Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Koniec refinančných hypoték: Schválenie žiadosti trvá týždne, úroky na dlhých fixáciách sú vysoké

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Záujem o refinancovanie hypoték bol počas uplynulých týždňov taký veľký, že banky ešte stále nestíhajú vybavovať nové žiadosti. Niektoré finančné domy dokonca zvýšili úrokové sadzby aj tým klientom, ktorí mali schválenú hypotéku s odloženým čerpaním. Vybavenie refinancovania aktuálne trvá týždne, úroky na dlhých fixáciách sú vysoké, a situáciu môže skomplikovať aj to, že banky už zrejme nebudú preplácať sankcie pri prechode od konkurencie.

refinancovanie hypotéky

Foto: Shutterstock

Banky nestíhajú

Enormný záujem o refinancovanie hypoték sa začal bezprostredne po sérii zvyšovania úrokových sadzieb. Tieto úrokové „turbulencie“ za posledné dva mesiace spôsobili okrem rekordného nárastu refinančných hypoték aj problémy pri schvaľovaní úverov. 

Na vybavenie žiadosti o refinancovanie hypotéky sa aktuálne čaká dlhšie, ako býva zvykom. V niektorých bankách je minimálna lehota na vybavenie žiadosti tri týždne, pričom v minulosti to bolo otázkou niekoľkých pracovných dní. V niektorých prípadoch klienti čakali na stanovisko banky aj viac ako mesiac, čo pre Financial Report potvrdili viacerí finanční sprostredkovatelia.

ČSOB stopla refinančné hypotéky

Tento nápor na bankový personál okrem iného spôsobil, že ČSOB ako prvá finančná inštitúcia na Slovensku pristúpila k dočasnému obmedzeniu poskytovania refinančných úverov – 15. apríla 2022 tak urobila vôbec prvýkrát vo svojej histórii. 

Banka tento krok zdôvodnila tým, že kapacitne nedokázala prijímať veľký nápor žiadostí. „Aktuálne pre veľmi vysoký záujem o hypotekárne úvery sme museli dočasne pristúpiť k pozastaveniu prijímania žiadostí o refinancovanie, aby sme vedeli prioritne posudzovať a schvaľovať nové žiadosti o úvery nevyhnutné pre získanie novej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje hovorkyňa banky Anna Jamborová. 

ČSOB pritom ešte donedávna ponúkala zaplatenie troch mesačných splátok úveru až do maximálnej výšky 1 500 eur. Podľa odborníkov v tomto prípade zavážilo aj to, že rozpočet určený na takúto kampaň bol niekoľkonásobne prekročený a tak by pokračovanie pre banku mohlo mať vážny dosah na ziskovosť takýchto refinančných úverov. 

V minulosti sa to už stalo viacerým finančným domom, nie však tak, že refinancovať odmietli – skôr sa len predĺžil schvaľovací proces. ČSOB sa k refinancovaniu hypoték plánuje vrátiť hneď, ako to bude možné“. Zvýšený nápor na personálne kapacity z dôvodu vysokého počtu žiadostí o refinancovanie hlásila posledné týždne aj 365.bank. Aj tu schvaľovanie žiadostí trvalo v uplynulom období niekoľko týždňov.

Začiatok konca

Ostatné banky na Slovensku refinančné hypotéky nijako neobmedzili, no éra refinancovania hypoték sa pravdepodobne nateraz skončila. Pravdepodobnosť, že by klient refinancoval hypotéku s tým, že dostane lepšiu sadzbu, ako má momentálne na svojom hypotekárnom úvere, je minimálna.

Refinancovanie sa podľa odborníkov na hypotéky aktuálne oplatí jedine z dôvodu predĺženia obdobia fixácie a za predpokladu, že klientovi nevie sadzbu znížiť jeho materská banka.

Za posledné dva mesiace finančné inštitúcie zvýšili úrokové sadzby už viac ako 20-krát a pri dlhších fixáciách sa v mnohých bankách blížia k hranici 3 % ročne. Vo väčšine finančných domov sú tak úroky vyššie o 0,5 až 1 % ako vo februári tohto roka, a podľa odborníkov na hypotéky refinancovanie úplne stratilo význam.

Navyše vysoká inflácia a vojnová agresia na Ukrajine zatiaľ vytvárajú silný predpoklad, že úroky hypoték budú aj naďalej rásť. 

Bod zlomu sa blíži

Banky sú v prípade vyjadrení k refinančným hypotékam zdržanlivejšie, no naznačujú, že po enormnom záujme počas uplynulých týždňov dôjde k očakávanému zlomu. V mBank napríklad predpokladajú, že záujem klientov o refinancovanie ešte stále nedosiahol svoj vrchol, no napríklad hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová pre Financial Report uviedla, že nával záujmu o refinancovanie sa postupne schladí tým, ako sa hypotekárne sadzby stabilizujú na vyšších úrovniach.

Dostali vyšší úrok

V niektorých finančných domoch je ponuka úrokovej sadzby platná v deň, keď podáte žiadosť, inde zase v momente schválenia úveru. Zároveň však môže dôjsť k situácii, že žiadosť bude z nejakého dôvodu potrebné opätovne zadať, a klient tak bude znovu vystavený riziku zmeny podmienok v čase.

V marci a apríli tohto roku niektoré banky zvyšovali úrokové sadzby aj klientom, ktorí už mali schválenú hypotéku s odloženým čerpaním. „Historicky si nepamätám, že by banky k takýmto krokom niekedy pristúpili, ide o naozaj výnimočnú situáciu,“ vysvetľuje odborný garant pre bankový sektor a kapitálový trh spoločnosti Universal maklérsky dom Vladimír Mandzák. 

Predbežná dohoda s bankou o podmienkach hypotéky môže mať rôzny význam a záleží, s akou bankou sa klient dohodne. Napríklad v Slovenskej sporiteľni je ponuka len informatívna a nezáväzná až kým úver nie je schválený. To v praxi znamená, že táto banka môže zmeniť úroky pri hypotékach, ktoré už boli zadané do schvaľovania. Klient teda môže dostať iný finálny úrok, než aký banka spočiatku sľubovala. Sporiteľňa na druhej strane zmeny úrokov komunikuje bežne aj 10 dní vopred, takže klient má dostatok času na rozhodnutie.

Vo VÚB banke, ČSOB, UniCredit bank či Prima banke sa schvaľuje dohodnutý úrok v čase podania žiadosti, respektíve spracovania klientovej žiadosti. Spomínané banky však niekedy zvyšujú sadzby s okamžitou platnosťou a bez predošlého avíza. Banka niekedy nestihne okamžite spracovať žiadosť klienta, a ten už musí počítať s novým úrokom, ktorý medzičasom vošiel do platnosti. Tento scenár sa odohral niekoľkokrát aj počas uplynulých týždňov, viaceré banky totiž menili sadzby tri- až štyrikrát za jediný mesiac.

Koniec preplácania sankcií

Jedným z dôvodov rekordného počtu refinancovaných hypoték je tiež fakt, že banky sa ešte stále snažia zdraženie úverov kompenzovať inými bonusmi, napríklad odpustením poplatku za poskytnutie úveru. 

Aj spomínaným praktikám získavania nových klientov od konkurencie však môže čoskoro odzvoniť. „Preplácanie sankcie na trhu stále funguje a zatiaľ vieme, že bude fungovať do konca mája,“ upozorňuje V. Mandzák.

Ako ukazuje prax, klienti pritom nepozerajú na lacnejšie úrokové sadzby, skôr sa snažia krátkodobé fixácie prehadzovať na dlhodobé, aj za cenu vyššieho úroku, a vtedy je preplatenie sankcie pre nich veľkým bonusom.

Stále sme na tom lepšie

Pri pätici najväčších bánk na Slovensku sa dnes úrokové sadzby pohybujú v priemere okolo dvoch percent. UniCredit Bank a Tatra banka majú ešte stále úroky pod dvomi percentami, VÚB banka, ČSOB a Slovenská sporiteľňa sú už mierne nad dvomi percentami. Na začiatku roka sa fixácie pohybovali v rozpätí od 1 % do 1,8 %, a tak ten, kto to využil, mohol získať desaťročný fix aj za jedno percento. V máji 2022 ho už má približne za dve percentá, čo je stále menej ako pred piatimi rokmi. Cena za peniaze, ktorú aktuálne ponúkajú banky na našom trhu, je tiež stále polovičná oproti tej, ktorou úročia požičané peniaze Česi.

logo
Prečítajte si tiež:
19.3.2024 Redakcia FinReport

Pozor na podvodníkov vymáhajúcich fiktívne daňové nedoplatky

Snaha o finančné podvody napríklad prostredníctvom falošných e-mailov je súčasťou našich životov už niekoľko rokov. A hoci sa s nimi ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin ukázal svoju pravú tvár, jeho hodnota klesla o 9-tisíc dolárov

Najsilnejšia kryptomena na trhu – bitcoin opäť ukázala svoju pravú tvár. Po niekoľkonásobnom prekonaní rekordnej hodnoty za jeden token ...

18.3.2024 Robert Juriš

ECB zrejme v lete zníži svoje úrokové sadzby, no hypotéky zlacnieť nemusia

Nehnuteľnosti na bývanie sa počas uplynulých dvoch rokov poznačených zásadným nárastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v priemere ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Legendárny herec Jozef Kroner má vlastnú desaťeurovú mincu

Práve dnes, teda 18. marca 2024, Národná banka Slovenska uvádza do predaja zberateľskú desaťeurovú mincu s námetom stého výročia ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle na začiatku roka klesli o 5,8 % na menej ako 5 miliárd eur

Hodnota nových objednávok v priemysle v januári 2024 medziročne klesla o 5,8 %, keď dosiahla objem necelých 5 miliárd eur, presnejšie 4,96 ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Partners za dva roky získala 13-tisíc klientov

Najmladšia poisťovňa pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu Partners Poisťovňa za dva roky svojej existencie uzatvorila 10 341 poistných ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Poplatky za služby katastra nehnuteľností budú od 1. apríla drahšie

Štátny rozpočet potrebuje finančnú injekciu, a preto sa zdvíhajú poplatky za prakticky všetky služby štátu. Výnimkou nie sú ani služby ...

17.3.2024 Redakcia FinReport

ECB varuje banky pred rizikovými spoluprácami s externými dodávateľmi služieb

Európska centrálna banka, ako orgán dohľadu nad finančným trhom, varuje banky pred nadmerným využívaním outsourcingových služieb ...

17.3.2024 Redakcia FinReport

Každý šiesty Argentínčan hladuje, hyperinflácia prekročila 250 %

Argentína má jednu z najväčších latinskoamerických ekonomík, no napriek tomu je mimoriadne krehká a dlhodobo sa jej nedarí. Miera chudoby v ...

15.3.2024 Zuzana Fryč

Poistní odborníci poukazujú na vážne nedostatky v návrhu zákona o PZP

Návrh novely zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP), ktorý Ministerstvo financií SR pripravuje na rokovanie vlády SR, stále obsahuje ...

14.3.2024 Robert Juriš

Poisťovňa Kooperativa získala podiel v spoločnosti Universal maklérsky dom

Líder na slovenskom poistnom trhu poisťovňa Kooperativa vlastnícky vstúpila do desiatej najsilnejšej sprostredkovateľskej spoločnosti do ...

12.3.2024 Roland Régely

Bezpečnostné schránky v banke: Hotovosť nie, investičné zlato áno

Bezpečnostné schránky v bankách si ľudia často mylne spájajú s ukladaním šperkov, finančnej hotovosti či tajných cenností. Ich obsah ...

12.3.2024 Redakcia FinReport

NBS dala spoločnosti Salus Populi 20-tisícovú pokutu

Národná banka Slovenska udelila bratislavskej spoločnosti Salus Populi pokutu vo výške 20-tisíc eur. Príčinou podľa nej boli chýbajúce ...

12.3.2024 Redakcia FinReport

Nezabudnite si vybrať finančnú hotovosť, Slovenská sporiteľňa plánuje odstávku svojich služieb

Najväčšia banka pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu počas dvoch nasledujúcich víkendov vypne svoje služby. Bankomaty budú nedostupné a ...

11.3.2024 Redakcia FinReport

Najviac Oscarov 2024 získal film Oppenheimer

Včerajší 96. ročník udeľovania prestížnych filmových Cien Akadémie s napätím sledovali milióny divákov na celom svete. Najviac zlatých ...

11.3.2024 Zuzana Fryč

Podmienky posudzovania príjmu pri žiadosti o hypotéku sú u podnikateľov prísnejšie

Podnikatelia, ktorí v tomto roku zvažujú požiadať banku o hypotéku, by mali myslieť na to, že podanie daňového priznania môže byť pri ...

8.3.2024 Redakcia FinReport

Americká banka NYCB má problémy, zachrániť ju má miliardová finančná injekcia

Ďalšia banka sa topí v problémoch. Tentoraz je to americká NYCB, ktorá si musela zabezpečiť injekciu v podobe miliardy dolárov, aby sa vyhla ...

8.3.2024 Redakcia FinReport

V Česku spustili banku Partners, ktorá funguje ako mobilná aplikácia

V Česku otvorili novú banku. Zatiaľ je prístupná len pre klientov sprostredkovateľskej spoločnosti Partners, no od apríla by jej služby mali ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay