Končí sa éra lacných hypoték? VÚB banka avizuje plošné zdražovanie úverov na bývanie
Úroky hypotekárnych úverov už zrejme dosiahli svoje dno a v najbližšom období sa začnú posúvať smerom nahor. Prvou bankou, ktorá ich plošne navýši, je VÚB banka. Ani najnižšia sadzba úveru na bývanie sa onedlho už v tejto banke nebude začínať pod jedným percentom. Banka očakáva, že pri zdražovaní hypoték nezostane jediná.

Foto: Shutterstock
VÚB banka zvyšuje úrokové sadzby
VÚB banka od 7. marca 2022 pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov o 0,20 %. Najlacnejšia hypotéka od tejto banky sa po novom bude začínať úrokovou sadzbou od 1,09 %, podmienkou však bude trojročná fixácia. Klienti tak majú zhruba posledné tri týždne na získanie hypotéky s úrokovou sadzbou od 0,89 %.
Vyššiu sadzbu hypotéky spočiatku pocítia noví klienti, ktorí sa vo VÚB banke rozhodnú pre hypotekárny úver. Existujúci zákazníci prejdú na novú sadzbu až po uplynutí doby aktuálnej fixácie, teda po takzvanom refixe.
Pripomíname, že VÚB banka je v hypotekárnych úveroch trhovou dvojkou, hneď za Slovenskou sporiteľňou. Aj v minulosti „udávala trend“ medzi ostatnými bankami na Slovensku, keď ako prvá v roku 2016 začala ťahať sadzby úverov na bývanie smerom nadol.
Zdražovanie čaká aj ostatných
Ostatné finančné inštitúcie budú musieť skôr či neskôr takisto pristúpiť k zvyšovaniu úrokov, myslia si odborníci na financie. Slovensko síce má druhé najlacnejšie úvery na bývanie spomedzi všetkých krajín eurozóny, no tento trend je podľa nich dlhodobo neudržateľný. Úrokové sadzby posledné roky klesli tak výrazne, že lacné hypotéky už prestávajú byť pre banky ziskové.
„Zvyšovanie úrokových sadzieb je hlavnou témou posledných týždňov nielen v rámci Európy. Vzhľadom na situáciu na finančných trhoch, signáloch z Európskej centrálnej banky (ECB) a ďalšie faktory, ako je napríklad vysoká inflácia, sme sa aj my rozhodli pre miernu úpravu sadzieb,“ vysvetľuje riaditeľ retailového bankovníctva vo VÚB banke Martin Techman.
Ako pripomína hlavný ekonóm tej istej banky Zdenko Štefanides, zmeny sú nevyhnutné najmä kvôli postupnému znižovaniu nákupov cenných papierov v rámci ECB, respektíve Eurosystému, kam patrí aj Národná banka Slovenska.
„Kvôli poklesu dopytu ECB po štátnych dlhopisoch, ale aj kvôli rastu úrokových sadzieb inde vo svete, rastú výnosy dlhopisov, teda cena za dlhodobé peniaze,“ upozorňuje odborník. Tento fakt podľa neho nepriamo pôsobí aj na cenu hypoték, pretože stúpajú aj požadované výnosy krytých dlhopisov, ktorými banky získavajú zdroje od investorov na poskytovanie hypoték svojim klientom.
Na vine je inflácia, ale nielen ona
Ceny hypoték tak neporastú len kvôli zvyšujúcej sa inflácii. Banky totiž financujú úvery na bývanie emitovaním krytých dlhopisov, a pri ich vydávaní postupne budú musieť platiť investorom viac. „Hoci Európska centrálna banka ešte nezvyšovala úrokové sadzby, v cenách na finančnom trhu už sú zapracované očakávania investorov,“ hovorí člen predstavenstva VÚB Martin Techman.
Ak by aj ostatné banky nepristúpili teraz k zdražovaniu hypoték, budú tak nútené urobiť po tom, ako ECB zvýši základnú úrokovú sadzbu. Centrálna banka síce zvyšovanie úrokov nateraz odmietla, zvyšujúca inflácia ju však k tomu v najbližšom období s najväčšou pravdepodobnosťou prinúti.
Banky zmeny do budúcnosti vopred nekomentujú
Financial Report kvôli zvyšovaniu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov oslovil zástupcov viacerých slovenských bánk. Ani jeden finančný dom zatiaľ zmenu smerom nahor nepotvrdil, no zároveň ani nevyvrátil. „To, či príde k zmenám a akým v oblasti úrokových sadzieb, banka nikdy nekomentuje vopred. Pri ich nastavovaní zohľadňujeme viacero faktorov, ktoré sa v konečnom dôsledku premietajú do pomeru cena, v tomto prípade úrok verzus zdravá miera rizika,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
U susedov rastú úroky rýchlejšie
V Česku dražejú hypotéky podstatne rýchlejšie ako na Slovensku. Česká národná banka tam vlani zvýšila základnú úrokovú sadzbu dokonca až trikrát. Celkovo základný úrok od začiatku minulého roku stúpol až o 3,5 percentuálneho bodu.
Začiatkom roka 2021 české banky poskytovali hypotekárne úvery s priemerným úrokom okolo 2 %, aktuálne úrokové sadzby dosahujú v priemere 3,43 %. Analytici dokonca očakávajú, že úroky hypoték môžu v závere tohto roka atakovať hranicu 4 %.
Všeobecne sa predpokladá, že v priebehu tohto roku dôjde aj na Slovensku k navyšovaniu úrokov, no český scenár nám údajne nehrozí. „Sadzby sa budú hýbať veľmi mierne a postupne,“ komentuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.
Zároveň však upozorňuje, že aj po avizovanom zvyšovaní úrokov od ECB je možné, že budúci rok sa už úrokové sadzby budú začínať dvojkou. Napriek tomu podľa neho sú a budú sadzby na Slovensku aj naďalej jedny z najnižších v eurozóne. „Nič na tom nezmení ani toto mierne a postupné zvyšovanie,“ myslí si D. Miša.
Čas na refinancovanie?
Odborníci na financie si myslia, že zdražovanie hypoték neprispeje k zastaveniu refinancovania hypoték, môže ich to však mierne obmedziť. Pri zdražovaní hypoték sa všeobecne očakáva, že klienti budú teraz vyhľadávať skôr úvery s dlhšou splatnosťou, alebo dlhšiu fixáciu s výhodnou úrokovou sadzbou. Takú ponuku už napríklad iniciatívne spustila Prima banka.
Niektoré banky pre Financial Report už teraz potvrdili, že záujem o refix za cenu mierne vyššieho úroku však s istotou fixácie na viac rokov rastie. „Môžeme potvrdiť, že v ČSOB sa za posledné mesiace výrazne zvyšuje záujem klientov udržať si výhodnú úrokovú sadzbu na dlhšie obdobie, či už ide o nové, alebo refinancované hypotéky,“ konštatuje hovorkyňa banky.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Princovia William a Harry vybrali umelca, ktorý vytvorí sochu ich zosnulej matky
- 2.Eurofondy by podľa ministra Balíka mali viac zohľadňovať potreby regiónov, kohézna politika je základom súdržnosti Únie
- 3.Od 1. júna 2023 sa zmenia príplatky za prácu cez víkendy a v noci. O koľko sa zvýšia?
- 4.Hypotéka v roku 2023. Oplatí sa počkať alebo treba brať čo je?
- 5.Slovenský investor dosiahol od roku 2017 kumulovaný výnos 13,3 %, no na infláciu to nestačí