Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ktorá poisťovňa má najväčší podiel na slovenskom trhu a ktorá je skokanom roka 2021?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Slovenský poistný trh sa neustále mení a vyvíja, a spolu s ním sa menia aj trhové podiely jednotlivých poisťovní. Tie však podľa predbežných údajov Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) za vlaňajšok nezaznamenali výraznejšie zmeny, pretože medzi prvé tri poisťovne s najväčším podielom na trhu podľa technického poistného naďalej patria Allianz – Slovenská poisťovňa, Kooperativa a Generali. V roku 2021 sa však k tretiemu miestu výraznejšie priblížila poisťovňa Uniqa, ktorá medziročne zvýšila svoj podiel na poistnom trhu z 5,32 % na 10,04 %.

image

Foto: Shutterstock

Prvenstvo obhájila Allianz

Slovenská asociácia poisťovní každoročne zostavuje rebríček svojich členských poisťovní podľa ich podielov na poistnom trhu. Podiel Allianz – Slovenská poisťovňa na celom poistnom trhu (podľa predbežných údajov) v rámci životného aj neživotného poistenia vlani dosiahol 24,91 % s celkovým objemom predpísaného poistného vyše 654 miliónov eur. Medziročne to v jej prípade predstavovalo pokles o viac ako jeden percentuálny bod.

Napriek tomu si poisťovňa drží prvenstvo na trhu už dlhé roky, ktoré podľa slov špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej súvisí aj s jej historickou pozíciou jednotky na poisťovacom trhu.

Ďalším dôvodom udržania svojej pozície na trhu je podľa nej spojenie so silnou nemeckou značkou Allianz, a v neposlednom rade aj kvalitné produkty a služby, v ktorých sa poisťovňa snaží udávať trendy. „Allianz je univerzálnou poisťovňou so širokým portfóliom produktov a služieb, ktoré neustále skvalitňujemeprispôsobujeme potrebám, očakávaniam klientov a zmenám na trhu,“ dodáva H. Kanderková.

Keďže predvlani poisťovňa dosiahla podiel na trhu podľa technického poistného na úrovni 25,98 %, za medziročným poklesom o 1,07 percentuálneho bodu vidí aj pandémiu, ktorá zasiahla celý svet a takmer všetky oblasti, poisťovníctvo nevynímajúc. Mnohé prevádzky boli nútené zatvoriť či skončiť, pričom retailoví klienti prehodnocovali svoje výdavky, vrátane výdavkov na poistenie.

Čo znamená technické poistné

Technické alebo predpísané poistné zahŕňa celkový objem získaného poistného danej poisťovne v príslušnom roku, pričom ide o dôležitého ukazovateľa výkonnosti každej komerčnej poisťovne. Podľa tohto ukazovateľa je možné zostaviť poradie komerčných poisťovní a ich podiel na poistnom trhu v príslušnom roku.

9

Držia si popredné pozície

Podľa predbežných údajov SLASPO celkovo druhá a tretia priečka aj vlani patrili poisťovniam Kooperativa a Generali. Prvá z nich dosiahla celkový podiel na trhu podľa technického poistného na úrovni 23,72 % a druhá 11,48 %. Generali však vlani výraznejšie dobiehala poisťovňa Uniqa, ktorá si v rámci podielu na poistnom trhu polepšila o takmer 5 percentuálnych bodov a dosiahla podiel 10,04 % s nárastom technického poistného o vyše 130 miliónov eur.

Za týmito výsledkami je potrebné vidieť aj skutočnosť, že poisťovňa Uniqa v roku 2021 integrovala bývalé spoločnosti AXA, čím si posilnila svoje postavenie, a stala sa tak jedným z najsilnejších hráčov na slovenskom trhu.

„Veľmi sa z týchto výsledkov tešíme. Rok 2021 bol druhým covidovým rokom a pre nás rokom spojenia s bývalými spoločnosťami AXA. Som rád, že sa nám tento zložitý rok podarilo uzavrieť s takýmto skvelým výsledkom,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne Uniqa Martin Žáček.

Zároveň dodáva, že Uniqa je teraz na Slovensku silnou finančnou skupinou a okrem vlastnej poisťovne je aktívna aj v oblasti penzií prostredníctvom dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) s 26-percentným  trhovým podielom a doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS) s 15-percentným  trhovým podielom. Okrem nich má aj vlastnú investičnú spoločnosť.

„Naším cieľom je túto situáciu využiť a naďalej posilňovať náš trhový podiel v poistení. Kľúčová však  pre nás nie je naša vlastná pozícia na trhu, ale vízia dlhodobého pôsobenia našej spoločnosti s cieľom byť inovatívnou, klientsky prívetivou poisťovňou, ktorá je vždy pripravená plniť svoje záväzky,“ dopĺňa generálny riaditeľ.

Poisťovňa Generali sa však necíti vlaňajšími výsledkami ohrozená. „Skokový nárast podielu poisťovne Uniqa v minulom roku spôsobilo spojenie s poisťovňou AXA. Mať zdravý rešpekt voči konkurencii je potrebné v každej oblasti biznisu. Obavy však v našom prípade nie sú namieste. Dobre zvolená obchodná stratégia a jej pravidelné vyhodnocovanie, aj s ohľadom na vývoj trhu či konkurenciu, sú nevyhnutnosťou. Naše doterajšie výsledky sú však jasným dôkazom toho, že kráčame správnym smerom,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.

Aké sú podiely ďalších poisťovní

Za prvou štvorkou s najväčšími podielmi na trhu nasledujú NN Životná poisťovňa (5,23 %), poisťovňa MetLife Europe (4,69 %), Komunálna poisťovňa (4,25 %), ČSOB Poisťovňa (3,67 %), Union poisťovňa (2,83 %), Wüstenrot poisťovňa (1,96 %), BNP Paribas Cardif Poisťovňa (1,28 % ), a s menším ako percentným podielom na slovenskom trhu pôsobia aj Groupama poisťovňa, Poštová poisťovňa a Youplus Insurance International AG.

Poisťovňa Premium IC si polepšila o takmer 18 %

Hoci spoločnosť Premium IC nie je členom SLASPO, od ktorej sme čerpali informácie o podieloch poisťovní na slovenskom trhu za rok 2021, neobišli sme ani túto poisťovňu. „Vlani sme dosiahli predpísané hrubé poistné vo výške viac ako 16,5 milióna eur vrátane dane z poistenia, teda vyše 15 miliónov eur bez dane z poistenia, čo predstavovalo 17,82-percentný nárast oproti roku 2020,“ hovorí zástupca generálneho riaditeľa poisťovne IC Ľubor Beňo.

35

Lídri v životnom a neživotnom poistení sa líšia

Lídrom v oblasti neživotného poistenia je Allianz – Slovenská poisťovňa. Jej podiel na tomto trhu podľa technického poistného tvoril vlani takmer tretinu, presnejšie 30,12 %. Hneď za ňou sa umiestnila poisťovňa Kooperativa s podielom 21,34 %. Na tretej priečke sa s 13,31-percentným podielom na trhu umiestnila poisťovňa Generali.

Za týmto výsledkom vidí H. Kanderková najmä trend, ktorý je u nás opačný ako v krajinách západnej Európy „Pozorujeme, že klienti v strednej a východnej Európe si vo väčšej miere poisťujú svoj majetok ako svoje zdravie. Vo vyspelejších západných krajinách je tento trend opačný.“

Allianz – Slovenská poisťovňa sa však ako univerzálna poisťovňa na trhu zameriava rovnako na obe oblasti poistenia, no špeciálne kladie dôraz na oblasť životného poistenia, ktoré podľa slov hovorkyne oproti neživotnému poisteniu na Slovensku stagnuje.

„Neustále sa preto snažíme zlepšovať a zatraktívňovať naše životné produktové portfólio. Aktuálne sa klienti môžu zapojiť do súťaže o osobnú genetickú analýzu, ktorá im na základe analýzy DNA vzoriek dá konkrétne odporúčania ohľadom stravy, športu, spánku a celkového životného štýlu. Analýzu môžu získať klienti, ktorí si u nás v rámci životného poistenia pripoistia aj riziko v podobe kritických chorôb,“ dodáva H. Kanderková.

Rovnaký pohľad má aj poisťovňa Generali, ktorá sa na životné aj neživotné poistenie sústreďuje rovnako. Podľa hovorkyne však hlavným dôvodom prevažujúceho segmentu neživotného poistenia je okrem kvalitnej ponuky produktov presne na mieru aj to, že Slováci dlhodobo preferujú pred poistením svojho života poistenie majetku. Tento trend sa však podľa nej postupne začína meniť.

Lídrom na trhu životného poistenia bola vlani poisťovňa Kooperativa s podielom 26,31 %. Za ňou nasleduje Allianz – Slovenská poisťovňa s podielom 19,24 % a tretie miesto vlani patrilo NN Životnej poisťovni s podielom 10,92 %.

8

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.9.2022 Redakcia FinReport

Finančná správa SR vypína aplikáciu Pokladnica

Finančná správa SR k 1. októbru tohto roka odstráni aplikáciu na evidenciu tržieb Pokladnica v Google play. Z jej strany je to prvý krok k ...

30.9.2022 Magdaléna Švančarková

Lídrami digitalizácie sú banky, ostatné oblasti za nimi zaostávajú, no o päť rokov má byť všetko inak

Digitalizácia, využívanie umelej inteligencie a automatizácia procesov dostali počas pandémie koronavírusu krídla. Stále však v mnohých ...

30.9.2022 Redakcia FinReport

Pohonné látky jemne zlacneli, vodiči si to ani nevšimnú

Ceny pohonných látok v 38. týždni zaznamenali nový trend, ktorý sme na Slovensku už dlhšie nemali. Všetky tri najpredávanejšie pohonné ...

30.9.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Ako sa Slováci (ne)pripravujú na šetrenie vo svojich domácnostiach?

Energie sú horúcou témou posledných mesiacov, a určite ňou ešte dlhšie aj zostanú. Niet divu, že s prichádzajúcou jeseňou čoraz viac ...

30.9.2022 Robert Juriš

Tretí pilier: Štát chce zefektívniť jeho hospodárenie, dôchodkové spoločnosti hovoria o likvidácii

Aktuálna schôdza poslancov parlamentu prináša viacero finančných tém, ktoré vyvolávajú nesúhlas u tých, ktorých sa týkajú najviac. ...

29.9.2022 Dominik Horváth

Môžu obnoviteľné zdroje zabrániť ďalšej eskalácii energetickej krízy?

S ruskou inváziou na Ukrajinu a následnými ekonomickými sankciami zo strany Západu zaznamenali ceny ropy, elektriny a zemného plynu závratný ...

29.9.2022 Redakcia FinReport

NBS: Banky sú napriek kríze odolné, nepotrebujú zvyšovať ochranný kapitálový vankúš

Národná banka Slovenska tvrdí, že napriek kríze a možným rizikám vo finančnom sektore banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu ...

29.9.2022 Robert Juriš

Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022

September 2022 bol na zvyšovanie úrokov v bankách pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu mimoriadne pestrý. Spúšťačom sa stalo ...

28.9.2022 Redakcia FinReport

Až 10 % škôd na vozidlách vzniká po strete s lesnou zverou, najčastejšie na jeseň

Jesenné obdobie prináša komplikácie na cestách. Upozorňuje na ne najmä polícia a poisťovne. Dni sú kratšie, cesty sú šmykľavé a ...

28.9.2022 Redakcia FinReport

VÚB banka zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Budú sa pohybovať od 3,59 % do 4,29 % ročne

Ďalší veľký hráč na slovenskom bankovom trhu mení úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Tentoraz je to VÚB banka, ktorá ...

26.9.2022 Robert Juriš

V hustote poistenia aj celkovej poistenosti zaostávame za krajinami strednej a východnej Európy

Popredné poistné domy zverejňujú svoje hospodárske výsledky, ktoré charakterizujú ich pôsobenie v krajinách, v ktorých sú etablované. ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa oznámila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb svojich hypoték

Najväčšia banka pôsobiaca na domácom trhu – Slovenská sporiteľňa už po druhý raz počas tohtoročného septembra zvyšuje úrokové ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka hlási miliónteho klienta, stihla to za 32 rokov

Tatra banka hlási, že počas troch desaťročí, čo pôsobí na slovenskom finančnom trhu, prekročila hranicu jedného milióna klientov. Za ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

Aj 365.bank zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

K bankám, ktoré v septembri zvýšili úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, dnes pribudla aj 365.bank. Úroky zvýšila na všetkých ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

UniCredit a Teach For All uzatvorili celoeurópske partnerstvo na podporu vzdelávania

UniCredit a spoločnosť Teach For All spojili svoje sily s cieľom podporiť vzdelávanie detí v rámci celoeurópskeho partnerstva, ktoré ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

VÚB banka: Najekologickejšia kreditka je tá, ktorá neexistuje

Platobná karta, ktorá fyzicky neexistuje, je najekologickejšia. Práve s takou digitálnou Mastercard kreditkou v súčasnosti prichádza VÚB ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Hypotéky zdražuje aj ČSOB, úroky stúpajú najmä pri kratších fixáciách

Ďalšou bankou, ktorá v septembri 2022 zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, je ČSOB. Stáva sa v poradí piatou hypotekárnou ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Čo robiť, aby si jesenná turistika nevyžiadala zásah horskej služby, ktorý by ste si museli platiť sami

Mnoho turistov považuje práve začiatok jesene za najlepšie obdobie pre horské túry. S ochladením však často prichádza k rýchlej zmene ...

Aplikácia

 1. 1.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 2. 2.
  Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022
 3. 3.
  Lídrami digitalizácie sú banky, ostatné oblasti za nimi zaostávajú, no o päť rokov má byť všetko inak
 4. 4.
  Energie lámu slovenský priemysel. Problémy sú všade a podnikatelia otvorene hovoria o krachu
 5. 5.
  Prieskum: Ako sa Slováci (ne)pripravujú na šetrenie vo svojich domácnostiach?