Hľadaj

Na slovenskom finančnom trhu vzniká niekoľko zaujímavých strategických spojení

Magdaléna Švančarková Banky a poisťovne Poslať

Spájanie firiem alebo kúpa jednej firmy druhou je zvyčajne strategickým riešením pre rast spoločností. Cieľom je posilniť svoju trhovú pozíciu, získať viac klientov, rozšíriť oblasť podnikateľského pôsobenia. Na slovenskom trhu sa v poslednom období odohralo viacero takýchto akvizícií či fúzií.

image

Foto: Financial Report

Švajčiarsky Swiss Life kúpil Fincentrum

Švajčiarsky finančný koncern Swiss Life dokončil po dvoch rokoch v septembri 2020 akvizíciu spoločnosti Fincentrum. Po novom sa volá Swiss Life Select Slovensko. Finančná skupina hľadá na trhu aj ďalšie možnosti investícií, podľa jej vyjadrení nešlo o poslednú akvizíciu.

Na slovenskom trhu sa chce zamerať na bonitných klientov. Jej zámerom je prinášať investičné ponuky, ktoré sú bežné v zahraničí, napríklad pre investorov so vstupnou investíciou nad 500-tisíc eur.

„Prinášame nové procesy, digitalizáciu, lepšie investičné riešenia, vyšší dôraz na kvalitu servisu pre klientov. Máme rozpracované projekty na štyri roky dopredu. Každý z nich nás posunie skokovo vpred. Zo západnej Európy vieme z prvej ruky, kam bude náš trh smerovať v budúcnosti. To nám dáva jasný náskok, ktorý sa v čase bude len zväčšovať,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko František Dragúň.

Fincentrum bola finančno-sprostredkovateľská spoločnosť pôsobiaca na trhu v Českej republike a na Slovensku. Vznikla v roku 2000 pôvodne ako finančný portál. Ten v roku 2001 kúpila spoločnosť Mafra, ktorá pokračovala v rozvoji finančných a sprostredkovateľských aktivít.

Swiss Life je finančná skupina pôsobiaca na trhoch vo Švajčiarsku, Francúzsku, Nemecku. Má približne 8 000 zamestnancov a 5 000 finančných sprostredkovateľov.

Poisťovňa Uniqa si posilnila pozíciu na trhu

Poisťovňa Uniqa predstavila záujem kúpiť dcérske spoločnosti finančnej skupiny AXA na Slovensku, v Česku a Poľsku za 1 miliardu eur ešte vo februári tohto roka. V júli schválila túto akvizíciu Európska komisia. Ukončenie predaja sa očakáva v poslednom štvrťroku 2020. Financovanie akvizície zabezpečili v júli prioritným dlhopisom v objeme 600 miliónov eur.

„Plánovaná akvizícia postupuje podľa plánu. Po úspešnom dokončení financovania nás schválenie Európskej komisie posúva o krok vpred k uzavretiu transakcie, ktorá je veľmi dôležitá pre celú skupinu Uniqa,“ povedal CEO koncernu Uniqa Andreas Brandstetter.

„K 22. septembru skupina Uniqa získala súhlas Národnej banky Slovenska s akvizíciou dôchodkovej správcovskej spoločnosti AXA na Slovensku,“ spresňuje PR špecialistka poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová.

Finančná skupina ešte čaká na zostávajúce rozhodnutia NBS, ako aj orgánov dohľadu a regulačných orgánov v Českej republike. Uniqa by mala touto kúpou získať päť miliónov klientov, 2 100 zamestnancov a 800 miliónov ročne na poistnom. Na Slovensku jej to prinesie 750-tisíc nových klientov, upevní si štvrté miesto na trhu a posilní svoj trhový podiel na úrovni 10 percent. Vďaka akvizícii Uniqa vstupuje aj na trh penzijného pripoistenia.

Skupina AXA podniká v oblasti poistenia, dôchodkového pripoistenia, ponúka služby aj v oblasti investovania. Skupina Uniqa je rakúska spoločnosť, podniká v oblasti poistenia. Pôsobí v 15 krajinách Európy. Na trhu v strednej Európe pôsobí už 20 rokov.

Z dvoch životných poisťovní jedna

Životné poisťovne Aegon a NN ohlásili spojenie ešte v lete 2018. Od nového roka 2020 je na trhu už len NN Životná poisťovňa. Pôsobí v 18 krajinách sveta, kde sa stará o 15 miliónov klientov. Holandská značka má tradíciu už 170 rokov.

„Zlúčením oboch spoločností získali naši klienti viacero výhod, a to stabilné zázemie silnejšej a väčšej poisťovne, prístup ku kvalitnému zákazníckemu servisu, možnosť využiť zdieľané know-how a inovatívne technologické platformy,“ konštatuje dôvody fúzie NN Životná poisťovňa.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Spojenie dvoch bankových domov

Finančná skupina KBC Group, ktorá je materskou spoločnosťou ČSOB Banky, kupuje slovenskú OTP Banku. Fúziu ohlásila ešte vo februári tohto roka s tým, že v banke získa takmer 100-percentný podiel. V máji schválil prebratie Protimonopolný úrad Slovenskej republiky.

Transakciu musí schváliť ešte Národná banka Slovenska, Národná banka Belgicka a Európska centrálna banka. Ukončenie predaja sa plánuje v 3. štvrťroku 2020. KBC Group tak získa nepriamu výlučnú kontrolu nad OTP Bankou a stane sa jej materskou spoločnosťou. Následne dôjde k prevádzkovej fúzii ČSOB a OTP Banky.

Akvizícia dvoch bankových domov na Slovensku by mala posilniť trhovú pozíciu ČSOB Banky. V súčasnosti je to 12,6-percentný podiel. Banka očakáva aj nárast predaja v segmente retailového bankovníctva. V rámci úverov na bývanie predpokladá vzostup z 12,9 na 14,8 percenta a pri spotrebných úveroch zo 4,7 na 8,2 percenta.

„Je to pre nás príležitosť poskytovať kvalitné, spoľahlivé a komplexné finančné služby širšej skupine klientov,“ uviedol generálny riaditeľ KBC Group Johan Thijs.

OTP Banka Slovensko pôsobí na trhu ako univerzálna banka. Prevádzkuje 58 pobočiek a má približne 176 000 retailových a 14 400 firemných klientov. Banka sa počas dvadsiatich rokov na slovenskom trhu snažila zvýšiť svoj podiel, to sa však nepodarilo. V súčasnosti sú to necelé dve percentá.

Poštová poisťovňa mení majiteľa

Poštová poisťovňa onedlho zmení majiteľa. O jej predaji z portfólia finančnej skupiny J&T sa hovorí už vyše roka. Kupujúcim by mala byť poisťovňa Union. „Momentálne sme pred podpisom zmluvy, čakáme na ukončenie rokovaní Slovenskej pošty a kupujúceho,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Poštová poisťovňa poskytuje životné aj neživotné poistenie formou skupinového riešenia prostredníctvom bankopoistenia a takisto cez jednoduché poistenia v pobočkách Poštovej banky a Slovenskej pošty. Špecializuje sa na jednoduché poistné produkty. Jej výhodou je rozšírená sieť pobočiek a dostupnosť kdekoľvek na Slovensku. To bude určite plusom aj pre nového majiteľa.

Pôvodný názov bol Poisťovňa Tatra. V roku 2008 zmenila obchodné meno na Poisťovňa Poštovej banky a získala 100-percentný podiel akcií poisťovne Poštová banka. V roku 2015 prebrali nad poisťovňou kontrolu Poštová banka a Slovenská pošta a jej názov sa zmenil na Poštová poisťovňa.

mBank už nie je na predaj, investori nemajú záujem

Online značka mBank pretrvala na slovenskom trhu aj napriek tomu, že viaceré podobné banky (napríklad Zuno, AXA Bank, ING Bank) to postupne vzdali. V súčasnosti má 300-tisíc klientov. Jej vlastníkom je nemecká Commerzbank a od minulého roka bola na predaj. Značka mBank pôsobí aj v susednej Českej republike a v Poľsku.

O banku mali záujem viacerí investori. Jej trhová hodnota sa však od januára 2020 prepadla o polovicu a problémom je aj veľký objem úverov denominovaných vo švajčiarskych frankoch. Záujem investorov o jej kúpu postupne opadol. Situácii nepomohla ani súčasná pandémia koronavírusu. Commerzbank si preto značku mBank nateraz ponecháva vo svojom vlastníctve.

Ďalšie akvizície na slovenskom trhu

Na slovenskom finančnom trhu sa spájali posledné roky aj ďalšie spoločnosti. Príčinou bola silná konkurencia, rastúca regulácia, čomu ľahšie odolávali silnejšie značky. V roku 2019 nemeckú poisťovňu Ergo kúpila poisťovňa Generali. Ergo kedysi vlastnila aj D.A.S., ktorá sa venovala poisteniu právnej ochrany. V roku 2018 ju však kúpila poisťovňa Allianz. V tom istom roku Poisťovňu Slovenskej sporiteľne kúpila poisťovňa Kooperativa.

 

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
12.5.2021 Magdaléna Švančarková

Banky pracujú na digitálnych hypotékach. Zostáva im doriešiť niekoľko dôležitých „detailov“

Trendom tohto roka v bankovníctve je snaha bánk o dokončenie online hypotekárneho úveru, respektíve o finalizáciu čo najväčšieho počtu ...

12.5.2021 Redakcia FinReport

Prieskum: Svetová ekonomika sa otriasa z pandemického útlmu, ale prichádzajú obavy z inflácie

Dôvera v globálnu ekonomiku je na pozitívnej vlne. Najnovší ekonomický prieskum medzinárodnej asociácie ACCA (The Association of Chartered ...

12.5.2021 Redakcia FinReport

Tatra-Leasing kúpila konkurenčnú spoločnosť a prepracovala sa medzi tri najväčšie lízingovky na slovenskom trhu

Spoločnosť Tatra-Leasing podpísala zmluvu o kúpe spoločnosti Impuls-Leasing Slovakia a jej dcérskej spoločnosti Impuls-Leasing Services. ...

11.5.2021 Zuzana Mecková

Skúsenosť s pandémiou nás núti prehodnotiť svoj vzťah k životnému poisteniu. Trh sa prispôsobuje potrebám ľudí

Pandémia koronavírusu priniesla množstvo opatrení, ktoré väčšine ľudí zmenili každodenný život a prinútili ich prehodnotiť spotrebu, ...

11.5.2021 Redakcia FinReport

Už len dva dni majú veritelia Arca Capital Slovakia na prihlásenie svojich pohľadávok

Veritelia, ktorí si voči spoločnosti Arca Capital Slovakia chcú uplatniť svoje pohľadávky, majú najvyšší čas na ich prihlásenie. ...

10.5.2021 Arian Ali

Chystá sa ďalšia novela zákona o finančnom sprostredkovaní. Makléri žiadajú menej papierovania a viacej vzdelávania

Ministerstvo financií SR pripravuje novelu zákona o finančnom sprostredkovaní. Samo však nemá jasno v tom, čo by mala táto legislatívna ...

10.5.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 kľúčových prekážok, ktoré je potrebné zdolať na ceste k zotaveniu sa ekonomiky

Po dlhých mesiacoch ekonomických problémov sa globálna ekonomika začala pomaly ozdravovať. Rýchlosť zotavenia sa však nebude rovnomerná a ...

9.5.2021 Redakcia FinReport

Na tisíc obyvateľov Slovenska pripadá 56 firiem. V Bratislavskom kraji je ich až trikrát viac

Na tisíc obyvateľov Slovenska pripadá v priemere 56 firiem. Hoci rok 2020 bol kritický, spojený so šírením pandémie koronavírusu a prepadom ...

9.5.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

5.5.2021 Roland Régely

Počet nových havarijných poistiek mierne klesol. Odborníci upozorňujú na potrebu poistenia aj pri zníženej mobilite

Pandémia koronavírusu v Európe výrazne znížila mobilitu ľudí. Predáva sa menej nových áut, menej jazdíme a do istej miery to ovplyvňuje ...

4.5.2021 Magdaléna Švančarková

Prima banka prekvapila na trhu s hypotékami. Dosiahla najvyšší nárast podielu na trhu

Tri štvrtiny slovenského trhu s hypotekárnymi úvermi ovládajú štyri najväčšie banky – Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka a ...

3.5.2021 Roland Régely

Štát napokon nebude kontrolovať zostatky na účtoch bankových klientov. Nový register bude meškať tri roky

Slovensko sa v boji proti praniu špinavých peňazí pripojí k spoločnej platforme Európskej únie s výrazným omeškaním. Rezort vnútra ...

1.5.2021 Redakcia FinReport

Sedem z desiatich mladých ľudí túži po vlastnom štartovacom bývaní. Spoliehajú sa predovšetkým na pomoc rodiny

Mladí Slováci do 30 rokov túžia po vlastnom bývaní. A to i napriek tomu, že mnohí z nich aj v dospelosti zostávajú bývať so svojimi ...

30.4.2021 Zuzana Mecková

Podniky sa už nemusia spoliehať len na pomoc od vlády, môžu siahnuť aj po úveroch so štátnou zárukou

Podnikatelia z rôznych odvetví sa pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu dostávajú do vážnych existenčných problémov. Najviac ...

29.4.2021 Vladimír Pisár

Záujem o refinancovanie hypoték je veľký. Úrokové sadzby stále klesajú a trend by mal pokračovať

Až štvrtinu hypoték v roku 2020 si klienti zobrali na refinancovanie starých úverov. Príčina je jasná, úrokové sadzby sú výrazne nižšie ...

27.4.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 najabsurdnejších bankových poplatkov. Vyhráva spoplatnenie vkladu a výberu peňazí z vlastného účtu

Najabsurdnejším bankovým poplatkom podľa ankety Fio banky je, ak si banka od klienta pýta peniaze za to, že si chce vložiť finančné ...

27.4.2021 Roland Régely

Účet zadarmo, šifrované platby či nulové úroky pri úveroch. Vybrali sme to najlepšie a vyskladali top banku na Slovensku

Ak sa spýtate slovenských spotrebiteľov, ktorá banka je podľa nich najlepšia a prečo, zrejme sa nedočkáte jednoznačnej odpovede. Je to ...

26.4.2021 Roland Régely

Uniqa je prvá poisťovňa, ktorá kryje komplikácie po očkovaní proti koronavírusu aj prípadnú neúčinnosť vakcíny

Po novom si už môžeme poistiť aj neúčinnosť či vedľajšie účinky vakcíny určenej na očkovanie proti koronavírusu. Poisťovňa Uniqa je ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Čaputová prevzala záštitu nad EYOF 2022, Banská Bystrica chce podujatie pripraviť na kvalitnej úrovni
 2. 2.
  Anketa: Poisťovne smerujú k poskytovaniu komplexných riešení za asistencie najmodernejších technológií
 3. 3.
  Na každých tisíc Slovákov pripadá aktuálne 56 firiem, rebríček vedie Bratislavský kraj
 4. 4.
  Banky pracujú na digitálnych hypotékach. Zostáva im doriešiť niekoľko dôležitých „detailov“
 5. 5.
  Chystá sa ďalšia novela zákona o finančnom sprostredkovaní. Makléri žiadajú menej papierovania a viacej vzdelávania