisťovne. „Tomuto sa však chceme vyhnúť. Toto spojenie nie je prevzatie, je to synergia a tak to bude vyzerať aj v riadení firiem. Budeme mať československé kompetencie, ale budeme mať aj naďalej lokálny obchod. Na oboch trhoch chceme posilňovať svoje postavenie, a to je primárny cieľ, pre ktorý to robíme,“ hovorí A. Leskovská.
Poisťovňa má už skúsenosti s českým dohľadom, pretože predáva produkty na českom trhu. „Nie sú benevolentejší. My sa radi stretávame s našou NBS a berieme to tak, že teraz budeme podliehať dvom dohľadom,“ dodáva.
Alianz: Začala s transformáciou
Allianz – Slovenská poisťovňa v roku 2019 začala rozsiahlu transformáciu, ktorá sa dotkla prevádzky, poistných produktov aj systémov. Cieľom je odstrániť pozostatky bývalej štátnej poisťovne a transformovať tú existujúcu na modernú poisťovňu. Mimochodom, Allianz do Slovenskej poisťovne vstúpila ešte v roku 2002 a zdedila systém odštepných závodov a pobočiek. O niekoľko rokov neskôr ich kozmeticky upravila, ale pretrvali až takmer dodnes.
Súčasná transformácia sa zamerala na digitalizáciu. V poisťovni zrušili bývalé pobočky a v súčasnosti majú päť servisných stredísk. Spustili nový štandardizovaný produkt pre celú východnú Európu v rámci motorového poistenia a minulý rok spustili produkt poistenia podnikateľov.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest