Hľadaj

Kedy je najlepší čas uzatvoriť životné poistenie a na čo pri tom nesmieme zabudnúť?

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Slováci v uzatváraní životného poistenia zaostávajú za západnými krajinami. Omnoho radšej si poisťujú svoj majetok. Dobrá správa je, že trend záujmu o životné poistenie rastie. Mnohí riešia životnú poistku až po tridsiatke, no poisťovne odporúčajú uzatvoriť poistenie oveľa skôr. Najlepšie už krátko po narodení.

image

Foto: Shutterstock

Každý z nás sa nachádza v odlišnej životnej situácii, má rôzne záväzky, príjem, potreby a očakávania. Pri uzatváraní životného poistenia je najdôležitejšie zvážiť účel poistenia, čo všetko má byť poistením kryté, ako aj výšku voľných peňažných prostriedkov, ktorú sme schopní a ochotní do poistenia investovať.

Životná poistka dokáže byť veľkou finančnou pomocou najmä v neočakávaných životných situáciách. Na Slovensku sa záujem o životné poistenie postupne zvyšuje, no podľa štatistík poisťovne Generali k uzatvoreniu životného poistenia pristupujú ľudia najčastejšie až vo veku od 30 do 40 rokov.

Poistenie je vhodné uzatvoriť bezprostredne po narodení dieťaťa

Poisťovne poskytujúce životné poistenie na slovenskom trhu sa zhodujú v jednom. Čím skôr sa poistka uzavrie, tým je to pre klienta výhodnejšie. „Najlepšie je uzavrieť životné poistenie hneď po narodení, aby boli kontinuálne kryté riziká, ktoré môžu ohroziť finančnú stabilitu jednotlivca, ale aj celej rodiny,“ opisuje vedúca komunikácie poisťovne Generali Monika Majerčíková.

Mladým ľuďom totiž hrozia úrazy či športové zranenia, ktoré môžu viesť k neschopnosti pracovať, alebo až k trvalým následkom. Správne nastavené životné poistenie dieťaťa by malo podľa Majerčíkovej plniť tri hlavné úlohy.

Pri vážnom ochorení dieťaťa alebo úraze má poistenie v prvom rade kompenzovať príjem rodiča. V týchto prípadoch sa často rodič o dieťa dlhodobo stará, preto sú finančné prostriedky z poistenia určené na kompenzáciu jeho príjmu, na lieky a rehabilitácie dieťaťa.

Životné poistenie zabezpečuje budúcnosť dieťaťa, ak by došlo k najhoršiemu – úmrtiu rodiča, ale slúži aj ako finančná rezerva pri vstupe do dospelosti.

Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie obmedzenejšie

Rovnako v Poisťovni Uniqa sú presvedčení o tom, že uzatvoriť si životné poistenie je najvýhodnejšie, ak sa to urobí čo najskôr. „Je potrebné vyvrátiť jeden veľký mýtus, ktorý sa týka mladých, slobodných a nezávislých ľudí. Mnohí si myslia, že ak nemajú osoby, za ktoré zodpovedajú, nepotrebujú životnú poistku. To však nie je pravda,“ zdôrazňuje PR špecialistka poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Ďalšou výhodou uzatvorenia životného poistenia pri narodení dieťaťa alebo v čo najmladšom veku je nižšia výška poistného. „Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie býva obmedzené. To znamená, že s kratšou dobou poistenia je poistné vyššie,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa Úseku marketingu a komunikácie Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

Po dosiahnutí dospelosti sú potrebné úpravy poistnej zmluvy

Pri uzatvorení poistenia po narodení dieťaťa je potrebné si uvedomiť, že ide o detský produkt do určitého veku. Hranicou, keď je potrebné zamyslieť sa nad úpravou poistných podmienok, je obyčajne dovŕšenie dospelého veku alebo nástup na vysokú školu. „Po vypršaní zmluvy uzatvorenej do určitého veku sa dá uzatvoriť nová zmluva pre dospelých s pripoisteniami, ktoré pokryjú nepredvídateľné riziká,“ dopĺňa D. Mihalkin.

Výhoda je, že životné poistenie sa dá aj priebežne dopĺňať. Poisťovňa Kooperativa uvádza, že podľa zmien v osobnom živote klienta je možné upraviť poistné krytie doplnením rôznych pripoistení. „V zmluvách pre deti nie je napríklad možné mať poistenie pre prípad práceneschopnosti ako u dospelých, preto sa to dá v priebehu trvania poistenia do existujúcej zmluvy doplniť,“ približuje hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

Každá životná poistka by mala byť klientovi na mieru

Pri uzatváraní životného poistenia je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Neexistuje jedno univerzálne riešenie. K uzatvoreniu zmluvy je potrebné postupovať veľmi individuálne. Dôležitým krokom je pravdivé a dôsledné zodpovedanie všetkých otázok od poisťovne. V opačnom prípade na to môže doplatiť hlavne klient.

Rozdielne požiadavky na životné poistenie má klient, ktorý čerpá úver a potrebuje zabezpečiť úver aj rodinu. Iné má zase študent bez záväzkov či človek pred dôchodkom. „Potrebné je zohľadniť aktuálnu životnú situáciu klienta – výšku úverov a pôžičiek, príjmov a výdavkov, ako aj už vytvorenej finančnej rezervy,“ uvádza M. Majerčíková.

„Vo všeobecnosti životné poistky zvyčajne odporúčame na dlhšie obdobie,“ dopĺňa B. Lipšicová. Ide o zmluvy uzatvárané na niekoľko desiatok rokov, preto je pri uzatváraní poistky potrebné zamerať sa na detaily navrhovaného produktu, poplatky, ale aj výluky z poistného krytia rizík.

Na aké riziká určite nesmieme zabudnúť

Základné riziká, ktoré by mali byť kryté, sú riziko úmrtia, vážnej choroby, invalidity a úrazu. S týmito rizikami úzko súvisí dlhodobý výpadok príjmov, preto správne nastavené životné poistenie dokáže poskytnúť v ťažkých chvíľach výraznú finančnú pomoc.

„Dosiaľ najviac podceňovaným poistením spomedzi poisťovaných rizík je poistenie neschopnosti zaobstarať si príjem v dôsledku invalidity,“ zdôrazňuje B. Lipšicová. Táto situácia sa podľa nej nedá riešiť inak ako poistením. Veľká časť klientov na to zabúda a poisťuje si hlavne riziko výpadku príjmu pri ochorení alebo úraze.

Okrem toho Poisťovňa Uniqa odporúča uzatvoriť poistenie trvalých následkov úrazu a poistenie kritických chorôb. Najmä poistenie kritických chorôb netreba odkladať. „Čím je človek mladší a zdravší, tým je pre neho poistenie kritických chorôb lacnejšie. A pre určitú skupinu ľudí, s výrazne zhoršeným zdravotným stavom, už nemusí byť dostupné vôbec,“ radí B. Lipšicová.

Kritické alebo závažné ochorenia, ako napríklad rakovina, infarkt a ďalšie, výrazne zasiahnu rodinu nielen psychicky, ale aj finančne. „Pri uzatváraní takéhoto typu poistenia je dôležité, aby klient zvolil poistnú sumu v takej výške, ktorá zabezpečí výpadok príjmu poisteného aspoň na dva roky a zároveň aj dostatok peňazí potrebných na liečbu a rehabilitácie,“ dodáva M. Majerčíková.

Výška poistnej sumy by mala zodpovedať ročnej finančnej rezerve

Životné poistenie by malo prvotne ochrániť klienta pred nepredvídateľnými udalosťami, ako sú nezamestnanosť, práceneschopnosť, invalidita či úmrtie. „Vo všeobecnosti výška poistnej sumy by mala zodpovedať výške rezervy na najmenej jeden, v ideálnom prípade až dva roky,“ odporúča špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Helena Kanderková.

Okrem spomínaných faktorov pri vhodnom nastavení výšky poistnej sumy životného poistenia je potrebné zohľadniť napríklad aj regionálne rozdiely, keďže napríklad náklady na život sú v hlavnom meste iné ako na vidieku.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
17.1.2021 Redakcia FinReport

Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách

Inflácia v uplynulom roku bola nižšia ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Kým v rokoch 2018 a 2019 celkový rast cien tovarov a služieb ...

17.1.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu

V roku 2020 sa zdalo, akoby sa zastavil čas, ale nebola to pravda. Kvôli pandémii koronavírusu sa globálna ekonomika zásadne zmenila. ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

16.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia pomohla objaviť výhody opakovaného eReceptu. Lekárom šetrí prácu, pacientom zase zdravie

Pandémia nového koronavírusu, s ktorou Slovensko bojuje od marca minulého roka, sa podpísala aj pod zvýšenie počtu predpísaných ...

15.1.2021 Redakcia FinReport

Komodity ťažia z nádeje na skorý koniec pandémie, pre zlato by to mohol byť ďalší úspešný rok

Komoditný trh pokračuje v raste aj s príchodom nového roka. Dôvodom je synergický efekt vyplývajúci zo súhry viacerých faktorov. Okrem ...

15.1.2021 Andrea Tittelová

LIVE STREAM s dvoma Kanaďankami, ktoré riadia biznis v odvetviach so silnou prevahou mužov

Financial Report prinesie exkluzívny LIVE rozhovor s dvoma ženami, ktoré riadia firmy v kanadskom Edmontone v oceliarskom, respektíve stavebnom ...

15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

12.1.2021 Redakcia FinReport

Až dve tretiny Slovákov sa hrnú do hypotéky nepripravení, nemajú finančnú rezervu a sú príliš zaúverovaní

Slováci sa často ponáhľajú zobrať si úver, hoci na to vôbec nemusia byť pripravení. Podľa prieskumu spoločnosti FinGo.sk až dvom ...

10.1.2021 Redakcia FinReport

Tisíckam domácností sa končia odklady splátok úverov, Národná banka Slovenska zostáva optimistická

Približne 150-tisíc slovenských domácností v rámci zákona Lex Korona využilo možnosť odkladu splácania svojich úverov. Takmer tri ...

30.12.2020 Zuzana Mecková

Odklad splátok úverov sa blíži ku koncu. Problémy so splácaním v roku 2021 očakávajú 4 % zadlžených domácností

Odklad splátok úverov mnohým domácnostiam, hlavne tým, ktoré prišli o príjmy, priniesol dočasnú úľavu od finančnej záťaže. No ...

28.12.2020 Redakcia FinReport

Pri sporoch o nedodaný tovar či podvodoch falošných e-shopov pomôže poistenie kybernetických rizík

Prieskumy hovoria, že ľudia až polovicu tohtoročných vianočných darčekov nakúpili online cez e-shopy. Tento spôsob nakupovania si vyžaduje ...

21.12.2020 Zuzana Mecková

Po slovenských cestách jazdí až 200-tisíc áut bez povinného zmluvného poistenia. Vodičov neodrádza ani trojtisícová pokuta

Na Slovensku sa stále pohybujú desiatky tisíc vozidiel, ktorým chýba povinné zmluvné poistenie (PZP). Ako postupovať, ak vinníkom vašej ...

16.12.2020 Zuzana Mecková

Úrokové sadzby kreditných kariet sa blížia k 20 %. Banky by ich aj znížili, ale klienti ich o to nežiadajú

Kreditné karty sú užitočný finančný nástroj. Pri ich používaní prostriedky nečerpáme z vlastného účtu, ale priamo z banky. Aby sme sa ...

15.12.2020 Redakcia FinReport

Poisťovňa Uniqa, ktorá si kúpou AXY posilnila svoju pozíciu na trhu, začala so zmenou značky

Rakúska poisťovacia spoločnosť Uniqa Insurance Group, v rámci ktorej pôsobí aj slovenská Uniqa poisťovňa, ukončila prevzatie spoločností ...

11.12.2020 Redakcia FinReport

Poisťovňa Union sa rozrastá – kúpila Poštovú poisťovňu a získala 160-tisíc nových klientov

Poštová poisťovňa mení majiteľa. Po dlhých a náročných rokovaniach s viacerými záujemcami ju nakoniec kúpila poisťovňa Union. Svoj ...

7.12.2020 Zuzana Mecková

Spotrebiteľské úvery na Slovensku sú výrazne drahšie ako priemer eurozóny. Ani koronakríza s nimi nepohla

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku sa dlhodobo držia nad priemerom eurozóny. Rozdiel v sadzbách sa pohybuje až okolo 2 % v náš ...

3.12.2020 Magdaléna Švančarková

Vykurovacia sezóna prináša viac požiarov a poisťovne majú plné ruky práce

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch počas zimnej sezóny sú zanesené komíny, kozuby, pece, ale aj neudržiavané ...

2.12.2020 Magdaléna Švančarková

Stratová OTP Banka Slovensko už má nového vlastníka. Kúpila ju ČSOB, ktorá si posilnila pozíciu na trhu

Belgická KBC Bank získala všetky povolenia regulátorov a stala sa takmer stopercentným vlastníkom OTP Banky Slovensko. Na Slovensku pôsobí ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vojenskú agendu budú po novom robiť všetky súdy, živé spisy z Trenčína prejdú do Trnavy
 2. 2.
  Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
 3. 3.
  INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku
 4. 4.
  Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
 5. 5.
  TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu