Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kedy je najlepší čas uzatvoriť životné poistenie a na čo pri tom nesmieme zabudnúť?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Slováci v uzatváraní životného poistenia zaostávajú za západnými krajinami. Omnoho radšej si poisťujú svoj majetok. Dobrá správa je, že trend záujmu o životné poistenie rastie. Mnohí riešia životnú poistku až po tridsiatke, no poisťovne odporúčajú uzatvoriť poistenie oveľa skôr. Najlepšie už krátko po narodení.

životné poistenie

Foto: Shutterstock

Každý z nás sa nachádza v odlišnej životnej situácii, má rôzne záväzky, príjem, potreby a očakávania. Pri uzatváraní životného poistenia je najdôležitejšie zvážiť účel poistenia, čo všetko má byť poistením kryté, ako aj výšku voľných peňažných prostriedkov, ktorú sme schopní a ochotní do poistenia investovať.

Životná poistka dokáže byť veľkou finančnou pomocou najmä v neočakávaných životných situáciách. Na Slovensku sa záujem o životné poistenie postupne zvyšuje, no podľa štatistík poisťovne Generali k uzatvoreniu životného poistenia pristupujú ľudia najčastejšie až vo veku od 30 do 40 rokov.

Poistenie je vhodné uzatvoriť bezprostredne po narodení dieťaťa

Poisťovne poskytujúce životné poistenie na slovenskom trhu sa zhodujú v jednom. Čím skôr sa poistka uzavrie, tým je to pre klienta výhodnejšie. „Najlepšie je uzavrieť životné poistenie hneď po narodení, aby boli kontinuálne kryté riziká, ktoré môžu ohroziť finančnú stabilitu jednotlivca, ale aj celej rodiny,“ opisuje vedúca komunikácie poisťovne Generali Monika Majerčíková.

Mladým ľuďom totiž hrozia úrazy či športové zranenia, ktoré môžu viesť k neschopnosti pracovať, alebo až k trvalým následkom. Správne nastavené životné poistenie dieťaťa by malo podľa Majerčíkovej plniť tri hlavné úlohy.

Pri vážnom ochorení dieťaťa alebo úraze má poistenie v prvom rade kompenzovať príjem rodiča. V týchto prípadoch sa často rodič o dieťa dlhodobo stará, preto sú finančné prostriedky z poistenia určené na kompenzáciu jeho príjmu, na lieky a rehabilitácie dieťaťa.

Životné poistenie zabezpečuje budúcnosť dieťaťa, ak by došlo k najhoršiemu – úmrtiu rodiča, ale slúži aj ako finančná rezerva pri vstupe do dospelosti.

Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie obmedzenejšie

Rovnako v Poisťovni Uniqa sú presvedčení o tom, že uzatvoriť si životné poistenie je najvýhodnejšie, ak sa to urobí čo najskôr. „Je potrebné vyvrátiť jeden veľký mýtus, ktorý sa týka mladých, slobodných a nezávislých ľudí. Mnohí si myslia, že ak nemajú osoby, za ktoré zodpovedajú, nepotrebujú životnú poistku. To však nie je pravda,“ zdôrazňuje PR špecialistka poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Ďalšou výhodou uzatvorenia životného poistenia pri narodení dieťaťa alebo v čo najmladšom veku je nižšia výška poistného. „Čím je klient starší, tým je poistné vyššie a krytie býva obmedzené. To znamená, že s kratšou dobou poistenia je poistné vyššie,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa Úseku marketingu a komunikácie Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

Po dosiahnutí dospelosti sú potrebné úpravy poistnej zmluvy

Pri uzatvorení poistenia po narodení dieťaťa je potrebné si uvedomiť, že ide o detský produkt do určitého veku. Hranicou, keď je potrebné zamyslieť sa nad úpravou poistných podmienok, je obyčajne dovŕšenie dospelého veku alebo nástup na vysokú školu. „Po vypršaní zmluvy uzatvorenej do určitého veku sa dá uzatvoriť nová zmluva pre dospelých s pripoisteniami, ktoré pokryjú nepredvídateľné riziká,“ dopĺňa D. Mihalkin.

Výhoda je, že životné poistenie sa dá aj priebežne dopĺňať. Poisťovňa Kooperativa uvádza, že podľa zmien v osobnom živote klienta je možné upraviť poistné krytie doplnením rôznych pripoistení. „V zmluvách pre deti nie je napríklad možné mať poistenie pre prípad práceneschopnosti ako u dospelých, preto sa to dá v priebehu trvania poistenia do existujúcej zmluvy doplniť,“ približuje hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

Každá životná poistka by mala byť klientovi na mieru

Pri uzatváraní životného poistenia je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Neexistuje jedno univerzálne riešenie. K uzatvoreniu zmluvy je potrebné postupovať veľmi individuálne. Dôležitým krokom je pravdivé a dôsledné zodpovedanie všetkých otázok od poisťovne. V opačnom prípade na to môže doplatiť hlavne klient.

Rozdielne požiadavky na životné poistenie má klient, ktorý čerpá úver a potrebuje zabezpečiť úver aj rodinu. Iné má zase študent bez záväzkov či človek pred dôchodkom. „Potrebné je zohľadniť aktuálnu životnú situáciu klienta – výšku úverov a pôžičiek, príjmov a výdavkov, ako aj už vytvorenej finančnej rezervy,“ uvádza M. Majerčíková.

„Vo všeobecnosti životné poistky zvyčajne odporúčame na dlhšie obdobie,“ dopĺňa B. Lipšicová. Ide o zmluvy uzatvárané na niekoľko desiatok rokov, preto je pri uzatváraní poistky potrebné zamerať sa na detaily navrhovaného produktu, poplatky, ale aj výluky z poistného krytia rizík.

Na aké riziká určite nesmieme zabudnúť

Základné riziká, ktoré by mali byť kryté, sú riziko úmrtia, vážnej choroby, invalidity a úrazu. S týmito rizikami úzko súvisí dlhodobý výpadok príjmov, preto správne nastavené životné poistenie dokáže poskytnúť v ťažkých chvíľach výraznú finančnú pomoc.

„Dosiaľ najviac podceňovaným poistením spomedzi poisťovaných rizík je poistenie neschopnosti zaobstarať si príjem v dôsledku invalidity,“ zdôrazňuje B. Lipšicová. Táto situácia sa podľa nej nedá riešiť inak ako poistením. Veľká časť klientov na to zabúda a poisťuje si hlavne riziko výpadku príjmu pri ochorení alebo úraze.

Okrem toho Poisťovňa Uniqa odporúča uzatvoriť poistenie trvalých následkov úrazu a poistenie kritických chorôb. Najmä poistenie kritických chorôb netreba odkladať. „Čím je človek mladší a zdravší, tým je pre neho poistenie kritických chorôb lacnejšie. A pre určitú skupinu ľudí, s výrazne zhoršeným zdravotným stavom, už nemusí byť dostupné vôbec,“ radí B. Lipšicová.

Kritické alebo závažné ochorenia, ako napríklad rakovina, infarkt a ďalšie, výrazne zasiahnu rodinu nielen psychicky, ale aj finančne. „Pri uzatváraní takéhoto typu poistenia je dôležité, aby klient zvolil poistnú sumu v takej výške, ktorá zabezpečí výpadok príjmu poisteného aspoň na dva roky a zároveň aj dostatok peňazí potrebných na liečbu a rehabilitácie,“ dodáva M. Majerčíková.

Výška poistnej sumy by mala zodpovedať ročnej finančnej rezerve

Životné poistenie by malo prvotne ochrániť klienta pred nepredvídateľnými udalosťami, ako sú nezamestnanosť, práceneschopnosť, invalidita či úmrtie. „Vo všeobecnosti výška poistnej sumy by mala zodpovedať výške rezervy na najmenej jeden, v ideálnom prípade až dva roky,“ odporúča špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Helena Kanderková.

Okrem spomínaných faktorov pri vhodnom nastavení výšky poistnej sumy životného poistenia je potrebné zohľadniť napríklad aj regionálne rozdiely, keďže napríklad náklady na život sú v hlavnom meste iné ako na vidieku.

logo
Prečítajte si tiež:
28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Dominik Horváth

Analýza: Biden vs. Trump – čo môže priniesť ich súboj v amerických prezidentských voľbách

Prezidentské voľby v USA budú mať rovnakých kandidátov ako v roku 2020. Joe Biden a Donald Trump sa opäť stretnú v súboji o Biely dom. ...

27.3.2024 Martin Jamnický

Exekútori pri vymáhaní pohľadávok vlani dosiahli len 4,3-percentnú úspešnosť

Efektivita exekútorov na Slovensku z roka na rok klesá. V tom minulom si pohoršili takmer o štvrtinu (–23 %). Tento stav sa podpisuje aj pod ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

27.3.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka rozdelí medzi akcionárov viac ako 155 miliónov eur

Tatra banka dosiahla v minulom roku zisk viac ako 237 miliónov eur. Valné zhromaždenie tejto banky včera rozhodlo, ako naloží s týmito ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka priniesla finančnú aplikáciu pre deti

Tatra banka prináša novú aplikáciu určenú pre najmladších klientov. Zahŕňa edukačnú časť, ale umožňuje aj správu detského účtu. ...

25.3.2024 Roland Régely

Virtuálne karty sú populárne, no ešte stále nedokážu plne nahradiť plastové

Virtuálne platobné karty sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie. Ich výhodou je rýchle zriadenie v ktorejkoľvek banke, bezpečnejšie platenie ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Počet bankových pracovníkov na Slovensku každým rokom klesá

V bankovom sektore na Slovensku aktuálne pôsobí spolu 25 peňažných finančných inštitúcií. Okrem centrálnej banky je to 24 korporácií ...

21.3.2024 Robert Juriš

Poisťovňa Novis je trištvrte roka bez licencie, likvidátor je stále neznámy

Pred trištvrte rokom Národná banka Slovenska odobrala spoločnosti Novis povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti. Zároveň podala návrh ...

21.3.2024 Redakcia FinReport

UNIQA: V minulom roku uzavrela viac zmlúv a priniesla aj vyššie poistné

UNIQA poisťovňa na Slovensku priniesla v minulom roku poistné v celkovej výške 295,6 milióna eur, čo predstavuje medziročný nárast o 6 %. ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Kooperativa vstúpila do tretieho piliera, plánuje aktivity s fondmi aj na realitnom trhu

Ani nie pred týždňom poisťovňa Kooperativa ohlásila vstup do poprednej sprostredkovateľskej spoločnosti a už je tu informácia o ďalšej ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o PZP: Poistené elektrokolobežky a vyššie pokuty

Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel je po dnešku o krok bližšie k svojmu schváleniu. Novelu z dielne Ministerstva ...

19.3.2024 Roland Régely

Manželia, partneri či single: Kto má šancu získať hypotéku s lepšími podmienkami?

Ľudí, ktorí si vedia zabezpečiť bývanie bez nutnosti financovania úverom, je u nás málo. Väčšina Slovákov si na byt či dom musí ...

18.3.2024 Robert Juriš

ECB zrejme v lete zníži svoje úrokové sadzby, no hypotéky zlacnieť nemusia

Nehnuteľnosti na bývanie sa počas uplynulých dvoch rokov poznačených zásadným nárastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v priemere ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay