Investovanie cez banku: Aká je ponuka a čo si o nej myslia finančníci?
Črtá sa vám v práci osobné ohodnotenie, koncoročná odmena, alebo je v dohľade väčšia suma peňazí? Zostáva už len vybrať, do čoho, ale najmä cez koho investovať. Pred tým, než budú vaše kroky viesť do pobočky banky, v ktorej máte zriadený svoj účet, prečítajte si naše porovnanie, aké výhody, ale aj nevýhody môže mať investovanie prostredníctvom bankára.
Foto: Shutterstock
Od akcií po ETF fondy aj v bankách
Každá banka svojim klientom ponúka iné investičné príležitosti. „UniCredit prišla s unikátnym investičným konceptom Onemarkets Fund, prostredníctvom ktorého prepája najväčších svetových investičných správcov financií, ako sú Amundi, Allianz Global Investors, BlackRock, JPMorgan, Fidelity, PICTET alebo PIMCO. Vďaka tomu má klient prístup k prvotriednym investičným produktom na jednom mieste,“ približuje hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.
„V Slovenskej sporiteľni ponúkame rozmanité možnosti investovania, vrátane investovania do akcií, ktorých máme v ponuke cez 500. Zároveň máme širokú ponuku aj v oblasti ETF a podielových fondov, kde máme aktuálne cez 60 ETF a 60 podielových fondov,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Záujemcov o investovanie do cenných papierov zase môže zaujať Fio banka. „Našim klientom ponúkame obchodovanie s cennými papiermi elektronicky prostredníctvom aplikácie e-Broker, telefonicky, prípadne sa s nami môžu poradiť či zadať pokyn aj osobne v našich kamenných pobočkách,“ opisuje možnosti Jakub Heřmánek z Fio banky.
Tatra banka klientom ponúka podielové fondy, ktoré spravuje sesterská spoločnosť Tatra Asset Management. Má aj ďalší investičný produkt. „Naše investičné sporenie je úplne flexibilné. Klient s ním vie investovať pravidelne akúkoľvek sumu do ľubovoľného podielového fondu. Do Investičného sporenia je možné kedykoľvek poslať mimoriadnu platbu v ľubovoľnej výške,“ oboznamuje s podmienkami hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.
„Naša banka ponúka investičné poradenstvo a službu Investplan vybranej skupine klientov a od budúceho roka ho budeme poskytovať všetkým našim klientom,“ uvádza PR manažér VÚB banky Dominik Miša.
Názory analytikov a investičných špecialistov
Jednou zo základných poučiek v oblasti finančnej gramotnosti je diverzifikovaná investičná stratégia, teda investovanie do rôznych segmentov ekonomiky či finančných nástrojov. To podľa odborníka na financie chýba pri investovaní cez banku.
„Banky totiž v drvivej väčšine ponúkajú podielové fondy len jednej správcovskej spoločnosti, aj to často vo forme preddefinovaných balíkov. Takéto riešenie však nikdy nedokáže nahradiť individuálne nastavenú investičnú stratégiu. Navyše bankám niekedy chýbajú v ponuke nástroje s nižším zdanením a poplatkami, ako sú napríklad ETF fondy,“ myslí si finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
„V banke je potrebné držať len finančnú rezervu vo výške niekoľkomesačných výdavkov, a to na bežnom alebo sporiacom účte, kde sú okamžite dostupné bez akejkoľvek viazanosti. Všetky ostatné úspory by sme mali investovať na finančných trhoch, čo je jediný bežný spôsob, ako dlhodobo výnosom prekonávať infláciu a zarobiť k tomu zaujímavý výnos navyše,“ dodáva M. Búlik.
Výhodou bánk je podľa analytika Swisslife Select Slovensko fakt, že klienti oznamujú svoj záujem o investovanie, že banky vidia zostatok na účtoch a okrem toho ťažia z dôvery obyvateľov. Majú však podľa neho obmedzenú ponuku značiek a investičných stratégií.
„Je to spôsobené tým, že nebudú podporovať konkurenčné finančné inštitúcie a zároveň pobočkový bankár potrebuje poznať nielen investičné, ale všetky ponúkané produkty aj s procesmi ich uzavretia či zmien. Banky majú pomerne jednoduché investičné produkty, čo je dobré na predaj, ale nemusí byť dobré na výnosy,“ hovorí Pavel Škriniar a dodáva, že klient by mal ponuku od bankára prekonzultovať s finančným agentom.
Spotrebiteľ by sa mal pri výbere investičného nástroja a sprostredkovateľa pozrieť aj na to, aké sú vstupné a priebežné poplatky. „Za pohodlie pri investovaní v bezpečnom prostredí bánk platia Slováci často viac, než si uvedomujú. Vysoké poplatky a časté využívanie podielových fondov bez možnosti uplatnenia časového testu, môžu znížiť výnosy investorov o tisíce eur. Oveľa efektívnejším riešením môže byť investovanie prostredníctvom osvedčených online investičných platforiem, ktoré ponúkajú nízkonákladové ETF portfóliá,“ odkazuje marketingový manažér online investičnej platformy Portu Július Bartók.
Výhody investovania cez banku podľa finančných domov
Banky hovoria, že každému klientovi ponúkajú individuálny prístup, online poradenstvo poskytujú aj v pobočkách a zameriavajú sa na vzdelávanie klientov. Snažia sa poskytovať investičné príležitosti, ktoré donedávna ponúkali len privátnym klientom. Podľa vyjadrení bánk vstupujú do konkurenčného súboja s investičnými platformami najmä tým, že znižujú poplatky za investičné produkty.
Nevýhody investovania v banke podľa odborníkov na financie
- chýba individuálne nastavenie investovania,
- portfólio je značne obmedzené,
- príliš vysoké poplatky.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 3.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 4.Drony zaútočili na ruský závod v Tatársku vyrábajúci strategické bombardéry Tu-160
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor