Liečba pacienta s COVID-19 vyjde 100- až 500-násobne drahšie ako jeho zaočkovanie
Pred dvoma rokmi, 6. marca 2020, bol na Slovensku diagnostikovaný prvý pacient pozitívny na ochorenie COVID-19. Náklady na liečbu ochorenia a jeho následkov sa pohybujú v miliónoch eur. Pritom náklady na dvojdávkové očkovanie sú 100- až 500-násobne nižšie ako náklady na samotnú liečbu pacienta.

Foto: Shutterstock
Prevencia je násobne lacnejšia ako liečba
Náklady vrátane testovania, očkovania, ale aj liečby pacientov s ochorením COVID-19 či postcovidovým syndrómom v roku 2020 presiahli 58,5 milióna eur. V roku 2021 predstavovali takmer trojnásobok – vyše 187 miliónov eur. Za hospitalizácie pacientov s ochorením COVID–19 v roku 2020 Všeobecná zdravotná poisťovňa uhradila 28,8 milióna eur. V roku 2021 to bolo približne 72,5 milióna eur.
Náklady na očkovanie pri dvojdávkovej vakcíne proti koronavírusu sú pritom 100- až 500-násobne nižšie, ako sú náklady, ktoré musí VšZP vynakladať na liečbu. „Výkon očkovania nás pri dvojdávkovej vakcíne stojí od 15 do 20 eur na jedného poistenca. Pre porovnanie, za liečbu jedného poistenca zaplatíme v priemere približne 2-tisíc eur, pričom priemerná cena hospitalizácie poistenca s potvrdeným COVID-19, kde bola použitá aj umelá pľúcna ventilácia, prevyšuje 11-tisíc eur,“ konštatuje hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.
Traja zo štyroch hospitalizovaných nie sú zaočkovaní
Problémy po prekonaní ochorenia COVID-19 sa u mnohých pacientov neskončia, naopak, trvajú aj v nasledujúcich týždňoch. Približne u 10 % nakazených ľudí sa niekoľko týždňov po prekonaní infekcie objavuje postcovidový syndróm alebo chronický covid. S ním častejšie musia bojovať ženy ako muži a postihuje najmä ľudí vo veku 50 - 60 rokov. Nevyhýba sa však ani ostatným vekovým skupinám.
Medzi príznaky chronického covidu patria najmä dýchavičnosť, celková únava a vyčerpanosť, kardiorespiračné ťažkosti, ale tiež úzkosť a depresie. VšZP vlani zaznamenala takmer 75-tisíc poistencov, ktorým lekári diagnostikovali chronický covid. Za ich liečbu poisťovňa uhradila viac ako 2,3 milióna eur. Zvýšené a dodatočné náklady vznikajú aj preto, lebo podľa údajov Ministerstva zdravotníctva SR viac ako 70 % hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 nie je proti koronavírusu zaočkovaných vôbec, alebo len jednou dávkou vakcíny.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.TOP 7 najhodnotnejších spoločností na svete, plus jedna, ktorá by ich všetky prekonala, ak by ešte existovala
- 2.Kontrolóri odhalili daňový podvod. Podnikateľ vykázal fiktívne náklady na likvidačné práce v baniach
- 3.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov
- 4.Začnite sporiť čo najskôr a získajte výhodnejšie podmienky pre svoju budúcu hypotéku
- 5.Martin Žáček ako riaditeľ poisťovne Uniqa končí. Nahradí ho Rastislav Havran