Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kedy je najlepší čas uzatvoriť životné poistenie a na čo pri tom nesmieme zabudnúť?

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Slováci v uzatváraní životného poistenia zaostávajú za západnými krajinami. Omnoho radšej si poisťujú svoj majetok. Dobrá správa je, že trend záujmu o životné poistenie rastie. Mnohí riešia životnú poistku až po tridsiatke, no poisťovne odporúčajú uzatvoriť poistenie oveľa skôr. Najlepšie už krátko po narodení.

image

Foto: Shutterstock

Každý z nás sa nachádza v odlišnej životnej situácii, má rôzne záväzky, príjem, potreby a očakávania. Pri uzatváraní životného poistenia je najdôležitejšie zvážiť účel poistenia, čo všetko má byť poistením kryté, ako aj výšku voľných peňažných prostriedkov, ktorú sme schopní a ochotní do poistenia investovať.

Životná poistka dokáže byť veľkou finančnou pomocou najmä v neočakávaných životných situáciách. Na Slovensku sa záujem o životné poistenie postupne zvyšuje, no podľa štatistík poisťovne Generali k uzatvoreniu životného poistenia pristupujú ľudia najčastejšie až vo veku od 30 do 40 rokov.

Poistenie je vhodné uzatvoriť bezprostredne po narodení dieťaťa

Poisťovne poskytujúce životné poistenie na slovenskom trhu sa zhodujú v jednom. Čím skôr sa poistka uzavrie, tým je to pre klienta výhodnejšie. „Najlepšie je uzavrieť životné poistenie hneď po narodení, aby boli kontinuálne kryté riziká, ktoré môžu ohroziť finančnú stabilitu jednotlivca, ale aj celej rodiny,“ opisuje vedúca komunikácie poisťovne Generali Monika Majerčíková.

Mladým ľuďom totiž hrozia úrazy či športové zranenia, ktoré môžu viesť k neschopnosti pracovať, alebo až k trvalým následkom. Správne nastavené životné poistenie dieťaťa by malo podľa Majerčíkovej plniť tri hlavné úlohy.

Pri vážnom ochorení dieťaťa alebo úraze má poistenie v prvom rade kompenzovať príjem rodiča. V týchto prípadoch sa často rodič o dieťa dlhodobo stará, preto sú finančné prostriedky z poistenia určené na kompenzáciu jeho príjmu, na lieky a rehabilitácie dieťaťa.

Životné poistenie zabezpečuje budúcnosť dieťaťa, ak by došlo k najhoršiemu – úmrtiu rodiča, ale slúži aj ako finančná rezerva pri vstupe do dospelosti.

Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie obmedzenejšie

Rovnako v Poisťovni Uniqa sú presvedčení o tom, že uzatvoriť si životné poistenie je najvýhodnejšie, ak sa to urobí čo najskôr. „Je potrebné vyvrátiť jeden veľký mýtus, ktorý sa týka mladých, slobodných a nezávislých ľudí. Mnohí si myslia, že ak nemajú osoby, za ktoré zodpovedajú, nepotrebujú životnú poistku. To však nie je pravda,“ zdôrazňuje PR špecialistka poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Ďalšou výhodou uzatvorenia životného poistenia pri narodení dieťaťa alebo v čo najmladšom veku je nižšia výška poistného. „Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie býva obmedzené. To znamená, že s kratšou dobou poistenia je poistné vyššie,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa Úseku marketingu a komunikácie Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

Po dosiahnutí dospelosti sú potrebné úpravy poistnej zmluvy

Pri uzatvorení poistenia po narodení dieťaťa je potrebné si uvedomiť, že ide o detský produkt do určitého veku. Hranicou, keď je potrebné zamyslieť sa nad úpravou poistných podmienok, je obyčajne dovŕšenie dospelého veku alebo nástup na vysokú školu. „Po vypršaní zmluvy uzatvorenej do určitého veku sa dá uzatvoriť nová zmluva pre dospelých s pripoisteniami, ktoré pokryjú nepredvídateľné riziká,“ dopĺňa D. Mihalkin.

Výhoda je, že životné poistenie sa dá aj priebežne dopĺňať. Poisťovňa Kooperativa uvádza, že podľa zmien v osobnom živote klienta je možné upraviť poistné krytie doplnením rôznych pripoistení. „V zmluvách pre deti nie je napríklad možné mať poistenie pre prípad práceneschopnosti ako u dospelých, preto sa to dá v priebehu trvania poistenia do existujúcej zmluvy doplniť,“ približuje hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

Každá životná poistka by mala byť klientovi na mieru

Pri uzatváraní životného poistenia je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Neexistuje jedno univerzálne riešenie. K uzatvoreniu zmluvy je potrebné postupovať veľmi individuálne. Dôležitým krokom je pravdivé a dôsledné zodpovedanie všetkých otázok od poisťovne. V opačnom prípade na to môže doplatiť hlavne klient.

Rozdielne požiadavky na životné poistenie má klient, ktorý čerpá úver a potrebuje zabezpečiť úver aj rodinu. Iné má zase študent bez záväzkov či človek pred dôchodkom. „Potrebné je zohľadniť aktuálnu životnú situáciu klienta – výšku úverov a pôžičiek, príjmov a výdavkov, ako aj už vytvorenej finančnej rezervy,“ uvádza M. Majerčíková.

„Vo všeobecnosti životné poistky zvyčajne odporúčame na dlhšie obdobie,“ dopĺňa B. Lipšicová. Ide o zmluvy uzatvárané na niekoľko desiatok rokov, preto je pri uzatváraní poistky potrebné zamerať sa na detaily navrhovaného produktu, poplatky, ale aj výluky z poistného krytia rizík.

Na aké riziká určite nesmieme zabudnúť

Základné riziká, ktoré by mali byť kryté, sú riziko úmrtia, vážnej choroby, invalidity a úrazu. S týmito rizikami úzko súvisí dlhodobý výpadok príjmov, preto správne nastavené životné poistenie dokáže poskytnúť v ťažkých chvíľach výraznú finančnú pomoc.

„Dosiaľ najviac podceňovaným poistením spomedzi poisťovaných rizík je poistenie neschopnosti zaobstarať si príjem v dôsledku invalidity,“ zdôrazňuje B. Lipšicová. Táto situácia sa podľa nej nedá riešiť inak ako poistením. Veľká časť klientov na to zabúda a poisťuje si hlavne riziko výpadku príjmu pri ochorení alebo úraze.

Okrem toho Poisťovňa Uniqa odporúča uzatvoriť poistenie trvalých následkov úrazu a poistenie kritických chorôb. Najmä poistenie kritických chorôb netreba odkladať. „Čím je človek mladší a zdravší, tým je pre neho poistenie kritických chorôb lacnejšie. A pre určitú skupinu ľudí, s výrazne zhoršeným zdravotným stavom, už nemusí byť dostupné vôbec,“ radí B. Lipšicová.

Kritické alebo závažné ochorenia, ako napríklad rakovina, infarkt a ďalšie, výrazne zasiahnu rodinu nielen psychicky, ale aj finančne. „Pri uzatváraní takéhoto typu poistenia je dôležité, aby klient zvolil poistnú sumu v takej výške, ktorá zabezpečí výpadok príjmu poisteného aspoň na dva roky a zároveň aj dostatok peňazí potrebných na liečbu a rehabilitácie,“ dodáva M. Majerčíková.

Výška poistnej sumy by mala zodpovedať ročnej finančnej rezerve

Životné poistenie by malo prvotne ochrániť klienta pred nepredvídateľnými udalosťami, ako sú nezamestnanosť, práceneschopnosť, invalidita či úmrtie. „Vo všeobecnosti výška poistnej sumy by mala zodpovedať výške rezervy na najmenej jeden, v ideálnom prípade až dva roky,“ odporúča špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Helena Kanderková.

Okrem spomínaných faktorov pri vhodnom nastavení výšky poistnej sumy životného poistenia je potrebné zohľadniť napríklad aj regionálne rozdiely, keďže napríklad náklady na život sú v hlavnom meste iné ako na vidieku.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.7.2021 Redakcia FinReport

Bezplatná medicínska poradňa pomáha klientom poisťovne NN Slovensko s postcovidovým syndrómom

Každý tretí človek, ktorý prekonal ochorenie koronavírusu, môže aj sedem mesiacov po odznení tohto ochorenia pociťovať takzvaný ...

30.7.2021 Dominik Horváth

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Ženy majú na sporiacich účtoch v priemere 2-tisíc eur a dokážu si ušetriť viac ako muži

Ženy síce zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži, no na sporiacich účtoch majú nasporených približne o 8 % viac finančných ...

29.7.2021 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat

Najväčší počet agentov a rekordné tržby počas pandémie síce nestačili na prvenstvo, no aj tak má OVB Allfinanz Slovensko za sebou ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil

Aký nástroj použije Slovák, keď chce poslať platbu alebo skontrolovať zostatok na svojom účte? Už dávno to nie je banková pobočka alebo ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa bude vydávať už len recyklovateľné Visa karty s predĺženou platnosťou

Slovenská sporiteľňa bude odteraz vydávať iba Visa karty vyrobené z rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov. Zároveň sa predlžuje ...

28.7.2021 Magdaléna Švančarková

Koalícia chce regulovať zisky zdravotných poisťovní. Po skúsenosti s Ústavným súdom SR si ich netrúfne zakázať

Na stole je opäť návrh, ktorý chce riešiť zisk zdravotných poisťovní. Ten zaujíma vládne strany už naozaj dlhodobo. V roku 2007 im ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu dvoch lízingoviek – „dcéry“ Tatra banky a spoločnosti Impuls-Leasing

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa Tatra banka, ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Starší ľudia investujú vyššie sumy, mladší nižšie. Môžu si to dovoliť, pretože majú viac času

Päťtisíc eur ako jednorazová investícia. Takáto je priemerná suma, ktorú Slováci starší ako 35 rokov investujú do podielových fondov. U ...

27.7.2021 Redakcia FinReport

Bitcoin znovu rastie a opäť sú príčinou slová Elona Muska. Požaduje jediné – ekologickejšiu ťažbu kryptomien

Najrozšírenejšia mena bitcoin po celý uplynulý týždeň oscilovala okolo psychologickej hranice 30-tisíc dolárov za kus. Teraz však dostala ...

27.7.2021 Redakcia FinReport

Hovoríte doma o spoločných peniazoch? Najlepšie je začať čo najskôr, už pred svadbou

Štatistiky hovoria, že až 90 % konfliktov v domácnosti vzniká kvôli peniazom. Dôvodom je zvyčajne nesprávne nastavenie spoločného ...

27.7.2021 Magdaléna Švančarková

Pod vplyvom českého tornáda Slováci začali zásadne prehodnocovať poistenie svojho majetku

Leto prinieslo živelné katastrofy vo viacerých krajinách. Na Slovensku zvlášť zarezonovalo tornádo na Morave a záplavy v Nemecku, ale aj u ...

27.7.2021 Robert Juriš

Skupina Wüstenrot utlmuje stavebnú sporiteľňu, no rozbieha novú brokerskú spoločnosť

Nad stavebným sporením na Slovensku sa zmráka. Wüstenrot stavebná sporiteľňa končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia a ...

26.7.2021 Redakcia FinReport

Ceny nehnuteľností v Bratislave stále rastú. Príčinou je nedostatočná ponuka na trhu, byty sa predávajú „z papiera“

Dopyt po novom bývaní v Bratislave sa oproti minulému roku zvýšil 2,5-násobne. A to aj napriek neustále rastúcim cenám nového bývania. ...

26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

26.7.2021 Redakcia FinReport

Tatra banka: Klienti si môžu vybrať, či budú bankovať v Lite alebo Full verzii mobilnej aplikácie

Tatra banka upravila svoju mobilnú aplikáciu tak, že pri jej používaní dáva svojim klientom na výber. Buď si zvolia Lite verziu, ktorá ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária YS Group vyhlásila insolventnosť, klientov odškodní Európska cestovná poisťovňa

Cestovná kancelária YS Group informovala Európsku cestovnú poisťovňu o vyhlásení úpadku. Poisťovňa aktuálne čaká na oficiálne ...

21.7.2021 Magdaléna Švančarková

Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?

Nemecká ING Bank DiBa sa rozhodla sprísniť podmienky vedenia účtov. Sumy nad 50-tisíc eur zaťaží úrokom –0,5 % ročne. Nové podmienky ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat
 2. 2.
  Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom
 3. 3.
  Používanie cookies
 4. 4.
  Pred Prezidentským palácom v Bratislave protestujú desiatky ľudí, búria sa proti novele zvýhodňujúcej zaočkovaných
 5. 5.
  Bezplatná medicínska poradňa pomáha klientom poisťovne NN Slovensko s postcovidovým syndrómom