Hľadaj

Ktorý vodič bezpodmienečne potrebuje havarijné poistenie, a komu sa zíde skôr pripoistenie k PZP?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Havarijné poistenie nie je povinné, no môže sa zísť nielen u nových áut, ale napríklad aj u drahších prémiových značiek. Hoci sa v súčasnosti cena takéhoto poistenia spolu so zdražovaním áut zvyšuje, vodiči by nad ním nemali príliš váhať, keďže ani oprava škôd ich aktuálne nemusí vyjsť lacno. Havarijná poistka navyše nekryje len škody spôsobené nehodou, ale aj vandalizmom či krádežou. V akých prípadoch by sme uzatvorenie havarijného poistenia určite nemali podceniť?

havarijné poistenie

Foto: Shutterstock

Kedy sa oplatí havarijné poistenie

Havarijné poistenie má na Slovensku uzatvorené len tretina majiteľov motorových vozidiel. Mnohí z nich považujú staršie automobily za vozidlá s nízkou hodnotou, ktoré sa neoplatí chrániť havarijnou poistkou. Existujú pritom dve možnosti – uzatvoriť si komplexné havarijné poistenie alebo pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). „Aké poistenie si zvoliť, závisí od ceny, pripoistení, ale aj od frekvencie využívania vozidla,“ uvádza riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal Štefan Fajnor.

Faktom je, že najčastejšie sa havarijné poistenie uzatvára na nové vozidlá. „Oplatí sa to, aj keď vlastníte starší automobil prémiovej značky. Štatisticky majú mladí vodiči s nízkou praxou vo väčších mestách vyššiu pravdepodobnosť, že spôsobia škodu nielen inej osobe, ale aj sebe, a teda aj to, že havarijné poistenie využijú,“ hovorí odborník.

V praxi sa totiž často stretáva s tým, že klienti si kúpia drahšie jazdené vozidlo prémiovej značky, no neuvedomujú si, že servis a náhradné diely na takéto vozidlo v servise sú rovnako drahé, ako keby bolo vozidlo nové. Od toho sa podľa neho odvíja aj cena havarijného poistenia, ktorá je zvyčajne značne vyššia ako pri novších autách bežných značiek.

Vhodné aj pre staršie autá

Špecialistka na neživotné poistenie spoločnosti Lenka Ružičková zo spoločnosti FinGO.sk tvrdí, že každý vodič by mal uvažovať nad havarijným poistením. „Rozhodujúcim faktorom by nemala byť dĺžka vodičskej praxe ani počet spôsobených škodových udalostí, keďže havarijným poistením kryje vodič v prvom rade svoj majetok. Nejde len o škody spôsobené haváriou, ale aj o vandalizmus či krádež vozidla,“ prízvukuje.

Samozrejme, treba počítať s tým, že čím je automobil drahší, tým bude aj cena za poistenie vyššia. Preto odporúča, aby si vodiči poisťovali najmä novozakúpené autá a novšie ojazdené autá, ktorých hodnota je v prvých rokoch najvyššia, čím je aj cenová ujma klienta vysoká. Pri starších autách je pri rozhodovaní kľúčová aktuálna trhová hodnota.

Tá predstavuje sumu, za ktorú by majiteľ auto v daný okamih mohol predať. Zároveň pritom platí, že kým niektorým autám môže trhová hodnota po niekoľkých rokoch veľmi výrazne klesnúť, iné si zase aj rokmi držia istú hodnotu. To znamená, že ani v tomto sa nedá paušalizovať, keďže niektoré autá sa neoplatí havarijne poistiť už po piatich rokoch, pričom niektoré je výhodné poistiť aj po siedmich.

Aj oprava auta môže vyjsť draho

Potrebné je tiež podotknúť, že v súčasnosti je podľa Š. Fajnora takmer každá oprava vozidla po nehode drahšia ako poistné v havarijnom poistení. Na druhej strane sú tu poisťovne, ktoré sa bránia škodovým klientom, či už spôsobom vyššieho poistného, alebo tým, že škodového klienta neprijmú do poistenia. Dohoda medzi poisťovňou a klientom vždy stojí na prepočte poistnej ponuky a klientových finančných možností.

Samotná kúpa vozidla, ako aj rozhodnutie poistiť si ho, býva o preferencii klienta a o tom, čo si môže finančne dovoliť. L. Ružičková preto odporúča, aby klienti mysleli na to, že kúpou auta sa ich výdavky nekončia. „Nového majiteľa automobilu čakajú rôzne pravidelné výdavky, ako napríklad servis, kupovanie pohonných látok či poistenia. Inak povedané, prikrývajme sa takou perinou, na akú máme,“ dodáva.

Ako sa rozhodovať nad uzatvorením havarijného poistenia

Pri uvažovaní o tom, či sa uzatvorenie havarijného poistenia klientovi oplatí, je dobré si odpovedať na niekoľko otázok:

1) Ako veľmi potrebuje klient dané vozidlo k svojmu životu?

2) Je jeho nevyhnutnou súčasťou ako prostriedok na získavanie príjmu?

3) Ako je na tom finančne s vlastnými dostupnými zdrojmi pre prípadnú opravu poškodeného vozidla, respektíve kúpu druhého auta?

4) Ovplyvní strata automobilu kvalitu jeho života – napríklad v prípade imobilného člena rodiny, veľkej vzdialenosti od potrebnej infraštruktúry či nedostupnosti inej formy dopravy?

Cena havarijného poistenia rastie

Aj finančný analytik z OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik sa prikláňa k tomu, že havarijné poistenie je ideálne si uzatvoriť v prípade nového auta, ktoré majiteľ intenzívne používa. „Riziko značnej škody pri nehode, vandalizme pri parkovaní na ulici či krádeže je pri novom aute pomerne vysoké, preto je havarijné poistenie najlepšou voľbou. V balíku je totiž kombinovaná poistná ochrana pre všetky riziká od živlov, poškodenia čelného skla, vandalizmu, poškodenia pri havárii až po krádež,“ približuje analytik.

Cena havarijného poistenia je odvodená od cenovky nového auta, vďaka čomu je aj poistná ochrana primeraná hodnote vozidla. Podľa jeho slov existuje pri havarijnom poistení viacero úrovní spoluúčasti, a konečný výber by mal majiteľ urobiť podľa toho, aký počet nehôd, škodových udalostí či ďalších poistných udalostí spojených s autom sa mu stal v predchádzajúcich rokoch. Samozrejme, dá sa vybrať aj poistka bez spoluúčasti, no tento variant je, pochopiteľne, drahší.

„Pri päťpercentnej spoluúčasti sa minimálna cena havarijného poistenia začína približne od 1,5 %, no väčšinou sa pohybuje okolo 2,5 až 3 %. Pri desaťpercentnej spoluúčasti sa ponuky takisto začínajú na 1,5 % a väčšina sa pohybuje okolo 2 až 2,5 %,“ opisuje analytik. Niektoré poisťovne pritom poskytujú svojim klientom zľavy za bezškodový priebeh, čím sa dá na havarijnom poistení aj ušetriť.

Potrebné je zvážiť aj ďalšie faktory

Pri súčasnom nedostatku vozidiel v ponuke a ich rastúcich cenách sa zvyšuje aj cenová náročnosť havarijného poistenia. Ponuky poisťovní sa navzájom snažia odlíšiť napríklad marketingovo nižšou cenou, ktorá však nezahŕňa napríklad poistenie skiel či náhradného vozidla. Preto, kým sa klient rozhodne, aké poistenie vozidla si zvolí, musí zvážiť aj ďalšie faktory. „Štýl jazdenia, intenzita používania auta a aj prostredie, v ktorom sa jazdí, v mnohom predurčujú, aký variant poistenia je pre ochranu vlastného majetku najvhodnejší,“ dopĺňa M. Búlik.

Alternatívou je PZP s pripoistením

Tí vodiči, ktorí si komplexné havarijné poistenie nemôžu finančne dovoliť, môžu využiť ponuku niektorých poisťovní, ktoré vedia poskytnúť povinné zmluvné poistenie (PZP) s rozšíreným balíkom, ktoré obsahuje aj prvky z havarijného poistenia. Hoci ich limity sú vo väčšine prípadov nižšie, aj ony  dokážu klientovi pomôcť v prípade vzniku poistnej udalosti.

Ak klient vlastní staršie auto, komplexné havarijné poistenie je podľa analytika voči hodnote auta príliš drahé. „V takom prípade je lepšou voľbou minimalistická verzia havarijného poistenia s vybranými rizikami, alebo pripoistenie rizík k PZP, kde sa výpočet poistného robí z časovej, čiže čiastočne amortizovanej hodnoty auta. Ďalšou veľkou výhodou pripoistení je, že si majiteľ auta môže vybrať jednotlivé riziká,“ pripomína.

Poisťovne ponúkajú napríklad pripoistenia stretu so zverou, poškodenie čelného skla, krádež či vandalizmus. Pri výbere je dobré porovnať si rozsah pripoistení, služieb a spôsobov plnenia vo viacerých poisťovniach, a na základe toho vybrať to, ktoré majiteľovi auta najviac sedí.

Ako si vyberať správne pripoistenia

„Ak majiteľ parkuje so svojím vozidlom v práci na stráženom parkovisku a večer zase v garáži, nemá zmysel platiť poistnú ochranu pred krádežou. Majiteľ auta, ktorý autom jazdí len veľmi málo, a na zimu ho má vždy zaparkované v garáži, pravdepodobne nebude potrebovať poistnú ochranu pre prípad nehody. Vďaka kombinácii vybraných rizík a nižšej ceny je pripoistenie havarijných rizík k PZP zaujímavou alternatívou pre majiteľov starších áut,“ uzatvára M. Búlik.

logo
Prečítajte si tiež:
13.9.2024 Redakcia FinReport

Toto sú najčastejšie povinnosti súvisiace s uplatnením si nároku na sirotský dôchodok

Na Slovensku žije viac ako 17-tisíc detí a mladých ľudí poberajúcich sirotské dôchodky. Ak sú už študenti, tak väčšina z nich nemá na ...

12.9.2024 Robert Juriš

ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby

Očakávané zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou je konečne realitou. Guvernéri centrálnych bánk členských krajín ...

12.9.2024 Mário Špilberger

Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou

Približne o štyri mesiace by sa mala začať dôslednejšie posilňovať odolnosť finančníkov voči rizikám v oblasti kybernetickej ...

12.9.2024 Martin Jamnický

Nováčikom medzi biliónovými spoločnosťami je Berkshire Hathaway Warrena Buffetta

Rodina spoločností s trhovou hodnotou vyššou ako jeden bilión dolárov má nového člena. Je ňou konglomerát Berkshire Hathaway, ktorý ...

12.9.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Polovica Slovákov registruje kryptomeny, druhá polovica o nich nevie vôbec nič

Kryptomeny rozdeľujú populáciu Slovákov na dve približne rovnaké polovice. Kým jedna ich vníma, snaží sa pochopiť ich význam a takmer ...

12.9.2024 Robert Juriš

Zlato dosiahlo nový rekord 2 550 dolárov za uncu a s prehľadom prekonáva akcie

Cena zlata v tomto roku vzrástla o 24 % a hneď niekoľkokrát pokorila svoje vlastné historické maximá. Práve dnes zaznamenala novú rekordnú ...

11.9.2024 Mário Špilberger

Online poistenie: Neživotné si „vyklikáte“, no na uzatvorenie životného stále potrebujete finančného agenta

Uzatvorili ste si už poistenie cez internet? Túto možnosť v súčasnosti ponúkajú viaceré poisťovne, finanční agenti, ale aj internetové ...

10.9.2024 Martina Staňová

Ceny povinného zmluvného poistenia môžu opäť rásť, výhodou je jazdiť bez nehody

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je jedným z mála poistných produktov, kde sú klienti naozaj často náchylní a ochotní prechádzať k inému ...

9.9.2024 Martin Jamnický

Slovenské firmy podceňujú neplatenie faktúr, len každá piata myslí na poistenie pohľadávok

Každé podnikanie so sebou prináša aj istú mieru rizika. Prezieraví podnikatelia preto využívajú možnosť poistenia pohľadávok. No kým ...

5.9.2024 Robert Juriš

Prievan na trhu s hypotékami: Už sedem bánk znížilo svoje úrokové sadzby

Druhá polovica tohtoročného leta sa niesla v znamení úprav úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. Už prakticky všetky veľké banky ...

4.9.2024 Redakcia FinReport

J&T BANKA uzavrela prvý tohtoročný polrok so ziskom 158 miliónov eur

J&T BANKA uzavrela podľa audítorom overených konsolidovaných výsledkov prvú polovicu tohto roka s bilančnou sumou vo výške 13,8 miliardy ...

3.9.2024 Mário Špilberger

Veľké porovnanie počtu bankových pobočiek: Za 15 rokov zmizla takmer tretina expozitúr

Z porovnania situácie v druhom štvrťroku tohto roku s rovnakým obdobím v roku 2023 z mapy Slovenska zmizli 4 % bankových pobočiek a za ...

1.9.2024 Redakcia FinReport

Banky sa menia na IT firmy s dôrazom na ekológiu a zodpovedné riadenia

Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu čoraz viac využívajú umelú inteligenciu a digitálne riešenia. Toto sú zároveň dva ...

29.8.2024 Redakcia FinReport

Top 6 vecí, ktoré potrebujete vedieť o možnostiach kúpeľnej liečby pre deti

Mohlo by sa zdať, že kúpeľná liečba je určená len pre starších ľudí s cieľom zlepšiť ich zdravotný stav. Nie je to však pravda, ...

28.8.2024 Mário Špilberger

Banky: Kamenné, digitálne a neo – čo ponúkajú a aká je ich budúcnosť?

Slovenky a Slováci si majú z čoho vyberať. Účet si môžeme otvoriť v kamennej či digitálnej banke alebo aj v niektorej z neobánk. ...

27.8.2024 Martina Staňová

Rodinný dom si môžete poistiť aj počas jeho výstavby či rekonštrukcie

Rovnako ako dokončený rodinný dom, aj rozostavaná nehnuteľnosť môže čeliť rôznym rizikám. Domy vo výstavbe sa často stávajú terčom ...

26.8.2024 Mário Špilberger

Návod pre prvožiadateľov o hypotéku: Začnite financovaním, až potom riešte byt

Riešenie prvého vlastného bývania a prvej hypotéky so sebou prináša veľa otáznikov. Čím mám ako prvožiadateľ hypotekárneho úveru ...

26.8.2024 Robert Juriš

Štyri banky v priebehu tohtoročného augusta znížili úrokové sadzby svojich hypoték

Tohtoročný august je tým mesiacom, keď sa začali znižovať úrokové sadzby hypotekárnych úverov vo viacerých bankách pôsobiacich na ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay