Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ktorá poisťovňa má najväčší podiel na slovenskom trhu a ktorá je skokanom roka 2021?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Slovenský poistný trh sa neustále mení a vyvíja, a spolu s ním sa menia aj trhové podiely jednotlivých poisťovní. Tie však podľa predbežných údajov Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) za vlaňajšok nezaznamenali výraznejšie zmeny, pretože medzi prvé tri poisťovne s najväčším podielom na trhu podľa technického poistného naďalej patria Allianz – Slovenská poisťovňa, Kooperativa a Generali. V roku 2021 sa však k tretiemu miestu výraznejšie priblížila poisťovňa Uniqa, ktorá medziročne zvýšila svoj podiel na poistnom trhu z 5,32 % na 10,04 %.

bilancia poisťovní

Foto: Shutterstock

Prvenstvo obhájila Allianz

Slovenská asociácia poisťovní každoročne zostavuje rebríček svojich členských poisťovní podľa ich podielov na poistnom trhu. Podiel Allianz – Slovenská poisťovňa na celom poistnom trhu (podľa predbežných údajov) v rámci životného aj neživotného poistenia vlani dosiahol 24,91 % s celkovým objemom predpísaného poistného vyše 654 miliónov eur. Medziročne to v jej prípade predstavovalo pokles o viac ako jeden percentuálny bod.

Napriek tomu si poisťovňa drží prvenstvo na trhu už dlhé roky, ktoré podľa slov špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej súvisí aj s jej historickou pozíciou jednotky na poisťovacom trhu.

Ďalším dôvodom udržania svojej pozície na trhu je podľa nej spojenie so silnou nemeckou značkou Allianz, a v neposlednom rade aj kvalitné produkty a služby, v ktorých sa poisťovňa snaží udávať trendy. „Allianz je univerzálnou poisťovňou so širokým portfóliom produktov a služieb, ktoré neustále skvalitňujemeprispôsobujeme potrebám, očakávaniam klientov a zmenám na trhu,“ dodáva H. Kanderková.

Keďže predvlani poisťovňa dosiahla podiel na trhu podľa technického poistného na úrovni 25,98 %, za medziročným poklesom o 1,07 percentuálneho bodu vidí aj pandémiu, ktorá zasiahla celý svet a takmer všetky oblasti, poisťovníctvo nevynímajúc. Mnohé prevádzky boli nútené zatvoriť či skončiť, pričom retailoví klienti prehodnocovali svoje výdavky, vrátane výdavkov na poistenie.

Čo znamená technické poistné

Technické alebo predpísané poistné zahŕňa celkový objem získaného poistného danej poisťovne v príslušnom roku, pričom ide o dôležitého ukazovateľa výkonnosti každej komerčnej poisťovne. Podľa tohto ukazovateľa je možné zostaviť poradie komerčných poisťovní a ich podiel na poistnom trhu v príslušnom roku.

9

Držia si popredné pozície

Podľa predbežných údajov SLASPO celkovo druhá a tretia priečka aj vlani patrili poisťovniam Kooperativa a Generali. Prvá z nich dosiahla celkový podiel na trhu podľa technického poistného na úrovni 23,72 % a druhá 11,48 %. Generali však vlani výraznejšie dobiehala poisťovňa Uniqa, ktorá si v rámci podielu na poistnom trhu polepšila o takmer 5 percentuálnych bodov a dosiahla podiel 10,04 % s nárastom technického poistného o vyše 130 miliónov eur.

Za týmito výsledkami je potrebné vidieť aj skutočnosť, že poisťovňa Uniqa v roku 2021 integrovala bývalé spoločnosti AXA, čím si posilnila svoje postavenie, a stala sa tak jedným z najsilnejších hráčov na slovenskom trhu.

„Veľmi sa z týchto výsledkov tešíme. Rok 2021 bol druhým covidovým rokom a pre nás rokom spojenia s bývalými spoločnosťami AXA. Som rád, že sa nám tento zložitý rok podarilo uzavrieť s takýmto skvelým výsledkom,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne Uniqa Martin Žáček.

Zároveň dodáva, že Uniqa je teraz na Slovensku silnou finančnou skupinou a okrem vlastnej poisťovne je aktívna aj v oblasti penzií prostredníctvom dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) s 26-percentným  trhovým podielom a doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS) s 15-percentným  trhovým podielom. Okrem nich má aj vlastnú investičnú spoločnosť.

„Naším cieľom je túto situáciu využiť a naďalej posilňovať náš trhový podiel v poistení. Kľúčová však  pre nás nie je naša vlastná pozícia na trhu, ale vízia dlhodobého pôsobenia našej spoločnosti s cieľom byť inovatívnou, klientsky prívetivou poisťovňou, ktorá je vždy pripravená plniť svoje záväzky,“ dopĺňa generálny riaditeľ.

Poisťovňa Generali sa však necíti vlaňajšími výsledkami ohrozená. „Skokový nárast podielu poisťovne Uniqa v minulom roku spôsobilo spojenie s poisťovňou AXA. Mať zdravý rešpekt voči konkurencii je potrebné v každej oblasti biznisu. Obavy však v našom prípade nie sú namieste. Dobre zvolená obchodná stratégia a jej pravidelné vyhodnocovanie, aj s ohľadom na vývoj trhu či konkurenciu, sú nevyhnutnosťou. Naše doterajšie výsledky sú však jasným dôkazom toho, že kráčame správnym smerom,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.

Aké sú podiely ďalších poisťovní

Za prvou štvorkou s najväčšími podielmi na trhu nasledujú NN Životná poisťovňa (5,23 %), poisťovňa MetLife Europe (4,69 %), Komunálna poisťovňa (4,25 %), ČSOB Poisťovňa (3,67 %), Union poisťovňa (2,83 %), Wüstenrot poisťovňa (1,96 %), BNP Paribas Cardif Poisťovňa (1,28 % ), a s menším ako percentným podielom na slovenskom trhu pôsobia aj Groupama poisťovňa, Poštová poisťovňa a Youplus Insurance International AG.

Poisťovňa Premium IC si polepšila o takmer 18 %

Hoci spoločnosť Premium IC nie je členom SLASPO, od ktorej sme čerpali informácie o podieloch poisťovní na slovenskom trhu za rok 2021, neobišli sme ani túto poisťovňu. „Vlani sme dosiahli predpísané hrubé poistné vo výške viac ako 16,5 milióna eur vrátane dane z poistenia, teda vyše 15 miliónov eur bez dane z poistenia, čo predstavovalo 17,82-percentný nárast oproti roku 2020,“ hovorí zástupca generálneho riaditeľa poisťovne IC Ľubor Beňo.

35

Lídri v životnom a neživotnom poistení sa líšia

Lídrom v oblasti neživotného poistenia je Allianz – Slovenská poisťovňa. Jej podiel na tomto trhu podľa technického poistného tvoril vlani takmer tretinu, presnejšie 30,12 %. Hneď za ňou sa umiestnila poisťovňa Kooperativa s podielom 21,34 %. Na tretej priečke sa s 13,31-percentným podielom na trhu umiestnila poisťovňa Generali.

Za týmto výsledkom vidí H. Kanderková najmä trend, ktorý je u nás opačný ako v krajinách západnej Európy „Pozorujeme, že klienti v strednej a východnej Európe si vo väčšej miere poisťujú svoj majetok ako svoje zdravie. Vo vyspelejších západných krajinách je tento trend opačný.“

Allianz – Slovenská poisťovňa sa však ako univerzálna poisťovňa na trhu zameriava rovnako na obe oblasti poistenia, no špeciálne kladie dôraz na oblasť životného poistenia, ktoré podľa slov hovorkyne oproti neživotnému poisteniu na Slovensku stagnuje.

„Neustále sa preto snažíme zlepšovať a zatraktívňovať naše životné produktové portfólio. Aktuálne sa klienti môžu zapojiť do súťaže o osobnú genetickú analýzu, ktorá im na základe analýzy DNA vzoriek dá konkrétne odporúčania ohľadom stravy, športu, spánku a celkového životného štýlu. Analýzu môžu získať klienti, ktorí si u nás v rámci životného poistenia pripoistia aj riziko v podobe kritických chorôb,“ dodáva H. Kanderková.

Rovnaký pohľad má aj poisťovňa Generali, ktorá sa na životné aj neživotné poistenie sústreďuje rovnako. Podľa hovorkyne však hlavným dôvodom prevažujúceho segmentu neživotného poistenia je okrem kvalitnej ponuky produktov presne na mieru aj to, že Slováci dlhodobo preferujú pred poistením svojho života poistenie majetku. Tento trend sa však podľa nej postupne začína meniť.

Lídrom na trhu životného poistenia bola vlani poisťovňa Kooperativa s podielom 26,31 %. Za ňou nasleduje Allianz – Slovenská poisťovňa s podielom 19,24 % a tretie miesto vlani patrilo NN Životnej poisťovni s podielom 10,92 %.

8
logo
Prečítajte si tiež:
12.7.2024 Redakcia FinReport

Brigády mladých nie sú bez rizík. Na toto si dávajte pozor!

Práca animátora, brigáda v gastroservise, pekárni, v konzervárňach, sezónna práca pri zbere úrody, prípadne práca na stavbe alebo v ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok stále rastú, hoci už o niečo pomalšie

Ceny pohonných látok pokračovali v raste aj na začiatku tohtoročného júla. Zdražel 95-oktánový benzín aj motorová nafta, ktoré boli ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Počet konkurzov rastie, oproti vlaňajšku sa zdvojnásobil

V júni 2024 išlo na Slovensku do konkurzu 38 právnických subjektov, z toho vyše 86 % predstavovali eseročky. V porovnaní s minuloročným ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Rast reálnych miezd pokračuje. V ktorých odvetviach sa zvyšujú najrýchlejšie?

Rast reálnych miezd na Slovensku je realitou už niekoľko posledných mesiacov. Počas mája 2024 si najviac prilepšili zamestnanci v doprave so ...

12.7.2024 Mário Špilberger

V kritickom myslení súperia študenti aj účastníci na trhu práce, vzdelávanie sa pomaly zlepšuje

Overovanie informácií je dôležitou výzvou pre súčasnú spoločnosť, študentov a pracujúcich nevynímajúc. Napriek nelichotivým ...

12.7.2024 Robert Juriš

V prvej polovici tohto roka pribudlo v druhom pilieri takmer 70-tisíc sporiteľov

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri každý mesiac stúpa. Tomuto trendu nezabránilo ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením ...

11.7.2024 Klaudia Lászlóová

Cestovní šmejdi pripravili Slovákov o stovky tisíc eur

Kupovať si zájazd či iné cestovateľské služby cez internet alebo sociálne siete môže namiesto lacnej dovolenky priniesť zákazníkovi ...

10.7.2024 Zuzana Fryč

Poistenie festivalov či športových podujatí je čoraz aktuálnejšie aj kvôli nevyspytateľnému počasiu

Hoci horúce leto je už za nami, hudobné festivaly či športové podujatia však naďalej pokračujú a usporiadatelia aj v súvislosti s čoraz ...

10.7.2024 Redakcia FinReport

Počet bankových úradníkov na Slovensku každým rokom klesá

V bankovom sektore na Slovensku aktuálne pôsobí spolu 25 peňažných finančných inštitúcií. Okrem centrálnej banky je to 24 korporácií ...

9.7.2024 Mário Špilberger

Poistenie rakoviny ponúka viacero poisťovní, špeciálny poistný produkt majú tri z nich

Hoci počet aj závažnosť onkologických ochorení každoročne narastá, a stúpa aj záujem o samostatné poistenie týchto ochorení, ...

4.7.2024 Mário Špilberger

Po rozvode je lepšie vypustiť spoludlžníka zo zmluvy, to však často býva komplikované

V minulom roku súdy na Slovensku rozviedli viac ako 8 200 párov, čo potvrdzuje fakt, že v posledných piatich rokoch sa zhruba každé tretie ...

3.7.2024 Redakcia FinReport

Cez prázdniny sa stáva množstvo detských úrazov, pomôže životné poistenie

Leto je pre deti krásnym obdobím oddychu, ničnerobenia, spoznávania svojich možností ale aj dobrodružstiev. A práve tieto chvíle dokážu ...

3.7.2024 Robert Juriš

NKÚ: Štát prišiel na neudelených pokutách za chýbajúce PZP o 100 miliónov eur

Okresné úrady na Slovensku ročne dostanú viac ako 300-tisíc oznámení o neuzatvorení povinného zmluvného poistenia, ktoré je povinné zo ...

3.7.2024 Zuzana Fryč

Poisťovne posúvajú hranice v IT technológiách a umelej inteligencii stále dopredu

S rýchlym vývojom v oblasti informačných technológií a nástupom umelej inteligencie sa postupne zvyšujú nároky aj na digitalizáciu ...

3.7.2024 Redakcia FinReport

UniCredit Bank prichádza s investičným konceptom onemarkets Fund

S príchodom tohtoročného leta banka sprístupnila svoju investičnú ponuku onemarkets Fund aj pre retailových klientov a pobočkovú sieť. ...

2.7.2024 Martina Staňová

Chystá sa najväčšia konferencia inovátorov v poisťovníctve Insurance Innovators Summit 2024

Na začiatku novembra 2024 bude hlavné mesto Veľkej Británie hostiť popredných poisťovateľov z celého sveta, ktorí budú diskutovať o ...

2.7.2024 Mário Špilberger

Pri opakovaných cestách do zahraničia sa oplatí mať celoročné cestovné poistenie

Máte už všetko zbalené na svoju letnú dovolenku? Okrem dostatočných zásob oblečenia alebo liekov nezabudnite na cestovné poistenie. Pozreli ...

1.7.2024 Martina Staňová

Dovolenka so psom. Na čo nesmiete zabudnúť?

Plánujete na dovolenku zobrať aj svojho psa? Nezabudnite mu zbaliť európsky cestovný pas a skontrolovať platnosť očkovania proti besnote. Psa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay