Miliardárov z roka na rok pribúda
Najbohatší ľudia planéty sú zdá sa imúnni voči krízam, burzovým otrasom aj politickým zmenám. Počet dolárových miliardárov vo svete totiž za minulý rok narástol o 69 na rekordných 2257. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 16 percent na osem biliónov dolárov, čo predstavuje približne 95-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky.

Noví miliardári stále pribúdajú
Svet je čoraz bohatší. Aspoň tak možno chápať vývoj, počas ktorého za ostatných päť rokov narástol celkový počet miliardárov o 55 percent. Ich podiel na celosvetovom bohatstve sa za toto obdobie zvýšil zo siedmych percent globálneho HDP na 10,7 percenta a je väčší ako ekonomika akejkoľvek krajiny s výnimkou Spojených štátov a Číny. Najviac dolárových miliardárov žije v Ázii- až 1038. Najmenej v Afrike a Oceánii- po 28. V Európe ich je 486. Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Zo stredoeurópskeho regiónu Slovensko podľa reportu nemalo v minulom roku žiadneho miliardára podobne ako Maďarsko, Poľsko ich má troch a Česká republika štyroch.
Za boháčmi stoja globálne firmy
Najviac miliardárov stvorila celosvetová sieť hotelov Hyatt (rodina Pritzkerovcov) potravinársky gigant Cargill (rodina MacMillanovcov) a výrobca liekov Roche. Každej z uvedených spoločností vďačia za majetok deviati miliardári. Čína má viac miliardárov, ktorí majú svoje firmy verejne obchodované na burzách- až 428 oproti mekke kapitalizmu, Spojeným štátom s 215 boháčmi. Najväčšie firmy podľa trhovej kapitalizácie, ktoré boli založené miliardármi sú však americký Alphabet a Microsoft. Najviac miliardárov agregátne vygeneroval sektor technológií, médií a telekomunikácií –13,2 percenta. Za ním nasleduje spracovateľský priemysel s 10,5 percentami a investície s takmer 10 percentami. Aspoň jedného miliardára vytvorilo 1811 firiem.
Prvá priečka bez zmeny
Lídrom rebríčka najbohatších ostal Američan Bill Gates s majetkom 81 miliárd dolárov a s medziročným rastom bohatstva o jedno percento. Zaujímavé nie je len to, ako dlho sa drží v čele, ale aj to, že je zároveň prvým človekom na svete, ktorý vygeneroval viac ako 100 miliárd hodnoty, pričom doteraz 20 miliárd dal na dobročinné účely. Druhým najbohatším je investičný mág Warren Buffett s 78 miliardami dolárov, keď jeho majetok narástol za rok o 15 percent. Doteraz venoval 17 miliárd dolárov na charitu. Svetovou trojkou je zakladateľ online obchodu Amazon Jeff Bezos so 72 miliardami dolárov, ktorého majetok narástol za rok o vyše jednu tretinu.
Pribúdajú aj dediči
Dve tretiny svetových miliardárov zbohatlo vlastným pričinením, ale až jedna tretina patrí do klubu tých, čo majetok zdedila, pričom iba 15 percenta ľudí v skupine „deviatich núl“ sú ženy. Najbohatšou z nich je Liliane Bettencourtová, dedička kozmetickej firmy L´Oreal. Zaujímavým faktom určite je, že každý desiaty je imigrant prvej generácie. Najbohatším z nich je pôvodom Rus Sergej Brin, spoluzakladateľ technologického Alphabetu. Tak to vyplýva z prieskumu Hurun Global Rich List 2017, no report pripúšťa, že svetových miliardárov môže byť namiesto 2257 až päťtisíc, keďže mnohí z nich pozorne skrývajú svoje bohatstvo.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu
- 2.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 3.Eurostat: Inflácia v eurozóne narástla na 8,6 % a na Slovensku až na 12,5 %
- 4.Volvo prichádza na Slovensko a prináša miliardovú investíciu
- 5.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne