Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Od júla tohto roku sa zvyšuje životné minimum, a preto stúpne aj suma, ktorú je potrebné odpočítať od príjmu žiadateľa o hypotéku. To automaticky zníži najvyššiu možnú mesačnú splátku a tiež celkovú výšku hypotéky. Žiadateľom o úver totiž bude musieť zostať z ich čistej mzdy po zaplatení splátok väčšia rezerva. Výsledkom je, že si môžu zobrať nižší maximálny úver, čo ešte viac zníži dostupnosť bývania na Slovensku.

Výška maximálnej hypotéky klesne

Foto: Shutterstock

 

Vyššie životné minimum od júla 2023

Národná banka Slovenska (NBS) určuje pravidlá, ktorými sa musia riadiť banky pri poskytovaní úverov. Jedným z nich je životné minimum, teda suma, ktorú je potrebné pri posudzovaní žiadosti o hypotéku odpočítať z čistého príjmu žiadateľa. V súčasnosti je životné minimum na úrovni 234,42 eura, no od 1. júla 2023 stúpne na 268,88 eura.

Ľuďom s nízkym príjmom, mladým dvojiciam s dieťaťom či páru s dieťaťom a s manželkou na materskej určite odporúčam nechať si prepočítať vplyv úpravy životného minima na maximálnu výšku hypotéky, ktorú môžu od banky dostať,“ radí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Takíto žiadatelia by sa teraz podľa neho mali so žiadosťou o hypotéku čo najviac poponáhľať.

56770

Maximálna možná splátka klesla

Pre záujemcov, ktorí zarábajú „v čistom“ napríklad tisíc eur mesačne, bude papierovo najvyššia možná splátka úverov vo výške 439 eur. V skutočnosti to však bude ešte menej. Banky totiž musia pri výpočte splátky počítať s úrokovou sadzbou navýšenou o dve percentá. Klient totiž teoreticky musí byť schopný splácať hypotéku aj v prípade, ak by úroková sadzba časom stúpla.

Záujemcovia o hypotéku by si tiež mali byť vedomí, že životné minimum sa zvyšuje nielen u žiadateľa o úver, ale aj u spolužiadateľa a zaopatrených či nezaopatrených detí. „V prípade štvorčlennej rodiny znamená navýšenie životného minima zníženie z disponibilného príjmu o takmer 78 eur mesačne,“ upozorňuje výkonný riaditeľ spoločnosti Finvia holding Michal Kremnický.

Príklad z praxe: Štvorčlennej rodine stúpnu minimálne životné náklady pre potreby výpočtu výšky hypotéky zo sumy 612 eur na 702 eur, teda o 90 eur. U slobodného, bezdetného klienta to bude o takmer 35 eur viac. Podľa obchodného riaditeľa Partners Group SK Petra Matoviča nie je vylúčené, že sa do júla 2023 zvýšia aj úrokové sadzby, čo spolu so zvýšením životného minima môže výrazne limitovať výšku úveru pri klientoch s nižšími, ale aj štandardnými príjmami.

Limitom môže byť aj veková hranica

Ako pripomína odborný garant pre úvery pre Universal maklérsky dom Marek Sokol, problémom pre mnohých klientov môže byť aj veková hranica. NBS totiž s účinnosťou od 1. januára 2023 výrazne sprísnila aj ďalší parameter, a to DTI (Debt to Income), ktorý definuje maximálnu výšku úveru, o ktorú môžu klienti žiadať.

„Tá je aktuálne stanovená maximálne ako 8-násobok čistého ročného príjmu. Každým ďalším rokom sa tento parameter znižuje o 0,25 percentuálneho bodu,“ vysvetľuje odborník. To znamená, že napríklad 45-ročný klient už tento rok môže požiadať „len“ o hypotekárny úver dosahujúci maximálne 6,75-násobok jeho čistého ročného príjmu.

77786

Odborníci radia: Nečakajte a konajte

Slovenskí klienti si podľa odborníkov na hypotéky často berú úvery, ktoré sú na hranici povolených limitov, a tak si kvôli klesajúcej maximálnej splátke budú môcť dovoliť čoraz menšie, respektíve lacnejšie nehnuteľnosti. Ceny bývania totiž zatiaľ neklesajú takou rýchlosťou, ako sa znižuje maximálna možná splátka hypotéky. Nehnuteľnosti sú stále drahšie ako pred rokom, keď sa začalo so zdražovaním hypotekárnych úverov.

Ceny nehnuteľnostítaké vysoké, že jednotlivec si často nevie kúpiť byt alebo rodinný dom bez pomoci rodinných príslušníkov. V kombinácii s vysokými úrokovými sadzbami je pre mnohých ľudí vlastné bývanie momentálne nedosiahnuteľné,“ dodáva P. Matovič.

Klienti, ktorým zmena životného minima ovplyvní maximálnu výšku hypotéky, by tak mali využiť zostávajúci čas a podať žiadosť o úver už teraz. „Mali by tak urobiť čím skôr, aby mali hypotéku schválenú najneskôr do 30. júna 2023. Pri posudzovaní bonity klienta totiž nie je pre banky rozhodujúci dátum podania žiadosti, ale dátum jej schvaľovania,“ vysvetľuje riaditeľ úverov divízie spoločnosti Finportal Adrián Luterán.

Klienti tak podľa neho získajú čas na následné čerpanie hypotéky, a to až na šesť mesiacov. Pri developerských projektoch to môže byť aj dlhšie obdobie. „V prípade viacčlenných domácností, ktoré nedisponujú nadštandardným príjmom, je v prípade záujmu o hypotéku vhodné sa poponáhľať a podať žiadosť o úver čím skôr, keďže rozdiel vo výške úveru môže predstavovať aj 10-tisíc eur,“ dopĺňa A. Luterán.

79924

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť

Jedným zo spôsobov, ako možno získať viac času a vyhnúť sa obmedzeniu maximálnej výšky hypotéky, je produkt Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Podľa oslovených finančných sprostredkovateľov ho aktuálne ponúkajú dve banky – ČSOB a UniCredit Bank.

Výhodou je, že tento typ úveru umožní klientovi schválenie hypotéky ešte pred zvýšením životného minima, respektíve pred ďalším zvyšovaním úrokových sadzieb. „Na následné nájdenie ich vysnívanej nehnuteľnosti majú klienti osem a viac mesiacov v závislosti od vybranej banky,“ vysvetľuje M. Sokol.

Ak má klient dostatok času na výber správnej nehnuteľnosti, má tiež podľa odborníkov na hypotéky dostatok času na vyjednávanie s predávajúcimi s cieľom dosiahnuť výraznejšie zníženie ceny bytu. „Prax ukazuje, že v individuálnych prípadoch je možné dosiahnuť zľavu až 20 %,“ tvrdí M. Búlik.

Podľa P. Matoviča však v tomto prípade treba preveriť aj poplatky v prípade, ak by sa úver vôbec nečerpal. Tento poplatok totiž môže predstavovať aj 500 eur. „Ďalším dôležitým faktom, ktorý si treba uvedomiť, je aj začiatok fixácie. Tá môže plynúť už od podpisu úverovej zmluvy aj napriek ešte nečerpanému úveru,“ upozorňuje P. Matovič.

Klient má podľa hypogaranta spoločnosti Insia Jozefa Belka síce väčšiu flexibilitu pri výbere nehnuteľnosti, no hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť môže mať aj vyššiu úrokovú sadzbu.

81496

Dostupnosť bývania klesne ešte viac

Maximálna výška hypotekárneho úveru klesá od začiatku minulého roka, keď došlo k zdražovaniu úverov na bývanie. Odvtedy je možné počítať tento pokles v desiatkach tisíc eur. Podľa predikcií NBS sa situácia nezmení ani v najbližších mesiacoch tohto roka. Úrokové sadzby by ešte mali v priebehu roka 2023 naďalej rásť, keďže Európska centrálna banka pokračuje vo zvyšovaní základnej úrokovej sadzby.

Predpokladá sa, že do konca roka ECB ešte pristúpi k jednej alebo dvom úpravám sadzieb po 0,25 percentuálneho bodu. V úrokových sadzbách hypoték sú tieto nárasty započítané len čiastočne, čo znamená, že úročenie hypoték pravdepodobne do konca roka stúpne aj na Slovensku.

Pri nových úveroch by sa v závere roka mohli dostať sadzby pri 5-ročnej fixácii do pásma 4,5 až 5 %. „To znamená, že maximálna hypotéka pri nezmenenom príjme bude v porovnaní s dneškom ešte klesať,“ uzatvára M. Búlik.

logo
Prečítajte si tiež:
2.10.2023 Zuzana Fryč

Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?

Počas bývania v prenajatom rodinnom dome či byte môže dôjsť k rôznym škodám, či už na strane prenajímateľa bytu, alebo nájomcu, ktorý ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Pod hrozbou bankrotu v USA schválili zákon o núdzovom financovaní federálnej vlády

Krach Spojených štátov sa síce na sklonku mája 2023 na poslednú chvíľu podarilo odvrátiť, no problémy ešte zďaleka zažehnané nie sú. ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Slovensko sa v inováciách nachádza až na samom chvoste Európskej únie

Inovácie sa na Slovensku nevyvíjajú tak, ako by sme si možno želali. Globálny inovačný index, ktorý zverejnila Svetová organizácia ...

2.10.2023 Martin Jamnický

Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi

Vojna o prvenstvo na poli internetového vyhľadávania medzi spoločnosťami Google a Microsoft sa stále stupňuje. Kým prvá z nich si drží ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Štyri najzásadnejšie výzvy pre novú vládu

Parlamentné voľby sú za nami a zostavovanie novej vlády nás ešte len čaká. A na túto novú vládu po ekonomicky mimoriadne náročnom ...

1.10.2023 Redakcia FinReport

Kryptomenový paradox: O obchodoch s nimi najčastejšie rozhodujú emócie a sentiment

Možno sa zdá, že obchodovanie s kryptomenami je striktne racionálna záležitosť stojaca na dátach a zvážení možností investora aj trhu. ...

1.10.2023 Redakcia FinReport

Spravodlivé ceny pre pestovateľov kávy sú pre budúcnosť kávy nevyhnutnosťou

Prvý október je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organisation) Medzinárodným dňom kávy. Tento deň tradične ...

28.9.2023 Robert Juriš

Slováci dôverujú bankám viac ako štátnym inštitúciám či politikom

Bankám dôveruje takmer polovica obyvateľov Slovenska. Vďaka tomu sú tretím najdôveryhodnejším subjektom v krajine po obecných samosprávach ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Úrokové sadzby stále rastú, no stúpa aj hodnota poskytnutých úverov

Úroková miera úverov na bývanie medziročne vzrástla o 2,22 percentuálneho bodu. Ku koncu druhého štvrťroku tohto roku sa priemerné úroky ...

24.9.2023 Redakcia FinReport

Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti

Úrazy sa častejšie stávajú mužom ako ženám. Najohrozenejšou vekovou skupinou sú „násťroční“ študenti či žiaci, a potom dospelí ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

18.9.2023 Zuzana Fryč

Poľnohospodárska úroda patrí medzi najrizikovejšie oblasti poistenia. Kde a ako je možné si ju poistiť?

Dôležitú úlohu v kvalite a objeme úrody plodín hrá počas celého roka počasie, ktoré je v posledných rokoch čoraz nevyspytateľnejšie. ...

15.9.2023 Redakcia FinReport

V bankách pôsobiacich na Slovensku je len minimum slovenského kapitálu

Základné imanie bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu má mimoriadne pestrú štruktúru. Kapitál pochádzajúci zo zahraničia ovláda ...

14.9.2023 Zuzana Fryč

Ako si poistiť splácanie hypotéky čo najefektívnejšie z hľadiska ceny a pokrytia možných rizík?

Pri žiadosti o úver na bývanie banky v súčasnosti ponúkajú na ochranu schopnosti splácania hypotéky takzvané bankopoistenie, respektíve ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Europarlament sprísňuje podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov, týka sa to aj tých našich

Poslanci Európskeho parlamentu sa opäť zaoberali sprísňovaním pravidiel poskytovania spotrebiteľských úverov. Schválili smernicu, podľa ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Ročne sa v školách stane až 11-tisíc úrazov. Pomôže napríklad detské životné poistenie

Úrazovosť v školách sa každým rokom zvyšuje. Tvrdí to Ministerstvo školstva SR na základe vlastnej databázy dát. Aktuálne predstavuje ...

13.9.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zvýšila úroky na termínovaných vkladoch

Slovenská sporiteľňa od dnes zvýšila úrokové sadzby na svojich termínovaných vkladoch. Ak bankoví klienti splnia niekoľko ďalších ...

13.9.2023 Miloslava Némová

Viaceré banky zmenili ceny svojich služieb, väčšina úprav sa týka predčasného splácania úverov

Slovenské banky vo veľkom menia svoje obchodné podmienky a cenníky služieb. Na začiatku septembra viaceré banky pôsobiace na slovenskom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay