Hľadaj

Mali ste dopravnú nehodu? Zbytočné chyby pri nahlasovaní vás môžu pripraviť o čas i peniaze

Publikované:  Banky a poisťovne Poslať

Dopravná nehoda nemusí hneď znamenať katastrofu, no zbytočné chyby pri jej nahlasovaní môžu spôsobiť výrazné komplikácie. Čím lepšie sú podklady pre poisťovňu pripravené, tým rýchlejšie sa klient dočká poistného plnenia z PZP aj z havarijného poistenia. Ako správne nahlásiť škodu a čo všetko vodiči zanedbávajú?

Nahlasovanie dopravnej nehody

Foto: Shutterstock

Aj keď sa vodiči po nehode snažia konať zodpovedne, v praxi často robia chyby, ktoré spomaľujú celý proces likvidácie poistnej udalosti. Niektoré z nich vznikajú z nepozornosti, iné z nevedomosti. Poisťovne pritom upozorňujú, že v prípade nesprávneho postupu sa celý proces môže natiahnuť na dlhé týždne a v niektorých prípadoch môže klient prísť aj o peniaze, na ktoré má nárok.   

Chýbajúce dokumenty, nepresný popis, nesprávne fotky

Na aké chyby si teda dať pozor? „Často sa stáva, že klienti pošlú nedostatočnú  fotodokumentáciu poškodeného vozidla alebo namiesto odfoteného vodičského preukazu pošlú občiansky preukaz. Prípadne doručia len jednu stranu technického preukazu namiesto oboch,“ opisuje obvyklé nedostatky Juliana Arvaiová, riaditeľka pre neživotné poistenie spoločnosti FinGO.sk.

Neraz sa stáva aj to, že poškodený nahlási poistnú udalosť do svojej poisťovne, hoci škoda sa hradí z PZP vinníka – v takom prípade by ju mal nahlásiť práve vodič, ktorý spôsobil nehodu.

102961

Na proces likvidácie vplýva aj to, či je popis nehody úplný a či sú k nemu doložené vhodné fotografie, dokumentujúce, čo sa stalo. Ak nie, poisťovňa musí overovať ďalšie skutočnosti, prípadne pristúpiť k rekonštrukcii nehody, čo výrazne predlžuje celý proces.

Polícia? Volajte ju radšej aj pri ťuknutí

Pri menších ťuknutiach vodiči často váhajú, či privolať políciu. V prípade, že ide o škodovú udalosť a nie o dopravnú nehodu, to ani nie je povinné. Škodovou udalosťou je napríklad nehoda, pri ktorej nedošlo k žiadnemu zraneniu a škoda vznikla len na vozidlách. „Odporúčame volať políciu aj pri zdanlivo menších nehodách. Často nie je možné ihneď po nehode odhadnúť vzniknutú škodu na majetku. Navyše, záznam polície má váhu pri riešení sporných prípadov,“ vysvetľuje odborníčka.

Pozor na prípadné zranenie, bolesti prichádzajú často až neskôr

Z povinného zmluvného poistenia (PZP) si poškodení môžu uplatniť nielen škody na vozidle, ale aj škody na zdraví. Mnoho ľudí o tom netuší alebo po nehode zľahčuje situáciu, že sa vlastne nič nestalo. „Ak vás bolí krk alebo hlava, nečakajte. Vyhľadajte lekársku pomoc a dajte si vyhotoviť lekársku správu. Bez nej si neskôr nebudete vedieť uplatniť úrazové nároky, lieky či PN-ku,“ upozorňuje Arvaiová.

Dôvody zamietnutia poistného plnenia

Nie každé hlásenie škody vedie automaticky k vyplateniu poistného plnenia. Poisťovne často zamietajú poistné udalosti z opodstatnených dôvodov. Medzi najčastejšie prípady patria škody spôsobené pod vplyvom alkoholu, ktoré sú automaticky vylúčené z poistného krytia. Poisťovňa nepreplatí ani škodu, ktorá sa týka výlučne pneumatík po defekte.

„Zamietnutie môže nastať aj v prípade, ak bolo vozidlo poškodené ešte pred vstupom do poistenia a klient sa následne snaží túto škodu uplatniť. Rovnako problematické sú prípady, keď si klient uplatní rovnaké poškodenie najskôr v jednej poisťovni a potom aj v ďalšej,“ vysvetľuje Arvaiová.

92526

Dôležité je aj dodržať správny postup. Poisťovňa môže krátiť plnenie, ak klient nedoručí kalkuláciu na odsúhlasenie pred opravou a predloží až hotovú faktúru. V takom prípade môže dôjsť ku kráteniu z dôvodu nedodržania počtu normohodín.

Najčastejšie poistné udalosti

V rámci PZP patria medzi najčastejšie prípady nedobrzdenie za iným vozidlom, kolízie pri parkovaní a tzv. „nestrety“, keď sa vodič vyhne kolízii, no narazí do inej prekážky. V zime sú časté nehody pre šmykľavú vozovku, v lete zasa vodiči riskujú kvôli rýchlejšej jazde, menšej ostražitosti a dovolenkám. Najvyššie poistné plnenia sa vyplácajú za škody na zdraví, najmä ak ide o vážne telesné poškodenie.

101652

Pri havarijnom poistení dominujú strety s iným vozidlom alebo pevnou prekážkou, nasledujú škody spôsobené zverou, vandalizmom či živelnými udalosťami. „Najvyššie plnenia poisťovne vyplácajú pri totálnych škodách na drahších vozidlách alebo pri krádežiach. Niektoré poisťovne dokonca určité modely áut pri krádeži ani nepoisťujú,“ dopĺňa odborníčka z FinGO.sk.

10 rád, ako postupovať po nehode a správne nahlásiť poistnú udalosť

1. Bezpečnosť na prvom mieste

Ihneď po nehode zastavte vozidlo na bezpečnom mieste, vypnite motor a zapnite výstražné svetlá. Oblečte si reflexnú vestu ešte pred vystúpením z vozidla a uistite sa, že ju majú aj ostatní spolucestujúci. Zo zákona ste povinný mať v aute aspoň jednu reflexnú vestu, odporúčam však mať pripravené vesty pre všetkých cestujúcich.  Umiestnite výstražný trojuholník v dostatočnej vzdialenosti za vozidlom – v obci aspoň 50 metrov, na diaľnici 100 metrov.

2. Skontrolujte zdravotný stav účastníkov

Overte, či niekto pri nehode neutrpel zranenia. Ak áno, okamžite volajte záchrannú službu na čísle 155 a poskytnite prvú pomoc podľa svojich schopností.

3. Kontaktujte políciu

Políciu odporúčame volať pri každej dopravnej nehode, a to aj v prípade, že sa na prvý pohľad nič vážne nestalo. Neskôr sa totiž môžu objaviť skryté poškodenia, ktorých oprava bude nákladná. Polícia vyhotoví oficiálny záznam, ktorý má väčšiu váhu pri riešení poistnej udalosti a výrazne pomáha v prípade sporu. Policajti sú povinní prísť aj k menším nehodám, ak o to účastníci požiadajú.

4. Zdokumentujte miesto nehody

Pred presunutím vozidiel na bezpečnejšie miesto zhotovte fotografie, ktoré zachytávajú polohu vozidiel po nehode, vzniknuté škody a situáciu na ceste. Ak je to bezpečné, ponechajte vozidlá na mieste až do príchodu polície alebo do ukončenia dokumentácie.

5. Vyplňte záznam o nehode

Vo vozidle by ste mali mať formulár „Správa o nehode“. Spolu s ostatnými účastníkmi nehody ho vyplňte pravdivo a podrobne, vrátane nákresu priebehu nehody. Obe strany by mali formulár podpísať a ponechať si jednu kópiu.

6. Získajte údaje od ostatných účastníkov a svedkov

Zaznamenajte si meno, adresu, telefónne číslo, evidenčné číslo vozidla, typ a značku vozidla, číslo poistnej zmluvy a názov poisťovne ostatných účastníkov. Ak sú prítomní svedkovia, požiadajte ich o kontaktné údaje.

7. Kontaktujte asistenčnú službu poisťovne

Ak je vaše vozidlo nepojazdné, obráťte sa na asistenčnú službu vašej poisťovne. Telefónne číslo nájdete na asistenčnej karte alebo v poistnej zmluve. Asistenčná služba vám môže zabezpečiť odťah vozidla, náhradné vozidlo alebo ubytovanie.

8. Nahláste škodu poisťovni

Vinník nehody je povinný nahlásiť škodu svojej poisťovni do 15 dní (alebo do 30 dní, ak sa nehoda stala v zahraničí). 

9. Uplatnite si nároky na úrazové poistenie

Ak ste pri nehode utrpeli zranenie a máte životné úrazové poistenie, navštívte lekára a nechajte si vystaviť lekársku správu. Túto dokumentáciu predložte poisťovni pri uplatňovaní nároku na poistné plnenie.

10. Sledujte priebeh likvidácie poistnej udalosti

Po nahlásení škody komunikujte s poisťovňou a sledujte stav vybavovania vašej poistnej udalosti. V prípade potreby poskytnite dodatočné informácie alebo dokumenty, ktoré poisťovňa vyžiada.

Dodržiavaním týchto krokov zabezpečíte hladký priebeh riešenia poistnej udalosti a minimalizujete možné komplikácie pri vyplácaní poistného plnenia.

logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2025 Roland Régely

Novela o DPH zásadne zmenila zdaňovanie finančného lízingu

Od 1. januára 2025 nadobudla účinnosť novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá zásadne zmenila spôsob zdaňovania finančného ...

24.4.2025 Tlačová správa

Výrobný sektor čelí turbulentným časom. Situácia zdôrazňuje potrebu celoživotného vzdelávania

Transformácia globálnej ekonomiky, vplyv AI, ktorý sa prejavuje vo všetkých sférach života, hroziaca colná vojna. Žijeme v turbulentných ...

24.4.2025 Michal Sobek

Štát zvýši opatrovateľský príspevok o desiatky eur mesačne

Opatrovatelia a osobní asistenti by sa od júla tohto roka mohli dočkať vyššej finančnej podpory. O koľko sa zvýši opatrovateľský ...

23.4.2025 Mário Špilberger

Potrebujete transparentný účet? Nerozhoduje len cena

Transparentný účet je rovnaký ako bežný osobný účet s tým rozdielom, že zoznam transakcií a celkovo pohyby na účte môže verejnosť ...

23.4.2025 Tlačová správa VšZP

Až 2 000 Slovákov môže mať rakovinu hrubého čreva bez toho, aby o nej vedeli.

VšZP zverejnila dáta o účasti poistencov na preventívnych vyšetreniach. Napriek nízkej miere účasti na preventívnych programoch sa ...

23.4.2025 Patrik Lahuta

Hodnotové vs. rastové investovanie: Je čas vymeniť rast za bezpečie?

Svetové akciové trhy zažívajú v posledných týždňoch jednu z najbúrlivejších etáp posledných rokov. Neistota medzi investormi rastie a ...

22.4.2025 Mário Špilberger

Poistenie právnej ochrany môže mať občan aj podnikateľ

Poistenie právnej ochrany kryje náklady spojené s právnymi službami a súdnymi spormi. Klient si ho môže uzavrieť samostatne alebo môže ...

22.4.2025 Redakcia FinReport

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa

Od januára 2025 sú zamestnávatelia povinní poskytovať príspevok na športovú činnosť dieťaťa zamestnanca. Vyplýva to z novely Zákonníka ...

21.4.2025 Tlačová správa

Ovčie kiahne na vzostupe. VšZP preplatí polovicu vakcíny

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré môže postihnúť tak deti, ako aj dospelých a spôsobiť im vážne zdravotné ...

21.4.2025 Tlačová správa

Zánik 165 000 firiem na Slovensku? Nový prieskum odhaľuje alarmujúce fakty

Slovenské podniky sa nachádzajú na križovatke. Ak sa ekonomické oživenie neuskutoční, hrozí nielen strata pracovných miest, ale aj ...

11.4.2025 Martina Staňová

Ako si poistiť auto na dovolenku

Ak plánujete cestovať autom do zahraničia, odporúčame vám skontrolovať si platnosť PZP, rozsah asistenčných služieb a pribaliť si aj ...

6.4.2025 Tlačová správa VšZP

Začína sa prepoisťovacia kampaň. VšZP upozorňuje, na čo si dať pozor

Všeobecná zdravotná poisťovňa pokračuje v transparentnej informačnej politike a v otvorenej komunikácii s verejnosťou. V súvislosti s ...

5.4.2025 Tlačová správa VšZP

Pomoc pre hospice. VšZP vyčlenila dodatočných 5,3 milióna eur

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaplatí v roku 2025 za hospicovú a paliatívnu starostlivosť svojich poistencov o 5,3 milióna eur ...

3.4.2025 Tlačová správa VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa rozširuje prevenciu: Mamografický skríning pre ženy od 45 rokov nad rámec zákona

Všeobecná zdravotná poisťovňa ako líder v prevencii dnešným dňom spustila v certifikovaných skríningových mamografických pracoviskách ...

2.4.2025 Jana Schochmann

Slintačka a krívačka ohrozuje slovenské farmy: Nakoľko pomáha poistenie zmierniť straty?

Slovenské farmy čelia vírusu, ktorý ohrozuje celé stáda hospodárskych zvierat. Slintačka a krívačka sa stále šíri a môže spôsobiť ...

2.4.2025 Tlačová správa

VšZP počas kontrol odhalila závažné nedostatky v poplatkoch a kvalifikácii zdravotníckeho personálu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v rámci svojej kontrolnej činnosti vykonala komplexnú previerku 172 pracovísk jednodňovej zdravotnej ...

29.3.2025 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska upozorňuje na poisťovňu z Karibiku

Národná banka Slovenska upozorňuje na poisťovňu BIRDIE YAS INSURANCE LTD. Upozornenie sa týka širokej verejnosti, najmä však subjektov, ...

28.3.2025 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa zvyšuje starobné dôchodky pracujúcim dôchodcom

Viac ako 159-tisíc starobných dôchodcov si prilepší. Sociálna poisťovňa totiž bude od apríla vyplácať vyššie starobné dôchodky a ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay