Hypotéku na Slovensku banky poskytnú aj ľuďom zamestnaným v cudzine
Čoraz viac Slovákov odchádza kvôli práci do zahraničia alebo tam sezónne pracuje. Napriek tomu nestráca možnosť získať na nehnuteľnosť na Slovensku hypotekárny úver. Omnoho komplikovanejšiu situáciu majú ľudia, ktorí sa rozhodli v zahraničí podnikať.

Zdroj foto: Freepik.com
Zamestnanci majú zelenú
Hypotekárny úver na Slovensku si môžu vybaviť aj občania, ktorí majú iba príjmy zo zahraničia. Dôležitou okolnosťou však je, či žiadateľ pracuje za hranicami ako podnikateľ, alebo zamestnanec. V prípade, že pracoval ako zamestnanec, banky príjmy akceptujú. Väčší problém nastáva, ak žiadateľ o hypotéku v zahraničí podniká. Vtedy sa môže stať, že úver na Slovensku nedostane. V niektorých bankách však majú výnimky z podnikania napríklad opatrovatelia a opatrovateľky v Rakúsku a profesionálni športovci. Výnimkou z podnikateľskej činnosti môže byť taktiež príjem z Českej republiky. „Príjem z podnikateľskej činnosti je možné akceptovať iba z Českej republiky,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.
Limitujúci príjem a dĺžka zamestnania
Limitujúce sú v niektorých bankách aj iné skutočnosti, ako výška príjmu či dĺžka zamestnania. „Klient pracujúci v zahraničí môže požiadať o hypotekárny úver za predpokladu, že pracuje v danej firme minimálne 12 mesiacov a výška jeho príjmu je minimálne 700 eur,“ spresňuje Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky. Podmienky jednotlivých bánk sa však môžu líšiť. „Pracovný pomer u aktuálneho zamestnávateľa musí trvať nepretržite minimálne 13 mesiacov,“ dopĺňa Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.
„Ľudia, ktorí v zahraničí podnikajú, sa k úveru vôbec nemusia dostať.“
Niektoré banky tiež dokážu financovať aj klientov, ktorí pracujú sezónne, alebo klientov, ktorí poberajú dôchodky. „Financovať dokážeme aj klientov, ktorí pracujú v sezónnych cykloch, čiže niekoľko mesiacov v roku. Podmienkou je, aby v čase podania žiadosti existoval pracovný pomer a klient bol schopný preukázať vyplatenú mzdu minimálne za jeden mesiac nového sezónneho cyklu,“ hovorí Cesnaková. „Akceptujeme aj dôchodky zo zahraničia, ktoré sú vyplácané inštitúciou obdobnou sociálnej poisťovni, ale nesmú byť vyplácané v hotovosti,“ dopĺňa.
V prípade refinancovania úveru banky postupujú bežne ako pri poskytovaní nového úveru. „Klient môže hypotéku refinancovať štandardne, ako klient zarábajúci na území Slovenska,“ dopĺňa Žiaranová.
„Banky uznávajú príjmy žiadateľov o hypotéku zamestnaným predovšetkým v EÚ.“
Akceptovateľné krajiny
Podstatnou okolnosťou je to, kde má žiadateľ uzavretý pracovný pomer. „Príjem z pracovného pomeru v zahraničí akceptujeme za podmienky, že klient má pracovný pomer v štáte, ktorý je členom EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru alebo vo Švajčiarsku,“ hovorí Cesnaková. Žiadateľov, ktorí spĺňajú územné požiadavky bánk sa môže dotknúť obmedzenie výšky poskytnutého úveru. „V tomto prípade platí pre slovenských rezidentov obmedzenie pre úvery vo výške maximálne 80 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a pre nerezidentov maximálne do výšky 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Príjem zo zahraničia akceptujeme vo výške 85 % z vypočítaného čistého príjmu,“ hovorí Jamborová.
Dôležité dokumenty
Ak žiadateľ splnil podmienku zamestnanosti a pracuje v jednej z krajín EÚ, tak pri žiadaní úveru je postup identický ako postup pri príjmoch zo Slovenska. K takýmto dokumentom určite patrí potvrdenie o príjme, výplatné pásky a výpisy z účtu. „V prípade pracovného pomeru v Írsku o vo Veľkej Británii je potrebné predložiť formulár P60 (End of Year Certificate),“ spresňuje Cesnaková. Niektoré banky tiež vyžadujú overené kópie pracovnej zmluvy a pracovného povolenia, prípadne aj povolenia k pobytu. V tomto prípade závisí od toho, či ho vyžaduje krajina, v ktorej žiadateľ pracuje.
Pri týchto dokumentoch je dôležitý aj jazyk, v ktorom je dokument vypracovaný a predložený. V takomto prípade vyhovuje predovšetkým slovenský jazyk, ďalej český a anglický jazyk. Pre niektoré banky je prijateľný aj nemecký či maďarský jazyk. Pri iných jazykoch si banky vyžiadajú úradný preklad.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Voľby do Národnej rady SR 2020. Všetko, čo potrebujete ako voliči vedieť
- 2.PayPal prenesie obchodovanie s kryptomenami aj do EÚ, začne v Luxembursku
- 3.Agenti pozor, NBS chce výrazne zvýšiť poplatky
- 4.Teodor Lysák po 15 rokoch končí ako šéf CTI Group a CHIRANA T.Injecta
- 5.Boj proti jarnej únave treba začať pohybom