Lízingový trh na Slovensku hlási oživenie po pandémii
Oživenie trhu po pandémii koronavírusu ohlasuje aj lízingový trh. Po pandemickom prepade v rokoch 2020 a 2021 lízingové spoločnosti dosiahli nárasty cez 10 %, a to najmä v segmente osobných, úžitkových a nákladných áut.
Foto: Freepik
Lízing využívajú najmä podnikatelia
„Vývoj úrokov v lízingových produktoch a spotrebných úveroch kopíruje situáciu na hypotekárnom trhu. Hoci sa za posledné štyri roky úroky v lízingu a spotrebných úveroch zdvojnásobili na približne 6 až 6,5 %, stále sú pre podnikateľov výhodné. Ukazujú to rekordné nárasty najmä v segmente osobných a nákladných áut za posledné tri roky. Banky hovoria o dosiahnutí stropu v tomto segmente a jemnom znižovaní úrokov, no tento rok ešte nepredpokladáme výrazné zmeny,“ hovorí lízingový špecialista sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group Peter Danter.
Lízing podľa neho na približne 90 % využívajú najmä podnikatelia, ktorí potrebujú intenzívne využívaný autopark obnovovať častejšie – približne každé tri až štyri roky. Rovnako ho využívajú IT firmy na technické zariadenia či výrobné firmy na stroje.
Možností je viacero
„Lízing je pre podnikateľov výhodnejší, no málo z nich vie, že sa dá ušiť na mieru. Predajcovia áut či banky majú v ponuke fixne jeden až dva produkty, ktoré nemusia byť výhodné pre každého podnikateľa. Sprostredkovatelia dokážu pre záujemcu vybrať z oveľa väčšieho množstva ponúk také riešenie, ktoré sa im prispôsobí výškou akontácie, má výhodné úroky či dĺžku splácania,“ vysvetľuje odborník.
Podnikatelia môžu okrem lízingu využiť na kúpu vozidiel aj spotrebiteľské úvery. Tie kopírujú úroky lízingových produktov, rozdiel je však v uplatnení si dane z pridanej hodnoty (DPH). Pri lízingu sa DPH uplatňuje postupne a alikvotne počas trvania lízingovej zmluvy. Pri voľbe spotrebiteľského úveru si majiteľ auta môže DPH uplatniť naraz jednorazovo.
Nepodnikateľom sa lízing či spotrebiteľský úver oplatí pri kúpe nového auta, ktoré tak získajú za výhodnejšiu cenu. Nevýhodou je stála prítomnosť banky či lízingovej spoločnosti v procese, čo predstavuje menšiu slobodu.
„Väčšiu voľnosť ponúkajú takzvané bezúčelové úvery, za ktoré si záujemca o úver môže kúpiť nielen auto, ale aj ďalšie veci. Rozhodnutie je na ňom, ako sumu využije. Produkt je ideálny najmä pri kúpe jazdených áut,“ radí odborník.
Operatívny lízing rastie pomalšie
Podľa jeho slov rastie aj záujem o operatívny lízing, no pomalšie. Hoci aj slovenskí manažéri postupne objavujú jeho výhody, najväčší záujem o túto službu majú nadnárodné spoločnosti.
„Operatívny lízing síce patrí k nákladnejším produktom, ale v dlhodobom prenájme vozidla ponúka aj služby ako poistenie, opravy, sezónnu výmenu pneumatík či náhradu pri poškodení. Firmy tak nemajú žiadne starosti s prevádzkou vozidla. Po uplynutí doby operatívneho lízingu, spravidla od dvoch do päť rokov, si firma môže používané auto odkúpiť alebo vrátiť lízingovej spoločnosti. Práve tieto vrátené vozidlá sú primárnym zdrojom jazdených áut v západnej Európe, kde je operatívny lízing rozšírenejší než u nás,“ dodáva P. Danter.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 4.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa
- 5.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %