Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie
Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových sadzbách hypoték totiž obyčajne rastú aj sadzby sporiacich produktov a uložené peniaze sa tak viac zhodnocujú. To zatiaľ neplatí pre najväčšie slovenské banky, v ktorých sa úrokové sadzby stále „neodlepili“ od nuly. Zaujímavé zhodnotenie však ponúkajú vklady v českých korunách, kde VÚB banka po novom ponúka jednu z najvyšších sadzieb na trhu.
Foto: Shutterstock
Najväčšie banky stále ponúkajú nulu
Európska centrálna banka opakovane zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby. Hypotéky na Slovensku dražejú od začiatku roka. No najväčšie slovenské banky zatiaľ nepristúpili k výraznejšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb svojich sporiacich produktov. Sporiace účty a termínované vklady v komerčných bankách na Slovensku majú úroky blízke nule už niekoľko rokov.
V prípade sporenia na termínovanom vklade ponúka štvorica najväčších bánk na Slovensku sporiteľom úrok 0,01 % ročne, viaceré sľubujú úrok aspoň 0,1 % ročne, len štyri ponúkajú úročenie začínajúce sa dvojkou a iba jediná má 3-percentný úrok.
Zatiaľ dve banky ponúkajú úrok 3 %
Najlepšie zhodnotenie úspor na termínovanom vklade v eurách na Slovensku aktuálne ponúka J&T Banka. Na to, aby klient mohol svoje vklady úročiť 3-percentným úrokom, si musí nastaviť fixáciu termínovaného vkladu na päť rokov.
Rovnako vysokú úrokovú sadzbu po novom svojim klientom poskytuje aj UniCredit Bank, ktorá ju má pre každého, kto si v nej založí jeden z troch bežných účtov. Táto limitovaná akcia platí do výšky 4-tisíc eur a do konca tohto roka.
Za nimi nasledujú štyri komerčné banky s úrokovou sadzbou začínajúcou číslom dva. Na druhom mieste je Privatbanka so zhodnotením úspor vo výške 2,30 % ročne pri päťročnej fixácii. Nasleduje trio 365.bank, Poštová banka a Prima banka s úrokovou sadzbou 2 % ročne. Kým prvé spomínané inštitúcie ponúkajú dvojpercentný úrok pri štvorročnej fixácii, Prima banka vyžaduje päťročný fix.
Dá sa teda povedať, že od začiatku roka už niektoré slovenské banky zatraktívnili sporenie na termínovaných či sporiacich účtoch. Ešte na jar tohto roka totiž spomenuté finančné domy ponúkali úrokové sadzby začínajúce sa nulou.
Na druhej strane ani tieto mierne vyššie sadzby nedokážu ochrániť vklady občanov pred vplyvmi zdražovania tovarov a služieb. V praxi tak ľudia s peniazmi na termínovaných účtoch v budúcnosti nakúpia výrazne menej ako napríklad minulý rok.
Česko-slovenský paradox: Túžime po tom, čo nemáme
Úrokové sadzby na Slovensku a v Čechách sa tento rok výrazne rozišli. Kým Európska centrálna banka prvý raz zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby v júli, Česká národná banka túto zbraň proti inflácii použila už o niekoľko mesiacov skôr a oveľa razantnejšie. Česi tak s úrokovými sadzbami presahujúcimi 7 % túžia po hypotékach zo Slovenska, Slovákov zase lákajú vyše päťpercentné úroky na českých vkladoch.
Slovenské riešenie v českých korunách
Tri banky pôsobiace na Slovensku našli spôsob, ako využiť vyššie úrokové sadzby českých vkladov a ponúkať ich na Slovensku. Najštedrejšiu ponuku medzi nimi má VÚB banka. Sporenie v českých korunách s úrokom 6,15 % je novinkou, ktorú môžu využiť aj Slováci. Stačí prísť osobne do niektorej z pobočiek banky na Slovensku. Zároveň ide o jednu z najvyšších sadzieb v Českej republike.
VÚB banka však túto alternatívu na Slovensku nepropaguje, pretože pre človeka zarábajúceho a míňajúceho v eurách prináša takýto vklad aj kurzové riziko. Podľa vyjadrení banky je takéto sporenie vhodné najmä pre tých, ktorí majú s Českom osobné alebo pracovné väzby, alebo žijú napríklad v pohraničí.
Fio banka a J&T Banka taktiež umožňujú získať vyšší ročný úrok, než ponúka väčšina finančných domov na trhu. Ponúkajú zhodnotenie vo výške 5,5 %. Kým jedna banka takéto zhodnotenie ponúka na sporiacom účte, druhá tento úrok propaguje na termínovaných vkladoch.
J&T Banka umožňuje získať úrok vo výške 5,5 % na termínovaných vkladoch v českých korunách s fixáciou na jeden až desať rokov. Fio banka totožnú úrokovú sadzbu ponúka takisto v českých korunách pre zmenu na sporiacom účte. Nasporená suma však nesmie prekročiť hranicu 200-tisíc českých korún (vyše 8-tisíc eur). FioBanka však umožňuje získať 5,1-percentný úrok už aj pri šesťmesačnom vklade, pričom výška vkladu nie je ohraničená.
České pobočky môžu čoskoro inšpirovať aj ďalšie banky, ktoré pôsobia aj na Slovensku. „Aktuálne situáciu na slovenskom trhu pozorne sledujeme a analyzujeme aj vývoj na českom trhu, aby sme po internej analýze mohli v najbližšej dobe adekvátne reagovať,“ vysvetľuje mBank.
Inflácia: Ani vyšší úrok nezabráni znehodnocovaniu vkladov
Vklady v českých korunách môžu využiť najmä ľudia, ktorí české koruny vedia použiť v budúcnosti a nebudú ich potrebovať opäť meniť na eurá. Pri investovaní v cudzej mene totiž klient znáša nielen kurzové riziko, no platí aj poplatky súvisiace s výmenným kurzom, za ktorý mu banka predá alebo od neho kúpi cudziu menu. Odborníci však upozorňujú, že napokon ani úrok vo výške 5,5 % nedokáže zabrániť znehodnoteniu úspor pri inflácii, ktorá aktuálne na Slovensku dosahuje 14,5 %. Najlepšou voľbou podľa nich zostáva pravidelné investovanie do podielových fondov.
Slováci sa uspokojili s nulovými úrokmi
Podľa ekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza výška depozitnej sadzby Európskej centrálnej banky vytvára možnosť na zvyšovanie sadzieb. Tá je však podľa neho zatiaľ limitovaná nízkou depozitnou sadzbou. „Očakávame, že ak sa sadzby dostanú na úroveň, keď banky budú vedieť ponúknuť nejakú marketingovo zaujímavú sadzbu, príde aj k pohybu úrokových sadzieb vkladov,“ vysvetľuje T. Lörincz.
Dôvodom, prečo banky ešte nereagujú na zvyšovanie základnej úrokovej sadzby, môže byť viacero. Podľa hypotekárneho špecialistu Jozefa Belka zo spoločnosti Insia za tým môže byť fakt, že banky sa čiastočne predzásobili lacnejšími finančnými prostriedkami, ktoré ešte pred pol rokom boli v zápornom pásme.
„Samotná Národná banka Slovenska tvrdí, že slovenskí občania majú veľké množstvo finančných prostriedkov na bežných účtoch. Toto je ďalší dôvod prečo komerčné banky nedvíhajú úrokové sadzby na sporiacich produktoch,“ komentuje J. Belko.
To potvrdzujú aj slová investičného analytika FinGO.sk Františka Burdu: „Slováci stále držia v bankách takmer 42 miliárd eur, akoby boli ,spokojní´ s nulovými úrokmi, preto aj sami takto podporujú nízke úroky na vkladoch.“ Inými slovami, o tieto peniaze sa banky nemusia biť vyšším úročením, nie sú nútené lákať vklady, keďže ich majú dostatok na prevádzkovanie svojej činnosti.
Banky zvýšia úroky, až keď vyčerpajú nízkoúročené zásoby
Podľa finančného analytika OVB Mariána Búlika je dnes ťažké povedať, kedy sa banky „zobudia“ a začnú zvyšovaním úrokových sadzieb vkladov lákať k sebe väčšie úspory obyvateľstva. „Ak by na trhu trval vysoký dopyt po hypotékach, aký sme videli na jar tohto roku, boli by sme svedkami zvyšovania sadzieb termínovaných vkladov pravdepodobne už v lete, respektíve očakával by som túto zmenu v najbližších týždňoch,“ komentuje. Súčasná situácia je však podľa neho pre banky neistá. „Výraznejší nárast vo väčšine bánk pravdepodobne uvidíme až potom, keď vyčerpajú staršie úverové linky s nízkym úročením,“ dodáva M. Búlik.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby