Na čo si dať pozor pri poistení tepelných čerpadiel či solárnych panelov?
Investície do rekonštrukcie či technického vylepšenia rodinných domov sú stále aktuálne. Aj vzhľadom na dotačné výzvy na podporu znižovania energetickej spotreby si mnohí ľudia zadovážili alebo v blízkej budúcnosti si plánujú namontovať tepelné čerpadlo či fotovoltické panely, čo automaticky zvyšuje hodnotu danej nehnuteľnosti. Takáto zmena technologického vybavenia domu by mala ísť ruka v ruke aj s jeho poistením.
Zdroj: Freepik
Väčšinou ako súčasť obytných budov
Zariadenia, ako sú tepelné čerpadlo alebo solárne panely, sú vo väčšine súčasťou poistnej ochrany v rámci poistenia nehnuteľnosti. Tu je však nutné rozlišovať, kde sa tepelné čerpadlá či fotovoltické panely nachádzajú. Ak sú umiestnené hneď vedľa bytového domu, teda sú považované za pevnú súčasť stavby, sú kryté v rámci poistenia nehnuteľnosti. V takom prípade sa odporúča zvýšiť poistnú sumu hlavnej budovy o hodnotu čerpadla.
„Znamená to, že nie je potrebné technologické vybavenie pripoisťovať samostatne, ani vytvárať novú poistnú zmluvu. Dôležité je však aktualizovať výšku poistnej sumy tak, aby pokrývala celú hodnotu majetku, teda celej stavby aj jej stavebných súčastí,“ informuje špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne Helena Kanderková.
Na druhej strane, ak je však čerpadlo umiestnené ďalej od budovy na pozemku, bude podliehať ochrannému limitu výkonu pre sekundárne stavby. „Ak ide o drahšiu technológiu, kde by stanovený limit nestačil, odporúčame čerpadlo poistiť ako samostatnú vedľajšiu budovu so špecifickou hodnotou, aby bolo chránené na 100 % svojej ceny,“ približuje hovorkyňa UNIQA Beáta Lipšicová.
Aké riziká kryje poistenie
Keďže v týchto prípadoch ide o poistenie súčastí budovy, poistené nebezpečenstvá sú identické s tými, ktoré sú dohodnuté pre hlavnú budovu (väčšinou rodinný dom) – požiar, búrka, krupobitie, povodeň plus riziko prepätia a technického zlyhania.
Fotovoltické panely sa riešia podobne
Podobne je to aj s poistením fotovoltických panelov, ktoré sa v poisťovniach považujú za konštrukčnú súčasť budovy. Podľa B. Lipšicovej preto pri uzatváraní poistnej zmluvy nie je potrebné uvádzať, že sú nainštalované, je len potrebné primerane zahrnúť ich hodnotu do poistnej sumy.
Aj v poisťovni Kooperativa sú fotovoltické panely (s elektrárňou) či tepelné čerpadlá umiestnené v rámci poisťovanej nehnuteľnosti automaticky kryté s poistením nehnuteľnosti. „Solárne panely, a tiež tepelné čerpadlá samostatne stojace na pozemku, sa pripoisťujú ako vedľajšia stavba. Toto pripoistenie si naši klienti môžu zriadiť k poisteniu nehnuteľnosti,“ opisuje hovorkyňa Silvia Nosková Illášová.
Kedy je potrebné komunikovať s poisťovňou
Odborníci však odporúčajú, že ak takéto technológie pribudnú k obytnej budove neskôr, ako vzniklo poistenie nehnuteľnosti, vhodné je túto zmenu konzultovať s danou poisťovňou.
„Ak sa technológia nainštaluje dodatočne, musí sa zvýšiť aj poistná suma. Zo skúseností je to zvyčajne niekoľko desiatok tisíc eur,“ spresňuje B. Lipšicová.
Naopak, v Kooperative k týmto prípadom pristupujú individuálne, vychádzajúc z konkrétnej poistnej zmluvy, ktorú má s poisťovňou klient uzavretú, pričom S. Nosková Illášová svojim klientom odporúča kontaktovať poisťovňu a uviesť dôvod, pre ktorý chcú upraviť alebo rozšíriť poistné krytie nehnuteľnosti. Zástupcovia poisťovne následne ponúknu klientovi najvýhodnejšie riešenie, či už pôjde o pripoistenie k existujúcemu poisteniu, alebo uzatvorenie novej poistnej zmluvy.
Pozor na neodbornosť pri inštalácii
Škody na fotovoltike vznikajú najčastejšie krupobitím alebo veternými smršťami. „Niekedy dôjde k požiaru, ktorý ohrozuje aj budovu, na ktorej je nainštalovaný fotovoltický systém. Takáto udalosť môže súvisieť s neodbornou inštaláciou alebo nekvalitným spracovaním panelov. Ak dom alebo fotovoltické zariadenie začne horieť z panelov, poisťovňa uhradí škodu z poistenia proti požiaru,“ informuje B. Lipšicová.
Zároveň však upozorňuje na to, že ak neboli dodržané potrebné technologické postupy a revízie, poisťovňa môže pristúpiť ku kráteniu poistného plnenia. Ak chybnú inštaláciu vykonala profesionálna spoločnosť, poisťovateľ môže uplatniť regresný nárok voči dodávateľovi.
Poisťovňa UNIQA tiež apeluje na to, že inštaláciu fotovoltických elektrární (FVE) by mala realizovať odborne spôsobilá osoba, keďže inštalácia a samotné spustenie fotovoltiky podliehajú technickým normám, ktorých splnenie je zdokumentované v revízii FVE a prípadne v protokole o funkčnej skúške zapojenia FVE do distribučnej sústavy.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 2.Banky zdražujú: Najmenej päť finančných domov mení cenníky svojich poplatkov
- 3.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor