Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Končí sa éra lacných hypoték. VÚB banka, ČSOB a SLSP už zdražujú, ďalšie banky sa k nim pridajú

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Úroky hypotekárnych úverov už zrejme dosiahli svoje dno a v najbližšom období sa začnú posúvať smerom nahor. Prvou bankou, ktorá oznámila ich zvyšovanie, je VÚB banka. Začiatkom tohto týždňa ju však predbehla ČSOB, ktorá zvýšila najnižšiu úrokovú sadzbu svojich úverov na bývanie a zároveň ponúkla možnosť fixácie až na 20 rokov. Od zajtra k nim pribudne aj Slovenská sporiteľňa. Očakáva sa, že k zdražovaniu hypoték sa pridajú ďalšie finančné domy.

image

Foto: Shutterstock

VÚB banka zvyšuje úrokové sadzby

VÚB banka od 7. marca 2022 pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov o 0,20 %. Najlacnejšia hypotéka od tejto banky sa po novom bude začínať úrokovou sadzbou od 1,09 %, podmienkou však bude trojročná fixácia. Klienti tak majú zhruba posledné tri týždne na získanie hypotéky s úrokovou sadzbou od 0,89 %.

Vyššiu sadzbu hypotéky spočiatku pocítia noví klienti, ktorí sa vo VÚB banke rozhodnú pre hypotekárny úver. Existujúci zákazníci prejdú na novú sadzbu až po uplynutí doby aktuálnej fixácie, teda po takzvanom refixe.

Pripomíname, že VÚB banka je v hypotekárnych úveroch trhovou dvojkou hneď za Slovenskou sporiteľňou. Aj v minulosti udávala trend medzi ostatnými bankami na Slovensku, keď ako prvá v roku 2016 začala ťahať úrokové sadzby úverov na bývanie smerom nadol.

ČSOB: vyšší úrok a dlhšia fixácia

Reakcia na vyhlásenie VÚB na seba nenechala dlho čakať. ČSOB s účinnosťou od 21. februára zvýšila úrokovú sadzbu pri hypotéke s 10-ročnou fixáciou z 0,99 % na 1,15 % ročne. Banka tak reaguje na rastúcu cenu dlhodobých zdrojov financovania na trhu.

ČSOB zároveň klientom a klientkam s novou hypotékou, ako aj tým, ktorí si do ČSOB prenesú svoj úver na bývanie z inej banky, prináša novinku – limitovanú možnosť zafixovať si svoj úrok od 1,35 % ročne na 20 rokov. „To znamená príležitosť zaistiť si, že sa výška mesačnej splátky nebude meniť po celé dve dekády. A to ani pri náraste sadzieb, ktoré v týchto týždňoch pozorujeme aj v okolitých krajinách,“ tvrdí hovorkyňa banky Anna Jamborová.

Slovenská sporiteľňa zvyšuje úrok pri 10-ročnom fixe

Treťou bankou, ktorá pristúpila k zvyšovaniu úrokových sadzieb svojich úverov na bývanie, je Slovenská sporiteľňa. Zmena začne platiť od 23. februára 2022 a týka sa len hypoték s 10-ročnou fixáciou úrokovej sadzby, ktorá sa zvýši zo súčasných 1,19 % o tri desatiny percenta na 1,49 % ročne.

Zdražovanie čaká aj ostatných

Ostatné finančné inštitúcie budú musieť skôr či neskôr takisto pristúpiť k zvyšovaniu úrokov, myslia si odborníci na financie. Slovensko síce má druhé najlacnejšie úvery na bývanie spomedzi všetkých krajín eurozóny, no tento trend je podľa nich dlhodobo neudržateľný. Úrokové sadzby posledné roky klesli tak výrazne, že lacné hypotéky už prestávajú byť pre banky ziskové

Zvyšovanie úrokových sadzieb je hlavnou témou posledných týždňov nielen v rámci Európy. Vzhľadom na situáciu na finančných trhoch, signáloch z Európskej centrálnej banky (ECB) a ďalšie faktory, ako je napríklad vysoká inflácia, sme sa aj my rozhodli pre miernu úpravu sadzieb,“ vysvetľuje hlavný riaditeľ retailového bankovníctva vo VÚB banke Martin Techman.

Ako pripomína hlavný ekonóm tej istej banky Zdenko Štefanides, zmeny sú nevyhnutné najmä kvôli postupnému znižovaniu nákupov cenných papierov v rámci ECB, respektíve Eurosystému, kam patrí aj Národná banka Slovenska.

„Kvôli poklesu dopytu ECB po štátnych dlhopisoch, ale aj kvôli rastu úrokových sadzieb inde vo svete, rastú výnosy dlhopisov, teda cena za dlhodobé peniaze,“ upozorňuje odborník. Tento fakt podľa neho nepriamo pôsobí aj na cenu hypoték, pretože stúpajú aj požadované výnosy krytých dlhopisov, ktorými banky získavajú zdroje od investorov na poskytovanie hypoték svojim klientom.

Na vine je inflácia, no nielen ona

Ceny hypoték tak neporastú len kvôli zvyšujúcej sa inflácii. Banky totiž financujú úvery na bývanie emitovaním krytých dlhopisov, a pri ich vydávaní postupne budú musieť platiť investorom viac. „Hoci Európska centrálna banka ešte nezvyšovala úrokové sadzby, v cenách na finančnom trhu už sú zapracované očakávania investorov,“ hovorí člen predstavenstva VÚB Martin Techman. 

Ak by aj ostatné banky nepristúpili teraz k zdražovaniu hypoték, budú tak nútené urobiť po tom, ako ECB zvýši základnú úrokovú sadzbu. Centrálna banka síce zvyšovanie úrokov nateraz odmietla, zvyšujúca sa inflácia ju však k tomu v najbližšom období s najväčšou pravdepodobnosťou prinúti. 

Zvyšovanie úrokov je už len otázkou času

Financial Report kvôli zvyšovaniu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov oslovil zástupcov viacerých slovenských bánk. Ani jeden finančný dom zatiaľ nepotvrdil konkrétnu zmenu úrokov smerom nahor, no viaceré banky takéto zmeny očakávajú v najbližšom období.

„Sadzby hypotekárnych úverov sa odvíjajú od ceny peňazí na trhu, ktorá momentálne pomerne rýchlo rastie. Je teda pravdepodobné, že úroky na hypotékach budú rásť, a to možno rýchlejšie, ako bude ECB zvyšovať sadzby,“ vysvetľuje Juraj Barta zo Slovenskej sporiteľne. Podľa neho nie je vylúčené, že o rok budú sadzby hypoték na trhu presahovať úroveň 2 %.

Zvyšovanie úrokových sadzieb očakáva aj mBank. „Tempo rastu bude závisieť od viacerých faktorov, no úrokové sadzby začínajúce sa dvojkou sú pri niektorých obdobiach fixácie pravdepodobným scenárom,“ vysvetľuje Soňa Holíková z mBank.

„Vzhľadom na prudko rastúce inflačné tlaky aj my predpokladáme, že ECB bude nútená počas tohto roka pristúpiť k zvýšeniu sadzby,“ komentuje aktuálne dianie analytička 365.bank Jana Glasová. Zvyšovanie sadzieb však podľa nej bude postupné a mierne a banka neočakáva žiadny prudký nárast sadzieb. „Prirýchle zvýšenie úrokovej sadzby by totiž mohlo poškodiť hospodárstvo eurozóny, ktoré sa ešte nespamätalo z vplyvov pandémie.“

Situáciu na trhu pre zvyšujúce sa refinančné náklady pozorne sleduje aj Tatra banka. „Len čo bude zvýšenie sadzieb za Tatra banku aktuálne, budeme o tom informovať,“ uviedla hovorkyňa Simona Miklošovičová.

U susedov rastú úroky rýchlejšie 

V Česku dražejú hypotéky podstatne rýchlejšie ako na Slovensku. Česká národná banka tam vlani zvýšila základnú úrokovú sadzbu dokonca až trikrát. Celkovo základný úrok od začiatku minulého roku stúpol až o 3,5 percentuálneho bodu.

Začiatkom roka 2021 české banky poskytovali hypotekárne úvery s priemerným úrokom okolo 2 %, aktuálne úrokové sadzby dosahujú v priemere 3,43 %. Analytici dokonca očakávajú, že úroky hypoték môžu v závere tohto roka atakovať hranicu 4 %.

Všeobecne sa predpokladá, že v priebehu tohto roku dôjde aj na Slovensku k navyšovaniu úrokov, no český scenár nám údajne nehrozí. „Sadzby sa budú hýbať veľmi mierne a postupne,“ komentuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša. 

Zároveň však upozorňuje, že aj po avizovanom zvyšovaní úrokov od ECB je možné, že budúci rok sa už úrokové sadzby budú začínať dvojkou. Napriek tomu podľa neho sú a budú sadzby na Slovensku aj naďalej jedny z najnižších v eurozóne. „Nič na tom nezmení ani toto mierne a postupné zvyšovanie,“ myslí si D. Miša.

Čas na refinancovanie? 

Odborníci na financie si myslia, že zdražovanie hypoték neprispeje k zastaveniu refinancovania hypoték, môže ich to však mierne obmedziť. Pri zdražovaní hypoték sa všeobecne očakáva, že klienti budú teraz vyhľadávať skôr úvery s dlhšou splatnosťou, alebo dlhšiu fixáciu s výhodnou úrokovou sadzbou. Takú ponuku už napríklad iniciatívne spustila Prima banka.

Niektoré banky pre Financial Report už teraz potvrdili, že záujem o refix za cenu mierne vyššieho úroku však s istotou fixácie na viac rokov rastie. „Môžeme potvrdiť, že v ČSOB sa za posledné mesiace výrazne zvyšuje záujem klientov udržať si výhodnú úrokovú sadzbu na dlhšie obdobie, či už ide o nové, alebo refinancované hypotéky,“ konštatuje hovorkyňa banky.

„Určite každému, kto si chce zabezpečiť na dlhé obdobie istotu výhodných podmienok a vyhnúť sa riziku výrazného nárastu mesačnej splátky v dôsledku zmien na trhu, odporúčame fixáciu minimálne na päť, ideálne aj na viac rokov,“ dopĺňa J. Barta.

Podľa analytičky J. Glasovej z 365 bank musia záujemcovia o úver z dlhodobejšieho hľadiska určite počítať s tým, že sadzby z úverov pôjdu hore. „Z tohto uhla pohľadu sú preto dnes výhodné dlhodobejšie fixácie pri hypotekárnych úveroch, vďaka čomu si dokážeme zafixovať nízku sadzbu na niekoľko rokov dopredu,“ uzatvára.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.10.2022 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stagnujú, motorová nafta opäť o niečo zlacnela

Ceny pohonných látok sa v 39. týždni v porovnaní s tým predchádzajúcim príliš nezmenili. Ceny oboch druhov benzínu zostali prakticky na ...

7.10.2022 Redakcia FinReport

Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu

Súčasné ekonomické obdobie sa vo viacerých aspektoch podobá veľkej hospodárskej depresii z polovice 19. storočia. Existuje teória, podľa ...

7.10.2022 Redakcia FinReport

Guvernér Ukrajinskej centrálnej banky Kyryl Ševčenko odstúpil, je obvinený z podvodu

Ukrajinská centrálna banka bude mať nového šéfa. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ním stane Andrij Pyšnyj. Jeho predchodca Kyryl ...

7.10.2022 Zuzana Fryč

Novela Obchodného zákonníka má ušetriť čas aj náklady pri zakladaní obchodných spoločností

Poslanci Národnej rady SR sa okrem iných zákonov na svojej aktuálnej schôdzi venujú aj návrhu novely Obchodného zákonníka. Cieľom novej ...

7.10.2022 Redakcia FinReport

UniCredit Bank, ČSOB a Prima banka zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Ďalšie tri banky zvyšujú úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Zdražovanie úverov, ktoré začne platiť od soboty, pondelka, ...

7.10.2022 Redakcia FinReport

Zahraničný obchod dosiahol 30-percentný rast, no stále dovážame viac ako vyvážame

Celkový vývoz tovaru zo Slovenska dosiahol v auguste 2022 hodnotu 8,3 miliardy eur. Medziročne to predstavuje nárast o 30,3 %. Rast vývozu ...

7.10.2022 Redakcia FinReport

Úrady práce vyplatili v auguste 2022 náhradné výživné v objeme takmer trištvrte milióna eur

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatili v auguste 2022 náhradné výživné v celkovej výške presahujúcej 748-tisíc eur. Je to ...

5.10.2022 Redakcia FinReport

MH Teplárenský holding získal prvý syndikovaný úver pre štátnu spoločnosť s enviro prvkom na Slovensku

Tatra banka v spolupráci s tromi ďalšími slovenskými bankami poskytla prvý syndikovaný úver pre štátnu spoločnosť s environmentálnym ...

4.10.2022 Roland Régely

Záujem o hypotéky prudko klesá a nespôsobujú to len vyššie úrokové sadzby

Záujem o hypotekárne úvery klesá už niekoľko mesiacov po sebe. Odborníci na financie to prisudzujú najmä zdražovaniu úverov na bývanie, ...

3.10.2022 Robert Juriš

Banky sú v zisku. Za prvých osem mesiacov vygenerovali 529 miliónov eur

Bankám sa darí. V tomto roku ešte viac ako v tom predchádzajúcom, ktorý bol prvý po zrušení špeciálneho bankového odvodu. Za prvých osem ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Podvod: Falošný bankár je už aj na Slovensku

Klienti bánk sa ocitajú pod paľbou telefonických podvodníkov. Horšie je, že tie sú čoraz dômyselnejšie. Slovenská sporiteľňa aktuálne ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa ako prvá banka na Slovensku vydala zelené kryté dlhopisy

Napriek pretrvávajúcim zložitým podmienkam na finančných trhoch sa Slovenskej sporiteľni podarilo umiestniť historicky prvú emisiu zelených ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Všetky väčšie banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu v septembri 2022 zvýšili svoje úrokové sadzby. Výnimkou bola len Tatra banka, ...

29.9.2022 Redakcia FinReport

NBS: Banky sú napriek kríze odolné, nepotrebujú zvyšovať ochranný kapitálový vankúš

Národná banka Slovenska tvrdí, že napriek kríze a možným rizikám vo finančnom sektore banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu ...

29.9.2022 Robert Juriš

Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022

September 2022 bol na zvyšovanie úrokov v bankách pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu mimoriadne pestrý. Spúšťačom sa stalo ...

28.9.2022 Redakcia FinReport

Až 10 % škôd na vozidlách vzniká po strete s lesnou zverou, najčastejšie na jeseň

Jesenné obdobie prináša komplikácie na cestách. Upozorňuje na ne najmä polícia a poisťovne. Dni sú kratšie, cesty sú šmykľavé a ...

28.9.2022 Redakcia FinReport

VÚB banka zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Budú sa pohybovať od 3,59 % do 4,29 % ročne

Ďalší veľký hráč na slovenskom bankovom trhu mení úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Tentoraz je to VÚB banka, ktorá ...

26.9.2022 Robert Juriš

V hustote poistenia aj celkovej poistenosti zaostávame za krajinami strednej a východnej Európy

Popredné poistné domy zverejňujú svoje hospodárske výsledky, ktoré charakterizujú ich pôsobenie v krajinách, v ktorých sú etablované. ...

Aplikácia

 1. 1.
  V prvom pilieri nastali zmeny, novinkou je rodičovský bonus a dôchodkový automat
 2. 2.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 3. 3.
  Rodičovský príspevok sa od začiatku roku 2023 opäť zvyšuje
 4. 4.
  Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?
 5. 5.
  Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu