Hypotéky pre mladých sa menia, vzniknúť má daňový bonus
Hypotéku pre mladých čakujú už dlhšie avizované zmeny. Prináša ich novela zákona o dani z príjmov, ktorá sa dostala do medzirezortného pripomienkového konania. Mechanizmus zvýhodnenia zmení svoju podobu na daňový bonus. Nový systém bude nabiehať od roku 2018.
Zdroj foto: Pixabay.com
Z podpory, ktorá spočívala v znižovní úrokovej sadzby, by sa tak podľa návrhu mala stať daňová úľava. „Daňovým bonusom na zaplatené úroky je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období... najviac však do výšky 400 eur,“ uvádza znenie novely. Prípadný nárok na daňový bonus na vyživované deti pritom nezaniká.
Hypotéku pre mladých čerpajú tisíce ľudí. „Celkový počet poberateľov k danému dátumu bol 73 tisíc. V roku 2016 pribudlo 17 956 poberateľov. Priemerná výška vyplateného príspevku bola 410 eur za rok,“ vyplýva z analýzy vplyvov na rozpočet, ktorá je súčasťou novely.
Podmienky pre získanie daňového bonusu na zaplatené úroky sú v podstate dobre známe už zo súčasnej praxe. Bonus sa bude dať uplatniť na zaplatené úroky z úveru na bývanie, ktorého výška nepresahuje 50 tisíc eur na jednu nehnuteľnosť na Slovensku určenú na bývanie. Môže ísť o byt alebo rodinný dom. Bonus na zaplatené úroky sa bude môcť uplatňovať v období piatich rokov od mesiaca, v ktorom začalo úročenie úveru. V prvom a poslednom roku sa uplatní pomerná časť bonusu.
Konkrétny daňovník zároveň musí byť vo veku od 18 do 35 rokov ku dňu podania žiadosti o úver. Priemerný mesačný príjem žiadateľa o úver nesmie presahovať hodnotu 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky. Túto sumu zisťuje Štatistický úrad Slovenskej republiky. Sledovaným rokom z pohľadu príjmov je ten rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa žiadosť o úver podáva. Do úvahy sa berú zdaniteľné príjmy, ktoré sú súčasťou základu dane.
Daňový bonus sa bude, podľa navrhovaných zmien, dať uplatniť aj na úvery, v ktorých sa objavujú spoludlžníci. Vekový limit v takom prípade musia spĺňať všetci, teda aj spoludlžníci. V prípade podmienky týkajúcej sa príjmu sa bude výška 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy násobiť príslušným počtom osôb. Ak budú na úverovej zmluve napríklad tri mená, teda dlžník a dvaja spoludžníci, príjmový limit sa bude násobiť číslom tri. Spoludlžníkovi však nárok na daňový bonus na zaplatené úroky podľa navrhovanej novely nevznikne.
Súčasný systém štátnej podpory pre mladých sa bude nahrádzať postupne. „Od roku 2018 budú existovať dva systémy súčasne. Dobeh pôvodnej štátnej podpory pre mladých a postupný nábeh daňového bonusu. Plný efekt daňového bonusu na hypotéky sa prejaví až v roku 2023, kedy úplne nahradí existujúcu štátnu podporu pre mladých,“ uvádza sa v analýye vplyvov na rozpočet.
Ešte stále platný systém štátnej podpory pre mladých funguje na princípe znižovania úrokovej sadzby. Zvýhodnená sadba je znížená o tri percentuálne body, dva dotuje štát, jedným prispieva samotná banka.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Fitch: Rating Slovenska zostáva na úrovni A– so stabilným výhľadom
- 2.Makléri z OVB Allfinanz Slovensko majú k dispozícii nové investičné nástroje – prvý ETF a šesticu nových ESG fondov
- 3.Rodové rozdiely sa prejavujú aj v investovaní. Na jednu investorku pripadá deväť mužov
- 4.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 5.Podvody s DPH: Po akcii Moby Dick prišiel Admiral