Mladí ľudia s hypotékou môžu získať až 400-eurový daňový bonus, ak splnia tieto podmienky
Mladí ľudia splácajúci hypotekárny úver by si nemali nechať ujsť možnosť získať daňový bonus za už zaplatené úroky z ich úveru. Stačí splniť niekoľko podmienok a získať potvrdenie od banky, v ktorej svoj úver na bývanie splácajú. Výška daňového bonusu je maximálne 400 eur.

Foto: Shutterstock
Počkajte si na potvrdenie z banky
Daňový bonus sa počíta ako 50 % zo zaplatených úrokov v danom roku pri maximálnej výške úveru 50-tisíc eur. Poskytnutá hypotéka môže byť aj vyššia, no daňový bonus sa vypočítava len z takto limitovanej časti úveru. Maximálna výška daňového bonusu je 400 eur, pričom o výslednú sumu sa zníži daň daňovníka.
Klienti si daňový bonus môžu uplatniť na základe potvrdenia z banky o zaplatených úrokoch. „Banky budú v najbližších týždňoch klientom s nárokom na daňový bonus posielať potvrdenie o výške zaplatených úrokov na ich korešpondenčnú adresu alebo elektronicky do ich internetbankingu,“ konštatuje odborníčka na hypotéky zo spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.
Podľa nej potvrdenie z banky potom stačí odovzdať zamestnávateľovi spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie, respektíve ak klient podniká, priložiť ho k svojmu daňovému priznaniu.
Vek – účel použitia – výška príjmu
Podmienky na získanie daňového bonusu za splatené úroky z hypotéky sa týkajú veku žiadateľa, účelu využitia poskytnutého úveru a výšky príjmu.
Vek žiadateľa: Klient musí mať minimálne 18 a maximálne 35 rokov. Existuje možnosť, že v úvere sú zainteresovaní obaja partneri v pozícii dlžníka a spoludlžníka. Podmienka veku sa v tom prípade týka oboch.
Účel použitia úveru: Ďalšou podmienkou je využitie úveru na financovanie kúpy, obnovy alebo prestavby bývania. Znamená to, že daňový bonus sa netýka refinančných, spotrebiteľských alebo bezúčelových úverov. Je dôležité, aby sa nehnuteľnosť zakladaná v prospech hypotéky nachádzala na Slovensku a bola určená na bývanie.
Výška príjmu: Splnenie podmienky o výške príjmu žiadateľa sa viaže na predchádzajúci rok pred podpisom zmluvy o úvere. Kľúčové je, aby nepresiahol maximálny strop stanovený na 1,3-násobok priemernej mzdy v danom roku na Slovensku. Keďže priemerná mzda sa každým rokom mení, mení sa aj maximálny strop príjmu akceptovateľný pre získanie daňového bonusu. Splnenie podmienky o výške príjmu sa viaže na predchádzajúci rok pred podpisom zmluvy o úvere.
Ako by to mohlo vyzerať v praxi
„Pre klientov, ktorí podpísali hypotéku v roku 2022 a chcú si uplatniť daňový bonus na úroky z hypotéky, platí, že ich priemerný hrubý príjem v roku 2021 nesmel presiahnuť sumu 1 574,30 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve sumu 3 148,60 eura pri dvoch žiadateľoch v úvere. Podmienka maximálneho príjmu musí byť splnená len raz v období posudzovania hypotéky. V ďalších rokoch splácania hypotéky môže byť príjem klientov aj vyšší, ale nárok na uplatnenie daňového bonusu už nestratia,“ opisuje E. Šablová.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Sektor nízkouhlíkovej mobility si žiada lítium, veľa lítia
- 4.Malá Lehota hostila vládu. Dotácie v hodnote 1,6 milióna poputujú do ciest, škôl aj na gajdošov – VIDEO, FOTO
- 5.Fico oslávi Sviatok práce symbolicky, odpracuje časť zmeny v nitrianskej pekárni