Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ktorý vodič bezpodmienečne potrebuje havarijné poistenie, a komu sa zíde skôr pripoistenie k PZP?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Havarijné poistenie nie je povinné, no môže sa zísť nielen u nových áut, ale napríklad aj u drahších prémiových značiek. Hoci sa v súčasnosti cena takéhoto poistenia spolu so zdražovaním áut zvyšuje, vodiči by nad ním nemali príliš váhať, keďže ani oprava škôd ich aktuálne nemusí vyjsť lacno. Havarijná poistka navyše nekryje len škody spôsobené nehodou, ale aj vandalizmom či krádežou. V akých prípadoch by sme uzatvorenie havarijného poistenia určite nemali podceniť?

image

Foto: Shutterstock

Kedy sa oplatí havarijné poistenie

Havarijné poistenie má na Slovensku uzatvorené len tretina majiteľov motorových vozidiel. Mnohí z nich považujú staršie automobily za vozidlá s nízkou hodnotou, ktoré sa neoplatí chrániť havarijnou poistkou. Existujú pritom dve možnosti – uzatvoriť si komplexné havarijné poistenie alebo pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). „Aké poistenie si zvoliť, závisí od ceny, pripoistení, ale aj od frekvencie využívania vozidla,“ uvádza riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal Štefan Fajnor.

Faktom je, že najčastejšie sa havarijné poistenie uzatvára na nové vozidlá. „Oplatí sa to, aj keď vlastníte starší automobil prémiovej značky. Štatisticky majú mladí vodiči s nízkou praxou vo väčších mestách vyššiu pravdepodobnosť, že spôsobia škodu nielen inej osobe, ale aj sebe, a teda aj to, že havarijné poistenie využijú,“ hovorí odborník.

V praxi sa totiž často stretáva s tým, že klienti si kúpia drahšie jazdené vozidlo prémiovej značky, no neuvedomujú si, že servis a náhradné diely na takéto vozidlo v servise sú rovnako drahé, ako keby bolo vozidlo nové. Od toho sa podľa neho odvíja aj cena havarijného poistenia, ktorá je zvyčajne značne vyššia ako pri novších autách bežných značiek.

Vhodné aj pre staršie autá

Špecialistka na neživotné poistenie spoločnosti Lenka Ružičková zo spoločnosti FinGO.sk tvrdí, že každý vodič by mal uvažovať nad havarijným poistením. „Rozhodujúcim faktorom by nemala byť dĺžka vodičskej praxe ani počet spôsobených škodových udalostí, keďže havarijným poistením kryje vodič v prvom rade svoj majetok. Nejde len o škody spôsobené haváriou, ale aj o vandalizmus či krádež vozidla,“ prízvukuje.

Samozrejme, treba počítať s tým, že čím je automobil drahší, tým bude aj cena za poistenie vyššia. Preto odporúča, aby si vodiči poisťovali najmä novozakúpené autá a novšie ojazdené autá, ktorých hodnota je v prvých rokoch najvyššia, čím je aj cenová ujma klienta vysoká. Pri starších autách je pri rozhodovaní kľúčová aktuálna trhová hodnota.

Tá predstavuje sumu, za ktorú by majiteľ auto v daný okamih mohol predať. Zároveň pritom platí, že kým niektorým autám môže trhová hodnota po niekoľkých rokoch veľmi výrazne klesnúť, iné si zase aj rokmi držia istú hodnotu. To znamená, že ani v tomto sa nedá paušalizovať, keďže niektoré autá sa neoplatí havarijne poistiť už po piatich rokoch, pričom niektoré je výhodné poistiť aj po siedmich.

Aj oprava auta môže vyjsť draho

Potrebné je tiež podotknúť, že v súčasnosti je podľa Š. Fajnora takmer každá oprava vozidla po nehode drahšia ako poistné v havarijnom poistení. Na druhej strane sú tu poisťovne, ktoré sa bránia škodovým klientom, či už spôsobom vyššieho poistného, alebo tým, že škodového klienta neprijmú do poistenia. Dohoda medzi poisťovňou a klientom vždy stojí na prepočte poistnej ponuky a klientových finančných možností.

Samotná kúpa vozidla, ako aj rozhodnutie poistiť si ho, býva o preferencii klienta a o tom, čo si môže finančne dovoliť. L. Ružičková preto odporúča, aby klienti mysleli na to, že kúpou auta sa ich výdavky nekončia. „Nového majiteľa automobilu čakajú rôzne pravidelné výdavky, ako napríklad servis, kupovanie pohonných látok či poistenia. Inak povedané, prikrývajme sa takou perinou, na akú máme,“ dodáva.

Ako sa rozhodovať nad uzatvorením havarijného poistenia

Pri uvažovaní o tom, či sa uzatvorenie havarijného poistenia klientovi oplatí, je dobré si odpovedať na niekoľko otázok:

1) Ako veľmi potrebuje klient dané vozidlo k svojmu životu?

2) Je jeho nevyhnutnou súčasťou ako prostriedok na získavanie príjmu?

3) Ako je na tom finančne s vlastnými dostupnými zdrojmi pre prípadnú opravu poškodeného vozidla, respektíve kúpu druhého auta?

4) Ovplyvní strata automobilu kvalitu jeho života – napríklad v prípade imobilného člena rodiny, veľkej vzdialenosti od potrebnej infraštruktúry či nedostupnosti inej formy dopravy?

Cena havarijného poistenia rastie

Aj finančný analytik z OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik sa prikláňa k tomu, že havarijné poistenie je ideálne si uzatvoriť v prípade nového auta, ktoré majiteľ intenzívne používa. „Riziko značnej škody pri nehode, vandalizme pri parkovaní na ulici či krádeže je pri novom aute pomerne vysoké, preto je havarijné poistenie najlepšou voľbou. V balíku je totiž kombinovaná poistná ochrana pre všetky riziká od živlov, poškodenia čelného skla, vandalizmu, poškodenia pri havárii až po krádež,“ približuje analytik.

Cena havarijného poistenia je odvodená od cenovky nového auta, vďaka čomu je aj poistná ochrana primeraná hodnote vozidla. Podľa jeho slov existuje pri havarijnom poistení viacero úrovní spoluúčasti, a konečný výber by mal majiteľ urobiť podľa toho, aký počet nehôd, škodových udalostí či ďalších poistných udalostí spojených s autom sa mu stal v predchádzajúcich rokoch. Samozrejme, dá sa vybrať aj poistka bez spoluúčasti, no tento variant je, pochopiteľne, drahší.

„Pri päťpercentnej spoluúčasti sa minimálna cena havarijného poistenia začína približne od 1,5 %, no väčšinou sa pohybuje okolo 2,5 až 3 %. Pri desaťpercentnej spoluúčasti sa ponuky takisto začínajú na 1,5 % a väčšina sa pohybuje okolo 2 až 2,5 %,“ opisuje analytik. Niektoré poisťovne pritom poskytujú svojim klientom zľavy za bezškodový priebeh, čím sa dá na havarijnom poistení aj ušetriť.

Potrebné je zvážiť aj ďalšie faktory

Pri súčasnom nedostatku vozidiel v ponuke a ich rastúcich cenách sa zvyšuje aj cenová náročnosť havarijného poistenia. Ponuky poisťovní sa navzájom snažia odlíšiť napríklad marketingovo nižšou cenou, ktorá však nezahŕňa napríklad poistenie skiel či náhradného vozidla. Preto, kým sa klient rozhodne, aké poistenie vozidla si zvolí, musí zvážiť aj ďalšie faktory. „Štýl jazdenia, intenzita používania auta a aj prostredie, v ktorom sa jazdí, v mnohom predurčujú, aký variant poistenia je pre ochranu vlastného majetku najvhodnejší,“ dopĺňa M. Búlik.

Alternatívou je PZP s pripoistením

Tí vodiči, ktorí si komplexné havarijné poistenie nemôžu finančne dovoliť, môžu využiť ponuku niektorých poisťovní, ktoré vedia poskytnúť povinné zmluvné poistenie (PZP) s rozšíreným balíkom, ktoré obsahuje aj prvky z havarijného poistenia. Hoci ich limity sú vo väčšine prípadov nižšie, aj ony  dokážu klientovi pomôcť v prípade vzniku poistnej udalosti.

Ak klient vlastní staršie auto, komplexné havarijné poistenie je podľa analytika voči hodnote auta príliš drahé. „V takom prípade je lepšou voľbou minimalistická verzia havarijného poistenia s vybranými rizikami, alebo pripoistenie rizík k PZP, kde sa výpočet poistného robí z časovej, čiže čiastočne amortizovanej hodnoty auta. Ďalšou veľkou výhodou pripoistení je, že si majiteľ auta môže vybrať jednotlivé riziká,“ pripomína.

Poisťovne ponúkajú napríklad pripoistenia stretu so zverou, poškodenie čelného skla, krádež či vandalizmus. Pri výbere je dobré porovnať si rozsah pripoistení, služieb a spôsobov plnenia vo viacerých poisťovniach, a na základe toho vybrať to, ktoré majiteľovi auta najviac sedí.

Ako si vyberať správne pripoistenia

„Ak majiteľ parkuje so svojím vozidlom v práci na stráženom parkovisku a večer zase v garáži, nemá zmysel platiť poistnú ochranu pred krádežou. Majiteľ auta, ktorý autom jazdí len veľmi málo, a na zimu ho má vždy zaparkované v garáži, pravdepodobne nebude potrebovať poistnú ochranu pre prípad nehody. Vďaka kombinácii vybraných rizík a nižšej ceny je pripoistenie havarijných rizík k PZP zaujímavou alternatívou pre majiteľov starších áut,“ uzatvára M. Búlik.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2023 Redakcia FinReport

Lego prináša na trh kocky označené Braillovým písmom, pomôžu deťom so zrakovým postihnutím

Spoločnosť Lego plánuje začať s predajom kociek označených Braillovým písmom. Chce tak pomôcť nevidiacim a slabozrakým deťom naučiť sa ...

27.9.2023 Naďa Černá

Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?

Nakupovanie v e-shopoch je dnes aj po opätovnom otvorení kamenných prevádzok populárnejšie ako pred pandémiou koronavírusu. Takýto spôsob ...

27.9.2023 Redakcia FinReport

Nárast cien vo výrobe sa zmierňuje, poľnohospodári dokonca registrujú pokles

Nárast cien v priemyselnej výrobe a v stavebníctve sa postupne zmierňuje a v poľnohospodárstve je dokonca výrazne nižší ako pred rokom. ...

27.9.2023 Martin Jamnický

Takmer 75-tisíc SZČO sa čoskoro dozvie, aké budú ich odvody

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2022 do konca júna 2023, ...

27.9.2023 Robert Juriš

Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi

V minulosti sme boli zvyknutí, že väčšina dávok a sociálnych príspevkov sa menila s príchodom nového roka. Dnes je situácia iná. Dávky ...

27.9.2023 Redakcia FinReport

XTB umožní prostredníctvom vlastných investičných plánov investovať do ETF

Globálna fintech spoločnosť XTB uviedla na trh finančný produkt pre dlhodobé pasívne investovanie. Slovenskí investori si prostredníctvom ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Úrokové sadzby stále rastú, no stúpa aj hodnota poskytnutých úverov

Úroková miera úverov na bývanie medziročne vzrástla o 2,22 percentuálneho bodu. Ku koncu druhého štvrťroku tohto roku sa priemerné úroky ...

24.9.2023 Redakcia FinReport

Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti

Úrazy sa častejšie stávajú mužom ako ženám. Najohrozenejšou vekovou skupinou sú „násťroční“ študenti či žiaci, a potom dospelí ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

18.9.2023 Zuzana Fryč

Poľnohospodárska úroda patrí medzi najrizikovejšie oblasti poistenia. Kde a ako je možné si ju poistiť?

Dôležitú úlohu v kvalite a objeme úrody plodín hrá počas celého roka počasie, ktoré je v posledných rokoch čoraz nevyspytateľnejšie. ...

15.9.2023 Redakcia FinReport

V bankách pôsobiacich na Slovensku je len minimum slovenského kapitálu

Základné imanie bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu má mimoriadne pestrú štruktúru. Kapitál pochádzajúci zo zahraničia ovláda ...

14.9.2023 Zuzana Fryč

Ako si poistiť splácanie hypotéky čo najefektívnejšie z hľadiska ceny a pokrytia možných rizík?

Pri žiadosti o úver na bývanie banky v súčasnosti ponúkajú na ochranu schopnosti splácania hypotéky takzvané bankopoistenie, respektíve ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Europarlament sprísňuje podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov, týka sa to aj tých našich

Poslanci Európskeho parlamentu sa opäť zaoberali sprísňovaním pravidiel poskytovania spotrebiteľských úverov. Schválili smernicu, podľa ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Ročne sa v školách stane až 11-tisíc úrazov. Pomôže napríklad detské životné poistenie

Úrazovosť v školách sa každým rokom zvyšuje. Tvrdí to Ministerstvo školstva SR na základe vlastnej databázy dát. Aktuálne predstavuje ...

13.9.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zvýšila úroky na termínovaných vkladoch

Slovenská sporiteľňa od dnes zvýšila úrokové sadzby na svojich termínovaných vkladoch. Ak bankoví klienti splnia niekoľko ďalších ...

13.9.2023 Miloslava Némová

Viaceré banky zmenili ceny svojich služieb, väčšina úprav sa týka predčasného splácania úverov

Slovenské banky vo veľkom menia svoje obchodné podmienky a cenníky služieb. Na začiatku septembra viaceré banky pôsobiace na slovenskom ...

12.9.2023 Roland Régely

Mimoriadne splátky hypotéky sa dajú robiť častejšie a bez poplatku, no len málokto si to môže dovoliť

Slovenské banky po novom musia umožniť klientom s hypotékou vykonávať bezplatné mimoriadne splátky častejšie ako v minulosti. Predtým, ...

12.9.2023 Redakcia FinReport

Poisťovňa Uniqa dosiahla v prvom polroku tohto roku čistý zisk takmer 38 miliónov eur

Za prvých šesť mesiacov tohto roka Uniqa v Českej republike a na Slovensku podľa predbežných údajov predpísala na poistnom celkovo 416,77 ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay