Inflácia ukrajuje z našich príjmov. Banky aj poisťovne preto priebežne zvyšujú svojim zamestnancom platy
Inflácia dosahuje nové a nové historické maximá a stále nie je zrejmé, dokedy budú ceny tovarov a služieb rásť. V auguste 2022 na Slovensku vzrástla na 13,3 %, čo je najviac za posledné dve desaťročia. Na túto situáciu zareagovali banky aj poisťovne, ktoré v tomto roku priebežne plošne zvyšujú mzdy svojim zamestnancom, aby im aspoň čiastočne pomohli prekonať masívne zdražovanie a s tým spojený rast životných nákladov. .

Foto: Shutterstock
Najvyššia inflácia od roku 2000
Podľa štatistík už piaty mesiac za sebou rástli spotrebiteľské ceny dvojciferným tempom a medziročná miera inflácie na Slovensku je najvyššia od júna 2000. Štatistický úrad SR uvádza, že najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností, ako sú potraviny a bývanie, vrátane energií, boli v júli medziročne drahšie takmer o pätinu, čo sa zásadne premietlo do životných nákladov domácností.
Hoci sa inflácia zvyšovala už v priebehu minulého roka, očakávania ekonomických analytikov nenasvedčovali tomu, čo prišlo začiatkom roka 2022. Podľa ich očakávaní sa mala inflácia v eurozóne začiatkom tohto roka pohybovať na úrovni 4,4 %, no ceny tovarov a služieb vystúpili podstatne vyššie.
Nikto totiž nemohol očakávať vznik vojenského konfliktu na Ukrajine, ktorý do inflácie premietol zásadné zvýšenie cien elektriny, plynu a tepla. Ako ďalšie príčiny rastu spotrebiteľských cien vidia analytici aj prerušenie dodávateľských reťazcov rôznych tovarov či nárast cien potravinových komodít.
Hnacím motorom zamestnancov sú platy
Keďže v najbližšom období je len ťažké očakávať pokles inflácie, zaujímalo nás, ako na vzniknutú situáciu reagujú voči svojim zamestnancom a ďalším spolupracovníkom finančné inštitúcie. Oslovili sme preto banky, poisťovne aj finančných analytikov.
Faktom je, že firmy majú naďalej záujem o to, aby im ich pracovníci zostali verní. „Napriek rekordnej inflácii je miera nezamestnanosti na Slovensku nízka, a od roku 2021 kontinuálne klesá. Preto existuje vysoký tlak na zamestnávateľov robiť maximum pre udržanie si kvalitných zamestnancov. Keďže plat na Slovensku stále dominuje ako kľúčový motivátor, firmy sa snažia v rámci svojich možností zvyšovať platy zamestnancom, a to aj mimoriadne mimo dlhodobého plánu či kolektívnej zmluvy,“ tvrdí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Dodáva, že výnimkou nie sú ani banky a poisťovne, pričom len niektoré z nich komunikujú konkrétnu mieru nárastu platov. Napríklad Union poisťovňa v júli 2022 zvyšovala platy zamestnancom, pričom potvrdila, že ako jeden z parametrov brala do úvahy aj infláciu.
K zvyšovaniu platov svojich zamestnancov pravidelne pristupuje aj poisťovňa Generali. „Aj tento rok sme pristúpili k valorizácii platov našich zamestnancov, a to aj napriek súčasnej náročnej ekonomickej situácii vo svete a skokovom raste prevádzkových nákladov. Uvedomujeme si totiž, že súčasný ekonomický vývoj má negatívny vplyv nielen na firmy a podnikateľov, ale aj na domácnosti,“ tvrdí špecialistka externej a internej komunikácie Katarína Ondra.
Zvyšovanie miezd v Generali prebehlo k 1. júlu tohto roka, pričom na vybraných úsekoch, ktorých sa aktuálny ekonomický vývoj dotkol najvýraznejšie, sa tak stalo už k 1. máju. Zvyšovanie sa uskutočnilo nielen s ohľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu a vývoj na trhu práce, ale aj na pracovný výkon, individuálny prínos či celkové pracovné nasadenie zamestnanca. „Okrem širokej škály finančných aj nefinančných benefitov ponúkame našim zamestnancom aj sociálnu výpomoc, o ktorú môžu požiadať, ak sa ocitnú v náročnej životnej situácii a chýbajú im potrebné financie,“ dopĺňa K. Ondra.
