Kvalifikovaný elektronický podpis je stále ešte príliš komplikovaná hračka
Dokumenty, žiadosti, potvrdenia a komunikácia s inštitúciami idú po poldruha roku života s pandémiou akosi ľahšie. Na požiadanie: „Pošlete mi to e-mailom?“ vám lekár zašle scan potvrdenia o práceneschopnosti a predavačka v samoobsluhe jedným klikom posunie doklad o nákupe do vášho inboxu. Nie všetko sa však dá vybaviť takto rýchlo a bez komplikácií. Niekedy je potrebný rukolapný dôkaz – podpis, presnejšie elektronický podpis, a s ním to už vôbec nemusí byť také jednoduché.
Foto: Shutterstock
Postup je zložitý, zatiaľ
„Praktické využitie elektronického podpisu je veľmi komplexné, má veľa foriem a možností využitia pre veľké množstvo rôznych subjektov, situácií a aplikácií. Takýto podpis vám umožňuje bezpečné a overené zasielanie rôznych druhov dokumentov, dokladov či údajov a informácií,“ vysvetľuje konzultant spoločnosti Solitea Ján Vravec.
Slovak business agency však vo svojej Analýze bariér malých a stredných podnikov v oblasti digitalizácie upozorňuje na komplikovanosť pri používaní kvalifikovaného elektronického podpisu, pretože vyžaduje eID kartu, čítačku a inštaláciu príslušného softvéru.
Aj samotný postup je podľa analýzy zložitý. Ak podnikateľ chce odoslať niektorému z úradov určité podanie, potrebuje sa najskôr prihlásiť na ústrednom portáli verejnej správy, vyhľadať adresáta a konkrétnu elektronickú službu, v prostredí elektronickej schránky nahrať odosielaný dokument, a tento následne podpísať.
„Problémom, ktorý je spojený s univerzálnou použiteľnosťou dokumentu podpísaného kvalifikovaným elektronickým podpisom, je spôsob podpísania a výsledná podoba dokumentu, ktorá sa v krajinách EÚ líši,“ upozorňuje analýza. Na Slovensku je výsledkom podpísania dokumentu nový súbor v inom formáte. Nie je možné otvoriť ho bez špeciálneho softvéru či cloudovej služby, ale aj znalosti elektronického podpisovania na Slovensku.
Ako sú na tom poisťovne a banky
Banky, poisťovne či podnikatelia využívajú rôzne formy elektronických podpisov. „Počas uplynulého roka sme vo vzťahu s klientmi zaznamenali nárast záujmu o rôzne formy elektronického podpisu a ako banka budeme podporovať tie, ktoré budú aj pre firemných klientov znamenať menej papierovania a zjednodušenie procesov,“ reaguje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
„Elektronický podpis urýchľuje celý proces spracovania zmluvných dokumentov, znižuje riziko chýb a tiež významne znižuje spotrebu papiera,“ komentuje manažérka komunikácie a hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.
V poisťovni využívajú takzvaný biometrický podpis. Softvér zaznamenáva viac ako 200 rôznych údajov za sekundu, akými sú napríklad prítlak, sklon pera, ľah a zrýchlenie pera a mnohé ďalšie. Táto informácia sa zaznamená a uloží spolu s dokumentom v bezpečnej, zašifrovanej forme. Všetky údaje sa ukladajú na zabezpečenom biometrickom serveri a v prípade potreby systém overuje či podpisy pochádzajú od rovnakého klienta.
„Biometrické podpisovanie je jednou z možností, ako si u nás klienti môžu uzavrieť poistnú zmluvu. V poslednom období však zaznamenávame zvýšený záujem o uzatvorenie poistenia akceptáciou zaplatením. Tento spôsob uzatvorenia poistenia je aktuálne možný v rámci všetkých druhov poistných zmlúv vrátane životného poistenia," objasňuje možnosti K. Ondra.
„Elektronický podpis využívame zatiaľ len interne, smerom von ho nepoužívame,“ hovorí špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Helena Kanderková.
Tri druhy elektronického podpisu
Elektronický podpis ako právny inštitút upravuje osobitné nariadenie na európskej úrovni. Vo všeobecnosti rozoznávame tri druhy elektronického podpisu s rôznymi stupňami dôveryhodnosti:
1) Klasický e-mail, v ktorom na záver odosielateľ pridá svoje meno, kontaktné informácie, aby informácie s ním bolo možné jednoducho spárovať. Takúto jednoduchú formu elektronického podpisu využívajú ľudia denne. V praxi však má nízku dôveryhodnosť, pretože e-mail z danej schránky môže poslať aj kolega či členovia domácnosti.
2) Zdokonalený elektronický podpis – má vyššiu dôveryhodnosť. Využívajú ho rôzne aplikácie. Klient, žiadateľ, odosielateľ prostredníctvom nich jednoducho podpíše daný dokument. Podpisujúci získa súkromný kľúč, ktorým dokument podpisuje, overuje sa jeho identita a získava certifikát, ktorý potvrdzuje jeho identitu. Aplikáciu je potrebné najskôr stiahnuť do elektronického zariadenia, alebo sa registrovať v danom online prostredí.
3) Kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) – patrí mu prvé miesto v dôveryhodnosti. Je súčasťou občianskeho preukazu s elektronickým čipom. Pre funkčnosť KEP-u je však potrebná súčinnosť viacerých nástrojov – príslušné softvéry a čítačka kariet. Kvalifikované certifikáty môže vydať iba kvalifikovaná dôveryhodná osoba zo zoznamu Národného bezpečnostného úradu SR. Je možné ho spojiť aj s takzvanou kvalifikovanou elektronickou časovou pečiatkou, ktorá nahrádza úradné osvedčenie pravosti podpisu, ktoré sa bežne overuje u notára alebo na matrike. V prípade využitia pečiatky už návšteva úradu nie je potrebná.
Situácia v oblasti elektronickej komunikácie sa neustále rozvíja a pracuje sa na zapojení technológií, ako sú napríklad holografická komunikácia, humanoidy či vyššia forma umelej inteligencie. Cieľom je dosiahnutie vyššej úrovne komunikácie aj jej bezpečnosti.
Štátna správa a e-podpis
„Držiteľom aktivovaného občianskeho preukazu s čipom, teda s prístupovým bezpečnostným osobným kódom BOK, je 2,5 milióna občanov. Takmer 510-tisíc občanov Slovenska má na občianskom preukaze nahraté certifikáty pre e-podpis, čiže môžu využívať e-služby, pri ktorých sa vyžaduje aj elektronický podpis,“ komentuje tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
Ministerstvo vnútra SR v rámci služieb e-governmentu zodpovedá za prihlasovanie do služieb prostredníctvom elektronických občianskych preukazov s čipom. Takisto zabezpečuje nahrávanie certifikátov pre e-podpis na čip občianskeho preukazu a od roku 2018 je certifikáty možné získať aj online bez potreby návštevy klientskeho pracoviska MV SR.
Aké je využitie e-podpisu v praxi
„Bežný občan SR môže kvalifikovaný elektronický podpis využívať najmä pri komunikácii s orgánmi verejnej moci, prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy formou univerzálneho podania pre rôzne subjekty. Elektronický podpis je akceptovaný aj pri komunikácii a úkonoch v Obchodnom registri a službách Živnostenského registra,“ komentuje možnosti J. Vravec. Uplatniť sa dá aj pri komunikácii občanov a podnikateľov s finančnou správou alebo so súdmi.
Odborník rozoznáva aj ďalšie špecifické druhy elektronických podpisov ako mandátny, ktorý je určený prioritne pre advokátov, exekútorov, notárov, ale aj elektronický podpis na podpisovanie faktúr – slúži na zabezpečenie proti zmene fakturačných údajov.
Využívanie e-podpisu v oblasti evidencie vozidiel v roku 2021
- žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu – 25 000 podaní
- žiadosť o prvé prihlásenie vozidla do evidencie – 21 000 podaní
- žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu autobazárom – 17 000 podaní
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.KROKY 2024 – Festival cestovaia a zážitkov pre rodiny s deťmi 4. - 5. mája 2024
- 2.Prezidentských kandidátov je opäť jedenásť. Súd uznal Švecovi, že odovzdal vyše 15 000 podpisov
- 3.Analýza: Rusko rozpútaním vojny spáchalo ekonomickú samovraždu. Ako to, že ju dokázalo prežiť?
- 4.Musk prispel na Trumpovu kampaň minimálne 119 miliónov dolárov, v minulosti podporil aj Clintonovú
- 5.Ukrajina hlási najnovšie straty, Rusi prišli od začiatku vojny už o takmer 523-tisíc vojakov