Krádež alebo vykradnutie auta na dovolenke pokrýva havarijné poistenie, musíte však kontaktovať políciu
Pricestovali ste na dovolenku autom a v zahraničí vám ho vykradli, prípadne celé ukradli? Hoci je to pre každého vodiča určite stresová situácia, netreba panikáriť. Ak sa stanete obeťou zlodejov, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia. Táto poistka kryje aj škody spôsobené krádežou výbavy vozidla.

Foto: Shutterstock
Kontaktujte políciu aj asistenčnú službu
Ak vám počas dovolenky zmizne auto spred hotela alebo počas cesty z parkoviska na odpočívadle, udalosť ihneď nahláste na miestnej polícii. Ak neovládate jazyk danej krajiny, kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá vám pomôže s prekladom.
„Pre tieto prípady sú klientom k dispozícii asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou, zorganizujú tlmočníka pre policajné vyšetrovanie a poradia aj s prekladmi pri vypĺňaní dokladov,“ vysvetľuje manažér pre likvidáciu škôd z motorových vozidiel poisťovne Uniqa Jiří Moravec.
Z polície si vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať poisťovňa, aby mohla začať riešiť poistnú udalosť. Následne nahláste krádež aj svojej poisťovni a oznámte jej všetky informácie o zmiznutom vozidle a okolnostiach krádeže.
Nezabudnite, že asistenčná služba poisťovne vám v prípadne potreby poskytne ubytovanie alebo náhradné vozidlo na dopravu do cieľa, v prípade pripoistenia rozšírených služieb máte nárok aj na ECO letenku. O službe, ktorá bude klientovi poskytnutá, rozhodne na základe posúdenia konkrétnej situácie operátor asistenčnej služby.
Kľúče od auta si uložte na bezpečné miesto
V prípade, že máte auto havarijne poistené, krádež vozidla vám poisťovňa preplatí do 15 dní od ukončenia šetrenia poistnej udalosti. K tomu však potrebuje potvrdenie od miestnej polície o nahlásení krádeže, policajné potvrdenie o ukončení vyšetrovania udalosti a poisťovni musíte odovzdať doklady od auta a všetky kľúče od vozidla.
„Odovzdanie všetkých kľúčov od vozidla je jednou zo základných podmienok plnenia, ak príde ku krádeži vozidla. Pre poisťovne je to dôkaz, že páchateľ si nemohol otvoriť auto kľúčom,“ upozorňuje J. Moravec.
Ak ste náhodou jeden z kľúčov stratili, nezabudnite to nahlásiť poisťovni. Kľúče od vozidla sa snažte aj na dovolenke ukladať na bezpečné miesto. Úplne ideálne je mať ich uzamknuté v hotelovom trezore. Ak chodíte na pláž autom, nikdy ich nenechávajte na ležadle, či už voľne pohodené, alebo v taškách. Takisto sa neodporúča brať si kľúče so sebou do vody.
S kľúčmi od auta neplávajte ani ich nenechávajte v zapaľovaní
Stalo sa napríklad, že vodič si kľúče od auta vložil do vrecka na bermudových plavkách a išiel plávať. Hoci mal vrecko na plavkách zapnuté, kľúče vo vode stratil. „Brať si kľúče so sebou do vody naozaj neodporúčame. Okrem rizika, že kľúče stratíte, sa veľmi ľahko môže stať, že vplyvom dlhšieho pôsobenia vody prestane na kľúči fungovať diaľkové ovládanie,“ radí odborník. Upozorňuje tiež na prípady, keď vodiči nechávajú kľúče v zapaľovaní a vybehnú si v blízkosti niečo vybaviť, napríklad vybrať si peniaze z bankomatu. „Jednoznačne odporúčame nikdy nenechávať kľúče v zapaľovaní, ani ak sa plánujete od auta vzdialiť len na niekoľko sekúnd, pretože toto sú veľmi časté prípady, keď dochádza ku krádežiam,“ upozorňuje J. Moravec.
Čo ak mi auto na dovolenke vykradnú?
Aj túto dovolenkovú sezónu sa objavujú prípady vykrádania áut dovolenkárov na odpočívadlách a parkoviskách. Ak vám v zahraničí ukradnú veci z auta, platí rovnaký postup ako pri krádeži vozidla. Udalosť treba okamžite nahlásiť miestnej polícii a vyžiadať si policajnú správu o krádeži pre poisťovňu.
Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla vám kryje havarijná poistka. Pokiaľ si pripoistíte aj batožinu, poistné krytie sa vzťahuje nielen na odcudzené veci v aute, ale napríklad aj na veci uložené v strešnom boxe vozidla.
„Strešný box je však v prípade krádeže potrebné zabezpečiť bezpečnostnými uzamykacími systémami. Je nedostatočné, ak je strešný box a jeho nosič uchytený k vozidlu iba skrutkami,“ upozorňuje odborník. Dovolenkárom však odporúčame, aby si nenechávali v aute batožinu a veci, pokiaľ majú možnosť uložiť si ich na bezpečnejšie miesto.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom