Na Slovensku sa kradnú v priemere tri autá denne. Ani vírus nedokázal zlodejov úplne zastaviť
Minulý rok boli na Slovensku odcudzené v priemere takmer tri autá denne, čo je približne na úrovni roka 2019. Počas pandemického obdobia sa teda zastavil dlhoročný trend, keď počty ukradnutých vozidiel medziročne klesali rádovo o stovky prípadov. Vlani ich síce tiež bolo menej ako predvlani, rozdiel bol však len v desiatkach kusov.

Foto: Shutterstock
Za päť rokov klesol počet ukradnutých vozidiel o tisícku
„Podľa údajov zverejnených ministerstvom vnútra bolo v roku 2020 na Slovensku evidovaných 982 krádeží motorových vozidiel, čo je o 60 prípadov menej ako v roku 2019. V porovnaní s predchádzajúcimi medziročnými poklesmi to vyzerá tak, že sa dlhodobý klesajúci trend spomalil, ak nie priamo zastavil,“ podotýka vedúca oddelenia underwritingu a likvidácie neživotného poistenia poisťovne Wüstenrot Erika Fischerová.
Minimálne od roku 2015 sa medziročne znižoval počet odcudzených áut o približne 200 až 300 prípadov. Pokles o 60 krádeží je jedným z najnižších za posledné roky. Len pre porovnanie v roku 2015 bolo odcudzených približne päť áut denne, presnejšie 1 932 za celý rok.
Počet krádeží áut vlani kopíroval pandemickú situáciu
Do vývoja krádeží áut v roku 2020 sa na mesačnej báze premietli protipandemické opatrenia. V marci počet krádeží vozidiel významne klesol, v porovnaní s rokom 2019 o takmer polovicu. Naopak, počas uvoľnenia protiepidemiologických opatrení v letných mesiacoch bol počet krádeží vyšší ako v predchádzajúcom roku.
Vývoj krádeží áut počas minulého roka korešponduje s číslami poistných udalostí, ktorými sa zaoberala poisťovňa Wüstenrot, pričom neraz sa na priebehu odcudzenia podpísala aj neopatrnosť vlastníka.
Nepozornosťou sa vzniknuté škody často znásobia
Podčiarkuje to prípad z novembra 2020, keď sa zlodej vlámal do vozidla, ktoré parkovalo pred rodinným domom. V automobile našiel kľúč od domu, z ktorého si odniesol elektroniku, osobné veci a objavil aj kľúč od druhého vozidla, ktoré rovnako parkovalo pred domom. Vozidlo si otvoril a odišiel na ňom. Našťastie pre majiteľa sa po troch týždňoch auto, hoci v poškodenom stave, podarilo vypátrať v Rakúsku.
Okrem opatrnosti pomáha aj prevencia
„Základné pravidlo, ako predchádzať problémom, je v žiadnom prípade nenechávať v aute kľúče, cennosti a predmety, ktoré zbytočne zvyšujú riziko vlámania sa do auta či priamo krádeže vozidla,“ pokračuje Erika Fischerová.
Podľa odborníkov sa ukazujú ako účinné aj dodatočne nainštalované zariadenia, napríklad kvalitné mechanické ochranné systémy alebo kombinované mechanicko-elektronické zariadenia.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Daňový bonus na dieťa: Výpočet je komplikovaný, pre niektorých živnostníkov bude bonus nedosiahnuteľný
- 2.Daňové priznanie: Čo všetko si môže živnostník odpočítať z daní?
- 3.Finančná správa SR testuje úhradu dane z príjmov a spotrebných daní aj prostredníctvom platobnej karty
- 4.Správa o ochrane osobných údajov poukazuje na zásadné nedostatky
- 5.Canva: Vytvorte manuál značky 16.02.2023