Rokuje manažment aj odborári
„V Allianz – Slovenskej poisťovni tento rok v apríli prebehlo štandardné navyšovanie miezd. Zohľadnenie inflácie a ďalšie úpravy miezd sú momentálne predmetom rokovaní nášho manažmentu, ako aj našej odborovej organizácie. Ale áno, mzdy zamestnancov pravidelne upravujeme, pričom konkrétne výšky úprav nebudeme zverejňovať,“ hovorí špecialistka externej komunikácie poisťovne Helena Kanderková.
Podľa finančného analytika sa dá predpokladať, že aktuálne navyšovanie platov ani vo finančnom sektore nekopíruje v plnej miere infláciu, no určite ju pomáha zmierňovať. Myslí si, že po očakávanom poklese inflácie k úrovni 2 % niekedy v roku 2024 budú už zamestnanci z mimoriadneho zvýšenia v tomto roku profitovať.
Banky reagujú zvyšovaním platov
Situáciu pozorne sledujú aj slovenské banky, ktoré už podnikli alebo plánujú urobiť ďalšie kroky na zmiernenie negatívnych vplyvov vysokej inflácie.
„Aktuálne vyhodnocujeme viaceré alternatívy, ktoré by smerovali k zmierneniu jej negatívnych účinkov na našich zamestnancov. Už začiatkom roka sme zrealizovali mimoriadne opatrenie vo forme jednorazového príspevku, navýšili sme personálny rozpočet na úpravu miezd, a uvažujeme aj o ďalších systematických krokoch,“ uvádza PR manažérka Tatra banky Nadežda Palušová.
Aj Slovenská sporiteľňa v tomto roku zvyšovala platy zamestnancov v dvoch fázach, v januári a v júli, celkovo ročne v priemere o 6 %. Navyše zvýšenie platov v júli sa banka rozhodla zamestnancom vyplatiť aj spätne za prvých šesť mesiacov tohto roka.
„Citlivo vnímame aktuálnu situáciu, ktorú spôsobuje inflácia a rast životných nákladov našich kolegýň a kolegov. Našou dlhodobou stratégiou je udržať rast reálnych miezd. V uplynulých 4 až 5 rokoch sme platy v banke zvyšovali vyšším tempom, ako bola inflácia,“ dopĺňa hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková s tým, že banka je pripravená reagovať na akékoľvek nepredvídateľné okolnosti, ktoré by v ekonomike mohli nastať v priebehu roka a mali by negatívny vplyv na jej zamestnancov.
VÚB banka nehovorí priamo o zvyšovaní platov, ale tento rok sa zameriava na zatraktívnenie mixu benefitov pre zamestnancov. Bankový PR manažér Dominik Miša potvrdzuje, že benefity sú nastavené tak, aby ich mohol využiť a čerpať každý podľa svojich potrieb a preferencií.
Zdá sa, že dosiahnutie spokojnosti zamestnancov formou finančných či iných benefitov zostáva aj podľa finančných inštitúcií kľúčovým faktorom pre udržanie si kvalitných a lojálnych zamestnancov.
Platy upravujú aj zahraničné investičné banky
Pre porovnanie, vo svete bankovníctva výrazne zvyšujú platy najmä investičné banky v reakcii na svoje hospodárske výsledky roku 2021. „Napríklad JP Morgan and Chase a Citigroup sa rozhodli zvýšiť zamestnancom po prvom roku zamestnania ročný plat o 10 % na 110-tisíc dolárov ročne. Zamestnanci po druhom či treťom roku zamestnania dostanú rovnako navýšenie o 10 % na 125-tisíc dolárov ročne,“ dodáva M. Búlik.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Foto: Farmári odišli z rokovania Pellegriniho vlády sklamaní a zvažujú trestné oznámenie na Matečnú
- 2.Dankova SNS má viacerých kandidátov na post ministra školstva
- 3.Fico reagoval na akciu Očistec a chválil Gašpara. Odpovedal aj na otázku, či sa bojí
- 4.Kandidatúry v predčasných voľbách sa vzdali desiatky kandidátov, vyše 60 zo subjektu SOS aj zo Sme rodina
- 5.Objasňujú smrť trojročného chlapca, ktorý sa utopil v potoku