Máme šancu dožiť sa 80 a viac rokov, no v starobe nám hrozí chudoba
Priemerná dĺžka života na Slovensku za posledné štvrťstoročie vzrástla o sedem rokov a naďalej sa zvyšuje. Dnešní mladí ľudia tak majú reálnu šancu, že sa dožijú osemdesiat a viac rokov. Vyplynulo to z prieskumu medzinárodnej finančnej skupiny NN o dlhovekosti, ktorý sa uskutočnil v jedenástich krajinách sveta vrátane Slovenska. Otázkou však zostáva kvalita života, pretože s klesajúcimi príjmami sa zvyšujú obavy z chudoby.
Zdroj: Freepik
Hrozí, že na dôchodky nebude mať kto pracovať
Najväčší vplyv na dôstojné užívanie si dlhšieho života majú bezpochyby osobné financie. A práve v tejto oblasti Slováci v medzinárodnom prieskume deklarujú podpriemernú spokojnosť. Len každý štvrtý (25 %) si buduje svoju finančnú budúcnosť aktívne. Na druhej strane viac ako polovica (56 %) je presvedčená, že ak sa aj dožije viac ako osemdesiat rokov, nebude mať dostatok peňazí.
Tieto obavy potvrdzujú aj odborníci. So šetrením na dôchodok je preto podľa nich potrebné začať prakticky hneď od prvého zamestnania. Zvlášť v situácii, keď Slovensko patrí ku krajinám so zhoršujúcou sa demografickou krivkou. V našom štáte dlhodobo klesá pôrodnosť a rastie počet dôchodcov. V budúcnosti hrozí, že na starobné dôchodky nebude mať kto pracovať.
Len niečo viac ako tretina (36 %) opýtaných z prieskumu verí, že štát dokáže v budúcnosti plnohodnotne vyplácať dôchodky. Preto by nám mohli pomôcť úspory, no obyvatelia Slovenska zaostávajú aj v tejto oblasti. Na Slovensku disponuje úsporami aspoň na tri mesiace menej ako polovica opýtaných (len 47 %).
S vekom klesá príjem a rastú finančné riziká
Prieskum tiež ukázal, že najväčšiu finančnú frustráciu dnes pociťuje generácia X, teda ľudia v strednom veku od 44 do 59 rokov. Je zrejmé, že s pribúdajúcim vekom obyčajne neklesá len príjem, ale zvyšujú sa aj finančné riziká, ktorým sú ľudia vystavení.
Okrem rastúcich nákladov na zdravotnú a sociálnu starostlivosť môže našu finančnú situáciu na dôchodku skomplikovať aj úmrtie partnera či partnerky a vysoká inflácia. Pri dvojcifernej ročnej miere inflácie, akú sme zažili minulý rok, sa môže stať, že sa naše životné náklady počas dôchodku rapídne zvýšia. A sú to práve zvyšujúce sa životné náklady, ktoré väčšina ľudí (až 60 %) v prieskume označila za najväčšiu hrozbu najbližších rokov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor