Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových sadzbách hypoték totiž obyčajne rastú aj sadzby sporiacich produktov a uložené peniaze sa tak viac zhodnocujú. To zatiaľ neplatí pre najväčšie slovenské banky, v ktorých sa úrokové sadzby stále „neodlepili“ od nuly. Zaujímavé zhodnotenie však ponúkajú vklady v českých korunách, kde VÚB banka po novom ponúka jednu z najvyšších sadzieb na trhu.

image

Foto: Shutterstock

 

Najväčšie banky stále ponúkajú nulu

Európska centrálna banka opakovane zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby. Hypotéky na Slovensku dražejú od začiatku roka. No najväčšie slovenské banky zatiaľ nepristúpili k výraznejšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb svojich sporiacich produktov. Sporiace účty a termínované vklady v komerčných bankách na Slovensku majú úroky blízke nule už niekoľko rokov. 

V prípade sporenia na termínovanom vklade ponúka štvorica najväčších bánk na Slovensku sporiteľom úrok 0,01 % ročne, viaceré sľubujú úrok aspoň 0,1 % ročne, len štyri ponúkajú úročenie začínajúce sa dvojkou a iba jediná má 3-percentný úrok.   

Zatiaľ dve banky ponúkajú úrok 3 %

Najlepšie zhodnotenie úspor na termínovanom vklade v eurách na Slovensku aktuálne ponúka J&T Banka. Na to, aby klient mohol svoje vklady úročiť 3-percentným úrokom, si musí nastaviť fixáciu termínovaného vkladu na päť rokov. 

Rovnako vysokú úrokovú sadzbu po novom svojim klientom poskytuje aj UniCredit Bank, ktorá ju má pre každého, kto si v nej založí jeden z troch bežných účtov. Táto limitovaná akcia platí do výšky 4-tisíc eur a do konca tohto roka.

Za nimi nasledujú štyri komerčné banky s úrokovou sadzbou začínajúcou číslom dva. Na druhom mieste je Privatbanka so zhodnotením úspor vo výške 2,30 % ročne pri päťročnej fixácii. Nasleduje trio 365.bank, Poštová banka a Prima banka s úrokovou sadzbou 2 % ročne. Kým prvé spomínané inštitúcie ponúkajú dvojpercentný úrok pri štvorročnej fixácii, Prima banka vyžaduje päťročný fix.

Dá sa teda povedať, že od začiatku roka už niektoré slovenské banky zatraktívnili sporenie na termínovaných či sporiacich účtoch. Ešte na jar tohto roka totiž spomenuté finančné domy ponúkali úrokové sadzby začínajúce sa nulou.

Na druhej strane ani tieto mierne vyššie sadzby nedokážu ochrániť vklady občanov pred vplyvmi zdražovania tovarov a služieb. V praxi tak ľudia s peniazmi na termínovaných účtoch v budúcnosti nakúpia výrazne menej ako napríklad minulý rok.

Česko-slovenský paradox: Túžime po tom, čo nemáme

Úrokové sadzby na Slovensku a v Čechách sa tento rok výrazne rozišli. Kým Európska centrálna banka prvý raz zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby v júli, Česká národná banka túto zbraň proti inflácii použila už o niekoľko mesiacov skôr a oveľa razantnejšie. Česi tak s úrokovými sadzbami presahujúcimi 7 % túžia po hypotékach zo Slovenska, Slovákov zase lákajú vyše päťpercentné úroky na českých vkladoch.

Slovenské riešenie v českých korunách

Tri banky pôsobiace na Slovensku našli spôsob, ako využiť vyššie úrokové sadzby českých vkladov a ponúkať ich na Slovensku. Najštedrejšiu ponuku medzi nimi má VÚB banka. Sporenie v českých korunách s úrokom 6,15 % je novinkou, ktorú môžu využiť aj Slováci. Stačí prísť osobne do niektorej z pobočiek banky na Slovensku. Zároveň ide o jednu z najvyšších sadzieb v Českej republike.

VÚB banka však túto alternatívu na Slovensku nepropaguje, pretože pre človeka zarábajúceho a míňajúceho v eurách prináša takýto vklad aj kurzové riziko. Podľa vyjadrení banky je takéto sporenie vhodné najmä pre tých, ktorí majú s Českom osobné alebo pracovné väzby, alebo žijú napríklad v pohraničí.

Fio banka a J&T Banka taktiež umožňujú získať vyšší ročný úrok, než ponúka väčšina finančných domov na trhu. Ponúkajú zhodnotenie vo výške 5,5 %. Kým jedna banka takéto zhodnotenie ponúka na sporiacom účte, druhá tento úrok propaguje na termínovaných vkladoch

J&T Banka umožňuje získať úrok vo výške 5,5 % na termínovaných vkladoch v českých korunách s fixáciou na jeden až desať rokov. Fio banka totožnú úrokovú sadzbu ponúka takisto v českých korunách pre zmenu na sporiacom účte. Nasporená suma však nesmie prekročiť hranicu 200-tisíc českých korún (vyše 8-tisíc eur). FioBanka však umožňuje získať 5,1-percentný úrok už aj pri šesťmesačnom vklade, pričom výška vkladu nie je ohraničená.

České pobočky môžu čoskoro inšpirovať aj ďalšie banky, ktoré pôsobia aj na Slovensku. „Aktuálne situáciu na slovenskom trhu pozorne sledujeme a analyzujeme aj vývoj na českom trhu, aby sme po internej analýze mohli v najbližšej dobe adekvátne reagovať,“ vysvetľuje mBank.

Inflácia: Ani vyšší úrok nezabráni znehodnocovaniu vkladov

Vklady v českých korunách môžu využiť najmä ľudia, ktorí české koruny vedia použiť v budúcnosti a nebudú ich potrebovať opäť meniť na eurá. Pri investovaní v cudzej mene totiž klient znáša nielen kurzové riziko, no platí aj poplatky súvisiace s výmenným kurzom, za ktorý mu banka predá alebo od neho kúpi cudziu menu. Odborníci však upozorňujú, že napokon ani úrok vo výške 5,5 % nedokáže zabrániť znehodnoteniu úspor pri inflácii, ktorá aktuálne na Slovensku dosahuje 14,5 %. Najlepšou voľbou podľa nich zostáva pravidelné investovanie do podielových fondov.

Slováci sa uspokojili s nulovými úrokmi

Podľa ekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza výška depozitnej sadzby Európskej centrálnej banky vytvára možnosť na zvyšovanie sadzieb. Tá je však podľa neho zatiaľ limitovaná nízkou depozitnou sadzbou. „Očakávame, že ak sa sadzby dostanú na úroveň, keď banky budú vedieť ponúknuť nejakú marketingovo zaujímavú sadzbu, príde aj k pohybu úrokových sadzieb vkladov,“ vysvetľuje T. Lörincz.

Dôvodom, prečo banky ešte nereagujú na zvyšovanie základnej úrokovej sadzby, môže byť viacero. Podľa hypotekárneho špecialistu Jozefa Belka zo spoločnosti Insia za tým môže byť fakt, že banky sa čiastočne predzásobili lacnejšími finančnými prostriedkami, ktoré ešte pred pol rokom boli v zápornom pásme. 

„Samotná Národná banka Slovenska tvrdí, že slovenskí občania majú veľké množstvo finančných prostriedkov na bežných účtoch. Toto je ďalší dôvod prečo komerčné banky nedvíhajú úrokové sadzby na sporiacich produktoch,“ komentuje J. Belko.   

To potvrdzujú aj slová investičného analytika FinGO.sk Františka Burdu: „Slováci stále držia v bankách takmer 42 miliárd eur, akoby boli ,spokojní´ s nulovými úrokmi, preto aj sami takto podporujú nízke úroky na vkladoch.“ Inými slovami, o tieto peniaze sa banky nemusia biť vyšším úročením, nie sú nútené lákať vklady, keďže ich majú dostatok na prevádzkovanie svojej činnosti.

Banky zvýšia úroky, až keď vyčerpajú nízkoúročené zásoby

Podľa finančného analytika OVB Mariána Búlika je dnes ťažké povedať, kedy sa banky „zobudia“ a začnú zvyšovaním úrokových sadzieb vkladov lákať k sebe väčšie úspory obyvateľstva. „Ak by na trhu trval vysoký dopyt po hypotékach, aký sme videli na jar tohto roku, boli by sme svedkami zvyšovania sadzieb termínovaných vkladov pravdepodobne už v lete, respektíve očakával by som túto zmenu v najbližších týždňoch,“ komentuje. Súčasná situácia je však podľa neho pre banky neistá. „Výraznejší nárast vo väčšine bánk pravdepodobne uvidíme až potom, keď vyčerpajú staršie úverové linky s nízkym úročením,“ dodáva M. Búlik.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.11.2022 Naďa Černá

Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov

Masívnu sieťotlač s názvom White Disaster, ktorá je jedným z najvýznamnejších diel Andyho Warhola, predala aukčná spoločnosť Sotheby's ...

30.11.2022 Redakcia FinReport

Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností určených na bývanie boli počas tretieho štvrťroka 2022 o 14,5 % vyššie ako v rovnakom období ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

29.11.2022 Naďa Černá

Vznikol, aby bojoval proti korupcii a nekalým praktikám. Ako sa mu darí chrániť whistleblowerov?

Každý, kto čelí šikane či inému negatívnemu správaniu sa zo strany zamestnávateľa, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

28.11.2022 Robert Juriš a Naďa Černá

Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami

Nositeľmi najhodnotnejších brandov na svete sú technologické firmy. Suverénne najcennejšou značkou na svete podľa rebríčka Interbrand je ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

12.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Dvom tretinám Slovákov sa zhoršila finančná situácia a každý tretí nemá žiadne úspory

Očakávania Slovákov v súvislosti s vývojom finančnej situácie domácností sa výrazne zhoršili. Rovnako klesá aj ich bilancia príjmov a ...

11.11.2022 Martin Jamnický

Hlas herca Júliusa Satinského pomohli oživiť umelá inteligencia a hĺbkové učenie

Slovenská sporiteľňa zaujala reklamou, v ktorej oživila hlas známeho herca Júliusa Satinského. Využila služby ukrajinskej spoločnosti ...

10.11.2022 Zuzana Fryč

Štvordňový pracovný týždeň zatiaľ využívajú len v NN poisťovni. Aké s ním majú skúsenosti?

Pandémia koronavírusu zásadne ovplyvnila pohľad ľudí na prácu. Mnohí si uvedomili potrebu väčšej rovnováhy medzi zamestnaním a voľným ...

Aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ
 2. 2.
  Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov
 3. 3.
  Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami
 4. 4.
  Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu
 5. 5.
  Informácie o budúcom dôchodku budeme dostávať čierne na bielom v takzvanej oranžovej obálke