Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ktorá poisťovňa má najväčší podiel na slovenskom trhu a ktorá je skokanom roka 2021?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Slovenský poistný trh sa neustále mení a vyvíja, a spolu s ním sa menia aj trhové podiely jednotlivých poisťovní. Tie však podľa predbežných údajov Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) za vlaňajšok nezaznamenali výraznejšie zmeny, pretože medzi prvé tri poisťovne s najväčším podielom na trhu podľa technického poistného naďalej patria Allianz – Slovenská poisťovňa, Kooperativa a Generali. V roku 2021 sa však k tretiemu miestu výraznejšie priblížila poisťovňa Uniqa, ktorá medziročne zvýšila svoj podiel na poistnom trhu z 5,32 % na 10,04 %.

image

Foto: Shutterstock

Prvenstvo obhájila Allianz

Slovenská asociácia poisťovní každoročne zostavuje rebríček svojich členských poisťovní podľa ich podielov na poistnom trhu. Podiel Allianz – Slovenská poisťovňa na celom poistnom trhu (podľa predbežných údajov) v rámci životného aj neživotného poistenia vlani dosiahol 24,91 % s celkovým objemom predpísaného poistného vyše 654 miliónov eur. Medziročne to v jej prípade predstavovalo pokles o viac ako jeden percentuálny bod.

Napriek tomu si poisťovňa drží prvenstvo na trhu už dlhé roky, ktoré podľa slov špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej súvisí aj s jej historickou pozíciou jednotky na poisťovacom trhu.

Ďalším dôvodom udržania svojej pozície na trhu je podľa nej spojenie so silnou nemeckou značkou Allianz, a v neposlednom rade aj kvalitné produkty a služby, v ktorých sa poisťovňa snaží udávať trendy. „Allianz je univerzálnou poisťovňou so širokým portfóliom produktov a služieb, ktoré neustále skvalitňujemeprispôsobujeme potrebám, očakávaniam klientov a zmenám na trhu,“ dodáva H. Kanderková.

Keďže predvlani poisťovňa dosiahla podiel na trhu podľa technického poistného na úrovni 25,98 %, za medziročným poklesom o 1,07 percentuálneho bodu vidí aj pandémiu, ktorá zasiahla celý svet a takmer všetky oblasti, poisťovníctvo nevynímajúc. Mnohé prevádzky boli nútené zatvoriť či skončiť, pričom retailoví klienti prehodnocovali svoje výdavky, vrátane výdavkov na poistenie.

Čo znamená technické poistné

Technické alebo predpísané poistné zahŕňa celkový objem získaného poistného danej poisťovne v príslušnom roku, pričom ide o dôležitého ukazovateľa výkonnosti každej komerčnej poisťovne. Podľa tohto ukazovateľa je možné zostaviť poradie komerčných poisťovní a ich podiel na poistnom trhu v príslušnom roku.

9

Držia si popredné pozície

Podľa predbežných údajov SLASPO celkovo druhá a tretia priečka aj vlani patrili poisťovniam Kooperativa a Generali. Prvá z nich dosiahla celkový podiel na trhu podľa technického poistného na úrovni 23,72 % a druhá 11,48 %. Generali však vlani výraznejšie dobiehala poisťovňa Uniqa, ktorá si v rámci podielu na poistnom trhu polepšila o takmer 5 percentuálnych bodov a dosiahla podiel 10,04 % s nárastom technického poistného o vyše 130 miliónov eur.

Za týmito výsledkami je potrebné vidieť aj skutočnosť, že poisťovňa Uniqa v roku 2021 integrovala bývalé spoločnosti AXA, čím si posilnila svoje postavenie, a stala sa tak jedným z najsilnejších hráčov na slovenskom trhu.

„Veľmi sa z týchto výsledkov tešíme. Rok 2021 bol druhým covidovým rokom a pre nás rokom spojenia s bývalými spoločnosťami AXA. Som rád, že sa nám tento zložitý rok podarilo uzavrieť s takýmto skvelým výsledkom,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne Uniqa Martin Žáček.

Zároveň dodáva, že Uniqa je teraz na Slovensku silnou finančnou skupinou a okrem vlastnej poisťovne je aktívna aj v oblasti penzií prostredníctvom dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) s 26-percentným  trhovým podielom a doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS) s 15-percentným  trhovým podielom. Okrem nich má aj vlastnú investičnú spoločnosť.

„Naším cieľom je túto situáciu využiť a naďalej posilňovať náš trhový podiel v poistení. Kľúčová však  pre nás nie je naša vlastná pozícia na trhu, ale vízia dlhodobého pôsobenia našej spoločnosti s cieľom byť inovatívnou, klientsky prívetivou poisťovňou, ktorá je vždy pripravená plniť svoje záväzky,“ dopĺňa generálny riaditeľ.

Poisťovňa Generali sa však necíti vlaňajšími výsledkami ohrozená. „Skokový nárast podielu poisťovne Uniqa v minulom roku spôsobilo spojenie s poisťovňou AXA. Mať zdravý rešpekt voči konkurencii je potrebné v každej oblasti biznisu. Obavy však v našom prípade nie sú namieste. Dobre zvolená obchodná stratégia a jej pravidelné vyhodnocovanie, aj s ohľadom na vývoj trhu či konkurenciu, sú nevyhnutnosťou. Naše doterajšie výsledky sú však jasným dôkazom toho, že kráčame správnym smerom,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.

Aké sú podiely ďalších poisťovní

Za prvou štvorkou s najväčšími podielmi na trhu nasledujú NN Životná poisťovňa (5,23 %), poisťovňa MetLife Europe (4,69 %), Komunálna poisťovňa (4,25 %), ČSOB Poisťovňa (3,67 %), Union poisťovňa (2,83 %), Wüstenrot poisťovňa (1,96 %), BNP Paribas Cardif Poisťovňa (1,28 % ), a s menším ako percentným podielom na slovenskom trhu pôsobia aj Groupama poisťovňa, Poštová poisťovňa a Youplus Insurance International AG.

Poisťovňa Premium IC si polepšila o takmer 18 %

Hoci spoločnosť Premium IC nie je členom SLASPO, od ktorej sme čerpali informácie o podieloch poisťovní na slovenskom trhu za rok 2021, neobišli sme ani túto poisťovňu. „Vlani sme dosiahli predpísané hrubé poistné vo výške viac ako 16,5 milióna eur vrátane dane z poistenia, teda vyše 15 miliónov eur bez dane z poistenia, čo predstavovalo 17,82-percentný nárast oproti roku 2020,“ hovorí zástupca generálneho riaditeľa poisťovne IC Ľubor Beňo.

35

Lídri v životnom a neživotnom poistení sa líšia

Lídrom v oblasti neživotného poistenia je Allianz – Slovenská poisťovňa. Jej podiel na tomto trhu podľa technického poistného tvoril vlani takmer tretinu, presnejšie 30,12 %. Hneď za ňou sa umiestnila poisťovňa Kooperativa s podielom 21,34 %. Na tretej priečke sa s 13,31-percentným podielom na trhu umiestnila poisťovňa Generali.

Za týmto výsledkom vidí H. Kanderková najmä trend, ktorý je u nás opačný ako v krajinách západnej Európy „Pozorujeme, že klienti v strednej a východnej Európe si vo väčšej miere poisťujú svoj majetok ako svoje zdravie. Vo vyspelejších západných krajinách je tento trend opačný.“

Allianz – Slovenská poisťovňa sa však ako univerzálna poisťovňa na trhu zameriava rovnako na obe oblasti poistenia, no špeciálne kladie dôraz na oblasť životného poistenia, ktoré podľa slov hovorkyne oproti neživotnému poisteniu na Slovensku stagnuje.

„Neustále sa preto snažíme zlepšovať a zatraktívňovať naše životné produktové portfólio. Aktuálne sa klienti môžu zapojiť do súťaže o osobnú genetickú analýzu, ktorá im na základe analýzy DNA vzoriek dá konkrétne odporúčania ohľadom stravy, športu, spánku a celkového životného štýlu. Analýzu môžu získať klienti, ktorí si u nás v rámci životného poistenia pripoistia aj riziko v podobe kritických chorôb,“ dodáva H. Kanderková.

Rovnaký pohľad má aj poisťovňa Generali, ktorá sa na životné aj neživotné poistenie sústreďuje rovnako. Podľa hovorkyne však hlavným dôvodom prevažujúceho segmentu neživotného poistenia je okrem kvalitnej ponuky produktov presne na mieru aj to, že Slováci dlhodobo preferujú pred poistením svojho života poistenie majetku. Tento trend sa však podľa nej postupne začína meniť.

Lídrom na trhu životného poistenia bola vlani poisťovňa Kooperativa s podielom 26,31 %. Za ňou nasleduje Allianz – Slovenská poisťovňa s podielom 19,24 % a tretie miesto vlani patrilo NN Životnej poisťovni s podielom 10,92 %.

