Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Končí sa éra lacných hypoték. VÚB banka, ČSOB a SLSP už zdražujú, ďalšie banky sa k nim pridajú

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Úroky hypotekárnych úverov už zrejme dosiahli svoje dno a v najbližšom období sa začnú posúvať smerom nahor. Prvou bankou, ktorá oznámila ich zvyšovanie, je VÚB banka. Začiatkom tohto týždňa ju však predbehla ČSOB, ktorá zvýšila najnižšiu úrokovú sadzbu svojich úverov na bývanie a zároveň ponúkla možnosť fixácie až na 20 rokov. Od zajtra k nim pribudne aj Slovenská sporiteľňa. Očakáva sa, že k zdražovaniu hypoték sa pridajú ďalšie finančné domy.

úrokové sadzby hypoték

Foto: Shutterstock

VÚB banka zvyšuje úrokové sadzby

VÚB banka od 7. marca 2022 pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov o 0,20 %. Najlacnejšia hypotéka od tejto banky sa po novom bude začínať úrokovou sadzbou od 1,09 %, podmienkou však bude trojročná fixácia. Klienti tak majú zhruba posledné tri týždne na získanie hypotéky s úrokovou sadzbou od 0,89 %.

Vyššiu sadzbu hypotéky spočiatku pocítia noví klienti, ktorí sa vo VÚB banke rozhodnú pre hypotekárny úver. Existujúci zákazníci prejdú na novú sadzbu až po uplynutí doby aktuálnej fixácie, teda po takzvanom refixe.

Pripomíname, že VÚB banka je v hypotekárnych úveroch trhovou dvojkou hneď za Slovenskou sporiteľňou. Aj v minulosti udávala trend medzi ostatnými bankami na Slovensku, keď ako prvá v roku 2016 začala ťahať úrokové sadzby úverov na bývanie smerom nadol.

ČSOB: vyšší úrok a dlhšia fixácia

Reakcia na vyhlásenie VÚB na seba nenechala dlho čakať. ČSOB s účinnosťou od 21. februára zvýšila úrokovú sadzbu pri hypotéke s 10-ročnou fixáciou z 0,99 % na 1,15 % ročne. Banka tak reaguje na rastúcu cenu dlhodobých zdrojov financovania na trhu.

ČSOB zároveň klientom a klientkam s novou hypotékou, ako aj tým, ktorí si do ČSOB prenesú svoj úver na bývanie z inej banky, prináša novinku – limitovanú možnosť zafixovať si svoj úrok od 1,35 % ročne na 20 rokov. „To znamená príležitosť zaistiť si, že sa výška mesačnej splátky nebude meniť po celé dve dekády. A to ani pri náraste sadzieb, ktoré v týchto týždňoch pozorujeme aj v okolitých krajinách,“ tvrdí hovorkyňa banky Anna Jamborová.

Slovenská sporiteľňa zvyšuje úrok pri 10-ročnom fixe

Treťou bankou, ktorá pristúpila k zvyšovaniu úrokových sadzieb svojich úverov na bývanie, je Slovenská sporiteľňa. Zmena začne platiť od 23. februára 2022 a týka sa len hypoték s 10-ročnou fixáciou úrokovej sadzby, ktorá sa zvýši zo súčasných 1,19 % o tri desatiny percenta na 1,49 % ročne.

Zdražovanie čaká aj ostatných

Ostatné finančné inštitúcie budú musieť skôr či neskôr takisto pristúpiť k zvyšovaniu úrokov, myslia si odborníci na financie. Slovensko síce má druhé najlacnejšie úvery na bývanie spomedzi všetkých krajín eurozóny, no tento trend je podľa nich dlhodobo neudržateľný. Úrokové sadzby posledné roky klesli tak výrazne, že lacné hypotéky už prestávajú byť pre banky ziskové

Zvyšovanie úrokových sadzieb je hlavnou témou posledných týždňov nielen v rámci Európy. Vzhľadom na situáciu na finančných trhoch, signáloch z Európskej centrálnej banky (ECB) a ďalšie faktory, ako je napríklad vysoká inflácia, sme sa aj my rozhodli pre miernu úpravu sadzieb,“ vysvetľuje hlavný riaditeľ retailového bankovníctva vo VÚB banke Martin Techman.

Ako pripomína hlavný ekonóm tej istej banky Zdenko Štefanides, zmeny sú nevyhnutné najmä kvôli postupnému znižovaniu nákupov cenných papierov v rámci ECB, respektíve Eurosystému, kam patrí aj Národná banka Slovenska.

„Kvôli poklesu dopytu ECB po štátnych dlhopisoch, ale aj kvôli rastu úrokových sadzieb inde vo svete, rastú výnosy dlhopisov, teda cena za dlhodobé peniaze,“ upozorňuje odborník. Tento fakt podľa neho nepriamo pôsobí aj na cenu hypoték, pretože stúpajú aj požadované výnosy krytých dlhopisov, ktorými banky získavajú zdroje od investorov na poskytovanie hypoték svojim klientom.

Na vine je inflácia, no nielen ona

Ceny hypoték tak neporastú len kvôli zvyšujúcej sa inflácii. Banky totiž financujú úvery na bývanie emitovaním krytých dlhopisov, a pri ich vydávaní postupne budú musieť platiť investorom viac. „Hoci Európska centrálna banka ešte nezvyšovala úrokové sadzby, v cenách na finančnom trhu už sú zapracované očakávania investorov,“ hovorí člen predstavenstva VÚB Martin Techman. 

Ak by aj ostatné banky nepristúpili teraz k zdražovaniu hypoték, budú tak nútené urobiť po tom, ako ECB zvýši základnú úrokovú sadzbu. Centrálna banka síce zvyšovanie úrokov nateraz odmietla, zvyšujúca sa inflácia ju však k tomu v najbližšom období s najväčšou pravdepodobnosťou prinúti. 

Zvyšovanie úrokov je už len otázkou času

Financial Report kvôli zvyšovaniu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov oslovil zástupcov viacerých slovenských bánk. Ani jeden finančný dom zatiaľ nepotvrdil konkrétnu zmenu úrokov smerom nahor, no viaceré banky takéto zmeny očakávajú v najbližšom období.

„Sadzby hypotekárnych úverov sa odvíjajú od ceny peňazí na trhu, ktorá momentálne pomerne rýchlo rastie. Je teda pravdepodobné, že úroky na hypotékach budú rásť, a to možno rýchlejšie, ako bude ECB zvyšovať sadzby,“ vysvetľuje Juraj Barta zo Slovenskej sporiteľne. Podľa neho nie je vylúčené, že o rok budú sadzby hypoték na trhu presahovať úroveň 2 %.

Zvyšovanie úrokových sadzieb očakáva aj mBank. „Tempo rastu bude závisieť od viacerých faktorov, no úrokové sadzby začínajúce sa dvojkou sú pri niektorých obdobiach fixácie pravdepodobným scenárom,“ vysvetľuje Soňa Holíková z mBank.

„Vzhľadom na prudko rastúce inflačné tlaky aj my predpokladáme, že ECB bude nútená počas tohto roka pristúpiť k zvýšeniu sadzby,“ komentuje aktuálne dianie analytička 365.bank Jana Glasová. Zvyšovanie sadzieb však podľa nej bude postupné a mierne a banka neočakáva žiadny prudký nárast sadzieb. „Prirýchle zvýšenie úrokovej sadzby by totiž mohlo poškodiť hospodárstvo eurozóny, ktoré sa ešte nespamätalo z vplyvov pandémie.“

Situáciu na trhu pre zvyšujúce sa refinančné náklady pozorne sleduje aj Tatra banka. „Len čo bude zvýšenie sadzieb za Tatra banku aktuálne, budeme o tom informovať,“ uviedla hovorkyňa Simona Miklošovičová.

U susedov rastú úroky rýchlejšie 

V Česku dražejú hypotéky podstatne rýchlejšie ako na Slovensku. Česká národná banka tam vlani zvýšila základnú úrokovú sadzbu dokonca až trikrát. Celkovo základný úrok od začiatku minulého roku stúpol až o 3,5 percentuálneho bodu.

Začiatkom roka 2021 české banky poskytovali hypotekárne úvery s priemerným úrokom okolo 2 %, aktuálne úrokové sadzby dosahujú v priemere 3,43 %. Analytici dokonca očakávajú, že úroky hypoték môžu v závere tohto roka atakovať hranicu 4 %.

Všeobecne sa predpokladá, že v priebehu tohto roku dôjde aj na Slovensku k navyšovaniu úrokov, no český scenár nám údajne nehrozí. „Sadzby sa budú hýbať veľmi mierne a postupne,“ komentuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša. 

Zároveň však upozorňuje, že aj po avizovanom zvyšovaní úrokov od ECB je možné, že budúci rok sa už úrokové sadzby budú začínať dvojkou. Napriek tomu podľa neho sú a budú sadzby na Slovensku aj naďalej jedny z najnižších v eurozóne. „Nič na tom nezmení ani toto mierne a postupné zvyšovanie,“ myslí si D. Miša.

Čas na refinancovanie? 

Odborníci na financie si myslia, že zdražovanie hypoték neprispeje k zastaveniu refinancovania hypoték, môže ich to však mierne obmedziť. Pri zdražovaní hypoték sa všeobecne očakáva, že klienti budú teraz vyhľadávať skôr úvery s dlhšou splatnosťou, alebo dlhšiu fixáciu s výhodnou úrokovou sadzbou. Takú ponuku už napríklad iniciatívne spustila Prima banka.

Niektoré banky pre Financial Report už teraz potvrdili, že záujem o refix za cenu mierne vyššieho úroku však s istotou fixácie na viac rokov rastie. „Môžeme potvrdiť, že v ČSOB sa za posledné mesiace výrazne zvyšuje záujem klientov udržať si výhodnú úrokovú sadzbu na dlhšie obdobie, či už ide o nové, alebo refinancované hypotéky,“ konštatuje hovorkyňa banky.

„Určite každému, kto si chce zabezpečiť na dlhé obdobie istotu výhodných podmienok a vyhnúť sa riziku výrazného nárastu mesačnej splátky v dôsledku zmien na trhu, odporúčame fixáciu minimálne na päť, ideálne aj na viac rokov,“ dopĺňa J. Barta.

Podľa analytičky J. Glasovej z 365 bank musia záujemcovia o úver z dlhodobejšieho hľadiska určite počítať s tým, že sadzby z úverov pôjdu hore. „Z tohto uhla pohľadu sú preto dnes výhodné dlhodobejšie fixácie pri hypotekárnych úveroch, vďaka čomu si dokážeme zafixovať nízku sadzbu na niekoľko rokov dopredu,“ uzatvára.

logo
Prečítajte si tiež:
17.6.2024 Martin Jamnický

Agentúra Moody´s: Hodnotenie Slovenska zostáva vysoké, no s negatívnym výhľadom

Aj tretia veľká ratingová agentúra ponechala, a teda neznížila Slovensku pôvodné hodnotenie. Po S&P a Fitch Rating aj Moody´s potvrdila ...

17.6.2024 Roland Régely

Na výšku úrokových sadzieb hypoték majú vplyv aj rozhodnutia slovenských politikov

Dopyt po nových hypotékach síce v prvom kvartáli tohto roka klesol na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov, banky však zostávajú ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v priemysle začali po prvý raz v tomto roku rásť

Hodnota nových objednávok v priemysle začala v apríli tohto roku konečne stúpať, keď sa zvýšila o 5,7 % a dosiahla objem 5,83 miliardy eur. ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie

Už o tri týždne, od 1. júla 2024, sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých osôb. Zmenu v ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Kooperativa prináša do bratislavskej Trnávky 102 nájomných bytov

Poisťovňa Kooperativa po predchádzajúcich skúsenostiach v iných krajských mestách Slovenska rozbieha svoj prvý rozsiahly projekt ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

SAPI: Asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje sa po novom zacieli najmä na udržateľnú energetiku

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Švajčiarska FlowBank prišla o licenciu a putuje do konkurzu

Ďalšia banka skrachovala. Do konkurzného konania vstúpila švajčiarska online maklérska a obchodná banka FlowBank so sídlom v Ženeve. O ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Cestovné kancelárie vlani zaznamenali druhý najlepší rok od začiatku tisícročia

Cestovné kancelárie na Slovensku vlani dokázali o dve tretiny zvýšiť počty turistov, ktorí si kúpili ich zájazdy. Po troch rokoch boja s ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

6.6.2024 Robert Juriš

ECB konečne začala znižovať svoje kľúčové úrokové sadzby

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa konečne rozhodla pristúpiť k uvoľňovaniu svojej sprísnenej monetárnej politiky. Dlho ...

6.6.2024 Roland Régely

Investovanie do kryptomien: Kedy vám môže banka zablokovať či zrušiť účet?

Investovanie na trhu s kryptoaktívami zahŕňa aj rôzne riziká, pričom jedným z nich sú časté podvody. Národná banka Slovenska (NBS) preto ...

6.6.2024 Redakcia FinReport

Záplavy: Poisťovne evidujú stovky poistných udalostí. Ako nahlásiť škody po povodni?

Aktuálna povodňová situácia na Slovensku udržiava v napätí nielen občanov, ktorí bývajú a žijú v blízkosti rozvodnených vodných ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay