Hľadaj

Kedy je najlepší čas uzatvoriť životné poistenie a na čo pri tom nesmieme zabudnúť?

Banky a poisťovne Poslať

Slováci v uzatváraní životného poistenia zaostávajú za západnými krajinami. Omnoho radšej si poisťujú svoj majetok. Dobrá správa je, že trend záujmu o životné poistenie rastie. Mnohí riešia životnú poistku až po tridsiatke, no poisťovne odporúčajú uzatvoriť poistenie oveľa skôr. Najlepšie už krátko po narodení.

image

Foto: Shutterstock

Každý z nás sa nachádza v odlišnej životnej situácii, má rôzne záväzky, príjem, potreby a očakávania. Pri uzatváraní životného poistenia je najdôležitejšie zvážiť účel poistenia, čo všetko má byť poistením kryté, ako aj výšku voľných peňažných prostriedkov, ktorú sme schopní a ochotní do poistenia investovať.

Životná poistka dokáže byť veľkou finančnou pomocou najmä v neočakávaných životných situáciách. Na Slovensku sa záujem o životné poistenie postupne zvyšuje, no podľa štatistík poisťovne Generali k uzatvoreniu životného poistenia pristupujú ľudia najčastejšie až vo veku od 30 do 40 rokov.

Poistenie je vhodné uzatvoriť bezprostredne po narodení dieťaťa

Poisťovne poskytujúce životné poistenie na slovenskom trhu sa zhodujú v jednom. Čím skôr sa poistka uzavrie, tým je to pre klienta výhodnejšie. „Najlepšie je uzavrieť životné poistenie hneď po narodení, aby boli kontinuálne kryté riziká, ktoré môžu ohroziť finančnú stabilitu jednotlivca, ale aj celej rodiny,“ opisuje vedúca komunikácie poisťovne Generali Monika Majerčíková.

Mladým ľuďom totiž hrozia úrazy či športové zranenia, ktoré môžu viesť k neschopnosti pracovať, alebo až k trvalým následkom. Správne nastavené životné poistenie dieťaťa by malo podľa Majerčíkovej plniť tri hlavné úlohy.

Pri vážnom ochorení dieťaťa alebo úraze má poistenie v prvom rade kompenzovať príjem rodiča. V týchto prípadoch sa často rodič o dieťa dlhodobo stará, preto sú finančné prostriedky z poistenia určené na kompenzáciu jeho príjmu, na lieky a rehabilitácie dieťaťa.

Životné poistenie zabezpečuje budúcnosť dieťaťa, ak by došlo k najhoršiemu – úmrtiu rodiča, ale slúži aj ako finančná rezerva pri vstupe do dospelosti.

Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie obmedzenejšie

Rovnako v Poisťovni Uniqa sú presvedčení o tom, že uzatvoriť si životné poistenie je najvýhodnejšie, ak sa to urobí čo najskôr. „Je potrebné vyvrátiť jeden veľký mýtus, ktorý sa týka mladých, slobodných a nezávislých ľudí. Mnohí si myslia, že ak nemajú osoby, za ktoré zodpovedajú, nepotrebujú životnú poistku. To však nie je pravda,“ zdôrazňuje PR špecialistka poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Ďalšou výhodou uzatvorenia životného poistenia pri narodení dieťaťa alebo v čo najmladšom veku je nižšia výška poistného. „Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie býva obmedzené. To znamená, že s kratšou dobou poistenia je poistné vyššie,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa Úseku marketingu a komunikácie Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

Po dosiahnutí dospelosti sú potrebné úpravy poistnej zmluvy

Pri uzatvorení poistenia po narodení dieťaťa je potrebné si uvedomiť, že ide o detský produkt do určitého veku. Hranicou, keď je potrebné zamyslieť sa nad úpravou poistných podmienok, je obyčajne dovŕšenie dospelého veku alebo nástup na vysokú školu. „Po vypršaní zmluvy uzatvorenej do určitého veku sa dá uzatvoriť nová zmluva pre dospelých s pripoisteniami, ktoré pokryjú nepredvídateľné riziká,“ dopĺňa D. Mihalkin.

Výhoda je, že životné poistenie sa dá aj priebežne dopĺňať. Poisťovňa Kooperativa uvádza, že podľa zmien v osobnom živote klienta je možné upraviť poistné krytie doplnením rôznych pripoistení. „V zmluvách pre deti nie je napríklad možné mať poistenie pre prípad práceneschopnosti ako u dospelých, preto sa to dá v priebehu trvania poistenia do existujúcej zmluvy doplniť,“ približuje hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

Každá životná poistka by mala byť klientovi na mieru

Pri uzatváraní životného poistenia je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Neexistuje jedno univerzálne riešenie. K uzatvoreniu zmluvy je potrebné postupovať veľmi individuálne. Dôležitým krokom je pravdivé a dôsledné zodpovedanie všetkých otázok od poisťovne. V opačnom prípade na to môže doplatiť hlavne klient.

Rozdielne požiadavky na životné poistenie má klient, ktorý čerpá úver a potrebuje zabezpečiť úver aj rodinu. Iné má zase študent bez záväzkov či človek pred dôchodkom. „Potrebné je zohľadniť aktuálnu životnú situáciu klienta – výšku úverov a pôžičiek, príjmov a výdavkov, ako aj už vytvorenej finančnej rezervy,“ uvádza M. Majerčíková.

„Vo všeobecnosti životné poistky zvyčajne odporúčame na dlhšie obdobie,“ dopĺňa B. Lipšicová. Ide o zmluvy uzatvárané na niekoľko desiatok rokov, preto je pri uzatváraní poistky potrebné zamerať sa na detaily navrhovaného produktu, poplatky, ale aj výluky z poistného krytia rizík.

Na aké riziká určite nesmieme zabudnúť

Základné riziká, ktoré by mali byť kryté, sú riziko úmrtia, vážnej choroby, invalidity a úrazu. S týmito rizikami úzko súvisí dlhodobý výpadok príjmov, preto správne nastavené životné poistenie dokáže poskytnúť v ťažkých chvíľach výraznú finančnú pomoc.

„Dosiaľ najviac podceňovaným poistením spomedzi poisťovaných rizík je poistenie neschopnosti zaobstarať si príjem v dôsledku invalidity,“ zdôrazňuje B. Lipšicová. Táto situácia sa podľa nej nedá riešiť inak ako poistením. Veľká časť klientov na to zabúda a poisťuje si hlavne riziko výpadku príjmu pri ochorení alebo úraze.

Okrem toho Poisťovňa Uniqa odporúča uzatvoriť poistenie trvalých následkov úrazu a poistenie kritických chorôb. Najmä poistenie kritických chorôb netreba odkladať. „Čím je človek mladší a zdravší, tým je pre neho poistenie kritických chorôb lacnejšie. A pre určitú skupinu ľudí, s výrazne zhoršeným zdravotným stavom, už nemusí byť dostupné vôbec,“ radí B. Lipšicová.

Kritické alebo závažné ochorenia, ako napríklad rakovina, infarkt a ďalšie, výrazne zasiahnu rodinu nielen psychicky, ale aj finančne. „Pri uzatváraní takéhoto typu poistenia je dôležité, aby klient zvolil poistnú sumu v takej výške, ktorá zabezpečí výpadok príjmu poisteného aspoň na dva roky a zároveň aj dostatok peňazí potrebných na liečbu a rehabilitácie,“ dodáva M. Majerčíková.

Výška poistnej sumy by mala zodpovedať ročnej finančnej rezerve

Životné poistenie by malo prvotne ochrániť klienta pred nepredvídateľnými udalosťami, ako sú nezamestnanosť, práceneschopnosť, invalidita či úmrtie. „Vo všeobecnosti výška poistnej sumy by mala zodpovedať výške rezervy na najmenej jeden, v ideálnom prípade až dva roky,“ odporúča špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Helena Kanderková.

Okrem spomínaných faktorov pri vhodnom nastavení výšky poistnej sumy životného poistenia je potrebné zohľadniť napríklad aj regionálne rozdiely, keďže napríklad náklady na život sú v hlavnom meste iné ako na vidieku.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.10.2020 Redakcia FinReport

Meníme svoje nákupné zvyky. Do obchodov chodíme menej, no košíky máme plnšie

Pandémia koronavírusu mení nákupné návyky Slovákov. Podľa údajov spoločnosti Wood & Company do obchodov aj kvôli protiepidemiologickým ...

27.10.2020 Magdaléna Švančarková

Služba Payme je už aj na Slovensku. Prvá s ňou prišla Tatra banka

Spoločný narodeninový dar pre svokru, alebo obed s kolegami či káva s kamarátkami sú situácie, keď riešime, ako sa finančne vyrovnať s ...

26.10.2020 Zuzana Mecková

Hypotéku dostane len ten, kto má niečo nasporené. Ako si nasporíme čo najvýhodnejšie?

Cesta za vlastným bývaním dokáže byť poriadne zložitá. Banky dnes už nikomu neposkytnú 100-percentnú hypotéku. Časť finančných ...

25.10.2020 Redakcia FinReport

Od zvýšenia limitu bezkontaktných platieb Visa spracovala viac ako pol miliardy bezdotykových transakcií

Pandémia koronavírusu zmenila bezkontaktné platby z niečoho, čo sa príjemne používa, na nevyhnutnosť. Výsledkom je, že od zvýšenia ...

25.10.2020 Redakcia FinReport

Pod vplyvom koronakrízy až 80 % slovenských firiem investovalo do online marketingu

Koronakríza zásadným spôsobom poznačila ekonomiku štátu, veľké aj malé firmy. Napriek tomu však niektoré spoločnosti aj z tejto ...

24.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou

Vo vyšších kruhoch bývali bohaté domáce knižnice znakom istého statusu a postavenia v spoločnosti. Naznačovali, že majiteľ je vzdelaný a ...

21.10.2020 Redakcia FinReport

Na Slovensko prichádza online poistenie pre psov a mačky

V mnohých slovenských domácnostiach robia radosť nielen deti, ale aj domáce zvieratká. Napríklad psy a mačky. Každý ich chovateľ vie, že ...

21.10.2020 Zuzana Mecková

Povodne znovu trápia Slovákov. Ako získať čo najrýchlejšiu pomoc od poisťovne?

Viac ako dva týždne Slovensko trápili silné zrážky. Mohutné dažde spôsobili povodne a škody na majetku vo výške viac než milión eur. ...

20.10.2020 Redakcia FinReport

Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii

Poisťovňa Premium, ktorá pôsobí na Slovensku štyri roky, sa stala súčasťou najrozšírenejšieho online porovnávača poistných produktov ...

16.10.2020 Redakcia FinReport

Skupina Uniqa prevzala spoločnosti AXA. Do fúzie poisťovní investovala miliardu eur

Rakúska poisťovacia spoločnosť Uniqa Insurance Group, v rámci ktorej pôsobí aj slovenská Uniqa poisťovňa, včerajšou transakciou ...

12.10.2020 Zuzana Mecková

Konsolidácia úverov dokáže znížiť náklady na splátky o stovky eur ročne a zároveň zvyšuje prehľad o záväzkoch

Ak sa naskytne možnosť získať výhodnejšie podmienky pre svoje úvery, prečo ju nevyužiť? Konsolidácia úverov umožňuje zlúčiť ...

8.10.2020 Magdaléna Švančarková

Na slovenskom finančnom trhu vzniká niekoľko zaujímavých strategických spojení

Spájanie firiem alebo kúpa jednej firmy druhou je zvyčajne strategickým riešením pre rast spoločností. Cieľom je posilniť svoju trhovú ...

7.10.2020 Dominik Horváth

Hekerské útoky na vozidlá sú hrozbou, problémy musia riešiť aj poisťovne

Poisťovňa Allianz predstavila svoju víziu o budúcnosti v oblasti IT bezpečnosti prepojených vozidiel. Hlavnou témou konferencie Allianz Motor ...

5.10.2020 Magdaléna Švančarková

Poštová poisťovňa mení majiteľa. Bude to Union?

Poštová poisťovňa onedlho zmení majiteľa. O jej predaji z portfólia finančnej skupiny J&T sa hovorí už vyše roka. Meno potenciálneho ...

4.10.2020 Redakcia FinReport

Bankové služby pod vplyvom pandémie posilňujú v online priestore

Pandémia koronavírusu vystavila banky a poisťovne tlaku, aby komunikáciu so svojimi klientmi presunuli viac do online priestoru. Najväčšou ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

20.9.2020 Redakcia FinReport

Oplatí sa zmeniť zdravotnú poisťovňu? Tu je 6 rád pre vaše lepšie rozhodnutie

Zmeniť zdravotnú poisťovňu môže mať zmysel. Hlavne pre toho, kto intenzívnejšie využíva zdravotnícku starostlivosť. Aj medzi ...

18.9.2020 Magdaléna Švančarková

Chcú si prilepšiť podvodmi, ale poisťovne proti nim nasadzujú súdnych znalcov a detektívov

Poisťovne v tomto roku hlásia nárast poistných podvodov. Zdá sa, že zlá ekonomická situácia priniesla na trh viacero špekulantov. Pritom ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Služba Payme je už aj na Slovensku. Prvá s ňou prišla Tatra banka
 2. 2.
  test bannerov
 3. 3.
  Meníme svoje nákupné zvyky. Do obchodov chodíme menej, no košíky máme plnšie
 4. 4.
  Hurikán Delta atakuje Mexiko a naberá na sile, meteorológovia vydali výstrahy pred povodňami
 5. 5.
  Výrazné zmeny v investičnom životnom poistení. Bude oň väčší záujem?