Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Koniec refinančných hypoték: Schválenie žiadosti trvá týždne, úroky na dlhých fixáciách sú vysoké

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Záujem o refinancovanie hypoték bol počas uplynulých týždňov taký veľký, že banky ešte stále nestíhajú vybavovať nové žiadosti. Niektoré finančné domy dokonca zvýšili úrokové sadzby aj tým klientom, ktorí mali schválenú hypotéku s odloženým čerpaním. Vybavenie refinancovania aktuálne trvá týždne, úroky na dlhých fixáciách sú vysoké, a situáciu môže skomplikovať aj to, že banky už zrejme nebudú preplácať sankcie pri prechode od konkurencie.

refinancovanie hypotéky

Foto: Shutterstock

Banky nestíhajú

Enormný záujem o refinancovanie hypoték sa začal bezprostredne po sérii zvyšovania úrokových sadzieb. Tieto úrokové „turbulencie“ za posledné dva mesiace spôsobili okrem rekordného nárastu refinančných hypoték aj problémy pri schvaľovaní úverov. 

Na vybavenie žiadosti o refinancovanie hypotéky sa aktuálne čaká dlhšie, ako býva zvykom. V niektorých bankách je minimálna lehota na vybavenie žiadosti tri týždne, pričom v minulosti to bolo otázkou niekoľkých pracovných dní. V niektorých prípadoch klienti čakali na stanovisko banky aj viac ako mesiac, čo pre Financial Report potvrdili viacerí finanční sprostredkovatelia.

ČSOB stopla refinančné hypotéky

Tento nápor na bankový personál okrem iného spôsobil, že ČSOB ako prvá finančná inštitúcia na Slovensku pristúpila k dočasnému obmedzeniu poskytovania refinančných úverov – 15. apríla 2022 tak urobila vôbec prvýkrát vo svojej histórii. 

Banka tento krok zdôvodnila tým, že kapacitne nedokázala prijímať veľký nápor žiadostí. „Aktuálne pre veľmi vysoký záujem o hypotekárne úvery sme museli dočasne pristúpiť k pozastaveniu prijímania žiadostí o refinancovanie, aby sme vedeli prioritne posudzovať a schvaľovať nové žiadosti o úvery nevyhnutné pre získanie novej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje hovorkyňa banky Anna Jamborová. 

ČSOB pritom ešte donedávna ponúkala zaplatenie troch mesačných splátok úveru až do maximálnej výšky 1 500 eur. Podľa odborníkov v tomto prípade zavážilo aj to, že rozpočet určený na takúto kampaň bol niekoľkonásobne prekročený a tak by pokračovanie pre banku mohlo mať vážny dosah na ziskovosť takýchto refinančných úverov. 

V minulosti sa to už stalo viacerým finančným domom, nie však tak, že refinancovať odmietli – skôr sa len predĺžil schvaľovací proces. ČSOB sa k refinancovaniu hypoték plánuje vrátiť hneď, ako to bude možné“. Zvýšený nápor na personálne kapacity z dôvodu vysokého počtu žiadostí o refinancovanie hlásila posledné týždne aj 365.bank. Aj tu schvaľovanie žiadostí trvalo v uplynulom období niekoľko týždňov.

Začiatok konca

Ostatné banky na Slovensku refinančné hypotéky nijako neobmedzili, no éra refinancovania hypoték sa pravdepodobne nateraz skončila. Pravdepodobnosť, že by klient refinancoval hypotéku s tým, že dostane lepšiu sadzbu, ako má momentálne na svojom hypotekárnom úvere, je minimálna.

Refinancovanie sa podľa odborníkov na hypotéky aktuálne oplatí jedine z dôvodu predĺženia obdobia fixácie a za predpokladu, že klientovi nevie sadzbu znížiť jeho materská banka.

Za posledné dva mesiace finančné inštitúcie zvýšili úrokové sadzby už viac ako 20-krát a pri dlhších fixáciách sa v mnohých bankách blížia k hranici 3 % ročne. Vo väčšine finančných domov sú tak úroky vyššie o 0,5 až 1 % ako vo februári tohto roka, a podľa odborníkov na hypotéky refinancovanie úplne stratilo význam.

Navyše vysoká inflácia a vojnová agresia na Ukrajine zatiaľ vytvárajú silný predpoklad, že úroky hypoték budú aj naďalej rásť. 

Bod zlomu sa blíži

Banky sú v prípade vyjadrení k refinančným hypotékam zdržanlivejšie, no naznačujú, že po enormnom záujme počas uplynulých týždňov dôjde k očakávanému zlomu. V mBank napríklad predpokladajú, že záujem klientov o refinancovanie ešte stále nedosiahol svoj vrchol, no napríklad hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová pre Financial Report uviedla, že nával záujmu o refinancovanie sa postupne schladí tým, ako sa hypotekárne sadzby stabilizujú na vyšších úrovniach.

Dostali vyšší úrok

V niektorých finančných domoch je ponuka úrokovej sadzby platná v deň, keď podáte žiadosť, inde zase v momente schválenia úveru. Zároveň však môže dôjsť k situácii, že žiadosť bude z nejakého dôvodu potrebné opätovne zadať, a klient tak bude znovu vystavený riziku zmeny podmienok v čase.

V marci a apríli tohto roku niektoré banky zvyšovali úrokové sadzby aj klientom, ktorí už mali schválenú hypotéku s odloženým čerpaním. „Historicky si nepamätám, že by banky k takýmto krokom niekedy pristúpili, ide o naozaj výnimočnú situáciu,“ vysvetľuje odborný garant pre bankový sektor a kapitálový trh spoločnosti Universal maklérsky dom Vladimír Mandzák. 

Predbežná dohoda s bankou o podmienkach hypotéky môže mať rôzny význam a záleží, s akou bankou sa klient dohodne. Napríklad v Slovenskej sporiteľni je ponuka len informatívna a nezáväzná až kým úver nie je schválený. To v praxi znamená, že táto banka môže zmeniť úroky pri hypotékach, ktoré už boli zadané do schvaľovania. Klient teda môže dostať iný finálny úrok, než aký banka spočiatku sľubovala. Sporiteľňa na druhej strane zmeny úrokov komunikuje bežne aj 10 dní vopred, takže klient má dostatok času na rozhodnutie.

Vo VÚB banke, ČSOB, UniCredit bank či Prima banke sa schvaľuje dohodnutý úrok v čase podania žiadosti, respektíve spracovania klientovej žiadosti. Spomínané banky však niekedy zvyšujú sadzby s okamžitou platnosťou a bez predošlého avíza. Banka niekedy nestihne okamžite spracovať žiadosť klienta, a ten už musí počítať s novým úrokom, ktorý medzičasom vošiel do platnosti. Tento scenár sa odohral niekoľkokrát aj počas uplynulých týždňov, viaceré banky totiž menili sadzby tri- až štyrikrát za jediný mesiac.

Koniec preplácania sankcií

Jedným z dôvodov rekordného počtu refinancovaných hypoték je tiež fakt, že banky sa ešte stále snažia zdraženie úverov kompenzovať inými bonusmi, napríklad odpustením poplatku za poskytnutie úveru. 

Aj spomínaným praktikám získavania nových klientov od konkurencie však môže čoskoro odzvoniť. „Preplácanie sankcie na trhu stále funguje a zatiaľ vieme, že bude fungovať do konca mája,“ upozorňuje V. Mandzák.

Ako ukazuje prax, klienti pritom nepozerajú na lacnejšie úrokové sadzby, skôr sa snažia krátkodobé fixácie prehadzovať na dlhodobé, aj za cenu vyššieho úroku, a vtedy je preplatenie sankcie pre nich veľkým bonusom.

Stále sme na tom lepšie

Pri pätici najväčších bánk na Slovensku sa dnes úrokové sadzby pohybujú v priemere okolo dvoch percent. UniCredit Bank a Tatra banka majú ešte stále úroky pod dvomi percentami, VÚB banka, ČSOB a Slovenská sporiteľňa sú už mierne nad dvomi percentami. Na začiatku roka sa fixácie pohybovali v rozpätí od 1 % do 1,8 %, a tak ten, kto to využil, mohol získať desaťročný fix aj za jedno percento. V máji 2022 ho už má približne za dve percentá, čo je stále menej ako pred piatimi rokmi. Cena za peniaze, ktorú aktuálne ponúkajú banky na našom trhu, je tiež stále polovičná oproti tej, ktorou úročia požičané peniaze Česi.

logo
Prečítajte si tiež:
26.5.2024 Redakcia FinReport

Diverzita, rovnosť a inklúzia sú o férovosti, ktorá prináša benefity úplne všetkým

Spokojnejší a zdravší zamestnanci, lojálnejší zákazníci a lepší prístup k talentom. To je len niekoľko výhod diverzity a inklúzie na ...

26.5.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosť Apple môže mať v súvislosti s prijatím digitálneho eura problém

Dlhodobo pripravovaný projekt na prijatie digitálneho eura rozdeľuje euroobčanov aj odborníkov. Niektorí v ňom vidia budúcnosť európskeho ...

25.5.2024 Redakcia FinReport

O redukciu uhlíkovej stopy sa prepravcovia tovarov usilujú lepším vyťažovaním letov

Objem leteckej prepravy nákladov v minulom roku stúpol oproti poslednému predpandemickému roku 2019 o 10 %. Príčinou je napríklad zvýšený ...

25.5.2024 Redakcia FinReport

Slováci si sporia viac. Vyrovnávajú tak straty spôsobené vysokou infláciou

Slovenské domácnosti v tomto roku zvyšujú svoje úspory. Celkový objem ich vkladov len počas prvých dvoch mesiacov tohto roka medziročne ...

24.5.2024 Jana Schochmann

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort ...

24.5.2024 Redakcia FinReport

Životné minimum sa od 1. júla 2024 zvýši na 273,99 eura

Životné minimum bude opäť o niečo vyššie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vypracovalo nové opatrenie, ktoré túto sumu ...

23.5.2024 Redakcia FinReport

Bankový sektor na Slovensku sa usiluje podnikať udržateľným spôsobom

Banky na Slovensku sú v porovnaní s ostatnými spoločnosťami na trhu verejnosťou vnímané ako zodpovedné firmy. Prispieva k tomu aj ich ...

23.5.2024 Martina Staňová

Hypotéku na Slovensku môžu získať aj občania pracujúci v zahraničí

Za hranicami pracujú desaťtisíce Slovákov. Ak sa rozhodnú kúpiť si nehnuteľnosť na Slovensku, môžu ju financovať pomocou hypotekárneho ...

23.5.2024 Redakcia FinReport

Slovákov láka digitálne nomádstvo, potrebné je však myslieť aj na poistenie

V súčasnosti žije na svete v režime digitálneho nomádstva približne 40 miliónov ľudí. Toto číslo rapídne vzrástlo počas a po pandémii ...

23.5.2024 Redakcia FinReport

Vodiči stále nechápu, že pri nehode pod vplyvom alkoholu im poistenie nepomôže

Alkohol za volant na Slovensku jednoducho nepatrí. Napriek tomu sú niektorí vodiči doslova nepoučiteľní. Len Allianz – Slovenská ...

22.5.2024 Mário Špilberger

S hypotékou je možné financovať aj kúpu nebytových priestorov na bývanie, má to však svoje limity

Viete, čo majú spoločné apartmány, ateliéry a pivničné byty? Hoci sú mnohé z nich evidované ako nebytové priestory, developeri ich často ...

21.5.2024 Roland Régely

Oplatí sa v čase vysokých úrokov robiť mimoriadnu splátku hypotéky či predčasne splatiť úver?

Splácate hypotekárny úver a napriek vysokým životným nákladom sa vám darí odložiť si niečo „bokom“. Čo s takto ušetrenými peniazmi ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Rusko zmrazilo účty a zablokovalo aktíva v hodnote 700 miliónov eur trom západným bankám

Sankcie Západu voči Rusku vytvorili novú situáciu, ktorá je precedensom vo vzťahoch oboch strán. Ruský súd totiž trom západným bankám ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

16.5.2024 Mário Špilberger

Poistenie na hory vám dokáže ušetriť stovky a možno aj desaťtisíce eur

Jednodňové poistenie turistu vyjde aj menej ako na jedno euro, no pokryje náklady horskej záchrannej služby nad rámec verejného zdravotného ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Skupina J&T dosiahla vlani rekordný zisk 278,7 milióna eur

Bankový holding J&T FINANCE GROUP SE uzavrel minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom v celkovej výške 278,7 milióna eur. V ...

16.5.2024 Martin Jamnický

Zdravotné poisťovne v prvom štvrťroku 2024 zaznamenali stratu 23,2 milióna eur

Hoci zdravotné poisťovne vlani vygenerovali zisk, z ktorého dokázali vyplatiť svojim akcionárom aj dividendy, v prvom štvrťroku tohto roku sa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay