Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Koniec refinančných hypoték: Schválenie žiadosti trvá týždne, úroky na dlhých fixáciách sú vysoké

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Záujem o refinancovanie hypoték bol počas uplynulých týždňov taký veľký, že banky ešte stále nestíhajú vybavovať nové žiadosti. Niektoré finančné domy dokonca zvýšili úrokové sadzby aj tým klientom, ktorí mali schválenú hypotéku s odloženým čerpaním. Vybavenie refinancovania aktuálne trvá týždne, úroky na dlhých fixáciách sú vysoké, a situáciu môže skomplikovať aj to, že banky už zrejme nebudú preplácať sankcie pri prechode od konkurencie.

image

Foto: Shutterstock

Banky nestíhajú

Enormný záujem o refinancovanie hypoték sa začal bezprostredne po sérii zvyšovania úrokových sadzieb. Tieto úrokové „turbulencie“ za posledné dva mesiace spôsobili okrem rekordného nárastu refinančných hypoték aj problémy pri schvaľovaní úverov. 

Na vybavenie žiadosti o refinancovanie hypotéky sa aktuálne čaká dlhšie, ako býva zvykom. V niektorých bankách je minimálna lehota na vybavenie žiadosti tri týždne, pričom v minulosti to bolo otázkou niekoľkých pracovných dní. V niektorých prípadoch klienti čakali na stanovisko banky aj viac ako mesiac, čo pre Financial Report potvrdili viacerí finanční sprostredkovatelia.

ČSOB stopla refinančné hypotéky

Tento nápor na bankový personál okrem iného spôsobil, že ČSOB ako prvá finančná inštitúcia na Slovensku pristúpila k dočasnému obmedzeniu poskytovania refinančných úverov – 15. apríla 2022 tak urobila vôbec prvýkrát vo svojej histórii. 

Banka tento krok zdôvodnila tým, že kapacitne nedokázala prijímať veľký nápor žiadostí. „Aktuálne pre veľmi vysoký záujem o hypotekárne úvery sme museli dočasne pristúpiť k pozastaveniu prijímania žiadostí o refinancovanie, aby sme vedeli prioritne posudzovať a schvaľovať nové žiadosti o úvery nevyhnutné pre získanie novej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje hovorkyňa banky Anna Jamborová. 

ČSOB pritom ešte donedávna ponúkala zaplatenie troch mesačných splátok úveru až do maximálnej výšky 1 500 eur. Podľa odborníkov v tomto prípade zavážilo aj to, že rozpočet určený na takúto kampaň bol niekoľkonásobne prekročený a tak by pokračovanie pre banku mohlo mať vážny dosah na ziskovosť takýchto refinančných úverov. 

V minulosti sa to už stalo viacerým finančným domom, nie však tak, že refinancovať odmietli – skôr sa len predĺžil schvaľovací proces. ČSOB sa k refinancovaniu hypoték plánuje vrátiť hneď, ako to bude možné“. Zvýšený nápor na personálne kapacity z dôvodu vysokého počtu žiadostí o refinancovanie hlásila posledné týždne aj 365.bank. Aj tu schvaľovanie žiadostí trvalo v uplynulom období niekoľko týždňov.

Začiatok konca

Ostatné banky na Slovensku refinančné hypotéky nijako neobmedzili, no éra refinancovania hypoték sa pravdepodobne nateraz skončila. Pravdepodobnosť, že by klient refinancoval hypotéku s tým, že dostane lepšiu sadzbu, ako má momentálne na svojom hypotekárnom úvere, je minimálna.

Refinancovanie sa podľa odborníkov na hypotéky aktuálne oplatí jedine z dôvodu predĺženia obdobia fixácie a za predpokladu, že klientovi nevie sadzbu znížiť jeho materská banka.

Za posledné dva mesiace finančné inštitúcie zvýšili úrokové sadzby už viac ako 20-krát a pri dlhších fixáciách sa v mnohých bankách blížia k hranici 3 % ročne. Vo väčšine finančných domov sú tak úroky vyššie o 0,5 až 1 % ako vo februári tohto roka, a podľa odborníkov na hypotéky refinancovanie úplne stratilo význam.

Navyše vysoká inflácia a vojnová agresia na Ukrajine zatiaľ vytvárajú silný predpoklad, že úroky hypoték budú aj naďalej rásť. 

Bod zlomu sa blíži

Banky sú v prípade vyjadrení k refinančným hypotékam zdržanlivejšie, no naznačujú, že po enormnom záujme počas uplynulých týždňov dôjde k očakávanému zlomu. V mBank napríklad predpokladajú, že záujem klientov o refinancovanie ešte stále nedosiahol svoj vrchol, no napríklad hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová pre Financial Report uviedla, že nával záujmu o refinancovanie sa postupne schladí tým, ako sa hypotekárne sadzby stabilizujú na vyšších úrovniach.

Dostali vyšší úrok

V niektorých finančných domoch je ponuka úrokovej sadzby platná v deň, keď podáte žiadosť, inde zase v momente schválenia úveru. Zároveň však môže dôjsť k situácii, že žiadosť bude z nejakého dôvodu potrebné opätovne zadať, a klient tak bude znovu vystavený riziku zmeny podmienok v čase.

V marci a apríli tohto roku niektoré banky zvyšovali úrokové sadzby aj klientom, ktorí už mali schválenú hypotéku s odloženým čerpaním. „Historicky si nepamätám, že by banky k takýmto krokom niekedy pristúpili, ide o naozaj výnimočnú situáciu,“ vysvetľuje odborný garant pre bankový sektor a kapitálový trh spoločnosti Universal maklérsky dom Vladimír Mandzák. 

Predbežná dohoda s bankou o podmienkach hypotéky môže mať rôzny význam a záleží, s akou bankou sa klient dohodne. Napríklad v Slovenskej sporiteľni je ponuka len informatívna a nezáväzná až kým úver nie je schválený. To v praxi znamená, že táto banka môže zmeniť úroky pri hypotékach, ktoré už boli zadané do schvaľovania. Klient teda môže dostať iný finálny úrok, než aký banka spočiatku sľubovala. Sporiteľňa na druhej strane zmeny úrokov komunikuje bežne aj 10 dní vopred, takže klient má dostatok času na rozhodnutie.

Vo VÚB banke, ČSOB, UniCredit bank či Prima banke sa schvaľuje dohodnutý úrok v čase podania žiadosti, respektíve spracovania klientovej žiadosti. Spomínané banky však niekedy zvyšujú sadzby s okamžitou platnosťou a bez predošlého avíza. Banka niekedy nestihne okamžite spracovať žiadosť klienta, a ten už musí počítať s novým úrokom, ktorý medzičasom vošiel do platnosti. Tento scenár sa odohral niekoľkokrát aj počas uplynulých týždňov, viaceré banky totiž menili sadzby tri- až štyrikrát za jediný mesiac.

Koniec preplácania sankcií

Jedným z dôvodov rekordného počtu refinancovaných hypoték je tiež fakt, že banky sa ešte stále snažia zdraženie úverov kompenzovať inými bonusmi, napríklad odpustením poplatku za poskytnutie úveru. 

Aj spomínaným praktikám získavania nových klientov od konkurencie však môže čoskoro odzvoniť. „Preplácanie sankcie na trhu stále funguje a zatiaľ vieme, že bude fungovať do konca mája,“ upozorňuje V. Mandzák.

Ako ukazuje prax, klienti pritom nepozerajú na lacnejšie úrokové sadzby, skôr sa snažia krátkodobé fixácie prehadzovať na dlhodobé, aj za cenu vyššieho úroku, a vtedy je preplatenie sankcie pre nich veľkým bonusom.

Stále sme na tom lepšie

Pri pätici najväčších bánk na Slovensku sa dnes úrokové sadzby pohybujú v priemere okolo dvoch percent. UniCredit Bank a Tatra banka majú ešte stále úroky pod dvomi percentami, VÚB banka, ČSOB a Slovenská sporiteľňa sú už mierne nad dvomi percentami. Na začiatku roka sa fixácie pohybovali v rozpätí od 1 % do 1,8 %, a tak ten, kto to využil, mohol získať desaťročný fix aj za jedno percento. V máji 2022 ho už má približne za dve percentá, čo je stále menej ako pred piatimi rokmi. Cena za peniaze, ktorú aktuálne ponúkajú banky na našom trhu, je tiež stále polovičná oproti tej, ktorou úročia požičané peniaze Česi.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
17.5.2022 Redakcia FinReport

Ekonomika odštartovala rok 2022 relatívne dobre, no výhľady do budúcnosti sú skromnejšie

Slovenská ekonomika v prvom kvartáli tohto roka jemne rástla. V porovnaní s posledným štvrťrokom 2021 o 0,4 % a medziročne o 3,1 %. Tu je ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Ešte nie je ten správny moment nakupovať technologické akcie, budú ešte lacnejšie

Technologické akcie zažívajú ťažký rok. Futures Nasdaq 100 v porovnaní s koncom roku 2021, keď dosahovali vrchol, klesli o 27 %. Mnohí ...

17.5.2022 Naďa Černá

Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?

Obavy u investorov do kryptomien vyvolal náhly a prekvapivý pád digitálnej meny luna. Sesterský token stablecoin TerraUSD totiž stratil 99 % zo ...

17.5.2022 Robert Juriš

Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť

Tŕňom v päte všetkých svetových ekonomík je inflácia. Keďže na Slovensku je už dvojciferná, pričom rastie podstatne rýchlejšie ako ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle klesli už tretíkrát po sebe

Nové objednávky v priemysle po zohľadnení sezónnych vplyvov sa v marci 2022 medzimesačne znížili o viac ako 3 % na 5,49 miliardy eur. Klesli ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Za 15 rokov odišlo zo Slovenska 300-tisíc prevažne mladých ľudí. Ako im doma vytvoriť lepšie podmienky?

Takmer dvaja z troch mladých ľudí vo veku od 18 do 25 rokov zvažujú štúdium v zahraničí, alebo tam už teraz študujú. Pre rodičov je to ...

16.5.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Mladí Slováci stále túžia po vlastnom bývaní. Sú ochotní naň počkať aj uskromniť sa

Mladí ľudia do 36 rokov túžia po vlastnom bývaní, a to aj za cenu dlhšieho čakania alebo zľavenia zo svojich pôvodných nárokov. Ich ...

15.5.2022 Redakcia FinReport

Ako sa vyvarovať TOP 7 chýb, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri životnom poistení

Slováci sa čoraz intenzívnejšie zaujímajú o životné poistenie. Súvisí to predovšetkým s pandémiou COVID-19. Ľudia sa pýtajú, ako im ...

13.5.2022 Zuzana Mecková

Ako mení novela zákona o sociálnom poistení podmienky pre dlhodobo nezamestnaných?

Do platnosti vstúpila ďalšia novela zákona o sociálnom poistení. Jej prínos spočíva najmä v zmene týkajúcej sa dlhodobo nezamestnaných ...

13.5.2022 Redakcia FinReport

V piatok trinásteho nebýva viac poistných udalostí ako v ktorýkoľvek iný deň v roku

Mnohí ľudia považujú piatok trinásteho, ktorý pripadá zhodou okolností na dnešný deň, za nešťastný. Trinástka sa napríklad ...

12.5.2022 Zuzana Mecková

Databáza centrálneho registra účtov sa už napĺňa, pomôcť má pri kontrole podozrivých obchodných operácií

Zákon o centrálnom registri účtov je schválený a nová databáza má byť hotová do roku 2023. Cieľom návrhu zákona je zefektívniť ...

12.5.2022 Redakcia FinReport

Europarlament: Majitelia elektrokolobežiek budú musieť mať uzatvorené PZP

Elektrické kolobežky sú čoraz populárnejšie, počet ich majiteľov rastie. Mimoriadnej obľube sa tešia najmä vo väčších mestách ...

11.5.2022 Redakcia FinReport

Svoje hypotéky opäť zdražuje aj Slovenská sporiteľňa, 15-ročnú fixáciu nad 3 %

Najväčšia banka na slovenskom finančnom trhu Slovenská sporiteľňa avizuje opätovný nárast úrokových sadzieb svojich hypotekárnych ...

10.5.2022 Redakcia FinReport

Niektoré opravy vozidla prenechajte autoservisu, aby ste neprišli o prípadné poistné plnenie

Opravy hlavných bezpečnostných prvkov na osobných motorových vozidlách už nie je možné realizovať svojpomocne doma. Podľa nového zákona ...

10.5.2022 Roland Régely

Novinky v PZP: Zmení sa minimálna suma poistenia a odškodnenie zo zahraničia sa zrýchli

Systém povinného zmluvného poistenia (PZP) zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla čakajú zmeny. Ministerstvo ...

10.5.2022 Roland Régely

Zdražovanie hypoték pokračuje. Najnovšie zvyšujú úrokové sadzby Tatra banka a UniCredit Bank

Novú hypotéku s úrokovou sadzbou pod dve percentá už vybavíte len s krátkou viazanosťou. Po 365.bank a Prima banke v máji menia sadzobníky ...

9.5.2022 Robert Juriš

365.bank a Prima banka zdražujú hypotéky. Prvá z nich zvýšila aj úrok na termínovaných vkladoch

Zvyšovanie úrokových sadzieb v bankách pokračuje aj v máji. K trendu, ktorý trvá už tretí mesiac, sa rozhodla pridať aj 365.bank, ktorá ...

9.5.2022 Redakcia FinReport

Ako nastaviť poistenie domácnosti prenajatej utečencom z Ukrajiny?

Čoraz viac slovenských občanov poskytuje ubytovanie ukrajinským utečencom. Vlastníci domov a bytov sa však pýtajú, ako sa chrániť pred ...

Aplikácia

 1. 1.
  Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
 2. 2.
  Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť
 3. 3.
  Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
 4. 4.
  Ekonomika odštartovala rok 2022 relatívne dobre, no výhľady do budúcnosti sú skromnejšie
 5. 5.
  Zamestnanosť aj mzdy síce rastú, no inflácia má stále navrch