8

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.3.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta

Čerpacie stanice po krátkom období stagnácie opäť začali prepisovať cenovky pohonných látok. V uplynulom týždni to bolo smerom nadol. ...

24.3.2023 Roland Régely

Investori sa vracajú k dlhopisom. Prinášajú im lepšie zhodnotenie ako pred rokom či dvomi

Centrálne banky v boji proti inflácii pokračujú v sprísňovaní menovej politiky, čo sa prejavuje zvyšovaním úrokových sadzieb a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia

Zanedbaná ochrana životného prostredia si vyberá svoju daň, a preto je trendom doby sledovanie uhlíkovej stopy jednotlivých rozhodnutí a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023

Kryptomeny sa vyznačujú enormnou volatilitou svojej hodnoty. Vlani sa o tom presvedčil každý, kto vlastní alebo sa aspoň zaujíma o ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Výkonnosť nákladnej dopravy na Slovensku klesá už siedmy mesiac za sebou

Osobnej doprave na Slovensku sa na začiatku tohto roku darí. Počty cestujúcich v autobusoch, vlakoch a MHD rastú. Naopak, nákladná doprava už ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

Celoeurópsky platobný systém TARGET2 je aktualizovaný, optimalizuje využitie likvidity

Slovenská banková asociácia pred niekoľkými dňami informovala o technickej aktualizácii celoeurópskeho platobného systému TARGET2, ktorý ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

FED sa rozhodol pre „holubičie“ riešenie. Úrokovú sadzbu zdvihol najmenej, ako sa len dalo

Americký Federálny rezervný systém (FED) upravil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Dostal ju tak do pásma 4,75 ...

23.3.2023 Zuzana Fryč

Sporenie v treťom pilieri sa oplatí tým zamestnancom, ktorým naň prispieva aj zamestnávateľ

Spoliehanie sa výhradne na štátom vyplácaný dôchodok môže v budúcnosti priniesť viac smútku ako úžitku. Je preto dobré hľadať ...

23.3.2023 Ján Sípos

Šéf BP Bernard Loony vlani zarobil 10 miliónov libier. Darilo sa aj ďalším top manažérom energetických firiem

Kým spotrebitelia bojujú s rastúcimi účtami za energie, energetické giganty a ich top manažéri počítajú na svojich účtoch stúpajúce ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Poisťovne intenzívne riešia škody po požiari v Banke lásky a ďalších budovách v Banskej Štiavnici

Minimálne tri veľké poisťovne pôsobiace na slovenskom poistnom trhu majú v súvislosti s víkendovým požiarom v Banskej Štiavnici plné ruky ...

21.3.2023 Roland Régely

Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude

Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný

Len pred niekoľkými dňami zvyšovali úrokové sadzby svojich úverov štyria veľkí hráči na slovenskom hypotekárnom trhu. Po víkende sa k ...

20.3.2023 Dominik Horváth

Americké banky zažili najhorší týždeň od roku 2008, v Európe by sa vraj niečo také nestalo

Mnohí ľudia majú ešte stále v živej pamäti finančnú krízu z roku 2008, ktorú spustil krach amerického bankového sektora. Udalosti ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Credit Suisse prevezme konkurenčná UBS a „pomoci“ od konkurencie sa dostane aj americkej Signature Bank

Riešenie pre klientov v poradí tretej americkej skrachovanej banky je už na svete. Väčšinu vkladov a časť úverov klientov Signature Bank ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska varuje pred podvodníkmi, ktorí sa vydávajú za jej zamestnancov

Národná banka Slovenska zaznamenala viacero pokusov o podvodné konanie subjektov, ktoré pod rôznymi zámienkami kontaktujú spotrebiteľov, ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

SBA varuje: Niektoré bankové služby môžu byť cez víkend nedostupné

Európska centrálna banka (ECB), národné centrálne banky a komerčné banky, teda všetky banky platiace eurom, prechádzajú spoločne na novú ...

17.3.2023 Zuzana Fryč

Výroba lacných áut sa končí. Povinné zmluvné poistenie tento rok zdražie o 10 %

Nielen vysoká inflácia škôd v posledných mesiacoch, ale aj čoraz väčší počet drahších áut na cestách núti poisťovne prehodnocovať ...

16.3.2023 Robert Juriš

Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 3,5 %

Európska centrálna banka (ECB) zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 3,5 %. Takéto rozhodnutie Rady guvernérov ECB sa očakávalo. ...

Mobilná aplikácia