Hľadaj

Kedy je najlepší čas uzatvoriť životné poistenie a na čo pri tom nesmieme zabudnúť?

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Slováci v uzatváraní životného poistenia zaostávajú za západnými krajinami. Omnoho radšej si poisťujú svoj majetok. Dobrá správa je, že trend záujmu o životné poistenie rastie. Mnohí riešia životnú poistku až po tridsiatke, no poisťovne odporúčajú uzatvoriť poistenie oveľa skôr. Najlepšie už krátko po narodení.

image

Foto: Shutterstock

Každý z nás sa nachádza v odlišnej životnej situácii, má rôzne záväzky, príjem, potreby a očakávania. Pri uzatváraní životného poistenia je najdôležitejšie zvážiť účel poistenia, čo všetko má byť poistením kryté, ako aj výšku voľných peňažných prostriedkov, ktorú sme schopní a ochotní do poistenia investovať.

Životná poistka dokáže byť veľkou finančnou pomocou najmä v neočakávaných životných situáciách. Na Slovensku sa záujem o životné poistenie postupne zvyšuje, no podľa štatistík poisťovne Generali k uzatvoreniu životného poistenia pristupujú ľudia najčastejšie až vo veku od 30 do 40 rokov.

Poistenie je vhodné uzatvoriť bezprostredne po narodení dieťaťa

Poisťovne poskytujúce životné poistenie na slovenskom trhu sa zhodujú v jednom. Čím skôr sa poistka uzavrie, tým je to pre klienta výhodnejšie. „Najlepšie je uzavrieť životné poistenie hneď po narodení, aby boli kontinuálne kryté riziká, ktoré môžu ohroziť finančnú stabilitu jednotlivca, ale aj celej rodiny,“ opisuje vedúca komunikácie poisťovne Generali Monika Majerčíková.

Mladým ľuďom totiž hrozia úrazy či športové zranenia, ktoré môžu viesť k neschopnosti pracovať, alebo až k trvalým následkom. Správne nastavené životné poistenie dieťaťa by malo podľa Majerčíkovej plniť tri hlavné úlohy.

Pri vážnom ochorení dieťaťa alebo úraze má poistenie v prvom rade kompenzovať príjem rodiča. V týchto prípadoch sa často rodič o dieťa dlhodobo stará, preto sú finančné prostriedky z poistenia určené na kompenzáciu jeho príjmu, na lieky a rehabilitácie dieťaťa.

Životné poistenie zabezpečuje budúcnosť dieťaťa, ak by došlo k najhoršiemu – úmrtiu rodiča, ale slúži aj ako finančná rezerva pri vstupe do dospelosti.

Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie obmedzenejšie

Rovnako v Poisťovni Uniqa sú presvedčení o tom, že uzatvoriť si životné poistenie je najvýhodnejšie, ak sa to urobí čo najskôr. „Je potrebné vyvrátiť jeden veľký mýtus, ktorý sa týka mladých, slobodných a nezávislých ľudí. Mnohí si myslia, že ak nemajú osoby, za ktoré zodpovedajú, nepotrebujú životnú poistku. To však nie je pravda,“ zdôrazňuje PR špecialistka poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Ďalšou výhodou uzatvorenia životného poistenia pri narodení dieťaťa alebo v čo najmladšom veku je nižšia výška poistného. „Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie býva obmedzené. To znamená, že s kratšou dobou poistenia je poistné vyššie,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa Úseku marketingu a komunikácie Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

Po dosiahnutí dospelosti sú potrebné úpravy poistnej zmluvy

Pri uzatvorení poistenia po narodení dieťaťa je potrebné si uvedomiť, že ide o detský produkt do určitého veku. Hranicou, keď je potrebné zamyslieť sa nad úpravou poistných podmienok, je obyčajne dovŕšenie dospelého veku alebo nástup na vysokú školu. „Po vypršaní zmluvy uzatvorenej do určitého veku sa dá uzatvoriť nová zmluva pre dospelých s pripoisteniami, ktoré pokryjú nepredvídateľné riziká,“ dopĺňa D. Mihalkin.

Výhoda je, že životné poistenie sa dá aj priebežne dopĺňať. Poisťovňa Kooperativa uvádza, že podľa zmien v osobnom živote klienta je možné upraviť poistné krytie doplnením rôznych pripoistení. „V zmluvách pre deti nie je napríklad možné mať poistenie pre prípad práceneschopnosti ako u dospelých, preto sa to dá v priebehu trvania poistenia do existujúcej zmluvy doplniť,“ približuje hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

Každá životná poistka by mala byť klientovi na mieru

Pri uzatváraní životného poistenia je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Neexistuje jedno univerzálne riešenie. K uzatvoreniu zmluvy je potrebné postupovať veľmi individuálne. Dôležitým krokom je pravdivé a dôsledné zodpovedanie všetkých otázok od poisťovne. V opačnom prípade na to môže doplatiť hlavne klient.

Rozdielne požiadavky na životné poistenie má klient, ktorý čerpá úver a potrebuje zabezpečiť úver aj rodinu. Iné má zase študent bez záväzkov či človek pred dôchodkom. „Potrebné je zohľadniť aktuálnu životnú situáciu klienta – výšku úverov a pôžičiek, príjmov a výdavkov, ako aj už vytvorenej finančnej rezervy,“ uvádza M. Majerčíková.

„Vo všeobecnosti životné poistky zvyčajne odporúčame na dlhšie obdobie,“ dopĺňa B. Lipšicová. Ide o zmluvy uzatvárané na niekoľko desiatok rokov, preto je pri uzatváraní poistky potrebné zamerať sa na detaily navrhovaného produktu, poplatky, ale aj výluky z poistného krytia rizík.

Na aké riziká určite nesmieme zabudnúť

Základné riziká, ktoré by mali byť kryté, sú riziko úmrtia, vážnej choroby, invalidity a úrazu. S týmito rizikami úzko súvisí dlhodobý výpadok príjmov, preto správne nastavené životné poistenie dokáže poskytnúť v ťažkých chvíľach výraznú finančnú pomoc.

„Dosiaľ najviac podceňovaným poistením spomedzi poisťovaných rizík je poistenie neschopnosti zaobstarať si príjem v dôsledku invalidity,“ zdôrazňuje B. Lipšicová. Táto situácia sa podľa nej nedá riešiť inak ako poistením. Veľká časť klientov na to zabúda a poisťuje si hlavne riziko výpadku príjmu pri ochorení alebo úraze.

Okrem toho Poisťovňa Uniqa odporúča uzatvoriť poistenie trvalých následkov úrazu a poistenie kritických chorôb. Najmä poistenie kritických chorôb netreba odkladať. „Čím je človek mladší a zdravší, tým je pre neho poistenie kritických chorôb lacnejšie. A pre určitú skupinu ľudí, s výrazne zhoršeným zdravotným stavom, už nemusí byť dostupné vôbec,“ radí B. Lipšicová.

Kritické alebo závažné ochorenia, ako napríklad rakovina, infarkt a ďalšie, výrazne zasiahnu rodinu nielen psychicky, ale aj finančne. „Pri uzatváraní takéhoto typu poistenia je dôležité, aby klient zvolil poistnú sumu v takej výške, ktorá zabezpečí výpadok príjmu poisteného aspoň na dva roky a zároveň aj dostatok peňazí potrebných na liečbu a rehabilitácie,“ dodáva M. Majerčíková.

Výška poistnej sumy by mala zodpovedať ročnej finančnej rezerve

Životné poistenie by malo prvotne ochrániť klienta pred nepredvídateľnými udalosťami, ako sú nezamestnanosť, práceneschopnosť, invalidita či úmrtie. „Vo všeobecnosti výška poistnej sumy by mala zodpovedať výške rezervy na najmenej jeden, v ideálnom prípade až dva roky,“ odporúča špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Helena Kanderková.

Okrem spomínaných faktorov pri vhodnom nastavení výšky poistnej sumy životného poistenia je potrebné zohľadniť napríklad aj regionálne rozdiely, keďže napríklad náklady na život sú v hlavnom meste iné ako na vidieku.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.4.2021 Arian Ali

Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov

Kapitálový trh sa neustále vyvíja. Či už postupne pod tlakom konkurencie a regulácií, alebo skokovo pod vplyvom krízy. Normy prijímané ...

16.4.2021 Redakcia FinReport

Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov

Spoločnosť Visa oznámila rozšírenie svojej platformy o riešenie Visa Direct Payout na priame platby v reálnom čase. Inovácia umožňuje ...

15.4.2021 Redakcia FinReport

Inflácia medziročne poskočila o 1,4 % a smeruje k 2 %. Tabak a benzín zdraželi, no energie a jedlo sú lacnejšie

Spotrebiteľské ceny v marci 2021 vzrástli medzimesačne o 0,5 % a medziročne dokonca o 1,4 %. Hlavnú rolu v náraste inflácie zohrávali tabak ...

15.4.2021 Robert Juriš

Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ

Niektorými milovaná, inými zatracovaná. Svetovo preslávená a masovo obľúbená značka s nálepkou symbolu konzumnej spoločnosti v čase ...

14.4.2021 Zuzana Mecková

O nemajetkovej ujme pri dopravných nehodách rozhodujú súdy. Zmena môže vodičom priniesť zvýšenie poistného

Škody na majetku, ktoré vzniknú pri dopravných nehodách, sú zo zákona zahrnuté v povinnom zmluvnom poistení (PZP). Čo však urobiť s ...

14.4.2021 Redakcia FinReport

Trh kryptomien sa od začiatku tohto roka zdvojnásobil na dva bilióny dolárov. Polovicu jeho hodnoty tvorí bitcoin

Trh kryptomien neustále naberá na objeme a po prvýkrát v histórii jeho hodnota presiahla dva bilióny dolárov. Vďaka záujmu malých, ale aj ...

13.4.2021 Redakcia FinReport

Produkcia automobilov na Slovensku sa prepadla dvojciferne, aj tak sme svetová veľmoc

Slovensko vlani zaznamenalo medziročne dvojciferný percentuálny pokles v počte vyrobených automobilov. Na prvý pohľad to vyzerá ako zlá ...

13.4.2021 Roland Régely

Teraz je správny čas na „upratanie“ nevýhodných zmlúv. Ušetriť možno desiatky až stovky eur, radia odborníci

Hypotéka, životné poistenie či poistka na auto. Mnohé finančné produkty nestrácajú na popularite ani počas pandémie, a podľa odborníkov ...

8.4.2021 Robert Juriš a Zuzana Mecková

Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt

Rizikové životné poistenie je ako padák. Ak ho človek nemá správne nastavené v okamihu, keď ho najviac potrebuje, je veľmi pravdepodobné, ...

6.4.2021 Zuzana Mecková

Poisťovne vymýšľajú špecifické produkty zamerané na užšie skupiny klientov. Poisťujú aj stres a vyhorenie

Súčasné pandemické obdobie inšpiruje viaceré poisťovne, aby reagovali na aktuálne zmeny v životoch ľudí a prispôsobovali im aj svoje ...

31.3.2021 Magdaléna Švančarková

Digitálne banky už máme v mobile, ich služby možno budú poskytovať aj nemocnice a pobočky sa presunú do kaviarní

Digitálne investovanie na pár klikov, platby mobilom alebo hodinkami, zriadenie sporenia v 2. alebo 3. dôchodkovom pilieri prostredníctvom ...

30.3.2021 Zuzana Mecková

Uzatváraniu online PZP sa v niektorých poisťovniach mimoriadne darí. A to i napriek poklesu registrácie nových áut

Online uzatváranie povinného zmluvného poistenia (PZP) v niektorých poisťovniach na začiatku tohto roka bolo viac ako úspešné. Medziročne ...

24.3.2021 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska varuje pred konaním spoločnosti FEB bank. Klienti sa môžu stať obeťou podvodu

Na slovenskom finančnom trhu sa objavila nová banka. Národná banka Slovenska však upozorňuje, že spoločnosti FEB bank nevydala povolenie na ...

24.3.2021 Zuzana Mecková

Predaj spotrebných úverov sa výrazne spomalil. Takýto pokles sme tu ešte nemali

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) sa predaj spotrebných úverov slovenským domácnostiam spomaľuje. V decembri 2020 došlo k ...

22.3.2021 Roland Régely

Online hazard je na vzostupe. Hráči však bojujú nielen so šťastím, ale aj s vysokými bankovými poplatkami

Pandémia koronavírusu nepomohla len online obchodom, ale tiež stávkovým kanceláriám a online herniam. Slováci do hazardu investujú viac ako ...

16.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako nenaletieť internetovým podvodníkom. Takéto sú ich najčastejšie triky

Internetoví útočníci počas pandémie nespia, práve naopak, nárast počtu online nákupov zneužívajú na to, aby podvodne od ľudí vylákali ...

15.3.2021 Roland Régely

Banky zvýšili poplatky pri návšteve pobočky. Ušetrí ten, kto „bankuje“ online a využíva viacero produktov súčasne

Minuloročný pokles zisku núti banky zmeniť biznis model svojich pobočiek a upravovať cenníky za viaceré poskytované služby. Vklady či ...

10.3.2021 Magdaléna Švančarková

Poisťovne zažili rok ako na hojdačke a to, čo ušetrili, investujú do digitalizácie

Pandemický rok 2020 zanechal finančné stopy na každej oblasti nášho života. Menej sa cestovalo, jazdilo, nakupovalo, študovalo, žilo... ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 3. 3.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt