Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Meškanie lietadla, zrušený let, stratená batožina... Čo všetko kryje cestovné poistenie?

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Pozitívny PCR test, náhla škoda na majetku či nezavinená strata pracovného miesta. Cestovné poistenie ponúkané od komerčných poisťovní na Slovensku kryje mnohé nepredvídateľné situácie, kvôli ktorým nemožno odcestovať na dovolenku. V prípade meškania a rušenia letov zavinených štrajkom letiskového personálu je to však inak. Financial Report zisťoval, aké sú nároky poistených cestujúcich v rôznych situáciách.

image

Foto: Shutterstock

Poisťovne nekryjú zrušené lety

Oslovili sme najväčšie slovenské poisťovne a zisťovali sme, kedy a za akých podmienok kryjú prípady zrušených či meškajúcich letov kvôli štrajku leteckého personálu. Tie totiž aktuálne kazia letnú dovolenkovú sezónu cestujúcim nielen vo svete, ale aj na Slovensku.

Zo všetkých oslovených subjektov sme dostali rovnakú odpoveď. Situácie v súvislosti s meškaním dopravného prostriedku kvôli štrajku letiskového personálu poistenie storna nekryje. „V takýchto prípadoch našim klientom odporúčame obrátiť sa priamo na leteckú spoločnosť a požiadať o odškodnenie, prípadne refundáciu dodatočných nákladov,“ vysvetľuje špecialistka externej a internej komunikácie poisťovne Generali Katarína Ondra.

„Letecká spoločnosť je povinná cestujúceho v prípade zrušenia či meškania letu odškodniť – buď mu vrátiť cenu letenky, alebo zabezpečiť náhradný let,“ vysvetľuje špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Helena Kanderková. Ako ďalej uvádza, podobne je to aj pri cestovaní vlakom, keď za zrušenú cestu a následné odškodnenie zodpovedá jeho prevádzkovateľ.

Cestovné poistenie s poistením zmeškania dopravných prostriedkov môže pomôcť v situáciách, ak klient napríklad zmešká lietadlo kvôli úrazu, dopravnej nehode, ktorej je účastníkom, prípadne pre technickú poruchu dopravného prostriedku cestou na letisko. „Klientovi v takom prípade uhradíme nevyhnutné náklady na cestu na inú stanicu alebo letisko, ako aj prípadné dodatočné náklady na nevyhnutné prenocovanie a stravu,“ opisuje K. Ondra.

Klientovi zároveň môže vzniknúť nárok na odškodné za dni, o ktoré sa jeho pôvodný pobyt v zahraničí neplánovane predĺži z dôvodu mimoriadnej udalosti. Poisťovňa Union pre tieto situácie uviedla nové doplnkové poistenie Pandemic Extra. „Klientom hradí tiež zvýšené cestovné náklady, ak poistený nebude môcť vycestovať kvôli mimoriadnej udalosti,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ktoré prípady kryje poistenie storna vo väčšine poisťovní?

  • nečakané náhle ťažké ochorenie, 
  • pozitívny PCR test, 
  • tehotenstvo, 
  • nečakaný úraz, 
  • ťažké ochorenia alebo smrť rodinného príslušníka,
  • nezavinená strata pracovného miesta,
  • nečakané súdne predvolanie,
  • náhla škoda na majetku, ktorú tesne pred odjazdom spôsobila napríklad povodeň či požiar,
  • prerušenie cesty kvôli prírodnej katastrofe v destinácii alebo teroristickým útokom.

Čo robiť, keď kufor neodletí

Letecké štrajky po celej Európe priniesli okrem omeškaných či zrušených letov tiež problémy s batožinou. Mnohé sa zatúlali na odletovom letisku, či odleteli do inej destinácie ako ich majitelia. 

Takéto situácie sú v porovnaní so zrušenými letmi kryté a poistenie batožiny klienta spoľahlivo ochráni pred dodatočnými nákladmi. Je často súčasťou cestovného poistenia, prípadne si ho možno objednať ako doplnok v podobe pripoistenia. Poistenie batožiny kryje poškodenie, zničenie, odcudzenie ale aj stratu batožiny leteckou spoločnosťou, respektíve jej neskoré dodanie. 

„Klient má nárok na preplatenie stratenej batožiny až do hodnoty 1 000 eur,“ vysvetľuje benefity poistenia batožiny K. Ondra. 

Stratu batožiny nahláste čím skôr

V prípade problémov je potrebné, aby klient bezodkladne po prílete oznámil leteckej spoločnosti nedodanie batožiny a vyžiadal si od nej potvrdenie – reklamačný zápis o oneskorenom dodaní batožiny (protokol „PIR“). „Originál tohto dokladu a tiež doklady o nákupe náhradného oblečenia a toaletných potrieb potom poistený predloží poisťovni pre uplatnenie škody,“ dopĺňa B. Dupaľová Ksenzsighová.

Ak batožina mešká dlhšie ako jeden deň, poisťovne preplácajú náklady na nákup takýchto nevyhnutných hygienických potrieb či oblečenia. „V prípade meškania batožiny o 24 hodín má klient nárok na náhradu vo výške 70 eur a pri omeškaní o 48 hodín do výšky 140 eur,“ uvádza hovorkyňa H. Kanderková.

Pri poistení batožiny si tiež podľa odborníkov treba dať pozor na to, že poisťovne uplatňujú stropy na cenu jednotlivých predmetov, takže pri krádeži notebooku za dvetisíc eur môže krytie znamenať vyplatenie 250 eur. Pred uzatvorením poistenia si preto treba dôkladne prečítať podmienky.

Poistenie batožiny kryje aj vystavenie zmiznutých dokladov

Ak napríklad klient okrem batožiny príde aj o svoje doklady, z poistenia batožiny má nárok na preplatenie nákladov na zaobstaranie si náhradných cestovných dokladov, ale aj na dopravu do miesta najbližšieho zastupiteľstva Slovenskej republiky, ktoré mu vystaví náhradný cestovný doklad.

Vyšší záujem o cestovné poistenie

Dovolenkári tento rok nakupujú cestovné poistenie vo veľkom. Podľa štatistík Slováci v roku 2022 nielen dobehli, ale dokonca prekonali v počte uzatvorených cestovných poistení posledný predpandemický rok. Ústup koronavírusu nám totiž otvoril prístup k obľúbeným dovolenkovým destináciám po celom svete. 

Počet zmlúv cestovného poistenia, uzatvorených v období od januára do júna, medziročne vystrelil o 600 %,“ hovorí partner sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group M. Ďuriš. Podľa jeho slov je to vzhľadom na minuloročné obmedzenia úplne prirodzené. „No stúpol aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou  – prvý polrok 2022 je oproti rovnakému obdobiu roka 2019 silnejší o 50 %,“ dopĺňa. 

Cestovné poistenie a požiare

Aktuálne sužujú dovolenkárov rozsiahle požiare v blízkosti obľúbených letovísk v Chorvátsku a na juhozápade Francúzska, ktoré patrí k top dovolenkovej destinácii Slovákov. Poisťovne pre tieto prípady odporúčajú zahrnúť do cestovného poistenia aj liečebné náklady pri úraze či chorobe. Tie kryjú prípadné zachraňovacie a vyslobodzovacie náklady na horách či vo vode, alebo stratu či poškodenie batožiny.

V rámci týchto nákladov má poistený zabezpečený odvoz do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, prípadne repatriáciu na Slovensko, ak je to potrebné. Poisťovne však dôrazne upozorňujú klientov, že v prípade živelnej pohromy v mieste ich pobytu musia dodržiavať pokyny miestnych úradov, polície a záchranných zložiek.

Kvôli živelnej pohrome v destinácii možno tiež zrušiť svoju dovolenku, treba však mať poistenie storno poplatkov. Zároveň musí existovať oficiálne vyhlásenie rezortu zahraničia k necestovaniu do danej oblasti, prípadne k jej opusteniu. Ak aj ministerstvo zatiaľ oficiálne cestovné odporúčanie na danú oblasť nevydalo a klient sa cíti ohrozený, asistenčná služba poisťovne môže v závislosti od vážnosti situácie rozhodnúť o jeho prevoze do vlasti aj skôr.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
13.8.2022 Redakcia FinReport

Finančných podvodov spáchaných na senioroch je čoraz viac

Vydávajú sa za poštárov, policajtov, plynárov, alebo aj zdravotníkov, príbuzných či známych, a od starších ľudí si pod rôznymi ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

12.8.2022 Naďa Černá

Alex Jones: Za svoje lži zaplatí milióny dolárov. Prehratý súd vytvára precedens pre potrestanie ďalších konšpirátorov

Americký konšpirátor Alex Jones pred súdom skrotol. Roky tvrdil, že útok na školákov zo Sandy Hook, pri ktorom zahynulo 26 ľudí, sa nestal. ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Cena pohonných látok na Slovensku pomaly, no pravidelne už tri mesiace klesá

Dodávky ropy na Slovensko v uplynulých dňoch urobili poriadny kotrmelec. Od 4. do 10. júla ropa cez ropovod Družba na Slovensko, ale ani do ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Kurzarbeit: Doteraz poskytol viac ako 14 miliónov eur na sanáciu miezd pre 55-tisíc zamestnancov

Systém skrátenej práce, takzvaný kurzarbeit, zamestnávateľom efektívne kompenzuje výpadky vo výrobe. Zákon platný od 1. marca 2022 im za ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska chce vybudovať centrálny bankový dátový sklad

Národná banka Slovenska (NBS) vyhlásila verejné obstarávanie na dodanie celobankového dátového skladu. Plánuje totiž vybudovať úložisko ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Podvodníci sa snažia, počet poistných podvodov stúpol o tretinu

Počet poistných podvodov v prvej polovici tohto roku na slovenskom a českom poistnom trhu stúpol približne o tretinu. Podvodníci sa najviac ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Viac ako polovica firiem si myslí, že dáta budú dôležitejšie ako obchodné vzťahy

V dôsledku pandémie koronavírusu, ktorá narušila a prinútila digitalizovať obchodné operácie ako nikdy predtým, sa spôsoby práce ...

11.8.2022 Zuzana Fryč

Odpočítateľná položka v zdravotných odvodoch stratila význam. Poisťovne súhlasia s jej zrušením

Zrušenie odpočítateľnej položky v zdravotných odvodoch vyplýva z novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú Ministerstvo ...

10.8.2022 Zuzana Fryč

Na zmenu zdravotnej poisťovne zostávajú necelé dva mesiace. Čo všetko pri tom musíme mať na pamäti?

Desaťtisíce Slovákov sa každý rok rozhodnú pre zmenu svojej zdravotnej poisťovne. Takýto krok je možné urobiť len jedenkrát ročne, ...

9.8.2022 Robert Juriš

Úrokové sadzby nových hypoték za štyri mesiace stúpli o takmer celé jedno percento

Úrokové sadzby úverov na bývanie na Slovensku rastú už štyri mesiace. V priemere sa zvýšili o takmer celé 1 %. Kým vo februári 2022 sa ...

8.8.2022 Andrej Vida

Americká hypotéka: Pre niektoré banky štandardný finančný produkt, pre iné neexistuje

Posledné roky dopriali bankám nezvyčajne bohatú úverovú žatvu. Vďaka klesajúcim úrokovým sadzbám objemy úverov na financovanie bývania ...

8.8.2022 Roland Régely

UniCredit Bank znížila úrokové sadzby hypoték, 365.bank ich zvýšila

Prvý augustový týždeň priniesol zaujímavé zmeny v úrokových sadzbách hypotekárnych úverov. Kým 365.bank zvýšila úrokové sadzby pri ...

5.8.2022 Roland Régely

Hypotéka vs. podnájom: Čo sa v čase stúpajúcich úrokových sadzieb oplatí viac?

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku síce stúpajú už niekoľko mesiacov po sebe, napriek tomu je kúpa nehnuteľnosti stále ...

28.7.2022 Redakcia FinReport

V Bratislave prepadli banku. Lúpežníci s peniazmi sú na úteku

Hlavné mesto dnes prebrala z ospalého leta policajná správa. Bankovú pobočku na Seberíniho ulici v bratislavskej mestskej časti Ružinov ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

Stúpajúce úroky zatiaľ hypotéky nebrzdia, v Česku však prudko klesá objem požičaných peňazí

Rastúce úrokové sadzby sa zatiaľ neprejavili vo výrazne zníženom dopyte po hypotékach. Kým na Slovensku sa zmeny zatiaľ prakticky ...

26.7.2022 Redakcia FinReport

Toto sú najčastejšie dovolenkové komplikácie. Viete, ako by ste mali postupovať?

Počas leta sa stávajú desiatky rôznych poistných udalostí vyplývajúcich z cestovného poistenia. Podľa poisťovne Generali sa v auguste ...

26.7.2022 Redakcia FinReport

Union prepláca doplatky za lieky a dietetické potraviny najmä bábätkám a malým školákom

Zdravotná poisťovňa Union prepláca doplatky za lieky a dietetické potraviny pre svojich poistencov do 18 rokov neobmedzene. Najviac túto ...

Aplikácia