Kúpa nehnuteľností v blízkom zahraničí. Aké sú výhody a nevýhody?
Bývanie kúsok od Bratislavy môže byť pre niekoho výhodné z viacerých dôvodov. Nie vždy pri tom zohráva úlohu len cena nehnuteľnosti, ale pridáva sa aj nechuť bývať v hlavnom meste. To mnohých vyženie za blízke hranice. S kúpou nehnuteľnosti to však nebude také jednoduché ako doma. Zároveň je potrebné počítať aj s ďalšími výdavkami.

Ceny stále lákajú za „hranice“
Európska únia už hraničné priechody vymazala a zmizli aj predsudky, že na „západe“, alebo na juhu, je to omnoho drahšie. Ceny bytov a domov v Rakúsku aj Maďarsku blízko hraníc sa rovnajú tým v hlavnom meste Slovenska, niekedy sú dokonca o poznanie výhodnejšie.
Klasické trojizbové byty v novostavbách v Rajke, známej slovenskej kolónii, je možné dnes kúpiť napríklad za 135 000 eur aj s garážou. Ak sa uskromníte aj s nižším štandardom a napríklad prerobeným bytom, cena môže byť aj 80 000. V obci Mosonmagyaróvár podľa štandardu počítajte s cenami pri trojizbovom bývaní od 50 do 112-tisíc. Ak sa pozrieme na ceny trojizbových novostavieb v Rovinke, sme na úrovni od 100 do 180-tisíc eur. No napríklad v Dunajskej Lužnej je možné nájsť podobné byty v cene priemerne od 90 do 140-tisíc eur.
Hainburg an der Donau ponúka na predaj trojizbák s balkónom a parkovaním v novostavbe za 151-tisíc, porovnateľný v Bratislave v Ružinove je za 180-tisíc.
V blízkom pohraničí sa tak stále dajú kúpiť za ceny porovnateľné a často aj lacnejšie. Pri stavebných pozemkoch sú rozdiely ešte zaujímavejšie. Pre porovnanie 716 m2 v Gattendorfe kúpite za takmer 105-tisíc eur a 553 metrov v rovnakej obci za 81-tisíc. Vo Wolfsthale 993 metrov štvorcových za 149-tisíc eur. Vo Vrakuni dáte za približne 911 štvorcov minimálne 200-tisíc a za pozemok s rozlohou necelých 500 metrov štvorcových v Podunajských Biskupiciach 150-tisíc. V Maďarsku počítajte ešte s nižšími cenami. Rajka ponúka stavebný pozemok takmer 600 metrov štvorcových za 60-tisíc a Dunakliti má tarifu na úrovni 58-tisíc za 1 100 metrov štvorcových. Matematika tých, ktorí túžia po rodinnom dome, vyháňa z hlavného mesta za hranice.
Dochádzanie do hlavného mesta pritom nie je žiadnym problémom, zdržanie na hraniciach nehrozí, ani nakupovanie samotnej nehnuteľnosti nie je v princípe vôbec zložité. V legislatíve Maďarskej republiky je ukotvené právo občana Európskej únie na kúpu nehnuteľnosti bez problémov. Nehnuteľnosť si vo väčšine oblastí Rakúska môže fyzická i právnická osoba z Európskej únie tiež kúpiť priamo, bez nutnosti zakladať právnickú osobu. Postup je taký, že kúpna cena je splatná kupujúcim na zverenecký účet notára. Odtiaľto sú peniaze uvoľnené v prospech predávajúceho po podpise kúpnej zmluvy.
Hypotekárny úver možno zabezpečiť výhradne nehnuteľnosťou, ktorá sa nachádza na území Slovenska.
Ako na hypotéku? Mladí úľavu nemajú!
Ak kupujete nehnuteľnosť, alebo pozemok s dostatkom hotovosti, je potrebné len dodržať legislatívu, ktorá je pre kupujúceho v oboch krajinách priateľská. Komplikovanejšia cesta vás čaká v prípade nutnosti financovania cez hypotekárny úver. Keďže hypotekárny úver možno zabezpečiť výhradne nehnuteľnosťou, ktorá sa nachádza na území Slovenska, je potrebné ako zábezpeku založiť nehnuteľnosť na Slovensku. „Musí ísť len o dostavanú nehnuteľnosť určenú na bývanie, nie polyfunkčný objekt a nehnuteľnosť určenú na podnikanie, zapísanú v katastri nehnuteľností len vo vlastníctve fyzickej osoby – občana,“ hovorí Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky a dodáva: „Zakladaná nehnuteľnosť musí byť poistená, pričom poistná suma musí byť minimálne vo výške hodnoty nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku. Poistenie je potrebné vinkulovať v prospech banky minimálne do výšky úveru. Vinkulácia v prospech banky trvá počas celej lehoty splatnosti. Človek, ktorý nemá k dispozícii tuzemskú nehnuteľnosť, môže o úver požiadať niektorú z bánk v krajine, v ktorej nehnuteľnosť kupuje. Podobne aj slovenské banky poskytujú hypotekárne úvery cudzincom, ktorí si na Slovensku kupujú nehnuteľnosť.“ Záujemca o zahraničnú nehnuteľnosť musí splniť štandardné podmienky – mať dostatočný príjem a bonitu a disponovať vhodnou nehnuteľnosťou na zabezpečenie úveru. Ak máte do 35 rokov a kalkulovali ste s možnosťou využitia dotovanej hypotéky pre mladých na kúpu bývania za hranicami, v tomto prípade odídete sklamaní. Podľa hovorkyne Tatra banky Zuzany Povodovej je zvýhodnenú hypotéku v zmysle zákona o bankách možné poskytnúť iba na financovanie tuzemskej nehnuteľnosti.
Zakladaná nehnuteľnosť musí byť poistená, pričom poistná suma musí byť minimálne vo výške hodnoty nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku.
Telefonovanie a dáta budú výhodnejšie
Bez mobilného telefónu si už život predstaviť nevieme a zvyčajne to bola jedna z dôležitých vecí, ktoré práve pri sťahovaní do iného štátu rodiny najčastejšie riešili. Problém za hranicami, ktorý môže predražiť bývanie, bol, a ešte aj je, telefonovanie. Niektoré oblasti v Rakúsku aj Maďarsku chytajú pokrytie slovenského operátora, no je slabé a treba počítať s výpadkami. To všetko sa však zmení od júna tohto roku, keď v rámci Európskej únie začnú platiť jednotné pravidlá na volania v zahraničí. Niektorí operátori dokonca už majú volania v rámci EÚ aj v balíčku voľných minút, inak sa maximálna sadzba volania v roamingu v rámci EÚ stanovila na 3,2 eurocenta za minútu a SMS správa bude stáť 1 eurocent. Jediným vyšším nákladom zostávajú dáta. Od júna bude stáť gigabajt maximálne 7,7 eura a v roku 2022 by sa mal dostať až na 2,5 eura.
Maximálna sadzba volania v roamingu v rámci EÚ stanovila na 3,2 eurocenta za minútu a SMS správa bude stáť 1 eurocent.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?
- 2.TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?
- 3.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 4.Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu
- 5.Eurostat: Inflácia v eurozóne narástla na 8,6 % a na Slovensku až na 12,5 %