Ktorá poisťovňa má najväčší podiel na slovenskom trhu a ktorá je skokanom roka 2021?
Slovenský poistný trh sa neustále mení a vyvíja, a spolu s ním sa menia aj trhové podiely jednotlivých poisťovní. Tie však podľa predbežných údajov Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) za vlaňajšok nezaznamenali výraznejšie zmeny, pretože medzi prvé tri poisťovne s najväčším podielom na trhu podľa technického poistného naďalej patria Allianz – Slovenská poisťovňa, Kooperativa a Generali. V roku 2021 sa však k tretiemu miestu výraznejšie priblížila poisťovňa Uniqa, ktorá medziročne zvýšila svoj podiel na poistnom trhu z 5,32 % na 10,04 %.

Foto: Shutterstock
Prvenstvo obhájila Allianz
Slovenská asociácia poisťovní každoročne zostavuje rebríček svojich členských poisťovní podľa ich podielov na poistnom trhu. Podiel Allianz – Slovenská poisťovňa na celom poistnom trhu (podľa predbežných údajov) v rámci životného aj neživotného poistenia vlani dosiahol 24,91 % s celkovým objemom predpísaného poistného vyše 654 miliónov eur. Medziročne to v jej prípade predstavovalo pokles o viac ako jeden percentuálny bod.
Napriek tomu si poisťovňa drží prvenstvo na trhu už dlhé roky, ktoré podľa slov špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej súvisí aj s jej historickou pozíciou jednotky na poisťovacom trhu.
Ďalším dôvodom udržania svojej pozície na trhu je podľa nej spojenie so silnou nemeckou značkou Allianz, a v neposlednom rade aj kvalitné produkty a služby, v ktorých sa poisťovňa snaží udávať trendy. „Allianz je univerzálnou poisťovňou so širokým portfóliom produktov a služieb, ktoré neustále skvalitňujeme a prispôsobujeme potrebám, očakávaniam klientov a zmenám na trhu,“ dodáva H. Kanderková.
Keďže predvlani poisťovňa dosiahla podiel na trhu podľa technického poistného na úrovni 25,98 %, za medziročným poklesom o 1,07 percentuálneho bodu vidí aj pandémiu, ktorá zasiahla celý svet a takmer všetky oblasti, poisťovníctvo nevynímajúc. Mnohé prevádzky boli nútené zatvoriť či skončiť, pričom retailoví klienti prehodnocovali svoje výdavky, vrátane výdavkov na poistenie.
Čo znamená technické poistné
Technické alebo predpísané poistné zahŕňa celkový objem získaného poistného danej poisťovne v príslušnom roku, pričom ide o dôležitého ukazovateľa výkonnosti každej komerčnej poisťovne. Podľa tohto ukazovateľa je možné zostaviť poradie komerčných poisťovní a ich podiel na poistnom trhu v príslušnom roku.
Držia si popredné pozície
Podľa predbežných údajov SLASPO celkovo druhá a tretia priečka aj vlani patrili poisťovniam Kooperativa a Generali. Prvá z nich dosiahla celkový podiel na trhu podľa technického poistného na úrovni 23,72 % a druhá 11,48 %. Generali však vlani výraznejšie dobiehala poisťovňa Uniqa, ktorá si v rámci podielu na poistnom trhu polepšila o takmer 5 percentuálnych bodov a dosiahla podiel 10,04 % s nárastom technického poistného o vyše 130 miliónov eur.
Za týmito výsledkami je potrebné vidieť aj skutočnosť, že poisťovňa Uniqa v roku 2021 integrovala bývalé spoločnosti AXA, čím si posilnila svoje postavenie, a stala sa tak jedným z najsilnejších hráčov na slovenskom trhu.
„Veľmi sa z týchto výsledkov tešíme. Rok 2021 bol druhým covidovým rokom a pre nás rokom spojenia s bývalými spoločnosťami AXA. Som rád, že sa nám tento zložitý rok podarilo uzavrieť s takýmto skvelým výsledkom,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne Uniqa Martin Žáček.
Zároveň dodáva, že Uniqa je teraz na Slovensku silnou finančnou skupinou a okrem vlastnej poisťovne je aktívna aj v oblasti penzií prostredníctvom dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) s 26-percentným trhovým podielom a doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS) s 15-percentným trhovým podielom. Okrem nich má aj vlastnú investičnú spoločnosť.
„Naším cieľom je túto situáciu využiť a naďalej posilňovať náš trhový podiel v poistení. Kľúčová však pre nás nie je naša vlastná pozícia na trhu, ale vízia dlhodobého pôsobenia našej spoločnosti s cieľom byť inovatívnou, klientsky prívetivou poisťovňou, ktorá je vždy pripravená plniť svoje záväzky,“ dopĺňa generálny riaditeľ.
Poisťovňa Generali sa však necíti vlaňajšími výsledkami ohrozená. „Skokový nárast podielu poisťovne Uniqa v minulom roku spôsobilo spojenie s poisťovňou AXA. Mať zdravý rešpekt voči konkurencii je potrebné v každej oblasti biznisu. Obavy však v našom prípade nie sú namieste. Dobre zvolená obchodná stratégia a jej pravidelné vyhodnocovanie, aj s ohľadom na vývoj trhu či konkurenciu, sú nevyhnutnosťou. Naše doterajšie výsledky sú však jasným dôkazom toho, že kráčame správnym smerom,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.
Aké sú podiely ďalších poisťovní
Za prvou štvorkou s najväčšími podielmi na trhu nasledujú NN Životná poisťovňa (5,23 %), poisťovňa MetLife Europe (4,69 %), Komunálna poisťovňa (4,25 %), ČSOB Poisťovňa (3,67 %), Union poisťovňa (2,83 %), Wüstenrot poisťovňa (1,96 %), BNP Paribas Cardif Poisťovňa (1,28 % ), a s menším ako percentným podielom na slovenskom trhu pôsobia aj Groupama poisťovňa, Poštová poisťovňa a Youplus Insurance International AG.
Poisťovňa Premium IC si polepšila o takmer 18 %
Hoci spoločnosť Premium IC nie je členom SLASPO, od ktorej sme čerpali informácie o podieloch poisťovní na slovenskom trhu za rok 2021, neobišli sme ani túto poisťovňu. „Vlani sme dosiahli predpísané hrubé poistné vo výške viac ako 16,5 milióna eur vrátane dane z poistenia, teda vyše 15 miliónov eur bez dane z poistenia, čo predstavovalo 17,82-percentný nárast oproti roku 2020,“ hovorí zástupca generálneho riaditeľa poisťovne IC Ľubor Beňo.
Lídri v životnom a neživotnom poistení sa líšia
Lídrom v oblasti neživotného poistenia je Allianz – Slovenská poisťovňa. Jej podiel na tomto trhu podľa technického poistného tvoril vlani takmer tretinu, presnejšie 30,12 %. Hneď za ňou sa umiestnila poisťovňa Kooperativa s podielom 21,34 %. Na tretej priečke sa s 13,31-percentným podielom na trhu umiestnila poisťovňa Generali.
Za týmto výsledkom vidí H. Kanderková najmä trend, ktorý je u nás opačný ako v krajinách západnej Európy „Pozorujeme, že klienti v strednej a východnej Európe si vo väčšej miere poisťujú svoj majetok ako svoje zdravie. Vo vyspelejších západných krajinách je tento trend opačný.“
Allianz – Slovenská poisťovňa sa však ako univerzálna poisťovňa na trhu zameriava rovnako na obe oblasti poistenia, no špeciálne kladie dôraz na oblasť životného poistenia, ktoré podľa slov hovorkyne oproti neživotnému poisteniu na Slovensku stagnuje.
„Neustále sa preto snažíme zlepšovať a zatraktívňovať naše životné produktové portfólio. Aktuálne sa klienti môžu zapojiť do súťaže o osobnú genetickú analýzu, ktorá im na základe analýzy DNA vzoriek dá konkrétne odporúčania ohľadom stravy, športu, spánku a celkového životného štýlu. Analýzu môžu získať klienti, ktorí si u nás v rámci životného poistenia pripoistia aj riziko v podobe kritických chorôb,“ dodáva H. Kanderková.
Rovnaký pohľad má aj poisťovňa Generali, ktorá sa na životné aj neživotné poistenie sústreďuje rovnako. Podľa hovorkyne však hlavným dôvodom prevažujúceho segmentu neživotného poistenia je okrem kvalitnej ponuky produktov presne na mieru aj to, že Slováci dlhodobo preferujú pred poistením svojho života poistenie majetku. Tento trend sa však podľa nej postupne začína meniť.
Lídrom na trhu životného poistenia bola vlani poisťovňa Kooperativa s podielom 26,31 %. Za ňou nasleduje Allianz – Slovenská poisťovňa s podielom 19,24 % a tretie miesto vlani patrilo NN Životnej poisťovni s podielom 10,92 %.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Sektor nízkouhlíkovej mobility si žiada lítium, veľa lítia
- 4.Druhý pilier opäť pod drobnohľadom. Čo prinesú nové investície a ďalší zásah do systému?
- 5.Malá Lehota hostila vládu. Dotácie v hodnote 1,6 milióna poputujú do ciest, škôl aj na gajdošov – VIDEO, FOTO